vevu. vevu. komentáře u knih

Hra o tuříny Hra o tuříny Madame Lady

Humorně a nekorektně podané ikonické scény z celého seriálu. Pro fanoušky seriálu pecka, kterou smlsnete během chvilky a dobře se pobavíte.

17.12.2020 3 z 5

Malý princ slaví Vánoce Malý princ slaví Vánoce Martin Baltscheit

Autorovi se povedlo vystihnout dnešní dobu a zároveň zachovat poetiku příběhu o Malém princi. Za mě palec nahoru a doporučuji, kniha má své kouzlo a netěží pouze ze známé postavy.

17.12.2020 4 z 5

Vúdúlínek Vúdúlínek Daniela Fischerová

Knihy Daniely Fischerové mám moc ráda a Vúdúlínek není výjimkou. :)
Pohádkový příběh o tom, že každý z nás někdy aspoň trochu zlobí, ale přitom vůbec nechce, o kouzlech, jménech a lesních bytostech...
(Já věřím na jezinky a jo a jo!)

17.12.2020 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Malá kniha, ale velký příběh. Psychologie postav není příliš barvitá, ale život v lágru je popsaný naopak barvitě celkem dost.

Přála bych si, aby se o komunistickém režimu a jeho zločinech psalo stejně jako o zločinech během 2. světové války...

16.12.2020 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Po Zabíjakovi už se mi do Jonassona moc nechtělo, ale Sladká pomsta byla zase super jízda!
Svižná, rozlítaná, plná nepochopitelných a vtipných situací, u kterých jsem přemýšlala, jak z nich autor/postavy vybruslí.
Pro mě zůstanou Stařík a Analfabetka nepřekonatelní, ale Sladká pomsta je jim v závěsu. :) Takže jako oddechovku určitě doporučuji. ;)

16.12.2020 4 z 5

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

Knihu jsem si přečetla na doporučení. Námět se mi moc líbil, příběh o manipulaci a vypořádávání se se svým životem byl zároveň ale milý.

27.11.2020 3 z 5

Spudveč! aneb 70 000 světelných let Spudveč! aneb 70 000 světelných let Mark Haddon

Za mě super sci-fi pro mladší čtenáře. :)

27.11.2020 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Vše podstatné zde již bylo řečeno.
Backman je pro mě vždy sázka na jistotu, ani tentokrát jsem nebyla zklamaná. Místy už byl příběh na mě překombinovaný a autor tlačil na pilu, ale budiž mu to odpuštěno. Obdivuji, jak dokáže lehkou rukou psát o složitějších a hlubších sférách lidské osobnosti.

11.11.2020 4 z 5

Tma Tma Sigri Sandberg

Velmi zajímavá kniha, jejíž námět vede k zamyšlení. Autorčiny myšlenky v sobě mísí její příběh o cestě za tmou i mnoho faktografických informací.

12.10.2020 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Bolestivý příběh jedné rodiny. Kolik takových kolem sebe máme a ani o nich nevíme? Myslím si, že autorka dobře vystihla Štěpánovo dospívání a rozvoj, jeho vztahy k rodinným příslušníkům. Bolest a smutek rodinné tragédie z knihy prýštily.
Rozhodně doporučuji přečíst.

09.10.2020 4 z 5

Červený dům Červený dům Mark Haddon

Zvláštní kniha s psychologickým podtextem. Skvěle vypozorované situace a popis chování různých osob v různém věku. Kniha plyne místy zvláštně, nemá konkrétní vyvrcholení a vyústění, ale takový je i život. :)

23.09.2020 3 z 5

Vita nostra Vita nostra Sergej Djačenko

Tohle bylo... zvláštní čtení. Kniha slibuje krásu, bizarnost a šokující fantasy. Bizarní byl příběh stoprocentně, takže kdo má rád neotřelé věci, Vita Nostra by ho mohlo bavit.
Není to odpočinkové čtení, chce to soustředěnost a poměrně velkou fantazii a i tak se budete místy ztrácet a nechápat, co se to zrovna děje.
Příběh je ale psán tak, že to tajemství budete chtít rozluštit (kniha má přes 400 stran, ale dá se přečíst za dva dny, protože prostě musíte číst a pochopit).
Děj plyne tak, že se vše dozvídáte společně se studenty tajemné Vysoké školy speciálních technologií...
Vzhledem k poměrně otevřenému konci doufám v další díl.

05.08.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tady nejde jinak, než hodnotit velmi kladně... Čtivě napsaný příběh plný reálií z kraje, kde to dodnes není moc jednoduché... Proplétající se osudy postav, vytříbený jazyk, polské a slezské výrazy dodaly knize kouzlo, které vás od čtení nepustí.
Velkým plusem pro mě bylo doplnění informací o tom, co se v tomto kraji po první světové válce dělo. Uf...

09.07.2020 5 z 5

Vypálená nenávist Vypálená nenávist Angie Thomas

Téma rasismu, hledání sebe sama a svého místa, své identity, přátelství...
Nosné je hlavně téma rasismu a utlačování minorit. Jelikož je to YA román, čte se příběh téměř sám. Osobně bych ale snesla, kdyby kniha byla kratší, některé pasáže by se daly vynechat.
Pro věkovou kategori -náct je téma velice dobře zpracované.

16.06.2020 4 z 5

Trnový princ Trnový princ Mark Lawrence

Vůbec to nebylo zlé. Jorg je takový hajzl, až si ho snad dokážete pro jeho cynismum a černý humor i zamilovat.
Líbil se mi lehký odklon od klasických fantasy světů a nástin "postapo", jsem zvědavá, co se z toho vyvrbí. Jak se to s Jorgem vlastně celé vyvrbí. :)
Místy je děj posunován nelogickými situacemi, to mi nebylo úplně po chuti, taky bych ocenila větší rozepsání některých postav.
Hurá na pokračování, ať vidím nějaké ty posuny.

05.06.2020 4 z 5

Deník Dory Grayové Deník Dory Grayové Naďa Reviláková

Pro dětské čtenáře nenásilnou formou podané hrůzy 2. světové války. Rohodně doporučuji. Bavit bude nejen samotný příběh a odhalování tajemství, ale i lehký humor a současný jazyk.

21.05.2020 5 z 5

Krvavý Bronx Krvavý Bronx Petra Soukupová

Jak nejsem povídkový typ, tak toto mě tuze bavilo! Velmi se mi líbil nápad dát autorům staré novinové zprávy a oni už nechali pracovat svou fantazii. Skvělý byl také historický nástin na začátku knihu (jeden z mála úvodů a předmluv, co jsem s chutí přečetla).
Jak to u bývá, některé povídky bavily více, některé méně, ale čtivé byly v zásadě všechny.
Nadchlo mě i celkové zpracování knihy.

19.05.2020 5 z 5

P jako pivo P jako pivo Tom Robbins

Letem pivním světem s vílou Pivoňkou a malou zvídavou Gracie.
Neotřelá rychloexkurze do světa zlatavého moku pobavila (čeká vás mimojiné spousta neotřelých a vtipných přirovnání).
Doporučuji otevřít společně právě se zmiňovaným mokem.

13.05.2020 4 z 5

Stella Stella Takis Würger

Vše, co ke knize chci říci, zde již je.
Námět je více než zajímavý, ale příběh jako takový mi přišel poměrně strohý, chyběl mi v něm vhled do myšlení postav a děj byl občas zvláštně rozkouskovaný, necelistvý.

13.05.2020 3 z 5

Fany byla při tom Fany byla při tom Hanna Schott

Prostřednictvím příběhu Fany můžeme dobře dětem osvětlit, co se dělo v podzimních měsících roku 1989, co to znamenalo emigrovat nebo kdo byli tajní agenti. V návaznosti na příběh se dají s dětmi vést dlouhé diskuze.
Rozhodně doporučuji.

13.05.2020 4 z 5