Vypálená nenávist

Vypálená nenávist https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371750/bmid_vypalena-nenavist-zGn-371750.png 4 292 71

Šestnáctiletá Starr Carterová balancuje mezi dvěma světy: jedním z nich, je chudinská čtvrť, ve které bydlí, druhým luxusní střední škola, kterou navštěvuje. Už tak to nemá jednoduché, jednoho večera se ale stane svědkem tragické události. Střetu s policií, při němž je zastřelen její nejlepší kamarád Khalil. Když se ukáže, že Khalil byl neozbrojený, z celé události se stává mediální senzace. Jediný, kdo dokáže s jistotou odpovědět na otázku, co se ten večer přihodilo, je Starr. Její svědectví však může mít fatální následky nejen pro její okolí, ale i pro ni samotnou.... celý text

Literatura světová Thrillery Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Hate U Give , 2017

Kayla
17.01.2019 1 z 5

Knihu odkládám a momentálně nemám chuť se k ní vracet. Ale možná časem ( cca za pár měsíc u) se k ní vrátím.Téma a obálka se mi líbí, ale to zpracování je prostě příšerný. Řeší se tam dokola jen tenisky. Příběh má slibný potenciál, ale autorka to zabila fakt nevěrohodným popisem událostí. Fakt je to špatně napsané.

misulef
13.01.2019 5 z 5

Děkuji téhle knížce i její autorce za otevření nové perspektivy. Tohle jsou příběhy, kterým je potřeba naslouchat, pokud chceme pochopit situaci ostatních. Přečteno velmi rychle, uvěřitelné, skutečné, hrůzu nahánějící. Moderní svět rozhodně není utopický.

denisa4368
05.01.2019 5 z 5

Kniha Vypálená nenávist je prostě jiná. Jiná, protože není o bělošských trápeních a situacích, se kterými se setkáváme. Je jiná, protože prostě jiná má být. Ukazuje nám poselství, které se můžeme, ale nemusíme vzít k srdci, můžeme tu knihu odhodit s tím, že nám nic nepřinesla, nebo nám toho naopak může přinést hodně.

Sabča92
03.01.2019 4 z 5

Originální zápletka ze života. Je velmi smutné, že se něco podobného děje. Knihu by si měl přečíst každý ale je pravda, že to zároveň není kniha pro každého. Vypálená nenávist se zabývá rasistickou otázkou a vychází ze skutečných zážitků autorky.
Pro mě mohla být kniha kratší nebo závěr výstižnější, ale jinak chápu všechnu chválu.

MilenneWaver
21.12.2018 4 z 5

Po přečtení Vypálené nenávisti se upřímně té chvále na knihu vůbec nedivím. Bylo to skvělé, srdceryvné a dobře zpracované. Nemám, co vytknout.

Lkova
16.12.2018 3 z 5

Je to kniha, ve které poznáte minimálně 10 postav a příběh vypráví zrovna ta nejhorší z nich.
Já bych přežila, že se Starr nechovala jako nejlepší kamarádka Khalila - že se s ním před tou osudnou chvílí vlastně vůbec nevídala. A že má dvě verze, jednu pro bílé kamarády a druhou pro všechny ostatní, kdy za tu druhou se stydí před tou první a naopak.
Ale pak jsou věci, které se nedají omluvit tím, že je to jen šestnáctiletá holka. Už 2x byla svědkem toho, že jí zabili někoho blízkého a po traumatickém zážitku si snad člověk uvědomí, že je život krátký, ale ne Starr. Ta se v mých očích chová tak dětinsky, že to není hezké. Někdy mi přišlo, že Khalila sice zavraždili, ale chudinka Starr to má horší než on, protože u toho musela být.
Přítele sice má, ale ani ji nenapadne se mu svěřit. Ten tam je jen proto, aby měla s kým řešit tenisky a Fresh Prince?
Člověk teda čeká, že se ta její postava, nebo celý ten příběh, bude nějak vyvíjet, že na konci bude nějaké vyvrcholení... ale ta demonstrace, kde řekla tak 3 věty? To mi teda nestačilo.
Ta kniha má bezesporu zajímavé téma, jen bych si přála, aby byla hlavní postavou třeba Kenya. Nebo Seven. Nebo DeVante. Nebo Khalil... který žil!

morella
13.12.2018 2 z 5

Nedocteno, vubec me nebavila...

Lena91
29.11.2018 5 z 5

Neuvěřitelná kniha s neuvěřitelně silným příběhem. Náhled do dvou zcela odlišných světů hlavní hrdinky Starr, které, ačkoliv se je snaží striktně oddělovat, se kvůli vraždě mladého černocha bílým policistou, značně protínají. Rasismus, problematika černošských gangů a ghett, vztahy mezi rasami a hlavně velká nespravedlivost, to všechno je tato báječná kniha, která se právě zařadila mezi Top knihy.

hrachover
23.09.2018 5 z 5

Ono vlastně až tak nejde o ten obsah, jako o to poselství, který přináší. A přináší ho tou nejintenzivnější formou a zároveň je to tak lidský, protože Starr je skvělá a její rodina je skvělá a konceptově je to hrozně moc bohatý. Donutí vás to přemýšlet. A trošku se stydět za svoje bělošský předsudky a zakódovaný názory. Za samozřejmost, s jakou bereme pohled na svět.

Bavila mě Starr a její bílé kamarádky a bílý přítel, líbilo se mi pár opravdu vtipných narážek na Harryho Pottera. Obdivuju ji, že měla sílu se rvát a mluvit, a když byla na dně a plakala, měla kolem sebe spoustu rukou, které ji utřely slzy a spoustu lidí, kteří jí uměli vyčarovat úsměv na tváři.

Děkuju za náhled do světa, který se zdá tak moc odlišný od toho středo evropsky pohodlného, a přitom je to pořád jeden svět. Lidi na jedný planetě v roce 2018. Je to smutný. Až absurdně směšný na jak moc vyspělou civilizaci si hrajeme se všemi těmi technologiemi, samoříditelnými auty, bitcoiny, roboty skoro nerozeznatelnými od lidí a přitom, se klidně promine zavraždění šestnáctiletého kluka. Kdyby ten kluk byl bílej a zastřelil ho černoch policista, jak by asi ten policista dopadl? Ani nemusim rozebírat. Všichni to asi tak nějak víme. A jediný co po vás chci, nesuďte lidi podle barev. Suďte je podle toho, jaký jsou.

Veronicess
09.08.2018 4 z 5

Dôležitá kniha. Silná a drsná. Veľmi sa mi páčil jej celkový odkaz a čo reprezentuje. A párkrát som aj cez slzy nevedela čítať. Za to si zaslúži všetky hviezdy.

Za zbytok už tak moc nie. Myslím že som od knihy očakávala trošku viac. Po videní filmového traileru som mala zimomriavky. Asi som chcela trochu viac akcie? A nie len Starr sediacu doma na zadku a nahnevanú na svojho priateľa za to že je beloch. Plus občas bola fakt otravná. OStatné postavy sa mi páčili, aj krásne ukázaná rodinná dynamika.

BigDeal
20.07.2018 4 z 5

Myslím si, že mnohí sa budú sťažovať aká je kniha neobjektívna k belochom. O belochoh však máme kníh dosť. Toto je subjektívny príbeh mladej černošky, vyrozprávaný priamo z getta a vďaka svojej subjektívnosti vidíme konflikt konečne z inej strany - černošské rodiny, postavičky, gangy, pocity a dennodenné problémy. Najväčšou výhodou knihy je, že autorka sa nezameriava na politický problém, ale na postavy ktorých sa dotýka a všetko ukazuje prostredníctvom nich. Je to osobnejšie, o to viac že postavy pôsobia skutočne so svojimi chybami a ťarchami minulosti. Chápal som ich, fandil som im a úprimne som sa o nich bál. Bol som milo prekvapený a knihu môžem len odporúčať.

rasismus pro dospívající mládež (young adult)

Angie Thomas
americká, 1988