vladku vladku komentáře u knih

Introvertka chodí na terapii Introvertka chodí na terapii Deborah Tung

Komiksový styl má několik výhod. I dítě na prvním stupni kniha zaujme a začte se. Pro lidi zaneprázdněné i "zaneprázdněné", rychleji a snadněji ji přečtou. Současně obrázky mnohdy řeknou víc než samotný text, třeba i dvojnásobný text. Nejsem si vědom, že bych trpěl úzkostmi, depresemi, panickou atakou, takže berte můj názor s rezervou, ale kniha velmi dobře popisuje příznaky, praktické ukázky jak situací, tak terapie, tak myšlení dané osoby. Za mě má kniha hlavu a patu a je šance, že se ke čtení odhodlá i ten, pro koho je určena, který "chvátá, nestíhá, nestačí" a zapomíná na čas, péči o sebe. Zkuste ji, třeba vám pomůže.

13.08.2023 5 z 5

Planeta hmyzu Planeta hmyzu Anne Sverdrup-Thygeson

Velmi dobrá kniha, velmi dobře napsaná, strukturovaná. Doporučuji. Na úvod vám autor namotivuje číst hezkým úvodem, pak následují dvouúrovňově strukturované krátké texty o hmyzu, psáno zajímavě, populárně naučně. Dozvíte se známé i méně známé informace, včely, mravenci, mšice, má zebra bílé nebo černé pruhy? Je na Zemi více samců nebo samic (výrazně víc samic)? Kolik octomilek by teoreticky mohlo být za rok (koule o větším průměru než Země Slunce)? Autorka postupně buduje ve čtenáři názor, že hmyz je zajímavé, inspirativní, užitečný (včetně toho, který je považovaný za otravný), málo prozkoumaný a životně důležitý nejen pro člověka. Může být odpovědí na mnoho otázek a problémů, které lidstvo trápí, jen potřeba mnohokrát měřit než jednou říznem...

13.08.2023 5 z 5

WTF: Co přinese budoucnost a jak ji přežít WTF: Co přinese budoucnost a jak ji přežít Tim O'Reilly

Autor je etatista a člověk levicového myšlení, dále majitelem firmy, která se obejde bez vnějšího financování. Kniha je plná sebechvály, nicméně často odůvodněné, přesto pro neameričana je to značně nezvyklé a předlouhé oslavné "písně". Kniha je plná informací především z historie IT, příhod, doplněná o logické domněnky a historky autora, které jsem neověřoval, zdáli se důvěryhodné. Jeho argumenty mně především k závěru knihy nepřesvědčily, přesto mě kniha obohatila o zajímavé historické příhody. Např. patentování one-click na straně 98 mi začalo dávat smysl z hlediska inovativnosti, otázkou zůstává, jestli vůbec takové věci by měli být patentovatelné, resp. jestli a co by mělo být patentovatelné. Nicméně asi se nic nestane, když si na knihu neuděláte čas.

11.08.2023 2 z 5

Modrý zázrak Modrý zázrak Frauke Bagusche

Kniha plná informací, sazba nepohodlná - špatně se rozevírá, text vysázen do okrajů. Obrázky kvůli ceně shromážděny u sebe, následně odkazy na ně, chaoticky. Textově se mi kniha líbila, i když těch informací je tam opravdu hodně a kniha klame tělem, je úsporná a vyvolávala dojem, že bude rychle přečtená. Obsahuje plno zajímavostí ze světa zvířat, následky filmů Čelisti nebo Hledá se Nemo. A poslední kapitola je značně pesimisticko-realistická co se týká plundrování moře (při rybolovu se vyloví i značné množství organismů, které se vyhodí). Moře je obrovské, ale mnohé struktury jsou miliony let staré a lidé jsou je schopny zničit během pár minut.
Nějaká ukázka z knihy: pp67 "Příběh odehrávající se podle zákonů přírody by vypadal asi takhle: Nemova matka se stane kořistí dravce a zanechá po sobě vdovce a osiřelé mládě. Otec se poté začne přeměňovat v samici a Nemo současně s nim, tedy lépe řečeno s ní začne pohlavně dospívat. Jelikož je jediným samečkem schopným rozmnožování široko daleko, páří se spolu se svým vlastním otcem a přivedou na svět incestní potomstvo. Zahyne-li Nemova partnerka, která byla kdysi jeho otcem, změní pohlaví i Nemo a hledá si nového partnera... "

04.08.2023

Klubovna Naděje Klubovna Naděje Tomáš Paprštein

Skvěle zpracované téma, které by se nemělo dít. Přesto se děje často, příliš často. Rád jsem tuto knihu podpořil a podpořím ji i touto recenzí. První část knihy je velmi podrobný vhled do dětství Tomáše, které je ve vhodných chvílích přerušeno a doplněno komentářem odborníka na dané téma. Je to podrobné, svým způsobem napínavé, čtivé, postupně se vyvíjející, celkem "dobře" se člověk vciťuje do pocitů. Být bez zázemí, je vývoj celkem pochopitelný...
Druhá část knihy obsahuje další příběhy dvou žen a rozhovory s nimi. Už méně podrobné, ale vidím jejich roli v tom, aby ukázali jak pestré to mohou být příběhy a co všechno mohou způsobit. Následují příběhy zdánlivě z druhé strany, příběhy pedofilů. Tuhle část považuji za podobně důležitou jako úvodní rozebraný příběh Tomáše a to z několika důvodů. Veřejnost se často bojí pedofilů, ale statistiky hovoří jasně, valná většina útočníků je z blízkého okolí, nevlastní i vlastní rodiče, vzdálení i blízcí příbuzní, učitelé. Stejně jako jinde, i u pedofilů je nebezpečnější pedofil bez pomoci, bez uvědomění, bez zázemí než ten, který může čerpat ze zkušeností jiných, poučit se jejich chybami. A prostě stejně jako být heterosexuálem automaticky neznamená, že kudy chodí tudy znásilňuje opačné pohlaví, ani u pedofilů tomu tak není (ale samozřejmě i taková jsou, v médiích o nich nejčastěji slyšíme, stejně jako o všem jiném negativním). Jsem rád, že v knize je dostatečně zdůrazněn rozdíl mezi pedofilem a těmi, co páchají násilí na dětech, což vidím jeden z hlavních důvodů proč se obětem nevěří, proč to některým tak dlouho prochází - protože většina násilníků jsou "běžně" vypadající lidé z blízkého okolí a obětem zvláště dětem se spíš jim nebude věřit než těmto "seriózním" dospělým.
Jsem rád, že vyšla kniha. Jen doufám, že nebude výsledkem další regulace. Nevidím svět černobíle, zvláště poté, co znám pár, který začínal jako učitel a, pokud se nemýlím, ještě nezletilá studentka a nyní spolu žijí spokojeně s několika dětmi. A naopak znám dost příběhů bez jakéhokoliv sexuálního podtextu, kde lidé na pozicích manipulují, zneužívají svého postavení i moci. Osobně to vidím jako to horší na celém příběhu Tomáše, vlastně nutná prerekvizita k sexuálnímu deliktu, manipulace, šikana, zneužívání své pozice, podvádění, falšování, fiktivní doučování. Stejně tak příliš nesouhlasím s radou bát se cizích lidí, zvláště když opakuji, většina deliktů je z blízkého okolí. Osobně si myslím, že pokud něco má pomoci, tak umět si poradit, umět říct ne, především pseudo autoritám jako jsou učitelé, lékaři a další. Vychovávat "nevychované" dítě, které prostě nevidí důvod poslouchat cizího člověka. A které umí být hlasité a umí si říct o pomoc (právě cizím lidem).
Knihu doporučuji.

31.07.2023 5 z 5

Digiděti Digiděti Jan Kršňák

Knihy je plná myšlenek, ale to také znamená, že text je obšírný, s plno drobnými odbočkami. Ale asi to jinak nejde vzhledem k tomu, jak digitální technologie jsou všude, od domácího prostředí, práci, zábavě až po negativní věci. Autor tak ani nemůže být konkrétní příliš s radami, protože každý jsme na své cestě jinde, má jiné potřeby, priority. Nicméně rámcové úvahy se dozvíte a je jen na vás, jestli je přijmete či ne. Dle mě jednoznačné řešení není a nebude. Je to podobné, i když složitější jak s nožem, lze ho využít, použít, ale obsahuje i rizika, zvláště když první krůčky s nožem jsou někde potají nepoučenými dětmi bez dozoru až ho někde zapomenete uklidit.

25.07.2023 3 z 5

Planta sapiens: O inteligenci rostlin Planta sapiens: O inteligenci rostlin Paco Calvo

Osvětová kniha, bohužel plno výzkumů je stále třeba udělat nebo ověřit, zopakovat. Kniha jde proti proudu stereotypů běžných lidí, ale bohužel i vědců, takže není příliš vhodná pro čtenáře, kteří si potrpí na termíny, definice. U rostlin tyto termíny a definice se používají ze světa zvířat, ale označují něco úplně jiného a nové termíny zatím nejsou příliš ukotveny, případně stávající zobecněny. Celkově kniha za pár let bude považována buď za brak, nebo za jednu z vlaštovek změny uvažování, v každém případě za zastaralou.

Rostliny nejsou jen pouhé automatické bezduché organismy. Autor uvádí plno příkladů, kdy chování rostlin vykazuje známky, které lidé od rostlin neočekávají. Od rychlých pohybů rostlin, elektrické aktivity v rostlinách, možnosti anestézie rostlin, komunikace s jinými rostlinami i zvířaty, obrany i náznaků inteligence.

Svým způsobem jsem se díky této knize zamyslel nad mimozemským životem. O něm nic nevíme, představujeme si exotické (organismy nezaložené na uhlíku) i méně exotické organismy. Ale svým způsobem nic moc nevíme o pozemských organismech a vypadá to, že jim vlastně nerozumíme, že nejen běžní lidé, ale i vědci mají problém se dostat ze zvířecího centralismu a uvažování. Pochopit rostliny dle mě bude celkem důležitý mezikrok k tomu, abychom byli schopni pochopit nebo poznat mimozemský život. Zatím relativně obšírný popis sporů ohledně fytonervové soustavy, resp. soustavy elektrických signálů v rostlinách, vypovídá o tom, že na pochopení i méně exotických organismů moc nemáme...

25.07.2023 5 z 5

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

Osvětová kniha, která boří plno stereotypů o ptácích. Ptáci si v mnohém nezadají s člověkem, jinými zvířaty, v některých ohledech jsou některé druhy výjimečné přes celou Zemi. Jak jsou vynalézaví, umí vyrobit a i opakovaně používat nástroje, jak umí komunikovat včetně naprosto dokonalého opakované reprodukce cizích řečí, jaké mají estetické vlohy, jaké mají prostorové a časové dovednosti (výrazně lepší než člověk - tisíce míst pamatovat, doletět z tisíce km vzdálených neznámých míst a přizpůsobiví. Samozřejmě, že žádný pták neumí vše dohromady, jsou zde i individuální schopnosti, ale celkově naše výjimečnost není až tak velká, jak si lidé myslí a i obyčejný holub není jednoduchý bezduchý organismus... Pokud vás zajímají ptáci konkrétně, tato kniha je pro vás. A rád doporučím obecně pro tento typ knih malé brněnské nakladatelství Kazda.

25.07.2023 5 z 5

Bez odpadu Bez odpadu Camille Ratia

Hned na začátku mě znechutilo to, že kniha bez odpadu a nijak se to neprojevilo na způsobu výroby samotné knihy (lepená vazba, lesklý papír). Dále některá argumentace byla pochybná, když jsem na straně 39 se dočetl, proč je bio mouka levnější, i když je dražší? Protože z ní můžete upéct pizzu. Tak jsem knihu odložil a vrátil se k ní s odstupem. Ano, kniha obsahuje nesmysly, dokonce skrytou reklamu bez jakékoliv argumentace (pp72 x odstavců věnuje tomu, jak poznat marseilleské mýdlo, ale chybí úplně informace, proč ho používat, v čem je lepší/jiné než jiné mýdlo). Ale věcně, kniha obsahuje spoustu použitelných receptů, tipů jen se obávám, aby nepřesvědčené neodradila nesmysly dřív.

25.06.2023 4 z 5

Poslední civilizace Poslední civilizace Sam J. Miller

(SPOILER) Brrr, brak, nečíst. Měla to být oddechovka, scifi. Oddechovka to není. Je to psáno rozvláčně, lidé co čtou pomaleji nebo po kratších dobách, mohou mít problém se začíst. Je to násilnická četba, nejen násilí v sebeobraně, ale násilí hlavních postav se sporným odůvodněním. V upoutávce jsou zmíněna všechna hlavní témata současnosti: klimatická změna, genderová identita, AI a autor témata bere, nalézá "viníky" a je se soudy hned hotov a knihou navádí, že vlastně někomu odseknout ruce a vyříznout jazyk je v pořádku. A aby to čtenář měl se vším, v knize najde gaye, dvě matky s dětmi, osobu s "oni" zájmenem včetně krátkých vhledů do sexuálních praktik - to dodávám především kvůli tomu, že jedna z hlavních postav tu má nechráněný sex s vědomím, že je nosičem sexuálně přenosné nemoci, smrtelné - takže ještě kniha podporuje stereotypy vůči neheterosexuálům nemluvě o dalších informacích, které jako heterosexuál těžko mohu potvrdit, rozporovat, nicméně z mého pohledu dělá medvědí službu LGBT komunitě.

24.06.2023 odpad!

Graciino tajemství Graciino tajemství Jill Childs

Oddechovka a tak to i hodnotím. Uvěřitelné/realistické charaktery postav i jejich chyby i jejich jednání s příměsí duchařiny, ezo.

21.06.2023

Muslimská dívka Muslimská dívka Amani Al-Khatahtbeh

Jak lépe porozumět muslimům než čtením jejich knih? Kniha, která mě nijak nepřekvapila, pokud tak příjemně, jak se můj názor příliš nezměnil po přečtení knihy. Autorka popisuje svůj život v USA i v Jordánsku. Na rodila se v USA, kde byla na okraji, po 11/9 odjela její rodina do Jordánska, kde byla opět ta na okraji, aby se pak vrátila, ale tentokrát se svou identitou, šátkem (její rodiče šátek nenosí). Na mnoha běžných situacích popisuje běžný život těch, kteří se liší a kteří jsou většinou společností mnoha menšími i většími způsoby "diskriminováni". USA nejsou zrovna přátelští k černochům a už vůbec ne k muslimům. Např. spolužák černoch klasicky útočil na muslimy, aby se on sám nestál cílem útoku. Každodenní obavy o život, ústrky, stereotypy, zobecňování, kolektivní vina. Tahle kniha vyžaduje pozorné čtení, zamyšlení. Nicméně stejně jako je špatně, když je někdo nutí nosit šátek, úplně stejně je špatně, kdy jim někdo zakazuje nosit šátek.
Kniha je aktuální zvláště dnes, kdy češi se podobně chovají k cikánům jako v USA k černochům. A podobně nyní nenávist k cikánům vystřídala nenávist k ukrajincům. A podobnost vidím, že mnozí ani nejsou schopni odlišovat lidi s tmavší pletí - leccos by mohl vykládat můj kolega z bývalé práce, který pocházel z blízkovýchodního regionu, ale byl křesťan, stejně zaznamenával ústrky kvůli islámu, pikantní o to víc, kvůli historii daného regionu.
Tahle kniha se snaží právě o téměř nemožné, přestat s kolektivní vinou, stereotypy, vnímat jednotlivce, nevinit je za činy jim podobných lidí, natož vůči nim projevovat násilí. Doporučuji.

19.06.2023 5 z 5

Bílý odstřelovač Simo Häyhä Bílý odstřelovač Simo Häyhä Tapio A. M. Saarelainen

Sériový i masový vrah aneb odstřelovač, který během Zimní války (Finsko-Rusko) zavraždil min. 542 lidí, což je nejvíce mezi odstřelovači a přitom to stihl během necelých 100 dní (byl schopen se nehýbat celý den, navíc bojoval i ve dnech, kdy bylo cca -40 stupňů Celsia. Po zranění (zakázanou municí) týden před podepsáním příměří (výborní finští vyjednávači, finové prakticky už vyčerpali všechny zdroje, o moc déle by nevydrželi) se stáhl a farmařil, stranil se popularity, částečně i kvůli tomu, že po zranění mu bylo špatně rozumět. A přečkal tak období, kdy nebylo radno se tímto příliš chlubit. Dožil se téměř sta let. Měl plno zkušeností jako lovec, vytrvalý, trpělivý, vraždil na vzdálenosti několik set metrů (např. ruského odstřelovače na vzdálenost 450 metrů, který se cítil v bezpečí). Neuvěřitelné, když si člověk uvědomí, jak na takovou vzdálenost má vliv teplota, vítr, odhad vzdálenosti, vlhkosti - bez tabulek, jen čerpal ze svých zkušeností a byl schopen neuvěřitelně přesně odhadovat vzdálenost a byl perfektně sžit se svou puškou.

Je smutné, co lidé dělají lidem. Na straně rusů do značné míry nedobrovolně. A na straně finů? Kdo ví, pravděpodobně procentuálně jich více šlo víceméně dobrovolně. V každém případě nelehká volba, v nelehké době, tak odlišné od dnešní, i když nedaleko opět pár vůdců udělalo z mnoha lidí na obou stranách vrahy, kteří se do značné míry nedobrovolně vraždí a přitom ti, co je proti sobě ženou jsou někde v bezpečí.

Kniha je tištěna na kvalitním papíře, autor (sám odstřelovač) se pokusil shrnout vše, co se dalo, nicméně Simo Häyhä byl málomluvný a na některé soukromé věci (jako počet zabitých) prostě neodpovídal. Takže některé věty, možná i odstavce, člověk čte v knize vícekrát.

18.06.2023 4 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Dark web, který má horší pověst, než je realita. Ano i z reality mnohým etatistům vstávají vlasy hrůzou na hlavě, ale nájemnou vraždu si přes Dark web nezrealizujete (to neznamená, že si ji tam nemůžete zaplatit, různorodých podvodných nabídek je tam plno). Koupíte si tam drogy, ukradené údaje (osobní, kreditních karet), porno všech možných typů včetně dětského nebo se stanete obětí různorodých podvodů. Někoho z toho pohoršuje vše, někoho jen něco. I "zločinci", kteří bez výčitek svědomí vám prodají jakoukoliv drogu, mohou mít zábrany nebo dokonce aktivně potírat obchod, který se týká něčeho za jejich hranicemi, nejčastěji dětského porna. V každém případě Dark web je velmi důležitý komunikační kanál, ať už lidí, kteří se fyzicky znají, tak lidí, kteří se nechtějí nikdy poznat - např. si představte že novinářům chcete poskytnout informace, jejichž prozrazení nějaký stát či organizace přísně trestá, třeba i smrtí/zmizením, bezpečnější pro obě strany je anonymita. Pomocí Dark webu by tehdejší odboj proti komunismu nebo nacismu byl mnohem snadnější a méně nebezpečný.
Je jasné, že každý z nás budeme mít na Darkweb jiný názor, jestli má existovat či ne. V každém případě technologie, které zajišťují, že je možné z Ruska či USA vynášet přísně střežené informace, zároveň umožňují i další použití, které se lidem líbí méně a současně zajišťují, že Dark web je prakticky nezastavitelný. Zbrojí obě strany, co prošlo na začátku neprojde nyní a postupně se lidé učí, jak neudělat chybu.
Tak vzhůru na Dark web, i tím, že tam k masa lidí, přispějeme k tomu, že budeme mít dál informace z Ruska, nebo naopak, že i v Číně se lidé dostanou k informacím jinak v Číně zakázaných.
Např. mě dává smysl si na svých webových stránkách zřídit možnost mi poslat anonymně dokumenty a anonymně dál komunikovat, čistě pro jistotu. Jen bohužel kniha neobsahuje návod jak na to pro dummies...

15.06.2023 4 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Málokdy sem dávám beletrii, i když ji čtu podobně často jako jiný druh literatury, pro relaxaci. Nicméně i beletrie, zvláště sci-fi, mě často naplní myšlenkami. Isaac Asimov je jeden z autorů, kdo to dokáže. A zvláště v tomto díle si člověk uvědomí, že s mnoha jeho názory včleněných do jeho děl souhlasím. Konec věčnosti je o cestování časem, ale hlavní myšlenka je o tom, že snaha o pohodlí, bezpečnost může být v dlouhodobém hledisku kontraproduktivní. Lidstvo svým způsobem potřebuje i negativní věci jako války nebo velmi rizikové pokusy o cesty do vesmíru, aby se mohlo vyvíjet, aby mohlo žít. Je velmi malebné, jak popisuje korporaci, která se stará o "dobro" lidí proti jejich vůli, autor je postupně odkrývá jako psychopaty.
A když se člověk nad tím víc zamyslí, může si uvědomit, kolik existuje lidí, psychopatů, kteří v menším či větším měřítku "zvyšují" bezpečnost a jistoty, v realitě jen pocity bezpečnosti a jistoty s mnoha nežádoucími účinky, vedlejšími důsledky podobně jako cestovatelé časem v knize.

15.06.2023 5 z 5

Jak číst čísla: Deset pravidel pro orientaci ve statistikách Jak číst čísla: Deset pravidel pro orientaci ve statistikách Tim Harford

Doporučuji. Výjimečná kniha. Poutavé, dobře argumentované na příkladech. Dále zde autor popisuje dost příkladů omylů, hodně zajímavé. Samozřejmě není to bez chyb (bohužel jsem si nepoznamenal kde a co přesně, někde v první třetině knihy), bez zaujetí (např. celkem očekávatelné upřednostnění statistiky před riziky státu). Stejně tak při čtení bylo znát, že upřednosťňuje "globální dobro" před svobodou jednotlivce. Nicméně přednosti více než převažují. Stručně? Zajímejte se. Méně stručně?  Sice mnohá statistika je vědomě či nevědomě mylná, ale měli bychom být konstruktivní, zaměřit se na to, jak nám může pomoci. Autor v deseti bodech rozvíjí zlaté pravidlo "Zajímejte se". 1. Nahlédněte do své duše - buďte si vědom svých emocí, toužebných přání, nenechte se jimi zaslepit jako Bredia (byl o tom i film). 2. Zamyslete se nad svou zkušeností. Ověřování vlastními zkušenostmi je důležité, nicméně buďme si vědomi omezení - např. v přeplněném metru a průměru 130. 3. Pozor na  předčasnou enumeraci. Neboli buďte si vědomi, že sčítáte hrušky s hruškami, i rozdíly mezi hruškami - viz statistiky dětské úmrtnosti, kde rozdíly mohou být dány definici plodem a dítětem. 4. Poodstupte si a pokochejte se výhledem. Masmédia hledají překvapivost. To, že v Londýně se víc vraždí než v New Yorku stále může být pozitivní zpráva, že se podařilo v New Yorku v jednom měsíci dostat počet vražd pod Londýn a navíc v obou městech se snižuje počet vražd. Pro tohle pravidlo je obrana známá: znejte či vyhledejte si několik orientačních čísel. Např. počet lidí v ročníku v ČR je 140 000 lidí (já si pamatuji údaj 100 000). 5. Zjistěte si souvislosti Jinak dlouho žijí mýty jako s těmi marmelády a že mylně se soudilo že s vyšším výběrem klesá prodejnost. 6. Ptejte se, na koho se zapomnělo. V minulých dobách ale i v současnosti dobách se často zapomene na ženy (riziko, že jsou těhotné). Zapomíná se na vliv toho, že se někteří s jiným názorem průzkumu vyhýbají. Na to, že většina výzkumů je na běloších v bohatých zemích, kulturně ovlivněných. 7. Žádejte transparentnost,když počítač odmítá spolupracovat - aneb varuje před umělou inteligencí... 8. Statické podloží není samozřejmost - varuje před ovlivněním statistiky státy, kteří vyhrožují, stíhají statisty, kteří svými čísly kritizují vládu. 9. Nezapomínejte, že i dezinformace můžou být krásné - ale to neznamená, že grafy pro dobré účely nepoužívat, naopak, usnadněte čtenáři čitelnost názvem grafu "Počet smluv se zvýšil". 10. Udržujte si otevřenou mysl - když se změní fakt, změním názor.

28.05.2023 5 z 5

Psychosomatická prvouka Psychosomatická prvouka Radkin Honzák

Náročná četba místy odlehčená, že se člověk zasměje. Náročné i z důvodu, že je zde hodně cizích slov (dle mě zbytečně moc), ale i stylem. Nicméně hodně poučné.
Nejsem si jist, jak takovou knihu popsat, tak jen mé poznámky:
65 tampon z vaginy, nově poševní sekret na kůži u císařů
66 nesprávný biom může ovlivnit vývoj mozku
69 mikrobiom zpětně ovlivňuje stravování
70 aplikace atb v dětském věku koreluje s výskytem obezity později (starší sourozenec zmenšuje riziko)
70 mikrobiom a alergie a astma
73 stárnutí otrávení střevní florou zvýšit kysání, jogurty
76 parazity nebo alergie
80 transplantace stolice v čr experimentální
84 průzkum mužů krásnými ženami, kdy se probíral různý most. Po průzkumu muži volali ženám, když se probíral rizikovější most, emoce riziko bylo zaměněno za emoci přitažlivost.
86 kompatie couvade syndrom - těhotný tatínek (20%), deprese je neinfekční nákaza
98 hněvivé emoce tlumí bolest (fyzickou i duševní např. smutek), v hněvu se člověk cítí silnější, aktivnější a ve světě bezpečnější.
106 smutek je třeba prožít, jinak se může stát depresí. Smutek vyvolá reakci okolí, nejdříve utěšující, později odmítající/vyhýbající se, protože je nakažlivý. Pozitivní vliv smutku: hledat náhradu za ztrátu a (vím, jak to bolí, proto to neudělám).
smích smrt ze smíchu, spousta pozitivních účinků
vina víc darují (ti co se cítí vinu, ne dokonalí predátoři)
134 ženy u tyče. Během ovulace dostávají průměrně 52USD/hodinu, během červené tety 27USD, když nasadí antikoncepci 35. (Další výzkum, který naznačuje, že (hormonální) antikoncepce mění přitažlivost. Jiné výzkumy tvrdí, že HA má zásadní vliv na rozvodovost, protože tlumí přirozené nevědomé vybírání partnerů a k poznání dochází po vysazení HA těhotenství, hůř po porodu.)
168 lékař jako lék (jak navyšující placebo i nocebo efekt včetně možných nežádoucích účinků),
Dvě období útlumu, v noci, po poledni nejpravděpodobnější nehoda
pes nedokáže ponožky přiřadit k čepici, člověk páchne na různých místech jinak.

21.05.2023 4 z 5

Konec spoluzávislosti Konec spoluzávislosti Melody Beattie

Knihu jsem si pořídil, abych lépe pochopil lidi/klienty, co z mého pohledu trpí pod nadvládou druhého, často nějak závislého. Kniha mě informovala cíleně, že se nejedná jen o partnery, ale i o děti, příbuzné a kamarády nejen v současnosti, ale i kdysi, kdy jejich blízký byl závislý a nyní třeba už není. Ale při čtení jsem šel ještě dál, kniha vlastně popisuje obecně jistou podskupinu lidí, s nízkou sebedůvěrou, s přehnanou péči o jiné. Vlastně je určena pro každého, protože snad téměř každý někdy se chová trochu jako spoluzávislý. Mimochodem jen samotný popis co zhruba znamená chovat se jako  či být spoluzávislý je na samostatnou kapitolu. Autorčina jednovětná definice je Spoluzávislý člověk je ten, kdo se nechává ovlivňovat chováním druhého a kdo se snaží chování druhého řídit. Dle této definice je každý spoluzávislý. Dovolím si doplnit, že se jedná o případ kdy jedna nebo druhá strana s tímto stavem není spokojena, ať už vědomě nebo nevědomě. Ne, není cílem být sobec, cílem je být v souladu sám se sebou a nebýt nucen dělat něco proti své vůli, protože se člověk např. cítí být jediný zachránce.
Kniha popisuje jak tuto teorii, tak příklady z reálných životů, tak dává několik kapitol, na co konkrétně si dávat pozor, proč a co tedy dělat jinak. Každá kapitola má na konci cvičení. Za mě není co vytknout.
Kniha je opravdu zajímavá i pro toho, kdo spoluzávislostí netrpí. Protože téměř každý je občas obětí popisovaných praktik a zde nalezne možné způsoby řešení, případně "jen" prevenci.
Doporučuji prostudovat Karpmanův Dramatický trojúhelník, kniha se o něm zmiňuje na straně 93, já jsem tento pojen četl poprvé a přitom je to celkem častý obecný princip. "Spoluzávislí jsou pečovatelé - zachránci. Nejdříve zachraňují, potom pronásledují a nakonec se stanou obětmi." Myslím si, že svým způsobem tohle je také jedna definice, co vlastně spoluzávislost je.

21.05.2023

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Zajímavé. Plno myšlenek, informací a faktů. Celkový dojem je výborný. Je to novinář, má očekávání byla nízká, byl jsem překvapen úrovní myšlenek i argumentací, množstvím odkazů. Míst, která by vyloženě negativně vyčnívali, moc nebylo. Ale jsou, např. klasická novinářská zkratka na straně 122, která dává na roveň "není objektivní" s počtem kritických zmínek.
Kniha se snaží vysvětlit chování české společnosti na historii české společnosti. Autor si zbožtil do značné míry demokracii, ale to je tak masově rozšířený jev, že nemá smysl to řešit. Závěr je dobře vyargumentován, dává smysl.
Kniha přese všechno je velmi hodnotná, přes výše uvedené výhrady doporučuji.

19.05.2023 4 z 5

Život bez plastů Život bez plastů Chantal Plamondon

Hutná a tak celkem obsáhlá kniha plná praktických informací pro ty, co pochybují o plastech. Dozvíte se informace, co všechno už víme o plastech, jejich rizicích i co tušíme nebo jen předpokládáme. Dozvíme se možnosti, jak se obejít bez plastu v konkrétních situacích nebo aspoň minimalizovat množství plastu, které používáme. Kniha dává argumenty pro, proti, snaží se o relativní srovnání rizik.

Za mě je to jedna z nejlepších ekologických knih, která se snaží o opravdovou ekologii, tu, která se neobejde bez přemýšlení, komplexního přístupu. Plasty nás doprovázejí všude, mají své výhody i rizika. Nedává ve většině případů smysl roky používané plasty nahradit neplastovými alternativami. Kniha je tak výborně vyargumentovaná, že ji věřím, přesvědčila mě zas o něco víc se vyhýbat plastům ve více případů. Takže až věci plastové doslouží, stanou se rizikovými, nové budou pravděpodobně už bezplastové.
Doporučuji.

17.05.2023 5 z 5