veriszv veriszv komentáře u knih

Kočka a město Kočka a město Nick Bradley

Kočka a město mě nalákala překrásnou obálkou a Japonskem. Dostala jsem spoustu postav, spoustu příběhů, které spojují kočky a Tokio a celé to bylo takové magické a odpočinkové, zkrátka ideální na dovolenou.
Ač Brit, dokáže na vás Nick Bradley dýchnout japonskou atmosféru a provést vás Tokiem křížem krážem.
Povídkové příběhy jsou propojeny kočkami, pulzujícím městem a některými postavami. Postavy jsou velice různorodé, zajímavé a umožní vám tak na Tokio nahlédnout z různých úhlů pohledu.
Pokud máte rádi proplétající se příběhy, trochu tajemna až snovosti, zároveň současnosti s opakujícím se tématem blížící se olympiády, čtete rádi Murakamiho nebo se vám líbilo Probudím se na Šibuji, tak tohle je kniha do které byste se měli pustit jako další.

08.01.2022 3 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Prolhaný život dospělých bylo mé první setkání s Ferrante. Zklamaná nejsem, ale nadšená taky ne. Ach ta očekávání...
Příběh má opravdu mnoho vrstev, hledání sama sebe, rodinné vztahy, sociální rovina, a další a další. I přesto je děj velice pozvolný. Dává tak však ale vyniknout úžasnému jazyku, atmosféře Neapole a spoustě intimních pocitů a emocí, kterými je kniha protkaná.
Problém jsem měla s hlavní postavou, Giovannou. To, že mi byla šíleně nesympatická dávám stranou, ale ač jsem žena, nějak jsem se s ni nedokázala ztotožnit a velká část jejího prožívání mi byla dost cizí. Ale postava to byla zajímavá, to zase jo. No a druhý problém jsme měla se závěrem, čekala jsem něco jiného... něco víc?
I tak ale nelituju, že jsem se do knihy pustila, styl Ferrante, ať už je to kdokoli, je okouzlující, o tom žádná.

22.03.2021 3 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Seriózní, velice zajímavý rozhovor, který člověku zase o něco rozšíří obzory. Je to srozumitelné opravdu pro všechny, podané lidskou a zajímavou formou. A nemluví se jen o mozku, ale i o zdravotnictví jako takovém, pacientech, doktorech, a tak dál...
Knihu jsem poslouchala jako audioknihu, a je to přesně ten tip knihy, který si o audio přímo říká. Jiří Langmajer à la Beneš je skvělý, párkrát jsem dokonce zapomněla, že to není on.

22.03.2021 4 z 5

Jarmark marnosti Jarmark marnosti William Makepeace Thackeray

Satira na anglickou společnost 19. století, přičemž ale velice nadčasová a mám pocit, že se toho od těch dob zase tolik nezměnilo.
Ač je kniha oficiálně románem bez hrdiny, Becky Sharpová je ta, kolem které se tu všechno točí. Nebo spíš, že by tím vším točila sama Becky? Rozhodně to není holka “mouchy snězte si mě” a asi i proto, mi přišla jedinou zajímavou postavou celého příběhu. Jinak si byli všichni podobní, jak jmény, tak chováním. Žádná postava tu vlastně není sympatická a Becky není výjimkou, jen má na rozdíl od ostatních jiskru.
Na můj vkus se autor poslouchal až moc rád, a kdyby to bylo o půlku kratší, byla bych radši. Jeho trefné poznámky a popichování zdejší společnosti, které byly na začátku velice osvěžující a zábavné se mi totiž časem trochu ohrály...
Nicméně i když jsem se v ději i postavách občas ztrácela, jsem ráda, že se mi tuhle bichli podařilo přelouskat.

22.03.2021 3 z 5

Příběh lásky Příběh lásky Jan Budař

Příběh lásky je útlá knížečka o vyrovnání se se ztrátou milované osoby.
Příběh je to pohádkový, kraťoučký, milý. Moc hluboko mě nezasáhl, ale možná je to tím, že už jsem toho na toto téma prostě přečetla spoustu, a jiné příběhy ve mě rezonovaly více.
To nic nemění na tom, že i tak je to fajn jednohubka na čtení s krásnými ilustracemi. Jan Budař mě mile překvapil.

04.02.2021 4 z 5

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

Knížek o rodičovství jsem moc nepřečetla, většinou nechávám všechno tak nějak vyplynout. Ale tahle mě zaujala tím, že se zaměřuje na to, jak by na sobě měli pracovat rodiče, nikoliv na to, jak měnit děti.
V knize jsou rozvedeny tři základní principy, a to: umění seberegulace, napojování se na dítě a koučink nikoli kontrola. Autorka uvádí konkrétní příklady a lehce aplikovatelná, praktická řešení a postupy. Není to jen soubor nějakejch rádoby chytrejch pouček.
Takže pokud jste stávající nebo nastávající rodiče, nebo vás tato tematika zajímá, tak tuhle knihu můžu s čistým svědomím doporučit.

22.12.2020 5 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Co se týče literární stránky, moc se mi to líbilo, ale byla jsem trochu zklamaná z té stránky faktografické. Jan Mikolášek byl osobností zajímavou sám o sobě, tak nevím jestli bylo nutné tolik k jeho životu dodávat a pozměnit. Naštěstí jsou fakta shrnuta alespoň na konci knihy.

10.10.2020 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Zmizení Sáry Lindertové mě popravdě moc nelákalo, ale když jsem ji uviděla v katalogu Audiolibrix, řekla jsem si nakonec proč ne?
Zařazení knihy mezi detektivky vedlo k tomu, že jsem měla úplně jiná očekávání. Za mě se jedná spíš o mysteriózní thriller. Ale ke knize...
Začátek knihy byl skvělý, děj měl spád, bylo tu parádně budované napětí a atmosféra. Potom to začalo trošku upadat a za mě by nevadilo to trošku urychlit a zkrátit. Ale díky audiopodobě, která je úžasná, se i tady ta trochu pomalejší místa poslouchala dobře. Nicméně líbilo se mi to, jak autorka pracovala s židovským náboženstvím, vykreslení postav i několik překvapivých zvratů. Navíc ta obálka?! až mě mrzí, že tu krásu nemám v knihovně.
Takže takhle, nedostala jsem to, co jsem čekala, ale bylo to příjemně jiné a neokoukané a na to, že je to autorčina první kniha, skvělé!

03.09.2020 4 z 5

Jak to celé přežít a nezbláznit se Jak to celé přežít a nezbláznit se Denisa Cziglová

Kniha o Denise, jejím životním příběhu, nelehkém dětství, a o tom, jak jí do cesty vstoupil Evžen. Evžen je nádor, který si Denisa s humorem sobě vlastním pojmenovala.
Chvilku mi trvalo než jsem si zvykla na styl vyprávění, ale potom se mi kniha četla velice dobře. Navíc se mi kniha moc líbila i po grafické stránce, protože je skvěle doplněna fotkami. Částečně je to i kuchařka, protože nemoc Denisu přivedla ke kompletní změně životního stylu, a tak tu naleznete i pár inspirativních receptů. Denisu obdivuju pro její sílu, přístup s jakým se k nemoci postavila, i to že svůj příběh sdílí. Je to neskutečná bojovnice, protože to, co jí bylo naloženo, je na jeden život vážně hodně!
Jsem moc ráda, že se ke mě kniha dostala, protože má co předat a Denise přeju, ať už je jenom dobře!

03.09.2020 5 z 5

Metoda Bullet Journal Metoda Bullet Journal Ryder Carroll

Kniha se četla velice dobře, i přesto, že by se mohlo na první pohled zdát, že číst si o tom, jak si vést bullet journal, bude pěkná nuda. Kniha je proložena mnoha příběhy, praktickými příklady, a i když se o bullet journal zajímám celkem dlouho, dozvěděla jsem se spoustu tipů, jak ho udělat efektivnější a lepší. Některé části knihy byly na mě až příliš motivační a zaměřené na seberozvoj, místo toho bych uvítala ještě víc tipů k samotnému bullet journalu. Ale i tak, pokud chcete s bullet journalem začít, nebo se v této metodě zdokonalit, tato kniha by vám mohla pomoct.

03.09.2020 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Moje první setkání s autorem a jsem nadšená! Příběh o superhrdinech, kteří ale ve skutečnosti nejsou tak podstatní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to skvěle napsaný, nedá se to odložit, řeší se tu důlěitý téma a navíc jsou v tý knize odkazy na Harryho Pottera a Samotáře :) ! Tohle si přečtěte!

01.07.2020 5 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Skvěle napsaný, velmi smutný příběh o dvou dívkách, které to v životě neměly lehké. Dvě dějové linky, které do sebe skvěle zapadnou a originální prostředí cirkusu.
Autorka píše tak, že člověka naprosto vtáhne do děje a už nepustí. A i přesto, že smutek je z těch události, co se v knize dějí, hodně, hodně tíživý, tak musíte číst dál. Některé scény se prostě od doby, co jsem máma, čtou ještě hůř než dřív... Autorka totiž umí předat emoce v jejich plné síle, ať už se jedná o vztahy rodičů a jejich dětí a nebo i vztahu k cirkusovým zvířatům. Trochu mě zklamal, dle mého názoru, uspěchaný konec, ale jinak je to silný příběh, na který jen tak nezapomenete.

04.06.2020 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Kniha super. Jen jsem pořád čekala na nějaký ten zvrat...a ono nic. Konec žádné překvapeni...

12.03.2018 4 z 5

Minimalismus Minimalismus Martina Bechyňová

Spousta myšlenek...myslím si, že to nejsou myšlenky nijak zvlášť převratné, ale kniha se mi četla dobře. Ukrývá v sobě mnoho témat a mě bavilo u nich nechat plynout svoje myšlenky a rozvíjet je dál. Rozhodně koupě nelituji, i když mi přijde trochu matoucí označení knihy jako autobiografického příběhu.

14.11.2017 4 z 5

Karpatské hry Karpatské hry Miloslav Nevrlý

Kniha jemně a přirozeně, tak, že se dotkne každé duše, která není lhostejná, podává svědectví o tom, že žít je jednoduché a přitom tak složité. Krásné, díky :)

20.07.2017 5 z 5

Není přání jako přání Není přání jako přání Alexandra Potter

I když je knížka lehkou oddechovkou, tak zároveň dle mého názoru není jen plytkou slaďárnou. Moc se mi líbila!

15.09.2016 4 z 5

Druhá Druhá Jiří Špaček

Skvělé, děsivé, skvělé!!!

17.08.2016 5 z 5

Silný příběh, který mě oslovil. Líbilo se mi sledovat proměnu obou manželů. Z těch, které Harold potkal, jsem měla nejradši Martinu :)

09.06.2016 5 z 5

Zase jsem se po dlouhé době u knihy smála nahlas! :D

14.05.2016 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Pro mě se jednalo o hodně náročnou četbu. Ale příběh to je skvělý a i přes náročnost hodně čtivý :)

28.06.2015