Vypálená nenávist

Šestnáctiletá Starr Carterová balancuje mezi dvěma světy: jedním z nich, je chudinská čtvrť, ve které bydlí, druhým luxusní střední škola, kterou navštěvuje. Už tak to nemá jednoduché, jednoho večera se ale stane svědkem tragické události. Střetu s policií, při němž je zastřelen její nejlepší kamarád Khalil. Když se ukáže, že Khalil byl neozbrojený, z celé události se stává mediální senzace. Jediný, kdo dokáže s jistotou odpovědět na otázku, co se ten večer přihodilo, je Starr. Její svědectví však může mít fatální následky nejen pro její okolí, ale i pro ni samotnou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371750/big_vypalena-nenavist-VZS-371750.jpg 4.1243
Literatura světová, Thrillery, Dívčí romány

Vydáno: , Yoli

The Hate U Give, 2017

Kniha Vypálená nenávist

Arkagas

YA kniha, kterou by si měl ale přečíst každý, koho zajímá téma rasismu v té nejsyrovější formě, jaká je v Americe běžná. Příběh Starr, která ve svých 16 letech byla svědkem už 2.vraždy z nenávisti. Příběh, ve kterém se rozhodla svědčit i přes výhružky drogových gangů, protože chtěla pro kamaráda spravedlnost. Příběh o lásce, odhodlání, ale také o totální beznaději, kdy nevidíte šťastný konec a vše je tak propletené, že se to snad ani rozmotat nedá. Příběh lidí, kteří jsou na okraji společnosti jen proto, jakou mají barvu kůže. Pohled na Ameriku, její chudinské čtvrti, obchod s drogami a nenávist v trošku jiné podobě, než si všichni myslíme.
Je to kniha, která otevírá oči a nutí k zamyšlení. Na její motivy byl natočen film - Nenávist, kterou jsi probudil (2018) a já můžu před autorkou jen smeknout. Kniha je svižná, nutí číst dál, neobsahuje žádné pomalé pasáže a Starr rozhodně není vždy jen milá. Protože je to prostě obyčejná holka s traumatem.
Doporučuju všema deseti.

Moje hodnocení: 9/10 - jednu hvězdu ubírám jen za to, že je to opravdu YA.

lenka0383

Další kniha s potenciálem rozšiřovat obzory a přispět k porozumění mezi lidmi různých kultur a sociálních skupin. Šestnáctiletá černoška Starr bydlí v chudinské čtvrti, ale chodí na prestižní bělošskou školu. Vezme nás do světa soupeřících drogových gangů, vzájemných předsudků mezi rasami a neoprávněné policejní brutality vůči černochům. Autorka knihy byla sama svědkem

"Už jsem to zažila mockrát - zabijí černocha protože jen proto, že je černý, a strhne se hotové peklo. Kolikrát jsem tweetovala s hashtagem RIP, sdílela fotky na Tumblru, podepisovala kde jakou petici a pokaždé si říkala, že kdybych byla něčeho takového sama svědkem, z plných plic bych to křičela do světa, aby všichni věděli, co se stalo. Teď je to tady a já se bojím promluvit."

Starr rozhodně není dokonalá hrdinka. Občas mi přišla dost protivná, ale ono to vlastně jen dokresluje celý příběh. Nedůvěra a předsudky mezi bělochy a černochy jsou vzájemné a celou knihu provází Stařin pocit, že ji nikdo nemůže pochopit a že nikam nezapadá. Hlavním motem knihy je "Nenávist, ve které vychováváte své děti, nakonec vyjebe s náma se všema".

Takže, nevychovávejme své děti v nenávisti a čtěme víc takových knih, které mohou přispět k lepšímu vzájemnému porozumění a k hledání problémů tam, kde skutečně jsou, nikoli tam, kde je jednodušší je hledat.

voody99

Wau .... Za mě prostě wau.
Autorka skvělé a čtivě podala těžké téma. I přesto že už nejsem cílová skupina jsem ráda že jsem knihu četla. Starr jsem si velmi oblíbila a příběh mě pohltit, slang v knize je příjemný a povedený.
Autorku přidávám do kolonky
" Oblíbené" a těším se na další knihy.

Annkag

Tuhle knihu dám určitě přečíst svým dětem až budou mít na to věk.
Je to kniha nejen o nenávisti ale i o tom,že nemůžeme být ke křivdě němý a hluchý.
Náš hlas je potřeba slyšet a aby byl slyšet musíme říct pravdu a bojovat za bezpráví a proti předsudkům.

lištička123
07.08.2021

Skvělá, silná kniha. Doporučuji.

Sixtinka144
13.07.2021

Tahle kniha pojednává o opravdu silném tématu, a to rasismu. Autorka nás zavede do chudé, gangsterké čtvrti, kde se i hlavní hrdinka Starr bojí sama vycházet z domu. Na knize se mi líbilo, že to bylo úplně něco jiného, než na co jsem normálně zvyklá, jak jazyk, kterým je kniha napsaná, tak prostředí a řešené téma. Příběh je napsaný opravdu dobře, i když jsem měla na začátku trochu problém se začist. Kniha je rozdělená do pěti částí a všechny se čtou rychle. Jediné co mi na celé knize vadilo, byl pohled hlavní hrdinky na její kamarády a přítele ze školy. Celkově mi vadilo, že s nimi nechtěla nic řešit, protože si automaticky myslela, že by to nemohli pochopit. Jinak jsem ale celou knihu byla za Starr a přála jsem jí dobrý konec. I přes vážné téma jsem si knihu užila a určitě ji mohu doporučit.

amaenium
15.06.2021

Člověk by mohl napsat, že se jedná o neuvěřitelný smyšlený příběh, ale opak je pravdou. Je naprosto uvěřitelný, protože to není jen smyšlené vyprávění, ale naopak něco, co se bohužel i v dnešní době stále děje.
Hlavní hrdinka Starr se vypořádává se smrtí kamaráda Khalila, kterého zabil policista při zastavení vozidla, aniž by byl Khalil vinen.
V knize se dočítám o následcích, jež zanechají na Starr, jakožto svědka, o nespravedlnosti, které čelí, o frustraci ze systému a o problémech, s kterými se tyto čtvrti potýkají. Na druhou stranu se ale také dočtu o velmi silné podpoře komunity, sounáležitosti a odhodlání.
Tato kniha nám přiblíží detaily, dá nahlédnout do života rodin, kteří o někoho tímto způsobem přišli a ukáže své úhly pohledu. Samozřejmě nemůžeme nikdy úplně pochopit, čím si rodiny procházejí, ale určitě kniha donutí čtenáře se zamyslet. Minimálně nad tím, kde je chyba. a kde začíná a končí (ne)spravedlnost.
Viděla jsem posléze i film (nesoucí název Nenávist, kterou jsi probudil) a na to, že se jedná o young adult, tak je to velmi silné dílo (i kniha i film) s velkým přesahem a nemálo dospělých by si ji měli také přečíst (nebo aspoň vidět).

NoctisSol
13.06.2021

Tahle kniha je silná a je to něco, co teď potřebujeme. Je až šílené, jak moc realisticky jsou vykreslené postavy. Tuhle knihu mohu jen doporučit.