vklaskova vklaskova komentáře u knih

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

První kniha, kterou jsem si v knihovně půjčila jen kvůli pěknému obalu :-)
Četla se jedním dechem, velmi mě bavila hlavní hrdinka. Závěr byl trochu předvídavý a sklouzávalo to do klasické romantiky, ale určitě omrknu další díla této autorky!

10.05.2023 5 z 5

Kniha s náročným tématem, silnější o to více, že je to autobiografie. Velmi čtivě psané, zhltla jsem ji za dva večery. Příběh, který odráží otřesný stav Ukrajiny v celkem nedávné době. Souhlasím se zdejšími komentáři v tom, že autorka se chovala velmi naivně. Také mi není úplně jasný její postoj v závěru knihy, kdy se v Londýně stavěla na nohy, ale zároveň studovala, učila se anglicky apod. pod záminkou čeho? Vydělat peníze, aby měla s dětmi kde bydlet? Nechápu, proč se za nimi rovnou nerozjela, vždyť skončily v dětském domově pro problémové a hluchý syn ještě jinde. Čeká, až budou dospělí? Velmi by mě zajímalo, jak to všechno nakonec dopadlo.

07.04.2023

Proměněné sny Proměněné sny Petra Dvořáková

Kniha mě velmi zaujala. Některé zpovědi lidí reflektovaly přesně ty otázky, nad kterými poslední dobou zrovna přemýšlím.
Bohužel mě mrzí, jakým způsobem je celá kniha podaná. Kritizuje církev, mnohdy i svými podbízivými otázkami autorka směřuje respondenty právě tímto směrem. Myslím, že by si kniha zasloužila i nějaký pozitivní příběh. Velmi jsem přemýšlela nad autorčiným vztahem k víře a církvi (její vztah je patrný, spíše mě zajímá cesta, která ji dovedla až sem), protože se v tom odráží její nutkání církev nějak pošpinit. Mrzí mě, že má tak špatné zkušenosti. Nemít vlastní (převážně pozitivní) zkušenosti, naznala bych, že všichni kněží i řádové sestry jsou zlí, krutí, manipulující nebo zvrhlíci. A věřící lidé fanatici nebo aspoň slabí hlupáci.
Určitě nerozporuji těžkosti, které museli dotyční prožívat, ale tento vzorek lidí, zdá se mi, není úplně reprezentativní. Asi bych se více zamyslela nad psychikou některý dotazovaných, jejich charakterem, inteligencí atd. (Zvláště u posledních příběhů). U mnohých je patrné, že tak velké těžkosti, co v dětství prožívali, musely nutně ovlivnit jejich život. Ale zde se vše hned hodí na církev.
Asi (díky Bohu) mám tu možnost stýkat se s věřícími lidmi vyrovnanými, inteligentními a chápajícími, ale zároveň natolik silnými, aby své životní těžkosti zvládli tak, aniž by házeli zodpovědnost na církev. (Společenství je takové, jací jsou její jednotlivci. Kritiku dogmat však chápu.)
Tím však nechci říct, že vše je růžové. Jsem ráda, že jsem se seznámila i s odvrácenou stranou, s mnohými názory souhlasím. Jen mě velmi mrzí tak zjevná prvoplánovost, s jakou byla kniha napsána. Těším se, až se seznámím s dalšími díly této autorky, které mi pomohou poznat její životní (i duchovní) cestu.

24.03.2023 4 z 5

Zabij mě líp Zabij mě líp * antologie

Nesouhlasím s většinou názorů tady. Mě kniha naopak mile překvapila. Od těchto antologií nikdy nic neočekávám - krátké povídky, na které zapomenu hned po přečtení, ničím nepřekvapí, ničím nenadchnou a sotva se člověk začte, skončí, aniž by mě nějak uspokojil konec. Zde jsem naopak každou povídku hltala. Bavily mě svou různorodostí i námětem. Za mě zatím nejlepší ze série antologií.

27.02.2023 5 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Zklamání! Veškerý děj je popsán v anotaci knihy. Žádný konec, žádné ukončení.
Hvězdičky dávám za originální ilustrace a za povídku, která mě zaujala svou čtivostí. Když jsem zjistila, že se vlastně nedozvime, co bylo dívčiným přáním k narozeninám, naštvalo mě to.

16.02.2023 1 z 5

Holka se sílícím hlasem Holka se sílícím hlasem Abi Daré

Kniha psaná sice dětskýma očima 14leté dívky, ale postihující závažná témata. Těžký život těchto dívek bez vyhlídky na lepší nebo lehčí budoucnost. Velmi smutné. Ke knize jsem se v myšlenkách vracela i dlouho po přečtení.
Pro mě, hlavně zpočátku, velmi náročné číst touto (schválně) lámanou češtinou. Dělalo mi to potíže. I přesto ale velmi doporučuji.

15.02.2023 4 z 5

Sexonline #1: Mamánci a jiná individua Sexonline #1: Mamánci a jiná individua Anela Vlk

Tuto tenkou knížku jsem dočetla spíše se sebezapřením. Nepřišla mi vtipná, nebavilo mě neustále se opakující popisy téhož, stejná květnatá přirovnání pořád dokola. Žádný nadhled, nadsázka, spíše ukřivděné vypisování. Ano, chápeme, není lehké si v dnešní době najít online trvalý vztah, ale.....pokud nehledám jen jednorázové povyražení, nebudu si snad po pár dnech psaní zvát cizího člověka na první setkání k sobě domů?! Jednak se asi neočekává, že by se tam spolu jen dívali na TV a jednak mi to přijde i nebezpečné. Magorů je všude dost :-D
Autorka hledá v intimitě něhu a city, je snad logické, že když se lidé spolu vyspí při prvním setkání, neznají se, neví, jak na sebe reagovat, asi nemůže čekat, že protějšku půjde o víc, než o pouhý sex (zvlášť pokud chlap přišel na jednorázovou akci). Možná klasická rande na veřejném místě, lépe se poznat, pak teprve očekávat tu něhu ;-)
Taky mě pobavilo, že automaticky předpokládá, že jí budou nápadníci nosit dárečky a pohoštění, když je pozve k sobě. Ano, něco donést je slušnost, ale láhev vína mi přijde adekvátní, když sami neví, do čeho jdou :-D (Že jim nachystá lososa a kdovíco, to vědět dopředu nemohou. A proč by nad tím přemýšleli, když je rovnou pozve domů, kdo by se zdržoval jídlem, když se přece tak nějak počítá, že je schůzka za jiným účelem....)
Mé zkušenosti s online seznamováním jsou jiné, vesměs pozitivnější. Ale jsem ráda, že už tímto procesem procházet nemusím :-)

15.02.2023 1 z 5

Když světlo projde špínou, zůstane čisté Když světlo projde špínou, zůstane čisté Irena Fuchsová

K této knize jsem se dostala náhodou skrz Čtenářskou výzvu (v knihovně vystavená pod 1. tématem). Autorku jsem neznala, ale díky jejímu vyprávění poznala. Píše velmi čtivě, svůj život prolíná s politickými událostmi a dává nahlédnout na revoluční a porevoluční dobu z neobvyklého pohledu. Z pohledu člověka, který měl pozici předsedy v komunistické straně, ale uměl se ostře ohradit proti revolučnímu násilí této strany. Nestyděla se za své názory a dělala vždy to, co si myslela, že je správné.
Inspirující žena, inspirující kniha.

12.02.2023 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Kniha je dobrá (samozřejmě, nějaké napětí tam je), ale mě zklamala. Od "nejlepšího hororu autora" jsem čekala podstatně víc - děje, zvratů i napětí. Dobře napínavá kniha mi nedovolí odtrhnout se od ní a číst, číst, číst. Tady mě nebavila mě více než třetina knihy pouhého popisu ničeho, pak na dalších více než 100 stranách jedna akce a vlastně úplně vše se odehrálo na posledních stránkách!! Třetinový obsah by bohatě stačil.
Byla to moje první kniha od tohoto autora a asi zkusím ještě nějakou, jestli si u mě spraví reputaci :-)

31.01.2023 3 z 5

Ovladač Ovladač Adam Gebert

Velmi nepřehledné členění jednotlivých povídek (název povídky je pouze malým písmem v záhlaví), takže zpočátku jsem přečetla skoro tři povídky, než jsem zjistila, že nepatří do jedné :-D Chybí mi okraje (text psaný až do kraje stránky). Některé povídky zajímavé, ale sotva se do nich člověk začte a nasaje atmosféru, nečekaně skončí. Některé skončí ještě dříve. Jméno Emil Rhounek se vyskytuje ve všech povídkách, ale pokaždé jde o jinou postavu.

30.01.2023 3 z 5

Opička na gumě Opička na gumě Eva Kollerová–Střihavková

Velmi příjemné čtení. Opravdu originální příběh, místo, zaměstnání i dějové zvraty. Nesouzněla jsem příliš s životním stylem hlavního hrdiny (třicátník, co životem jen plyne, nulové ambice či potenciál), ale naopak vůči lidem se choval velmi altruisticky. Na tom je prakticky postaven veškerý děj knihy.

17.01.2023 4 z 5

Arabská princezna Arabská princezna Tanya Valko

Tento čtvrtý díl byl lepší, než třetí. Souhlasím ale s velmi nepříjeně useknutým koncem, který mě vůbec neuspokojil. Velká škoda.

16.10.2022 4 z 5

Arabská krev Arabská krev Tanya Valko

Dvě předchozí knihy se mi moc líbily, po přečtení tohoto třetího dílu jsem se vrhla na čtvrtý, ale jen proto, abych dočetla celou sérii. Příběhy Doroty i Marijánky se mi líbí, ale tato přehnaně dlouhá kniha byla o hodně slabší, jak předchozí. Takřka 600 stran popisu Arabského jara. Velmi mě štvalo opakování z druhého dílu. Ne, že by některé situace autorka popsala v jednom odstavci (pro připomenutí čtenáři). Ona tam vloží komplet několik stran v průběhu celé knihy!
Souhlasím také s některými komentáři ohledně někdy otravného a dětsky umanutého způsobu jednání dospělé Miriam. Doufám, že čtvrtý díl se vrátí k původnímu svižnějšímu tempu vyprávění.

07.10.2022 3 z 5

Arabská žena Arabská žena Tanya Valko

Těžké téma, o kterém se příliš nemluví. Čtivé a napínavé. Mnohdy velmi naturální.
S chutí se vrhnu do dalších dílů.

20.09.2022 5 z 5

Laskonky Laskonky Barbara Nesvadbová

Knihu jsem nebyla schopná dočíst. Jediné, co se mi na ní líbilo, byl způsob psaní textu do obrazců/tvarů.
Nejsem naivní, ale vlastně mě uráží, že vše se točí jen okolo nevěry, mileneckých vztahů se ženatými muži atd. (K jinému tématu jsem se nepročetla) Na jednu stranu postesknutí nad tím, že to není dobré, že do toho jedna strana stejně projektuje své city... Na straně druhé na mě působí popisovaný způsob žití jako žití bez zábran, plno nezávazného sexu...není právě to, co citově obrušuje ženu?
Pořád dokola propírání toho samého bez snahy změnit pohled a dívat se na svět z jiného úhlu.
Pokud je tohle opravdu ze života autorky, lituji ji.

07.09.2022

Bradla v šuplíku Bradla v šuplíku Ivan Kandl

Kniha, která by si zasloužila tak poloviční délku. Možná třetinovou. Myslím, že zúčastněné postavy můžou zmíněné příběhy pobavit, zavzpomínají. Pro cizího čtenáře je to zdlouhavé, ničím nepřekvapující, možná až trochu nudné. Prostě změť zážitků pedagoga z dob jeho působení na učňáku.

31.08.2022 2 z 5

Jak svrhnout vévodu Jak svrhnout vévodu Evie Dunmore

Velmi nenáročné ženské čtivo. Až moc mi to připomínalo Bridgertonovi.
Očekávala jsem od knihy víc.

04.08.2022

Tajný pánský knižní klub Tajný pánský knižní klub Lyssa Kay Adams

(SPOILER) Neočekávala jsem od knihy víc, než jednoduché čtení k vodě. Popravdě, spíš jsem se nutila dočíst. Velmi jednoduché, ničím překvapivé. Snaha zavděčit se současné čtenářce erotickými pasážemi.

Co se děje týče, zajímavé téma. Avšak z mužů v této knize jsem měla spíše posměšný dojem. Značnou část knihy jsem si říkala, co ještě bude muset Gavin udělat, aby si zpět získal přízeň své ženy. Chovala se k němu, jakoby ji minimálně podvedl.
Pokud bych však knihu měla brát vážně, musela bych brečet od rána do večera, že takoví muži neexistují

18.07.2022 2 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Zajímavý příběh, ale čekala jsem od knihy asi něco jiného. Po přečtení anotace jsem měla pocit, že se jedná o další silný příběh inspirovaný válkou, která tu bude podrobně vylíčena. Ano, pozadí války tu bylo, ale místo popisu příběhu života jedné ženy se nám dostalo jen toho, že se střídají kapitoly psané v první osobě - jednou popisuje své pocity žena, podruhé muž. Vše je prokládáno dopisy a záznamy válečných špionů. Retrospektiva je trochu zmatená.
Na můj vkus místy až moc vulgární (proč zbytečně najednou popisovat 10 výrazy mužský úd, popř. nadávky násilníků...) a až příliš moc očuchávání podpaží (jakože......proč??). V některých místech knihy jsem si říkala, co vede autorku k tak sáhodlouhým popisům něčeho, co se nevztahuje k ději. Jinde jsem zase nechápala, proč je to celé jen o slepé zamilovanosti ženy k muži, který se k ní chová strašně, pominu-li navíc jeho neurózu z válečných zvěrstev, které vykonával.

15.07.2022 3 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Kniha mě velmi zaujala, četla jsem plná očekávání, jak to všechno dopadne. Myslím, že o těchto věcech by se mělo psát i mluvit. Další projev totalitní zrůdnosti z úhlu, o kterém příliš nevíme.

15.07.2022 5 z 5