veruptackova

Přečtené 189Mlha nad Shadow Sands
? - listopad 2021
Mlha nad Shadow Sands 2020, Robert Bryndza


Na Vánoce o den více
? - listopad 2021
Na Vánoce o den více 2021, Christina Lauren


Letargie
říjen - listopad 2021
Letargie 2017, Antonín Mazáč

3,5* Autor vás perfektně seznámí se svými hlavními hrdiny a to, co by jinému spisovateli trvalo 3-4 díly série, zvládne už v tomto prvním. Je to však něco, co knize hlavně ze začátku ubere na napětí nikoli však na zajímavosti. Rozhodně je z textu poznat, že je to dílo českého autora, protože Letargie je plná krásných českých slovních spojení, což je jeden z největších kladů knihy. Tím dalším je samotná zápletka, která byla originální a překvapivá. Bohužel se však nemůžu trochu zbavit srovnání s Nezbytnými opatřeními, která jsou prostě čtivější. Na druhou stranu je moje chyba, že jsem nezačala od první autorovi knihy, protože co si budeme povídat, většina autorů se časem zlepšuje a tak není divu, že mi druhá kniha sedla více. Rozhodně si však chci přečíst pokračování se sympaťákem Sašou Krausek Aristokrat. Pokud máte rádi knihy např. Tima Weavera, myslím si, že Letargie bude váš šálek kávy.


Knihomolka
? - listopad 2021
Knihomolka 2021, M. K. Hardy


Šišky a klásky
? - říjen 2021
Šišky a klásky 2021, Eva Červeňáková


Klíč
27. říjen 2021
Klíč 2021, Kathryn Hughes

Čekala jsem, že půjde o klasický příběh prolínání dvou časových rovin. V tomto případě sice kniha čtenáře zavede do minulosti i přítomnosti (roku 2006), ale více než polovinu knihy se příběh odehrává na konci padesátých let minulého století. Kniha je rozhodně velmi čtivá díky krátkým kapitolám, ale i zajímavá, protože popisuje léčebné metody, které rozhodně byly na hraně lidskosti. Současně ale kniha není extrémně depresivní, takže je přístupná i těm, kteří mají z této tématiky respekt. Jediné co bych možná vytkla je jistá otevřenost některých osudů. Zkrátka bych se o některých postavách chtěla dozvědět více, ale i tak vám můžu knihu Klíč s klidným srdcem doporučit.


Matčin hrob
? - říjen 2021
Matčin hrob 2021, Lisa Regan

Případ nalezené kostry, který by mohl mít možná souvislost s Josiinou minulostí, byl napínavý hned od začátku. Líbily se mi i kapitoly z dětství hlavní hrdinky, které i když byly mnohdy trochu hrůzným čtením, rozhodně toho hodně vysvětlily a skvěle zapadly do příběhu. Jsem opravdu ráda, že se autorka zatím nevyčerpala a naopak se s každým dílem zlepšuje. Nemůžu se dočkat pokračování, protože tahle krimi série se právě díky tomuto dílu zařadila k mým aktuálně nejoblíbenějším.


Spasitel
červenec - říjen 2021
Spasitel 2021, Andy Weir


Hlas kukačky
? - říjen 2021
Hlas kukačky 2019, H. M. Körnerová (pseudonym)


Hodná holka, zlá krev
říjen 2021 (01.-06.)
Hodná holka, zlá krev 2021, Holly Jackson


Cukrárna v Paříži
září - říjen 2021
Cukrárna v Paříži 2019, Julie Caplin

Cukrárna v Paříži je pro mnohé čtenářky nejoblíbenějším dílem. Já jsem se jí trochu bála, protože narozdíl od ostatních destinací z této série, nemám k Francii tak vřelý vztah. Navíc musím říci, že mi v tomto případě kostra příběhu velmi připomínala první díl Kavárnu v Kodani. Celkově mi nevadí, pokud se v knihách opakuje podobný scénář, ale tentokrát jsem se nemohla zbavit srovnání. Chyběla mi bohatší romantická linka, protože jí na mě v knize bylo prostě málo. Čeho na mě naopak bylo moc, bylo pasáží věnovaných pečení a cukrařině. Dokážu však pochopit, proč některé čtenářky zrovna tento díl milují. I když pro mě byla Cukrárna v Paříži zatím nejslabším dílem série, rozhodně ve čtení hodlám pokračovat a těším se na další knihy.


Kateřina Aragonská: Pravá královna
? - září 2021
Kateřina Aragonská: Pravá královna 2016, Alison Weir

Opravdu mě překvapilo, jak je příběh detailní a přitom nenudí. Smekám před autorkou, protože tohle není kniha, kterou by napsala přes noc. Doplnila jsem si spoustu znalostí a moc mě bavilo i pozadí celého života těchto historických osobností. Intriky u dvora, dohodnuté sňatky, pravidla, kterými se řídil život té doby. Těším se na další díly!


Nekonečně dlouhé odpoledne
září 2021 (19.-26.)
Nekonečně dlouhé odpoledne 2021, Inga Vesper

Americké předměstí s perfektně zastřiženými trávníky. Rasismus a nerovné postavení žen. Pokud taky rádi čtete knihy s dokonale zachycenou atmosférou konce padesátých let, tohle krimi by vás rozhodně nemělo minout.


Pořád jsem tady
září 2021 (15.-19.)
Pořád jsem tady 2021, McGarvey Black

V kattovkách vždy najdu jistou originalitu a Pořád jsem tady není výjimkou. Tohle není klasické krimi nebo psychothriler, ale opravdu psychologický román. Jedna linie příběhu sice sleduje vyšetřování vraždy Quinn, ale není tím hlavním. Autorka vykresluje postavy z několika úhlů pohledu. Když už jsi na nějakou utvoříte názor, ukáže vám, že vše může být jinak anebo že důvody jejich jednání nejsou jednoduché. Líbily se mi kapitoly samotné Quinn,ale i ty retrospektivní, které ukazují její vztah s manželem a rodinou. Kniha si mě získala originalitou, protože opravdu podobný typ příběhu jsem ještě nečetla a také svou čtivostí.


Celou tu dobu
září 2021 (07.-13.)
Celou tu dobu 2021, Rachael Lippincott

Celou tu dobu se čte neuvěřitelně lehce, přestože zpracovává nelehké téma. Věřím, že vás příběh vezme za srdce a i když si ze začátku budete možná myslet, že tohle bude jedno velké klišé, věřím, že i vás autorky dokáží překvapit. V knize je totiž hned několik zajímavých zvratů. A i když jsem minimálně jeden z těch největší očekávala, uměly i mě autorky párkrát překvapit. Navíc oceňuji i vývoj hlavní postavy a umění autorek nechat svého hlavního hrdinu díky tragédii dospět.


Marta spí
? - září 2021
Marta spí 2021, Romy Hausmann


Letní sázka
02. září 2021
Letní sázka 2021, Emily Henry

Zaujala mě specifičnost, kterou autorka používá. Například, že jedna z hlavních postav byla předchozím povoláním hrobníkem mi přišla zvláštní, ne úplně reálná, ale rozhodně je to detail, který si budu dlouho pamatovat. Přiznám se, že jsem opravdu očekávala oddechovku a úplně ji nedostala. Není to taková ta klasická jednoduchá romantika, ale naopak se snaží jít i lehce pod povrch. Stejně jako knihy, které píše January a Augustus, je i Letní sázka trochu kombinací obojího. Pokud máte rádi romantické příběhy, které se snaží čtenáři i něco předat a ukazují i lidskost, komplikovanost některých vztahů a řešení problémů, bude pro vás tahle kniha ideální.


Na život a na smrt
srpen 2021 (16.-25.)
Na život a na smrt 2021, Laura Griffin

Nejvíce se mi na knize líbilo jiné prostředí než je u krimi nejběžnější. V tomto příběhu sice figuruje i policie, nicméně odhalit pravdu se snaží hlavně Kira a její bodyguard. Přebal sliboval thriller pro ženy a já tak trochu čekala erotický thriller. Nenechte se zmást tak jako já. Tohle je spíše krimi s kapkou erotiky a možná i lehce romantiky. Pokud hledáte thriller, u kterého vypnete a bude se snadno číst, mohu Vám Na život a na smrt určitě doporučit.


Pařížská knihovna
srpen 2021 (16.-23.)
Pařížská knihovna 2021, Janet Skeslien Charles

Konečně pohled na druhou světovou válku z jiného úhlu. Z pohledu knih a knihovny, která poskytovala i v nelehké době naději a rozptýlení. Díky tomu mile ráda knize odpustím i pár chyb a překlepů v textu. :-) Tohle není kniha plná zvratů, ale nezaměnitelné atmosféry. Je napsaná s takovým citem, že získáte pocit, že se jedná o skutečný příběh. Nejen v nelehké válečné době, ale i v roce 1983 mají postavy své starosti a chyby, díky kterým jsem si je okamžitě zamilovala. Přestože se v knize prolínají dvě časové roviny, jedna z postav se nachází v obou. Odile hraje velkou roli i v příběhu Lily a díky tomu můžeme sledovat vývoj její postavy a charakterové rysy. Obě časově roviny se skvěle doplňují. I když příběh plyne v pomalém tempu, rozhodně jsem se při čtení nenudila, ale naopak nadšeně hltala každou stránku. Díky krátkým úryvkům slavných klasiků se mi rozšířil i TBRlist o spoustu klasiků, které mám chuť si okamžitě přečíst. Poznámky autorky jsou třešničkou na dortu této knihy, díky které zjistíte, že příběh vychází ze skutečných událostí a osudů lidí, kteří žili pro lásku k literatuře.


Přepište svůj příběh
srpen 2021 (01.-20.)
Přepište svůj příběh 2021, Benjamin Hardy

Přečtení této knihy bylo pro mě rozhodně přínosné. Velmi se mi líbily myšlenky zobrazené na jednoduchých a přehledných příkladech skutečných osob. Vyvracení známých teorií a zažitých stereotypů donutí člověka zapřemýšlet. Fascinovala mě doporučení, které mohou změnit vaše budoucí výsledky. Popis toho, jaký vliv může mít na člověka tak banální věc jako je například chodit dříve spát. Byly to hlavně představené argumenty, proč tak učinit, které mě donutily se opravdu zamyslet a vyzkoušet, zda je to pravda. Autor vám navíc poskytne druhý pohled na věci, které vás utvářely. Takové, které podle vás mohou být negativní, ale vlastně to nemusí být pravda. Naopak je můžete využít k posunu dál ke svému cíli.


Nimbus
? - srpen 2021
Nimbus 2019, Neal Shusterman

Poslouchala jsem jako audioknihu, která je opravdu výborně načtená. Pokračování příběhu Citry a Rowana začíná možná trochu zlehka, ale postupně si pro nás autor opět připravil spoustu akce a zvratů. Young adult knihy už téměř nečtu/neposlouchám, ale tahle série rozhodně stojí za to a já jsem zvědavá na závěrečný díl.


Výlety (nejen) s dětmi
? - srpen 2021
Výlety (nejen) s dětmi 2021, Eva Obůrková

Publikace je rozdělená do jednotlivých částí naší krásné republiky a je plná různorodých tipů, díky čemuž si každý výletník najde to své. Kniha má v názvu "nejen s dětmi" a opravdu není orientovaná pouze na rodiny s dětmi, ale na turisty všeho druhu. Najdete v ní to nejzajímavější ať už preferujete výlety za hrady a zámky, turistiku, zoo nebo dětská hřiště. Oceňuji i přítomnost piktogramů, se kterými to autorka nepřeháněla, ale naopak je do knihy zaznamenávala s citem (např. pokud se jedná o turistickou trasu, kde by vás možná nenapadlo vzít kočárek nebo pejska) a díky tomu jsou snadné na orientaci a donutí čtenáře si jich opravdu všimnout. Samotný popis jednotlivých výletů je stručný, ale výstižný a doplněný o odkaz, kde můžete najít více informací. Nejvíce jsem byla zvědavá, jak autorka byla důkladná a jaké tipy najdu ve svém nejbližsím okolí. Musím uznat, že výlety vybrala opravdu zajímavé a jsem opravdu ráda, že nesáhla pouze po těch nejznámějších. Jediným mínusem knihy je její váha. Tohle opravdu není průvodce, který s sebou budete na výlety vozit v batohu. Má totiž kvalitní vazbu a je opravdu obsáhlá, takže i poměrně těžká. Doporučuji proto výlet naplánovat z pohodlí domova. :-)


Návod na vraždu pro hodné holky
srpen 2021 (14.-15.)
Návod na vraždu pro hodné holky 2020, Holly Jackson

4,5* Thrillery miluju, ale těm young adult se snažím vyhýbat, protože přece jen pár let už nejsem cílová skupina a většina knih tohoto žánru je na mě příliš předvídatelná. Návod na vraždu pro hodné holky z této skupiny vystupuje. Má totiž opravdu propracovanou zápletku, zajímavé postavy a úžasné zpracování. Rozhovory, protokoly, emaily a mapky vložené do běžného vyprávění pro mě byly příjemným zpestřením čtení. Nejvíce však oceňuji samotnou zápletku, protože i když jsem měla od začátku teorii, autorka mě donutila o ní zapochybovat a vymyslela skvěle promyšlený příběh, který do sebe na konci krásně zapadl.


Imitátor
červenec - srpen 2021
Imitátor 2021, Daniel Cole

Hned o začátku mě zaujal způsob vraždy a hlavně situace, která vznikla při nálezu prvního těla. Autor nám už zpočátku servíruje dva potenciální podezřelé a vyšetřovatelé pouze řeší, který z nich je onen vrah, což mi přišlo neobvyklé a originální. Kladně hodnotím i vyšetřovatele. Chambers má skvělý smysl pro detail a Winter mě několikrát rozesmál, což se mi u krimi knih často nestává. Tohle duo „packalů“ mě prostě bavilo. Oceňuji i psychologickou stránku zejména, jak dával vrah vyšetřovatelůmzabrat. Čím je provokoval a co v nich vyvolával za emoce. Daniel Cole mě mile překvapil, protože pokud máte na obálceuvedeno „ona bude jeho mistrovský kousek“ a většinu knihy vyšetřovatelépostupují určitým směrem, vytvoříte si jako čtenář představu, kam to povede.Autor mě však vyvedl z omylu a závěr jsem neodhadla. Nemám zkušenost s autorovou předchozí sérií, ale určitěse do ní po přečtení Imitátora také pustím. Knihu bych doporučila všemmilovníkům dobrých britských detektivek.


Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové
srpen 2021 (09.-12.)
Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové 2021, Robert Bryndza

Od Ne tak úplně soukromých e-maily Coco Pinchardové jsem čekala pohodovou, vtipnou oddechovku, u které si odpočinu po náročném dni. Námět jako takový už tu párkrát byl, ale protože knihu napsal můj oblíbený autor detektivek, takže jsem prostě byla zvědavá a musela si ji přečíst. Zaujal mě styl, jakým je tento příběh vyprávěn, protože je celý psán formou e-mailů, které hlavní hrdinka píše svým přátelům a rodině. Díky tomu se kniha čte opravdu snadno a rychle. Bohužel však musím přiznat, že jsem se při čtení ani jednou nezasmála. Příhody Coco mi nepřišly vůbec vtipné, naopak některé situace byly pro mě až moc na silu. Tohle mi zkrátka nesedlo a sama preferuji jiný typ humoru. Měla jsem možnost číst příběh Coco ve společném čtení a opět se potvrdilo, že každá kniha má svého čtenáře, protože některé čtenářky byly nadšené. Proto doporučuji mrknout na web Grady na ukázku, jestli tahle kniha bude váš šálek kávy nebo ne.


Balada o ptácích a hadech
? - srpen 2021
Balada o ptácích a hadech 2020, Suzanne Collins

Tuhle bichli, která má lehce přes 500 stran nám doma už dlouho, ale ta dálka mě od čtení prostě odrazovala. Proto jsem se rozhodla sáhnout po audioknize a udělala jsem dobře. Začátek příběhu, který se věnuje Hladovým hrám mě opravdu bavil. Byl to příjemný návrat do světa, který mě před lety očaroval a přesvědčil mě, abych si přečetla více dystopií. Problémem této knihy je však její rozsah, protože jsem se za polovinou začala nudit. Věřím, že bych knihu možná i odložila, ale díky skvělé interpretaci Miroslava Táborského se tak nestalo. Samotný konec byl zajímavý, ale musím přiznat, že mě trochu zklamal a přišel možná až moc uspěchaný.


Nelíbánky
červenec - srpen 2021
Nelíbánky 2021, Christina Lauren

Tahle kniha má vše, co má dobrá romantická komedie mít. Hlavní hrdinka s talentem na trapasy. Hrdina, který změní její pohled na celoživotní smůlu. Úžasná dovolená na Havaji, romantika, pošťuchování a napětí mezi hlavními hrdiny. Navíc nám duo autorek ukázalo i soudržnost v rodině, lásku a schopnost rvát se za své nejbližší. Z knihy jsem opravdu nadšená, protože jsem se při čtení už dlouho tak dobře nepobavila! Nelíbánky změnily můj pohled na tento žánr a nasadily vysokou laťku dalším knihám tohoto žánru. Upřímně doufám, že se dočkáme filmového zpracování, protože tomuto příběhu by to na stříbrném plátně opravdu slušelo! Doporučuju všem milovnicím romantických komedií. Tahle kniha je letní #mustread.


Slečny
červenec 2021 (19.-21.)
Slečny 2021, Anne-Gaëlle Huon

Slečny jsou historický román, který na krátkém rozsahu zachycuje několik dekád života rozdílných žen, které mají jedno společné - odhodlání. Na knize nejvíce oceňuji originální prostředí. Rosin příběh začíná v roce 1923 a vychází ze skutečných událostí, ke kterým autorka přidala smyšlené příběhy svých hrdinek, které byly rozhodně uvěřitelné. Autorka toho zvládla na cca 300 stranách zachytit opravdu hodně. Současně musím přiznat, že tohle je jedna z mála knih, u které bych byla ráda za více stran. Některé problémy a situace by si zasloužily více prostoru, aby u mně vyvolaly ještě více emocí.


Pekárna v Brooklynu
červenec 2021 (12.-19.)
Pekárna v Brooklynu 2019, Julie Caplin

Julie Caplin je jedním z mých letošních objevů roku. Dříve jsem romantické knihy moc nečetla, ale po vyzkoušení Kavárny v Kodani si myslím, že pokud chcete v rámci tohoto žánru vyzkoušet nějakou knihu, tuhle sérii doporučuji všema deseti. Tyhle knihy totiž kromě romantického klišé nabízí i něco navíc - úžasný popis míst a chutí. Na Pekárnu v Brooklynu jsem se velmi těšila, protože hlavní postava Sophie se objevila už v prvním díle. Proto pokud plánujete číst více knih s této série, minimálně u těchto dvou doporučuji vzít to popořadě. Příběh Sophie se čte opět skoro sám. Bavilo mě pošťuchování mezi hlavními hrdiny a i když je příběh předvídatelný, perfektně jsem si u něj odpočinula. Autorka dokonale zachytila rozmanitost New Yorku a určitě nejen mě nalákala na jeho návštěvu.


Pařížská švadlena
červenec 2021 (03.-19.)
Pařížská švadlena 2019, Natasha Lester

Po přečtení letošní novinky od Natashy Lester bylo jasné, že si budu chtít přečíst vše, co autorka napsala. Opravdujsem se chtěla oprostit od srovnávání Švadleny a Skřině, ale úplně se mi tonepodařilo. Autorka používá osvědčený vzorec – prolínání minulosti apřítomností, která na sebe skvěle navazuje a odhaluje opět silný a fascinujícípříběh, který je jiný a do jisté míry originální. Kniha je čtivá, plnázajímavých detailů a opět mě donutila si spoustu věcí vyhledat. V tomto případěto byly hlavně budovy v New Yorku a jejich historie. Skříň plná Diora promě byla uvěřitelný příběh, který vycházel z hrůzné historie a vzbudil vemně spoustu emocí.  Na začátku Pařížské švadlenydošlo ke dvěma náhodám, díky kterým na mě příběh působil spíše jako pohádka prodospělé (v tom nejlepším slova smyslu). Rozhodně je však pro Natasha Lester objevemroku a zařadila se k mým nejoblíbenějším autorkám.  


Hezký, ale narovnej se!
červenec 2021 (01.-14.)
Hezký, ale narovnej se! 2021, Johana Fundová


Vrahova žena
červen - červenec 2021
Vrahova žena 2021, Victor Methos

4,5* Od této knihy jsem čekala něco možná trochu jiného, ale z výsledku jsem nadšená. A to i přesto, že mě první třetina úplně nevtáhla a postrádala jsem více akce. Napodobitel byl na můj vkus snadno odhadnutelný, ale tím pro mě mínusy této knihy končí. Co mě zaujalo byly emoce a situace, se kterými semusela hlavní hrdinka vyrovnat. A oceňuji i způsob, jakým byl vrah odhalen a opravduzajímavý pohled do jeho mysli. Velmi mile jsem byla překvapena vývojem děje. V polovině knihy se totiž stane to, čím většina jiných thrillerů končí. Trochu jsem se bála, co se tam těch dalších skoro 200 stran bude dít, ale hned na pár dalších stranách jsem byla více než uklidněna. Dramatickýsoudní proces se mě nadchnul. Mám ráda knihy, ve kterých proti hlavní hrdince stojí rovnocenný protivník a v případě této knihy to platídvojnásob. Dlouho se mi nestalo, aby mě závěr knihy šokoval a tento jsemopravdu neočekávala. Takže i přes trochu vlažný začátek jsem opravdu nadšená. Vrahova žena je opravdu povedený právnický thriller, kterých já osobně moc nečtu, ale díky této knize své rozhodnutí přehodnotím.


Tchyně
červen - červenec 2021
Tchyně 2021, Sally Hepworth

Na prvních stranách mě zarazil netypický způsob, kterým hlavní hrdinka čtenáře seznamuje se členy rodiny. Počáteční rozpačitostvšak vystřídalo nadšení z odlišného pohledu snachy a tchyně na jedno a to samé. Fascinovalo mě, jak je možné si některé věcivysvětlit a kam člověka zavede nedostatečná komunikace.  Minulost Diany mě překvapila a upřímnějsem nečekala, že se příběh bude ubírat tímto směrem. Bylo opravdu zajímavésledovat, co ji formovalo v jejich názorech. Střídání minulosti apřítomnosti se v knihách objevuje často, ale nenapadá mě kniha, kde bykapitoly z minulosti byly tak dobře vsazeny do děje. Dalším plusem této knihy jeurčitě čtivost. Pokud bych měla tolik času, pravděpodobně přečtu knihu na jedenzátah a to je něco, co se mi opravdu často nestává. Další věc, která se miopravdu dlouho nestala je, že jsem neměla absolutně žádnou teorii, jak příběh skončí,nehledala jsem vodítka a pouze si užívala čtení.


Ukradený příběh
? - červenec 2021
Ukradený příběh 2021, Elizabeth Coleman

3,5* Opět se mi potvrdilo, že na určitý žánr prostě musí mít člověk náladu. Ukradený příběh jsem měla rozečtený relativně dlouho, ale začátek mě moc nechytil. Zpětně si však myslím, že to nebyla úplně chyba knihy. Knihu jsem na týden odložila a když jsem se k ní vrátila, byla jsem z příběhu už mnohem nadšenější. Čtení mě bavilo, místy jsem se i zasmála a některé trapné situace, které hlavní hrdinka prožívala mi v hlavě nějakou chvíli ještě zůstanou. Uznávám, že někomu by možná mohla vadit naivita a některá rozhodnutí hlavní hrdinky, ale podle mě tohle není ten typ knihy, který by vám měl změnit život. Naopak je to příjemná oddechovka, u které se pobavíte.


Popravčí
? - červenec 2021
Popravčí 2013, Chris Carter

Po skvělém prvním dílu, který jsem četla a současně poslouchala jako audioknihu, jsem se rozhodla opět pokračovat v poslechu. Skvěle načtená audiokniha mě bavila od první věty a až do konce. Detektivka nemá hluchá místa, postavy jsou propracované a hlavně to, co se zvládne stát během jednoho dílů by jiným autorům vystačilo klidně na tři knihy. Tohle není příběh, který odhadnete hned na začátku, ale současně nepatří do kategorie překombinovaných. I když musím uznat, že tohle není úplně čtení na dobrou noc a nic brutálnějšího jsem asi nečetla/neposlouchala (zejména teda druhá vražda). Chris Carter se Popravčím už definitivně zařadil k mým nejoblíbenějším autorům detektivek a já se těším na další díl.


Dítě „L“
červen - červenec 2021
Dítě „L“ 2021, T. Cohen (pseudonym)

"Kattovky se pro mě stávají zárukou dobrého, napínavého čtení. Opět jsem se velmi rychle začetla a obě dějové linky mě nadchly. Oceňuji skvělou psychologii postav a opravdu jsem si užívala intriky a změny chování v jinak semknutém kolektivu londýnské kanceláře. Ještě více mě zajímala linka Dítěte "L", protože jeho případ byl hrůzný, ale i do jisté míry fascinující. I když jsem měla od začátku teorii, jak budou dvě linie vyprávění propojeny, zvládla mě autorka zmást a nakonec vlastně i překvapit. I když bych asi v polovině knihy pár stran proškrtala, protože se mi už zdály už trochu navíc, jsem rozhodně spokojená.


Šedý muž
duben - červenec 2021
Šedý muž 2021, Mark Greaney

4,5* Prvních několik desítek stran jsem si říkala, tohle nebude pro mě. Poušť,odstřelovači a hlavně specifičnost a techničnost s jakou autor vyjmenovávala popisoval použité zbraně a dopravní prostředky ve mně budila dojem, že tohlebude jednoznačně čtení pro muže. Stačilo by mi přečíst, že použil samopal,přesný typ už mi nic moc neřekne, ale fanoušci zbraní a techniky si pravděpodobně přijdou nasvé. Naštěstí po několika stranách spustila napínavá akční jízda, která nepřestalaaž do konce. Hon mě opravdu bavil ahlavní hrdina nebyl jen bezcharakterní zabiják, ale zásadový muž, kterého sičtenář snadno oblíbí. Minimálně v mém případě tomu tak bylo.Oceňuji, že autor děj zasadil do Evropy, díky čemuž jsem si děj uměla velmi dobře představit a připadala jsem si, že nečtuknihu, ale sleduji americký akční film. Šedý muž byl pro mě vystoupením z komfortní zóny, protože to je sice příběh, na který bych se podívala v televizi, ale běžně takové knihy nečtu. A vlastně ani nevím proč?! Rozhodně se však pustím ido dalších dílů.


Za dveřmi tma
? - červen 2021
Za dveřmi tma 2021, Anna Bailey

Debut Anny Bailey je plný předsudků,nesnášenlivosti a zajímavých postav. Nečekejte od knihy klasický napínavý thriller. Tohle je alespoň podle mě spíše společenský román s prvky thrilleru. Rozhodněoceňuji postavy, jejich vývoj a opravdu trochu hrůzu nahánějící pohled naspolečnost, na druhou stranu musím říct, že mi místy chybělo napětí. Ano, celákniha se točí kolem zmizení Abigail, ale to hlavní zde jsou tajemství a hříchyobyvatel maloměsta. Autorka skvěle vykreslila nesnášenlivost ve společnosti,beznaděj všech, kteří nevyhovují standardům a i nezdravé myšlení těch, kteří sesnaží vynutit „to správné“. Pokud máte rádi knihy, ve kterých seodhaluje zvrácenost zdánlivě dokonalých obyvatel, je Za dveřmi tma pro vás jakodělaná.


Rodina z podkroví
? - červen 2021
Rodina z podkroví 2021, Lisa Jewell

Od autorky jsem četla předchozí knihu Pod dohledem, která mě nadchla svou čtivostí a proto jsem se s chutí pustila i do Rodiny z podkroví, od které jsem měla díky slibné anotaci a doporučení na obálce vysoká očekávání. A to je možná můj problém. Příliš vysoká očekávání. V knize pozorujeme několik postav a z počátku se mi děj zdál chaotický. Uznávám, že postupně to dávalo čím dál více smysl, ale během čtení prvních stran jsem prostě byla více zmatená než napnutá. Autorka se vyžívá v dost zvláštních popisech postav a neseděla mi i některá slovní spojení. Postavy byly na můj vkus trochu plytké a jejich chování mi občas nedávalo smysl. Na druhou stranu musím ocenit samotnou zápletku, která mi přišla originální a zajímavá. Věřím, že pokud nebudete mít přehnaně vysoká očekávání jako já, dostanete čtivý psychothriller s neotřelou zápletkou.


Nevítaný host
červen 2021 (19.-23.)
Nevítaný host 2019, Shari Lapena

3,5* Novinka Její konec mě přesvědčila,abych dala autorce ještě šanci a sáhla po její další knize. Tentokrát přišel nařadu Nevítaný host, kterým Šlapena vzdává hold klasickým detektivkám. Ano,tento žánr je mi blízký, a tak není překvapením, že mi kniha seděla více nežjejí předchozí knihy Manželé od vedle a Někdo cizí v domě. Líbilo se mi tajemnáatmosféra opuštěného hotelu a to, že žádné z postav nedávala autorka přednost adíky tomu mi umožnila spekulovat, kdo je vrah. Na druhou stranu musím říct, žejsem postrádala trochu větší hloubku. Rozhodně se však jedná o povedený kousek,ideální pro milovníky klasických detektivek.


1