vladku vladku komentáře u knih

Hypersenzitivní děti - laskaví poslové univerza Hypersenzitivní děti - laskaví poslové univerza Antje Gertrud Hofmann

Kniha je značně ezo, reinkarnace, duše. I když odhlédnu od toho, v knize je spousta informací, bez odkazu, bez argumentace, prostě jen tak. Nutno dodat, že mnoho z nich znám, souhlasím, nicméně další vím, že jsou překonané, takže těžko usuzovat na pravdivost těch pro mě neznámých. Autor místy přechází do pluralis majestatis. Kniha se dobře čte. Nicméně celkově, kdybych ji nečetl, o nic bych nepřišel, naopak ztratil jsem čas čtením.

06.05.2023 1 z 5

Mýtus silného vůdce Mýtus silného vůdce Archie Brown

Relativně obsáhlá kniha o mýtu silného vůdce. Stručná myšlenka by mohla být: voliči slyší na argumentaci silného vůdce (např. i Trump takto částečně vyhrál), ale svým způsobem to není šťastná volba, ve skutečnosti to nechtějí. Kniha tuto myšlenku ukazuje na mnoha příkladech, přes různé státy, historické doby, politická zřízení. Bohužel se obávám, že tohle je kniha spíše pro akademiky, pro běžné čtenáře by to chtělo stručnější a konstruktivnější verzi.

13.04.2023 2 z 5

Soumrak západního liberalismu Soumrak západního liberalismu Edward Luce

Spíše brak. Alespoň ze začátku, obsahuje plno zajímavých informací, úvah, hodnocení. Struktura knihy příšerná, kniha je dělená do 4 kapitol, první tři předlouhé bez jakékoliv struktury, podnadpisů, myšlenky se toulají. Měl jsem vícero důvodů nedočíst, poslední kapkou bylo číst větu pp139: "Má-li to znamenat, že Putinovi dovolíme ukrojit si kus Pobaltí, staniž se. Bezmála půlka Estonců stejně mluví rusky." Menších perel text obsahuje vícero. Aneb je skvělé, jaký má autor přehled o historii, nicméně tyto užitečné informace jsou zapleveleny autorovými názory, dedukcemi, návrhy, hodnoceními.
Pokud číst, tak první a poslední kapitolu, a i ty číst stylem, že přeskakovat autorovy názory. Zbytek když bych nečetl vůbec, udělal bych líp.

06.04.2023 1 z 5

Obory budoucnosti Obory budoucnosti Alec Ross

Text z roku 2016. Je zajímavé, jak částečně je to vlastně už historie. Je zajímavé číst o Ukrajině, anexi Krymu v době, kdy probíhá válka na Ukrajině. Je zajímavé číst o AI, když ChatGPT je ve verzi 4. Názory autora v knize mi nesedí, nevyhovují ani jeho myšlenkové argumentace, názory. Celkově rozporuplný názor na knihu mám, na jedné straně jsem rád, že jsem knihu si přečetl, na druhou stranu by se moc nestalo, když bych ji nečetl. Žádné velké zklamání, žádné velké nadšení.

30.03.2023 2 z 5

Supervelmoci umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a  svět v éře Al Supervelmoci umělé inteligence: Čína, Silicon Valley a svět v éře Al Kai-Fu Lee

Knihu doporučuji. Přestože je relativně ukecaná, některé věty člověk jakoby četl ne jednou, dvakrát, ale několikrát, má co nabídnout. Autor dává nahlédnout do čínské kultury a celkem ji dost opěvuje, nicméně s argumenty. Dává na pravou míru pověst číňanů plagiátorů. Ano, kopírují myšlenky, ale je to jejich kultura, jejich konzistentní kultura, kterou opěvují myšlenky, učí se od lepších, nejen ve škole, ale i v podnikání. Kniha pro mě víceméně zbořila otázku, jestli by svět fungoval bez patentů, ochran. Číňané ukazují, že možnosti jsou, jejich firmy jsou dravější (mnohé až za hranicí zákona), ale mají výsledky, jsou rychlejší, inovativnější. A jedním z oborů, kde má Čína nakročeno je AI, umělá inteligence. Autor dává dost důvodů, stručně: AI je všeobecná technologie jako parní stroj, elektřina, základní znalosti jsou relativně staré, teď je to o zavádění do praxe, kde nezáleží tolik na super odbornících, ale na super datech. A těch má Čína víc, protože z části politicky, z části kulturně v Číně víc dat o vašem životě se všude sdílí. Za to EU kvůli GDPR, ale i USA ujíždí vlak. A autor celkem mě přesvědčil, že AI je z hlediska nerovností výrazně rizikovější než předchozí průmyslové revoluce. Stroje se museli nákladně replikovat, upgradovat. AI velmi levně nasadíte i aktualizujete. Připravte se na to, že AI bude likvidovat pracovní místa rychleji než vytvářet, hromadně, i instantně. A ani jedno z řešení presentované v knize mě nepřesvědčilo, že příliš pomůže. AI ještě víc než v obecné IT posílí princip vítěz bere vše, s extrémní kladnou zpětnou vazbou. Ani rekvalifikace, ani základní příjem, ani zdanění, ani autorem navržený něco jako podmíněný základní příjem to moc nezmění, resp. léčba může mít horší důsledky než choroba.
AI má značný pozitivní potenciál, ale ... bude to zajímavé...

23.03.2023 4 z 5

Budoucnost kapitalismu: Tváří v tvář novým úzkostem Budoucnost kapitalismu: Tváří v tvář novým úzkostem Paul Collier

Prakticky brak, raději nečíst. Autor je etatista, socialista, označuje se víceméně jako středový volič. Člověk, který místy našel jednoduchou pravdu, ke které pak hledá argumenty. Své pomýlené názory (např. o homo economicus), které si pak (správně) vyvrací. Přínosné je číst mnoho kritiky, ale ne každá kritika je oprávněná. A už vůbec ne řešení. Na druhou stranu kniha obsahuje plno dobře vyargumentované a správné kritiky různých "středových" praktik, aby v zápětí navrhl podobně nesmyslné řešení, kde často už kritika chybí. Kvůli těm kritikám a argumentacím to nebyla úplně ztráta času, třeba se někdy bude hodit. Ale text je jinak zaplevelen takovými úvahami, že vědět dopředu, co mě v knize čeká, knihu bych vůbec nečetl.

17.03.2023 1 z 5

Zahrada bez zalévání: Chytré zahradničení se 44 rostlinami, které dobře snášejí sucho Zahrada bez zalévání: Chytré zahradničení se 44 rostlinami, které dobře snášejí sucho Annette Lepple

Relativně útlá kniha, navíc obsahující hodně barevných fotografií. Pokud chcete rychle získat tipy, které rostliny jsou odolnější vůči suchu, dozvíte se jejich seznam se stručným popisem s členěním na pár kategorií. K tomu se dozvíte pár všeobecných rad, např. o kompostu. Celkově mě kniha příliš nezklamala, ale ani nepřekvapila. Pro své účely znovu začátečníka musím hledat jinde.

13.03.2023 2 z 5

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Tom Phillips

Kniha psána rádoby vtipně. Plná hrubých výrazů, urážek, narážek. Opakuje omyl o Velikonočních ostrovech - otázkou je kolik jiných omylů mnou neidentifikovaných obsahuje. Kniha dala spoustu práce, obsahuje hodně informací, nicméně mě prostě takto hrubý styl nevyhovuje. Kdo rád čte bulvár tomu se kniha bude líbit, pravděpodobně i dalším např. příznivcům JXD.

10.03.2023 2 z 5

Co řešíš? Co řešíš? Thomas Wedell-Wedellsborg

Neměl jsem vysoká očekávání, zpětně to přisuzuji nepříliš poutavému názvu, obálce. Kniha mě velmi příjemně překvapila. Popisuje relativně jednoduchou myšlenku, autorem označované jako přerámování, stručně bych to popsal jako kreativní řešení problémů, vymaňování se ze zajetých kolejí. Kniha je geniální obsahově, nezanedbává nic, takže zde najdeme obsáhlou argumentaci včetně praktických příkladů, mnohé z nich jsou jednoduché na zapamatování s výstižným názvem jako pomalý výtah. Najdeme tu ke každé kapitole i k celé knize shrnutí, které je ideální pro prvotní rychločtení, ale i pro občerstvení znalostí z knihy. Kniha je použitelná pro téměř cokoliv, kohokoliv, postupy, myšlenky jsou obecné, nicméně příklady jsou především z korporátního prostředí, ve kterém se autor pohybuje.

Tedy kniha je náročná na čtenáře, vyžaduje vlastní myšlení, k čemuž i autor na několika místech vyzývá a já vřele doporučuji ho poslechnout a nečíst rovnou řešení. Ale o to je hodnotnější, protože neznám mnoho knih, které by byly tak výborně napsané a tak univerzální v oblasti kreativního řešení problémů. Očekávám, že tuto knihu budu brát opakovaně do ruky a autor na to myslel těmi shrnutími.

Pokud chcete číst knihu, která vám naservíruje řešení na podnose, tato kniha to dokáže "jen" v těch pár příkladech z korporátního prostředí.

Hlavní síla kniha je jinde. Obecně a paradoxně systematicky vám pomůže najít kreativní řešení problému, který může být úplně odlišný od jakéhokoliv problému v knize popsaném. Může vám pomoci vymanit se zaběhnutých kolejí, vlastního myšlení, vcítit se do cizího pohledu.

Knihu doporučuji, lepší na toto téma jsem zatím nečetl.

04.03.2023 5 z 5

Je to manipulace?: Rozpoznejte ji a ubraňte se! Je to manipulace?: Rozpoznejte ji a ubraňte se! Pascale Chapaux-Morelli

Manipulace je všude kolem nás, v menší či větší míře.Tato kniha se zaměřuje především na negativní, nebezpečnou manipulaci při svádění partnera a žití s ním, v práci, v rodině.
Umím říkat ne. Omezuji kontakty s toxickými lidmi. Takže si nejsem úplně jist, že se umím vcítit do člověka, který potřebuje tuto knihu. Nicméně v knize jsem nalezl vše, co si myslím, že bych v takovém případě potřeboval: konkrétní rady, navíc celkem dobře strukturované. A k tomu i pár příkladů ze života. Při čtení jsem se neubránil vzpomínkami na knihy Robert B. Cialdini, především knihy Zbraně vlivu - Manipulativní techniky a jak se jim bránit. Cialdini popsal na více stránkách jednotlivé zbraně vlivu velmi obsáhle, podrobně. Tahle kniha je relativně útlá. Cialdini popsal vlivy tak, že jste je schopen i používat, ať už v dobrém smyslu, tak v negativním. Tahle kniha se zaměřuje „jen“ na obranu proti manipulaci, je ve formě celkem praktických otázek a odpovědí, záběr knihy je tím pádem širší a přitom stručnější. V první části pokrývá neverbální komunikaci, stručně a prakticky vzhledem k obraně vůči manipulaci. V druhé části emoční inteligenci, opět stručně a prakticky. Hlavní část knihy vidím ve třetí nejpraktičtější části: jak se ubránit manipulaci. Čtvrtá část vám detailněji pomůže přesnějším návodem jak na konkrétní typ člověka. Popsané členění typu lidí jsem četl poprvé, což nevadí, protože názvy typů jsou celkem samopopisné. Takže pokud se vám podaří správně zařadit „vašeho“ manipulátora do příslušného typu, máte cílenější návod než ve třetí kapitole.
Celkově kniha je zacílena praktičtěji, stručněji a tak snad si ji bude schopen přečíst i oběť manipulace, která neví, kam dřív skočit. Autorka je předsedkyní Asociace pro pomoc obětem psychického násilí.

28.02.2023 4 z 5

Dávné budoucnosti Dávné budoucnosti Helena Norberg-Hodge

Kniha se skládá ze tří částí, první dvě určitě stojí za přečtení. V první části popisuje Ladak (tzv. Malý Tibet) z doby, kdy tam přijela poprvé v roce 1975. Z našeho pohledu primitivní společnost, která se naučila žít v relativně nehostinné krajině udržitelně, šetrně a spokojeně. Celkem věcně popisuje její názorový převrat, jak si danou společnost oblíbila s jejími klady i zápory. Lidé, kteří žijí v malých komunitách pár desítek lidí, kteří automaticky myslí na druhé, vyhýbají se sporům. Mají nějakou kulturu, léčitelství, ale i dětskou úmrtnost, která jim vlastně pomáhá žít udržitelně, protože populace je tak akorát, co nehostinná krajina dokáže tak akorát uživit bez závislosti na vnějšku.

V druhé části popisuje, jak centrální indická vláda buduje silnice, dieselové mlýny, dováží palivo na zimo, dotuje nemocnici a jaký to má vliv na komunitu, jak se stávají závislými, rozpadají se rodiny, přestávají být spokojení. Třetí část už je horší, plná subjektivních názorů autora, propagace jeho aktivit, se kterými lze i nemusíte souhlasit - oproti prvním částem, je třetí část zbytná.

Tahle kniha může spojit lidi s různorodými názory. Velmi souhlasím s tím, jak autor kritizuje dotace, centralizaci moci, zvláště na větším území. Je hodna zamyšlení. Svým způsobem mi připomněla knihu Tajemství přirozené výchovy. Máme se co učit od "primitivních" společností. Pro začátek bychom mohli přestat s dotacemi, regulacemi, které jen posilují vliv velkých korporací a ty do značné míry mají pak vliv na primitivní společnosti. Místní malé komunity ale v rozporu s názorem autorky i svobodný obchod mohou leccos změnit. Na rozdíl od myšlenky vnucovat něčí subjektivní dobro jinam podpořené dotacemi a regulacemi...

25.02.2023 4 z 5

Emoční kód – Jak uvolnit vaše uvězněné emoce a dosáhnout dobrého zdraví, lásky a štěstí Emoční kód – Jak uvolnit vaše uvězněné emoce a dosáhnout dobrého zdraví, lásky a štěstí Bradley Nelson

Pro mnoho lidí bude tato kniha příliš "ezo". Další odradí americký styl "reklamštiny". Další odradí náboženská víra autora. Zbytek odradí léčení přes zástupce nebo na dálku. Věci jako, že elektromagnetické pole sahá x stop od těl beru jako "praktickou" (dez)informaci. I dělení emocí na pozitivní a negativní beru jako zjednodušování. Já knihu doporučuji číst lidem, co jsou citliví na placebo/nocebo efekt.
To, že lidé se předkloní k pozitivním věcem a odkloní od negativních, odporných věcí jsem četl i v seriózních knihách. Na druhou stranu testovat subjekt, který se ani nedotýká zkoumané osoby, považuji za fungující čistě pomocí placebo efektu. A k témuž se přikláním při testování dotykem. Na druhou stranu, i kdyby celá metoda měla "jen" účinnost placeba, za mě je to dost velký rozsah možné účinnosti, aby to dávalo smysl zkusit, pokud máte dlouhodobé marně léčené problémy. I když samozřejmě metoda bude zatížena relativně velkou chybou danou omylností, vírou v metodu - sám autor mluví o negativním vlivu např. dehydratace (stačí se napít) nebo i potištěného trička (stačí vysvléct, zakrýt), stále dává smysl. I kdyby se jednalo jen o vliv toho, že díky této metodě si uděláte čas na zamyšlení, přiznání si emocí, vyřešení emocí z minulosti, stále to dává smysl. A opravdu nemohu vyloučit to, že pomocí metod popsaných v knihách lze nějak vytáhnout informace z vašeho podvědomí, dokonce si myslím, že kdybych tomu věnoval čas (a měl motivaci), tak bych to zvládl. A i kdyby to bylo jen placebo, i tak dobrá metoda, která nemusí mít žádné vedlejší účinky.

21.02.2023 2 z 5

Líná máma - Jak vychovat samostatné dítě Líná máma - Jak vychovat samostatné dítě Anna Bykova

Těšil jsem se na mnou vychválenou knihu, její druhý díl. Je to jednoduché ke čtení, zábavné, plno příkladů. Nicméně jsem dál, kniha je výborná pro rodiče na začátku, začínající, ale na můj vkus obsahuje příliš mnoho nevhodných rad. Negativních alá "neřízni se" (které neříkají co tedy má dělat, aby se neřízl, navíc směřují myšlenky k tomu říznutí a tím přivolávají to říznutí) nebo plno manipulativních. Kniha je vhodná pro člověka, který tyto špatné rady (nepříliš dobré rady) je schopen odhalit, ale zde bohužel průnik se začínající rodinou nebude asi velký.
Abych knize moc nekřivdil, plno věcí správně kritizuje, k většině píše rozumné komentáře i rady. Jen na můj vkus i těch špatnějších rad není málo.

18.02.2023 2 z 5

Hitlerovi kolaboranti Hitlerovi kolaboranti Philip Morgan

Kniha výborná informačně, argumentačně. Nicméně psychologicky se špatně čte, dlouhé krom odstavců nestrukturované kapitoly, bez jakýchkoliv obrázků, tabulek, čehokoliv, co by usnadňovalo případné rychločtení. Skutečné zájemce to asi neodradí, ale pro ostatní je to výzva. Což je škoda. V textu není příliš mnoho odkazů, na konci knihy jsou zdroje v hojném počtu uvedeny.
Informačně je skvělá, boří argumenty častokrát omýlené mýty jako, že kolaborantů byly minorita. Svým způsobem kolaborovaly většina, ale hranice se musela posunout tak, aby společnost dál byla schopna pokračovat, vyvíjet se. A i tak svým způsobem mnohé kolaborace byly složité a autor je popisuje tak podrobně, že každý se může vcítit do situace celkem dobře a rozhodnout se, co by asi udělal. Aneb kniha obsahuje plno zajímavých detailů, faktů, vhledů, které usnadňují se vcítit do tehdejší nelehké době. Např. případ Berliet pp153-156.
Zabývá se jak ekonomickou kolabrací, tak úřednickou kolaborací. V obou případech je to o volbě menšího zla, což se postupně dostává až na úroveň vražd. A to volení menšího zla přímo místnémi úřady umožnilo uvolněné okupační síly použít jinde. Kniha vyvolala plno zamyšlení, v závěru autor varuje před vládou expertů.
Knihu doporučuji, ale fakt by knize velmi pomohlo přepracování, lepší struktura knihy.

14.02.2023 4 z 5

Porod v proměnách času a kultur Porod v proměnách času a kultur Martin Rychlík

Směs 6 kapitol různých autorů, které spojuje název knihy. Bohatě ozdrojované, na dané téma relativně dobře čitelné, zajímavé. První dvě kapitoly popisují porody v různých zemích i časech. Další dvě kapitoly popisují vývoj porodní asistence. Další kapitola popisuje rituály se ztrátou dítěte i rodičky. Předposlední kapitola rituály i vliv těhotenství, porodu na muže. Poslední kapitola je o sociálním porodu, odcházení dětí od rodičů. Téma mě zajímá, takže na jedné straně jsem četl pozorně, na druhé straně přelítával části, které znám. Celkem se podařilo skloubit zajímavost a nadhled. Nejvíc zajímavá byla pro mě kapitola o mužích a jejich prožívání porodu. I z toho důvodu, že svým způsobem nové téma, příliš neřešené a vlastně si člověk uvědomí zpětně, co každý nějak jinak prožil, byť triviálně tím, že neprovokuje tím, co těhotná žena by neměla, že i něco takového má svůj název: fenomén couvade.
Pokud vás dané téma dané výstižným názvem knihy zajímá, myslím si, že bude kniha pro vás.

13.02.2023 5 z 5

První pomoc pro vysoce citlivé První pomoc pro vysoce citlivé Asa Saga Hammarstedt

Relativně útlá kniha, což souzní s první pomocí v názvu knihy. I když je kniha dle názvu i textu zaměřená na první pomoc vysoce citlivých lidí, mnohé tipy, návrhy jsou použitelné pro kohokoliv, kdo se potřebuje dostat do formy. Svým způsobem by tato knížka na začátku mé kariéry mi usnadnila spoustu věcí, když bych ji v té době četl a používal její pokyny. Ať už jak se dostat z prokrastinace nebo nedostatku energie. Např. nudné nebo hloupé úkoly, které berou energii, náladu, pokud je člověk dělá v produktivním čase, naopak pomáhají nastartovat se, když má člověk útlum po obědě, po hádce, po neštěstí. Je třeba se naučit sebe znát, komunikovat laskavě sám se sebou. A myslet preventivně, dopředu, myslet i na relaxaci a najít si tu svou relaxaci. Dřív než nastane útlum, kdy jste plni energie, vymyslet ty správné postupy, sepsat si své seznamy činností, které vám pomáhají, které vás dostanou ze slabší chvíle. A mnoho dalších tipů.
Celkově mi kniha dala hodně, i když mnohé jsem znal, resp. pracně jsem se naučil. Doporučuji.

11.02.2023 5 z 5

Jak přelstít ďábla - Tajemství svobody a úspěchu Jak přelstít ďábla - Tajemství svobody a úspěchu Napoleon Hill

Kniha napsaná v roce 1938, vydána po 70 letech, až po smrti autora i jeho manželky. 70 let a přesto stále aktuální. Obdiv, jak v té době dokázal autor napsat takovou kritiku, např. i cigaret, školství.
Kniha jako celek je zvláštně napsaná, cítím za to způsob jak se částečně distancovat od slov, nepsal je autor, psal je ďábel. Text je celkem těžký náročný na chápání, místy mám dojem, že je to z důvodu chyb v překladu – opačný význam věty, který člověk pochopí až později z jiného kontextu. Na svou dobu je úžasné, jak kritizuje tehdejší církev, školu, vědu, rozmazlování dětí, kouření, závislosti včetně sexu, udržování manželství kritika z roku 1938, kdy vlastně se takto nepřímo dozvídáme, jak nedostatky přetrvaly i do dnešních dnů. Kritizuje, přitom velmi umně popisuje rozdíl mezi přiměřenou mírou (např. sexu) a nepřiměřenou. Jak umně směřuje myšlenky k sobě, starej se o sebe na prvním místě, přitom v harmonii se spoluprací.
Kniha je plná skvělých myšlenek, jejich stručný výčet by byl dost rozsáhlý a nedokonalý. Např. každý dočasný neúspěch má v sobě střípek úspěchu (Edison a tisíce pokusů se žárovkou). To, co jíme, má velký vliv na duševno, úspěch. Naše okolí, vztahy jakbysmet. Rozhodnost, ovládnutí sebe sama, poučení z nepřízně osudu, ovládání vlivů okolí, čas (utvrzování pozitivních myšlenkových zvyků, rozvíjení moudrosti), harmonie, obezřetnost (ne strach, promýšlení plánu před samotným jednáním).
Doporučuji.

09.02.2023 5 z 5

Holky to někdy nemaj lehký Holky to někdy nemaj lehký Klára Mandausová

Zajímavá směs příběhů žen, komentáře příběhu psychiatričky, to vše prokládané rozhovorem Honzákem na všemožné téma spojeného s ženami. Chyby v životě jsou náročné, nejen časově náročné. Pokud nemá člověk zázemí, vzory je to jak klestit cestu pralesem místo jití po více čí méně vyšlapaných cestičkách. Tato kniha umožňuje se poučit z chyb druhých, dřív než je člověk udělá sám, případně délku chyb zkrátit. Některé příběhy jsou anonymizované, jiné ověřitelné. V obou případech mají co říct, lidem na začátku života i během. Nedostanete z nich jasné pokyny, spíš „jen“ indicie, varování. Jak pro sebe, tak pro své děti a vztahy mezi vámi. Jen to člověk musí brát, že je to psáno z jedné strany (např. s rýmičkou bych taky raději neriskoval podívání se na novorozence).
Rozhovory s Honzákem člověk musí brát také jaké jsou, názory, zkušenosti dříve narozeného dlouho žijícího člověka. V něčem nyní nemoderní, v něčem stále moderní.
Celkově mi obě části něco dali.

09.02.2023 5 z 5

Kolaboranti 1939-1945 Kolaboranti 1939-1945 Michael Borovička

Částečně bych se mohl opakovat jako u knihy Český fašismus 1922-1945 a kolaborace 1939-1945. Tahle kniha je konstruována jinak. Vypráví příběhy sedmi lidí z různých zemí, dnes označovaných jako kolaboranti. Já sám jsem četl první čtyři příběhy a závěr. Kniha je směsí faktů (ta přínosná část) a názorů autora (ta méně hodnotná část knihy). Z knihy je poznat vliv toho, že to píše někdo z budoucnosti, a vliv snahy odůvodnit si proč daného člověka označit za kolaboranta. Je zde vidět snaha zdůraznit fakta, která ukazují na negativní charakter a oslabit fakta, která by mohla ukazovat opak. Nenechává se prostor čtenáři, aby snad nedošel k jinému názoru. I když ne vždy, např. na straně 111 a 112 píše o poručíkovi Bonsakovi, který na začátku války potopil dvěma ranami ze tří nový těžký křižník Blüger, vlajkovou loď německého invazního loďstva. Poručík se nestal hrdinou, ale na konci války byl odsouzen za spáchání "hospodářské velezrady", za členství ve straně a za to že spolu se 146 000 dalšími Nory pracoval během okupace jako dělník pro Němce. Dále v závěru se autor pokouší o vyváženost, nicméně se mu to příliš nedaří z mého pohledu.

Je to celkově zajímavé, je jasné, že tehdy se prostě někde udělala hranice pro víceméně binární rozhodování je to kolaborant nebo ne.  Jsou to události staré mnoho desítek let a přesto nejen v této knize je poznat snaha nezpochybňovat tehdejší rozhodnutí. Přitom žádný člověk není binární, dokonce ani Hitler či Stalin. Hodnotit fašismus pohledem dnešní doby jako jasné zlo, když po první světové válce do Německa utíkali židé z okolních zemí, když v Rusku vládl strašlivě komunismus, je dle mě neuctivé a nespravedlivé k tehdejším lidem, kteří žili v naprosto jiném světě. Světě, který se od našeho lišil značně technologicky, tak ale i sociálně (např. chování k ženám nebo rvačkami).
Děkuji autorovi, že tak zevrubně popisoval tak dlouhé období kolaborantů, pomohlo mi to víc se do jejich života vcítit, mnohé si stále nedovedu představit, odůvodnit, určitě mi chybí spousta střípků z jejich života i života tehdejší společnosti vůbec. Na druhou stranu zhruba dovedu si představit, jak člověk dospěl k závěrům a činům, které nakonec učinili. Zvláště když se člověk zaměří na rozdíly a společné rysy mezi českými legionáři (zrádci Rakouska-Uherska), kolaboranty a současnými příznivci EU a jiných nadnárodních hnutí, organizací a řekněme republikány.

Originální popis: Autor se sedmi životními příběhy evropských kolaborantů z let druhé světové války snaží odpovědět na často vznášenou otázku, zda právě Češi měli nějaký zvláštní talent na spolupráci s nepřítelem. V neposlední řadě jde však i sondu do psychologie těchto lidí: byli to většinou "vlastenečtí zrádci", muži, jejichž prvotní motivací rozhodně nebyly peníze. Prohlašovali, že zachraňují své národy v obtížné a dramatické době, a při tom byli pouhým nástrojem okupační moci. Knihu doplňuje obrazová příloha obsahující řadu u nás dosud nepublikovaných snímků.

09.02.2023 3 z 5

Český fašismus 1922-1945 a kolaborace 1939-1945 Český fašismus 1922-1945 a kolaborace 1939-1945 Tomáš Pasák

Autor zemřel v roce 1995, knihu vydala v roce 1999 jeho žena. Autor by dílu vybavil dalšími poznatky, zkorigoval. Knihu jsem si půjčil v knihovně a někdo se osmělil a tužkou dost korektur udělal.
Já nejsem žádný historik, jen laik. I tak mě některé informace zarazili, protože z jiných zdrojů jsou jinak prezentovány (např. původně sudetoněmečtí němci chtěli připojit k Rakousku a ne hned k Německu – zdroj: Respekt speciál), samozřejmě nejsem ochoten si ověřit, co z toho je pravdivější. A pak občasné možné chyby, překlepy, např. v roce, který z kontextu nedává smysl.
Od začátku mám dojem, že autor zjevně se kromě fašismu zabývá komunismem, na dnešní dobu ho obhajuje, vyzdvihuje – těžko říct, jestli je to vliv doby, ve které žil, vliv toho, že části vycházeli v komunismu, aby vůbec vyšli a nestihli se opravit.
Přese všechno kniha má co říct, přibližuje danou dobu, částečně se dá číst jako román, kde se postavy mění. Mně přiblížila tehdejší dobu, téměř 100 let starou, ještě víc než jiné zdroje. Byla to víc násilná doba i v meziválečném období. Dovedu si představit, že v rámci volení menšího zla, lidé volili raději fašisty než komunisty. Je stejně zajímavé, že fašismus i komunismus byl tehdy občas zakazován, nicméně do dnešní doby zůstal víceméně jen zákaz fašismu. Je to tím, že fašismus se dřív dostal k moci a protože to byla dřívější doba, byl násilnější? Kdyby pořadí bylo opačné, byl by kvůli době u moci násilnější komunismus a nyní bychom měli zakázaný komunismus a ne fašismus? Možná. Nicméně v Rusku byl u moci komunismus nejdříve, koncentrační tábory nacismus okopíroval z Ruska, možná proto taky se dostal k moci, protože tehdejší lidi tušili, že nechtějí to, co bylo tehdy v Rusku. Dějiny píšou vítězové. Naše prameny jsou ovlivněny tím, že krátce po druhé světové válce byli u moci komunisté. Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky.
V každém případě jsem si poupravil své zjednodušené znalosti na celkem složitý, komplexní obrázek. Odstranil rovnítko mezi fašistou a příklonem k Německu (do roku 1939 čeští fašisté spíše nesnášeli Němce). Získal méně černobílou představu o koloborantech a jejich typech. Hranice mezi „snažit se přežít“ a napomáháním režimu byla velmi tenká, hrdinů byli plné hřbitovy, doslova. I příklon k celoněmecké říši, když si odmyslíme výrazně vyšší násilnost tehdejší doby, jak moc se liší od příklonu k NATO či EU? Je zajímavé, že když odstraníme to nemoderní a to příliš násilné na dnešní dobu, tak vlastně víceméně dostaneme podobný program, jaké mají některé politické strany.

01.02.2023 3 z 5