veriszv veriszv komentáře u knih

Tátovo indiánské léto Tátovo indiánské léto Virginie Grimaldi

Ač je kniha psaná velmi jednoduchým stylem, naprosto mě pohltila.
Některé věci mi přišly podané až moc jednoduše, nicméně to autorce odpouštím.
Postava táty mě moc bavila a s Juliane jsem si přišla trochu podobná, což vedlo k tomu, že jsem se do hlavních postav lehce vcítila.
Smích střídaly slzy, a když autorka přidala k posledním pár kapitolám playlist, naprosto mě dostala.
Určitě doporučuju!

15.02.2023 4 z 5

Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství Marta Breen

Skvělé a podnětné čtení, které mě nutilo googlit si další informace. Určitě doporučuju!

27.01.2023 5 z 5

Dívka, had, trn Dívka, had, trn Melissa Bashardoust

Originální, feministické, bavilo!
Ocenila bych, kdyby se autorka o mnoho více rozepsala, klidně i do dvou knih. Bylo tam spoustu akce a bylo to dost nahuštěné.
Nicméně i tak se mi to moc líbilo!

27.01.2023 4 z 5

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

Napětí sice místy trochu stagnovalo, ale autorka jeho prostoje využila k budování skvělé atmosféry. Je vidět, že má za sebou horolezecké zkušenosti a ví, o čem píše. Konec jsem odhadla, ale i tak mě atmosféra ledu a mrazu pohltila. Navíc v audiu s mojí oblíbenou Jitkou Ježkovou!
Sečteno podtrženo, není to nic úplně převratného, ale jako kniha na vypnutí, která vás přenese daleko do nebezpečných hor, super!

27.01.2023 4 z 5

Sedmihlas Sedmihlas Rebecca Kauffman

Pokud máte rádi rodinné ságy, ale zároveň se vám nechce do hutného těžkého textu, Sedmihlas by vám mohl sednout. Je psán s lehkostí, i přes tíživou rodinnou atmosféru do které jsme ponořeni.
Text je to smutný, místy až depresivní. Přesto po přečtení kapitol rodičů na mě přestal působit tak tíživě, jako tomu nejprve bylo. Každý je nešťastný svým způsobem, ale to neznamená, že život nebyl alespoň někdy krásný.
Poměrně krátké kapitoly i kniha, nicméně zanechala ve mě hluboký dojem. Což mi ale dochází až pár dní po jejím dočtení.

27.01.2023 3 z 5

Nejdražší suvenýr Nejdražší suvenýr Petra Jirglová

To bylo tak uhozený, že místo toho, aby to byla oddechovka, spíš mě to rozčilovalo. Postavy se chovaly naprosto nelogicky a většinu času na facku. Bylo to neuvěřitelné, zdlouhavé, a když jsem se neudivovala nad nelogičností, tak jsem se vlastně nudila.
Poslední třetina to trochu vytáhla, ale to bohužel fakt nestačí.
Jediný důvod proč jsem knihu neodložila byl ten, že jsem poslouchala v audiu. A já prostě audioknihy odložit neumím. A navíc interpretace Roberta Hájka byla opravdu zdařilá. I sebelepší interpret ovšem nevytáhne obsah. Takže tohle za mě bohužel ne!

27.01.2023 2 z 5

Zlovolné bytosti Zlovolné bytosti Nelly Černohorská

Slovanská mytologie, inspirace v Kytici a pár pohádkových bytostí, které jsou ale mnohem temnější než si z dětství pamatujete…
Kniha je podle mě originálním kouskem, který jen tak nedostanete z hlavy. Já se přiznám, že na mě to bylo asi temné až moc, ale to není nic proti knize, už to ale zkrátka nebyla moje komfortní zóna.
V první části čeká na čtenáře novela Když se nedíváš, která opravdu není pro slabší povahy. Ve druhé potom 11 balad inspirovaných Erbenem. Při čtení se mi víc líbily balady, ale přiznám se, že teď, měsíc po dočtení, si z nich vůbec nic nevybavuju, za to novelu vidím pořád živěji než bych chtěla.
Můj šálek kávy tato kniha úplně nebyla. Ale pokud máte rádi, když vám při čtení běhá mráz po zádech a holdujete slovanské mytologii, je přímo pro vás!

27.01.2023 3 z 5

Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti Michael Scott

Tajemné bytosti, kouzelná krajina a poutavé příběhy. Tohle bylo opravdu skvělé!

Potápěč Potápěč Jeff Lemire

Myslím si, že nepřeháním, když řeknu, že Potápěč je nejlepší komiks, jaký se mi kdy dostal do ruky.

20.08.2022 5 z 5

Černý cukr Černý cukr Miguel Bonnefoy

Černý cukr je dalším důkazem toho, že dobrý vypravěč nepotřebuje stovky stran na to, aby předal skvělý příběh.
Stará legenda, chamtivost, poklady, marnost a smutek, to vše přikryto magickým realismem a zakončeno skvělou pointou. Navíc s atmosférou, která je tak dokonale vybudovaná, že vás naprosto pohltí.
Jej to bylo dobrý!

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Nepříliš šťastná rodina je Lapena tak, jak ji známe. Krátké kapitoly, vztahové propletence, a taky trocha toho vodění za nos…

20.08.2022 3 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Stručně a jasně shrnuté, že feminismus se opravdu týká nás všech a opravdu to není sprosté slovo!
Můžete přečíst během hodiny, nebo si jednotlivé části dávkovat a přemýšlet o nich.

20.08.2022 4 z 5

S pokorou a nadějí S pokorou a nadějí Becky Chambers (p)

Sci-fi, na které nemusíte být nutně čtenáři tohoto žánru, abyste ho dokázali ocenit.
Není to nic akčního, je to pozvolné vyprávění, bez velkých zvratů. Zaznamenává nadšení vědců z každého jejich objevu, jejich způsob přemýšlení nad narušením prostoru, který jim nepatří a který mají jen prozkoumat.
Místy jsem se trochu nudila u popisných pasáží, ale po většinu času jsem objevovala spoustu skvělých myšlenek, které mě nutily přemýšlet nad světem.
Je to óda na vědu, což je v době, kdy se věří víc hoaxům než vědcům pohlazení, které jsem potřebovala.

Ostrov žije Ostrov žije Veronika Opatřilová

Ostrov žije je prvotina české autorky, která je rozhodně zajímavým čtením.
O přírodě a změnách klimatu, o dospívání, o zodpovědnosti za druhé, o tom jak nás můžou semlít okolnosti, o lidech…
Kniha na jejíž čtení se musíte hodně soustředit, aby vám nic neuniklo, protože autorka má velmi osobitý styl.
Myslím si, že nesedne každému, protože je místy opravdu hodně zamotaný, tajemný a taky opravdu hodně popisný. Nicméně pokud to zkousnete, může vás zavést na místa, kde jsou ze všeho nejdůležitější okamžiky.
Pokud vás láká magický příběh psaný krásným jazykem, kde není moc akce, ale spousta zajímavých myšlenek, zkuste se taky vydat na ostrov…

20.08.2022 3 z 5

Svatá Barbora Svatá Barbora Marek Šindelka

Skvěle zpracované! Pár informací jsem si sice ještě dohledávala, ale ten základ je skvěle shrnutý. Něco je upraveno, ale obdivuju, že i přes složitost a zamotanost je to vše podané jasně a srozumitelně.

20.08.2022 5 z 5

Bez vlasů Bez vlasů Tereza Drahoňovská

Komiksová forma pro ztvárnění autobiografického prožívání alopecie, byla zvolena na jedničku.
Je to svěží a velice přístupnou formou seznamuje čtenáře s autoimunitním onemocněním.
Obdivuju autorku za její upřímnost a otevřenost. Ač jsem komiks prolistovala asi za hodinu, doznívá ve mě ještě teď. Nedovedu si představit, jak velká psychická nálož to musí být, já, která se hroutím jenom z toho, že po porodu mám o půl vlasů míň…
Kresba je taky skvělá a moc se mi celé zpracování líbilo.

07.07.2022 5 z 5

Ani na to nemyslete: Proč náš mozek ignoruje změnu klimatu Ani na to nemyslete: Proč náš mozek ignoruje změnu klimatu George Marshall

Trochu náročnější čtení, které ale rozhodně stojí za to!
Několik skvělých a zajímavých myšlenek rozvedených do pár stran. Některé zaujmou víc, některé míň, ale to je už individuální.
Spousta myšlenek se dá aplikovat i do jiných sfér než je klima a celkově to je opravdu přínosná kniha!

09.04.2022 4 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Opozdilec je vlastně jeho knižní obdoba filmu Teorie tygra, nicméně zatímco film vyznívá vesele, tato kniha je spíš na druhém konci dobré nálady.

Skvělé mi přišlo, jak se mladý autor dokázal vcítit do myšlení seniora.
Skvělé mi přišlo, jak dokázal ztvárnit různé reakce rodiny a přátel na vážnou nemoc, která se u jejich tatínka, manžela a kamaráda objevila.
Už míň skvělé mi ale přišlo, že se mi to celé jevilo jako hrozně nereálné. Opravdu si nedokážu představit ani jediného člověka, který by se chtěl nechat dobrovolně diagnostikovat jako alzheimer, nechat se zbavit svéprávnosti a dobrovolně se dát zavřít do domova.
Takže námět zajímavý, ale zpracování podle mě pokulhává.
Je to ale útlá knížečka, takže pokud vás nějak zaujala, klidně do ní jděte, přečtete ji za jedno odpoledne.

09.01.2022 3 z 5

Objetí mravenečníka Objetí mravenečníka Martin Vitický

Kniha má úžasnou atmosféru a je vidět autorova znalost prostředí, a to jak geografického, tak toho diplomatického. Kniha je totiž z prostředí vysoké politiky a diplomacie, což pro mě bylo příjemné osvěžení a změna, ale pozor pokud vás politické pletky nebaví, mohlo by to na vás být politické až moc. Nicméně já jsem si to užila, i přesto že jsem se občas trochu zamotala v množství jmen.
Hlavní postavy byly velice sympatické a téměř ihned jsem si je oblíbila. Na druhou stranu všichni byli možná až moc odvážní a na to všechno, co je v knize potká, mi přišlo, že dost málo emotivní. Během krátké chvíle se jim totiž obrátil život vzhůru nohama a na můj vkus všechno brali tak, jak to je a nějak moc to neprožívali.
Děj příjemně ubíhá a neustále vás drží v napětí. Pomáhají tomu i krátké kapitoly, které mají i názvy, což pro mě bylo také příjemné zpestření, protože poslední dobou jsem četla jen knihy, co měly čísla nikoli názvy kapitol.
Pokud chcete zkusit něco trochu jiného ze zajímavého prostředí a nevadí vám politické pletky, určitě doporučuju. Mě kniha moc bavila a dostala mě z mojí měsíc trvající čtecí krize. Už se těším na další autorovu knihu!

09.01.2022 4 z 5

Obchodník s hudbou Obchodník s hudbou Rachel Joyce

Od Rachel Joyce jsem kdysi četla Nepravděpodobnou pouť Harolda Frye a naprosto jsem jí propadla. Takže Obchodník s hudbou mě nemohl minout.

Líbí se mi, jakým stylem kniha mluví o hudbě. Jak vám ukáže, že na hudbu se dá dívat různými způsoby.
Skvělý je dohledávat si skladby o kterých Frank mluví a hledat v nich to, co tam slyší on. Vytvořit si takový soundtrack ke knize.

Pro někoho možná kniha bude až příliš sentimentální a melodramatická, ale mě to asi nevadilo. Sice jsem čekala víc od té vztahové linky, která upadla do takového až klišé bych řekla, ale ta hudební část byla skvělá! Takže u mě určitě vede Harold, nicméně Frank má taky svoje kouzlo.

09.01.2022 3 z 5