veruptackova veruptackova komentáře u knih

Popravčí Popravčí Chris Carter

Po skvělém prvním dílu, který jsem četla a současně poslouchala jako audioknihu, jsem se rozhodla opět pokračovat v poslechu. Skvěle načtená audiokniha mě bavila od první věty a až do konce. Detektivka nemá hluchá místa, postavy jsou propracované a hlavně to, co se zvládne stát během jednoho dílů by jiným autorům vystačilo klidně na tři knihy. Tohle není příběh, který odhadnete hned na začátku, ale současně nepatří do kategorie překombinovaných. I když musím uznat, že tohle není úplně čtení na dobrou noc a nic brutálnějšího jsem asi nečetla/neposlouchala (zejména teda druhá vražda).
Chris Carter se Popravčím už definitivně zařadil k mým nejoblíbenějším autorům detektivek a já se těším na další díl.

04.07.2021

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

4,5*
Prvních několik desítek stran jsem si říkala, tohle nebude pro mě. Poušť,odstřelovači a hlavně specifičnost a techničnost s jakou autor vyjmenovávala popisoval použité zbraně a dopravní prostředky ve mně budila dojem, že tohlebude jednoznačně čtení pro muže. Stačilo by mi přečíst, že použil samopal,přesný typ už mi nic moc neřekne, ale fanoušci zbraní a techniky si pravděpodobně přijdou nasvé.

Naštěstí po několika stranách spustila napínavá akční jízda, která nepřestalaaž do konce. Hon mě opravdu bavil ahlavní hrdina nebyl jen bezcharakterní zabiják, ale zásadový muž, kterého sičtenář snadno oblíbí. Minimálně v mém případě tomu tak bylo.Oceňuji, že autor děj zasadil do Evropy, díky čemuž jsem si děj uměla velmi dobře představit a připadala jsem si, že nečtuknihu, ale sleduji americký akční film.

Šedý muž byl pro mě vystoupením z komfortní zóny, protože to je sice příběh, na který bych se podívala v televizi, ale běžně takové knihy nečtu. A vlastně ani nevím proč?! Rozhodně se však pustím ido dalších dílů.

03.07.2021 5 z 5

Za dveřmi tma Za dveřmi tma Anna Bailey

Debut Anny Bailey je plný předsudků,nesnášenlivosti a zajímavých postav. Nečekejte od knihy klasický napínavý thriller. Tohle je alespoň podle mě spíše společenský román s prvky thrilleru. Rozhodněoceňuji postavy, jejich vývoj a opravdu trochu hrůzu nahánějící pohled naspolečnost, na druhou stranu musím říct, že mi místy chybělo napětí. Ano, celákniha se točí kolem zmizení Abigail, ale to hlavní zde jsou tajemství a hříchyobyvatel maloměsta. Autorka skvěle vykreslila nesnášenlivost ve společnosti,beznaděj všech, kteří nevyhovují standardům a i nezdravé myšlení těch, kteří sesnaží vynutit „to správné“.

Pokud máte rádi knihy, ve kterých seodhaluje zvrácenost zdánlivě dokonalých obyvatel, je Za dveřmi tma pro vás jakodělaná.

03.07.2021 3 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

Od autorky jsem četla předchozí knihu Pod dohledem, která mě nadchla svou čtivostí a proto jsem se s chutí pustila i do Rodiny z podkroví, od které jsem měla díky slibné anotaci a doporučení na obálce vysoká očekávání. A to je možná můj problém. Příliš vysoká očekávání.
V knize pozorujeme několik postav a z počátku se mi děj zdál chaotický. Uznávám, že postupně to dávalo čím dál více smysl, ale během čtení prvních stran jsem prostě byla více zmatená než napnutá. Autorka se vyžívá v dost zvláštních popisech postav a neseděla mi i některá slovní spojení. Postavy byly na můj vkus trochu plytké a jejich chování mi občas nedávalo smysl. Na druhou stranu musím ocenit samotnou zápletku, která mi přišla originální a zajímavá.
Věřím, že pokud nebudete mít přehnaně vysoká očekávání jako já, dostanete čtivý psychothriller s neotřelou zápletkou.

23.06.2021 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

3,5*
Novinka Její konec mě přesvědčila,abych dala autorce ještě šanci a sáhla po její další knize. Tentokrát přišel nařadu Nevítaný host, kterým Šlapena vzdává hold klasickým detektivkám. Ano,tento žánr je mi blízký, a tak není překvapením, že mi kniha seděla více nežjejí předchozí knihy Manželé od vedle a Někdo cizí v domě. Líbilo se mi tajemnáatmosféra opuštěného hotelu a to, že žádné z postav nedávala autorka přednost adíky tomu mi umožnila spekulovat, kdo je vrah. Na druhou stranu musím říct, žejsem postrádala trochu větší hloubku. Rozhodně se však jedná o povedený kousek,ideální pro milovníky klasických detektivek.

23.06.2021

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

První věc, která mě na knize opravdu potěšila, byla absence klasického detektiva. Případ totiž vyšetřuje původní oběť sériového vraha. Právě spojení psychopata a přeživší oběti mě na knize bavilo asi nejvíc.

Knize bych vytkla snad jen jediné - časové údaje na začátku, ale i v průběhu jednotlivých kapitol. Odváděly totiž trochu moji pozornost.

Unesená má však rozhodně více plusů než mínusů. Musím pochválit zajímavé postavy, které navíc dávaly smysl a nebyly ploché. I když mi hlavní hrdinka 100% nesedla, ty ostatní byly skvělé. Mám ráda, když není v detektivce jen jeden superhrdina, který jako mávnutím kouzelného proutku všechno a  všechny zachrání, ale pokud se tu objevuje více zajímavých postav, které mají svůj díl na vyřešení případu.

Naprosto mi dávala smysl posloupnost děje a chování postav. Byla jsem nadšená ze spousty zvratů a toho, jak děj gradoval.
Posledních sto stran už byla prostě napínavá jízda.  Těším se na další díl!

02.06.2021 4 z 5

Jackie a Maria Jackie a Maria Gill Paul

Přiznám se, že to byla hlavně postava Jackie Kennedy, která mě nalákala ke čtení této knihy. O vdově po 35. prezidentovi USA jsem toho moc nevěděla a to jsem chtěla změnit. Proto jsem se pustila do čtení a měla trochu obavu, když jsem zjistila, že je kniha rozdělená do částí věnovaných Jackie a kapitol Marie. Upřímně mi totiž jméno Maria Callas nic neříkalo. Při hledání na internetu jsem však zjistila, že opravdu jen jméno, protože silný hlas zpívající Carmen jsem už rozhodně slyšela. Nakonec nedokážu říct, která z žen mi přirostla k srdci více. Obě si mě získaly i když minimálně v podání Gill Paulové byly velmi odlišné.
Líbilo se mi, že příběh začíná na konci padesátých let a zachycuje manželství Jackie s J.F.Kennedym a i dobu největší slávy Marie Callasové. Poskytuje zajímavý pohled na zlomové okamžiky života obou žen a popisuje jejich vztah k řeckému rejdaři.
Celá kniha nepostrádá čtivost a to i přesto, že z historie asi většina z nás tuší, jak tento milostný trojúhelník skončí.
Tento beletrizovaný životopis má skoro 500 stránek a já si užila čtení každé z nich!

02.06.2021 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Detektivky miluju, ale nejsem úplně fanynkou severského krimi, přesto jsem chtěla tuhle velmi chválenou autorku už dlouho vyzkoušet.
Kniha je bohatá na detaily a nelze jí upřít hloubku postav. Mě osobně tyto hodně popisné detektivky bohužel ubírají na napětí.
Hlavním plusem knihy je originální námět a způsob vraždění.
Zápletku jsem odhadla v podstatě od první kapitoly, ale věřím, že spousta čtenářů bude stopy odkrývat postupně společně se sympatickou dvojicí vyšetřovatelů.
Pokud máte rádi severské krimi, budete nadšení.

02.06.2021 3 z 5

V zajetí klamu V zajetí klamu Suzy K. Quinn

4,5*
Kdybych měla popsat jedním slovem tuhle knihu, bylo by to ORIGINÁLNÍ. Tohle je totiž podle mě po dlouhé době psychothriller, který neřeší po milionté jedno a to samé. Konečně je tu jiná zápletka a já opravdu většinu knihy nevěděla co si myslet. Nestává se mi často, že děj neodhadnu a právě kvůli tomu má u mně tahle kniha plusové body.

Trochu jsem se bála délky, protože přece jen u tohoto žánru mám raději knihy okolo 300 stran, ale Suzy K. Quinn dokázala napsat tak čtivou knihu, že mi vyšší počet stran absolutně nevadil a napětí si udržela od začátku do konce.

Opravdu doporučuji!

19.05.2021 5 z 5

Einstein - Myšákova fantastická cesta prostorem a časem Einstein - Myšákova fantastická cesta prostorem a časem Torben Kuhlmann

Kniha si mé srdce získala na první prolistování. Nejsou to však jen krásné ilustrace, co tuhle knihu dělá pokladem v mé knihovně. Příběh Myšáka si mě prostě získal svou propracovaností, zajímavostí a tím, jak umí poučit o objevech jednoho z nejznámějších vědců naší historie. Rozhodně doporučuji! Určitě potěší malé i velké čtenáře.

12.05.2021 5 z 5

Tělo není automat! Tělo není automat! Matěj Šulc

Tohle není kniha plná pouček a odborných studií. Pro někoho, kdo se zdravým životním stylem zabývá už nějakou dobu, bude takhle kniha možná trochu málo. Autor klouže po povrchu některých problémů a spíše se snaží, aby se čtenář zamyslel nad základními věcmi a pochopit souvislosti. Přiznám se, že jsem se při listování knihou trochu zarazila, jak chlap chce radit ženám po porodu, protože v knize najdete i kapitolu věnovanou právě období těhotenství. Po přečtení musím říct, že právě kapitola Devět měsíců změn se mi líbila z celé knihy asi nejvíc. A spoustu věcí se mi už povedlo aplikovat i do běžného života. :-)

Kniha Tělo není automat je napsána s jistou pokorou. Opravdu se mi líbí přístup Matěje Šulce a to, že nenutí jeden určitý směr, ale poukazuje na možnosti, které vám pomohou zlepšit život. Navíc je kniha velmi čtivá a doplněna o nádherné ilustrace Dana Růžičky.

12.05.2021 4 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Sice je to taková ta kniha, kde celou dobu tušíte, co bude na dalších 10-15 stranách (no možná s výjimkou kapitoly 44), ale já si čtení užila.
Překombinovanost příběhu mě prostě bavila a čtivost se této knize prostě nedá upřít, takže se těším na další případ Josie Quinn.

03.05.2021 4 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Na tuhle knihu jsem četla nadšené i ty méně pozitivní recenze. Upřímně si myslím, že zejména v případě této knihy hrají roli očekávání a možná s i někteří spletli i žánr. To nemyslím nijak zle, ale podle mě je tohle klasický psychothriller a má očekávání rozhodně splnil.

Roli v tom hraje i to, že bystrému čtenáři autorka na začátku odhalí možná až příliš. Na druhou stranu, jestli vyhledáváte opravdu zajímavé a reálné příběhy (ano opravdu si myslím, že tohle by se mohlo stát), tak je tahle kniha pro vás.

Navíc Kruh pojednává o tématu, které je v knihách v poslední době časté, ale dívá se na něj z poměrně originálního úhlu a nic takového jsem zatím nečetla.

Velké plus této knihy je psychologie postav. Ta se autorce povedla na jedničku. Stejně tak nechybí čtivost. Snad opravdu každá kapitola končí větou, která vás donutí otočit stránku a pokračovat ve čtení. Což je něco, co by podle mě prostě dobrá napínavá kniha mít měla.

04.04.2021 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

4,5*
Kavárna v Kodani mi neskutečně sedla do nálady.
Tohle je přesně ten typ knihy, u které po přečtení prvních 30 stran odhalíte zápletku, ale absolutně vám to nevadí.
Skvělá chemie hlavních postav, vtipné poznámky, prostě pefektní oddechové čtení.
Co však tuhle knihu odlišuje od ostatních romantických knih (a proč jí přidávám na hodnocení) je atmosféra. Autorka skvěle umí popsat destinaci a místní pochoutky a já věřím, že nejednoho čtenáře nalákala k návštěvě Kodaně.

02.04.2021 4 z 5

Muž bez tváře Muž bez tváře Caimh McDonnell

3,5*
audiokniha
Pokud máte rádi sarkasmus a černý humor, tohle bude něco pro vás. Tohle je opravdu humorná kniha s detektivní zápletkou, která mě opravdu pobavila. Jediné, co bych jí vytkla je množství postav a hlavně podobných jmen, díky čemuž jsem se občas trochu ztrácela v ději.

01.04.2021 3 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

"Hunger games na koních" Tak by se dala popsat tato kniha. Možná vám budou některé věci povědomé, ale autor je zasadil do neskutečně zajímavého světa plného fénixů, kteří večer zhoří, aby se ráno mohli znovu z popela narodit. Alchymie související se zrozením mě fascinovala a rozhodně díky ní u mě autor získal body za originalitu.
Moc se těším na pokračování.

22.03.2021 4 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Neskutečná kniha!
Kniha mě vtáhla, příběh nadchnul, postavy jsem si zamilovala... takto by měl vypadat historický román.
Velké díky autorce, která mě donutila si spoustu historických věcí zjistit.
I já cynik uronila slzu.
Skříň plná Diora se zařadila k tomu nejlepšímu, co jsem v životě přečetla.

08.03.2021 5 z 5

Pod dohledem Pod dohledem Lisa Jewell

Krátké kapitoly a různé pohledy vás nutí číst dál a těchto 376 stran uteče opravdu rychle. Moc se mi líbí netradiční pojetí, kde se střídá příběh několika postav s budoucím výslechem. Na začátku nevíte, kdo je vrah nebo oběť. Není to tuctový thriller, kterých teď vychází desítky. Tohle je jiné a opravdu dobré.
I když mě zápletka nešokovala, jsem nadšená a přečtu si rozhodně další knihy Lisy Jewell.

04.03.2021 4 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Kniha sizískala moji pozornost hned od prvních kapitol. Ať už to bylo popisem vysněnépráce a celkově života hlavní hrdinky, ve kterém vládne řád a čísla. Nápad s budoucností byl podle mě opravdu povedený a chtěla jsem vědět, jak toho potenciálu autorka využije. Podle anotace jsem si myslela, že půjde o jednoduchou romantiku sezajímavým námětem.  Postupně se však doděje začaly vkrádat hlubší myšlenky a v polovině pak přišla rána na solar. Na232 stranách ve mně autorka zvládla vyvolat směs opravdu různých pocitů (radost, zvědavost, smutek,beznaděj..) a donutila mě zamyslet se nad životem. Kniha mě hodněpřekvapila, protože jsem čekala opravdu něco trochu jiného, ale rozhodně nejsem zklamaná.

01.03.2021 4 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Kniha mě chytila od začátku. Líbil se mi popis vysněné práce a života plného řádu. Zaujaly mě hlavní postavy a celý ten námět.
Podle anotace jsem čekala jednoduchou romantiku a místo toho jsem dostala román pro ženy s hlubší myšlenkou. Rozhodně nejsem zklamaná a knihu mohu doporučit.

21.02.2021 4 z 5