vera5841 vera5841 komentáře u knih

Severská rapsodie Severská rapsodie Jiří Hanibal

Jméno Bedřich Smetana mi samozřejmě nebylo neznámé, ale nikdy jsem neměla potřebu o něm vědět více. Přesto jsem sáhla po této knize a nelituji, přestože se zabývá spíše jeho milostným životem, nežli jeho tvorbou. Některé informace se několikrát opakují až jsem měla pocit, že je to taková vata, kterou se snaží autor knihu natáhnout. Ovšem rozhodně je to zajímavý náhled do nelehké doby.

08.10.2021 4 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Colleen se ve svých románech věnuje vždy nějakému těžkému vztahovému tématu. Nechávám se překvapit a nezjišťuji si předem o jaké téma jde. V této knize je hlavní téma otevřeno téměř hned na začátku, avšak to nijak neubírá na emocích. Naopak čtenář celou dobu čeká, jak se hrdinky s celou situací poperou. Jelikož má kniha dvě linky - matky a dcery - vidíme celou dobu pohled z obou stran. Celou knihu jsem si říkala, že kdyby zlepšily mezi sebou komunikaci, ušetřily by si spoustu trápení. Ale bohužel tak to bývá i v životě.

05.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Příběh se odehrává ve dvou linkách. První začíná v současnosti, kdy Alan uteče z domova důchodců a aniž tuší zahájí tím velmi dobrodružnou cestu. Druhá linka nám postupně představuje celý Alanův život. Alan je taková kombinace Foresta Gumpa a Járy Cimermana Mnohem více mne bavila linka ze současnosti i když musím přiznat, že tento typ humoru není úplně mým šálkem čaje (to mi plně došlo při zpečetění osudu druhého člena Never Again) Na konci se vše hezky úsměvně propojilo a ukončilo, proto mě prozatím druhý díl neláká.

26.09.2021 4 z 5

Bez tebe napořád Bez tebe napořád Taylor Jenkins Reid

(SPOILER) Tento příběh byl poněkud depresivní. Autorka si vybrala pro příběh těžké téma - tragická ztráta lásky. Příběh byl emočně silný a náročný. Ale přesto se začal brzy točit v kruzích a řešit jednu myšlenku, bez nějakého většího posunu. Jako jednohubka do vlaku to nebylo špatné, jen jsem od autorky čekala trochu více.
PS: teď mám trochu problém, požádat manžela, aby mi pro něco zašel třeba i do vedlejší místnosti ;)

26.09.2021 3 z 5

Prvně jsem viděla film a tak jsem trochu tušila do čeho jdu. Co velmi oceňuji jsou reálné fotografie, které příběh dokreslují. Přidávají mu na záhadnosti. Rozhodně to není příběh pro malé děti, ale těm větším pravděpodobně učaruje.

20.09.2021 4 z 5

Přežít Smrt není legrace Přežít Smrt není legrace Sebastian Niedlich

První díl jsem četla před delší dobou, takže mi chvilku trvalo, než jsem pochopila všechny narážky. Tento díl byl oproti prvnímu více k zamyšlení a přesto nechyběl Martinův specifický smysl pro humor, který mám moc ráda. Konec mě nepřekvapil, celou dobu to k němu směřovalo. Za mě super humorná kniha s lehkou dávkou sarkastického až černého humoru.

20.09.2021 5 z 5

Lazebníkova dcera Lazebníkova dcera Linda Lafferty

Knihu mi půjčila kamarádka jako historický román. Nejdříve mě velmi překvapilo, když jsem zjistila, že autorkou je američanka. Příběh byl hezký a i přes historické nepřesnosti jsem ráda, že jsem se mohla ponořit do tohoto smutného dramatu a jsem ráda, že autorka konec pojala mnohem optimističtěji. Místy bych vyprávění trochu zkrátila, působili jako zbytečné natahování děje.

11.08.2021 4 z 5

Nechci lásku nebeskou Nechci lásku nebeskou Catherine Bennetto

Emma neprožívá zrovna šťastné období - ztráta práce, rozchod s přítelem, který ji vezme všechny peníze, smrt milované babičky a do toho zjistí, že je neplánovaně těhotná - na jednoho je to až až. Když k tomu připočteme, že Emma je na svůj věk značně nedospělá musí nám vyjít, že kniha je plná různých příhod, kdy se Emma snaží svůj život zvládnout a postavit se na vlastní nohy a povětšinou se jí to moc nedaří. Naštěstí má kolem sebe rodinu a přátele, kteří ji rádi pomůžou.
Příjemná oddechová kniha, kde láska není úplně na prvním místě. Ovšem na tento žánr mi přišlo, že je tam až mnoho vulgarit

Bezdětná Bezdětná Monika Baudišová

Čekala jsem možná něco trochu jiného, ale plně chápu autorčinu potřebu terapie a je báječné, že se s tím takto poprala a ještě je ochotna pustit to dál.

Třeba právě díky té jednoduchosti a krátkému rozsahu si ji přečte i někdo z těch "šťastnějších" a lépe pochopí, co takový pár zažívá a jak se k nim chovat.¨

A pro ty méně šťastné? Jasné poselství "Nejste v tom sami" a je normální cítit se tak, jak se cítíte.

Sucho Sucho Neal Shusterman

(SPOILER) Tohle není kniha do parného léta. Nebo možná naopak je - ten pocit, když čtete o tíživém nedostatku vody a přitom sedíte na zahradě s drinkem v ruce, slyšíte šplouchání vody ze sousedova bazénu a víte, že za chvíli si dáte sprchu (ten den již druhou). Kniha poukazuje na to, že některé životně důležité věci bereme jako samozřejmost a dokonce jimi plýtváme, ale co když nejsou takovou samozřejmostí?

Myšlenka je super, ale zpracování v některých částech trochu pokulhává. Například si nemyslím, že by voda přestala téct z ničeho nic, ale spíše postupně. Tohle je sice vysvětleno zastavením vody ve vedlejším státě, ale i tak se mi nezdá, že by z ničeho nic byl takový nedostatek balené vody. Stejně tak závěr, prostě pustí stavědla a problém je víceméně vyřešen a všichni se vrací domů.

Přijde mi , že na tak těžké téma je konec příliš velký happy end.

Jeho zákusek Jeho zákusek Penelope Bloom

Po předchozích dílech jsem ani nečekala kdoví jakou literaturu. Ale jako odpočinková kniha na parný letní večer proč ne? Tento díl mě bavil o trošku více, než dva předchozí. Přišel mi takový reálnější, bez větších divností. Jen ta erotická část přijde doslova z ničeho nic a celý konec je takový uspěchaný a na sílu.

08.08.2021 3 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Saturnin je legendární klasika a pokračování se mu nemůže rovnat. Vyprávění samo o sobě není špatné, ale povětšinou je to přepis známých vtipů nebo vzpomínání na první díl. Proto to na mě trochu působí jako "vykrádání" úspěšného příběhu. Kdyby autor v tomto duchu napsal jinou knihu, jistě by dopadla lépe.

08.08.2021 3 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Julie má na své knihy šablonu, které se drží.. a přesto to funguje. Její příběhy jsou směsicí romantiky, jídla a cestování. Kniha je pohodová. Doporučuji sednout si s ní na zahrádce nějaké pěkné kavárny a nechat se unášet příběhem i když od prvních řádků přesně víte, jak skončí. A moc chválím, jak se objevují staré známé postavy z předchozích příběhů.

29.07.2021 5 z 5

Violka: Román o hledání domova Violka: Román o hledání domova Mirka Skočílková

Krásný příběh i když místy mi přišel zbytečně natahovaný (asi úplně nepotřebuji vědět o každém položení klíčů nebo všechny kamarádky mluví "mile" nebo "s úsměvem"). Stejně tak ze začátku jsem měla trochu problém ztotožnit se s Maričiným věkem. Měla jsem občas pocit, že se vyjadřuje spíše jako důchodkyně, než jako pětadvacetiletá holka.
Jelikož je to autorky prvotina, ráda to přejdu a užiji si příběh této malé sympatické holčičky

24.06.2021 4 z 5

Pět ročních období Pět ročních období Jiří Klečka

Čekala jsem psychologický román na těžké téma a zpočátku to tak opravdu vypadalo. Jenomže poté se do toho začalo zamotávat fantastično a já čekala, že se nějak vysvětlí (já nevím třeba, nějak psychologicky?) Ale bohužel zůstalo u nadpřirozena a já to možná jen úplně nepochopila.

24.06.2021 3 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Krásně zpracovaná kniha o těžkém tématu. Trochu to kazily některé těžko uvěřitelné prvky (nechutně bohatá kamarádka, která ochotně pracuje zdarma?). Pravda nejvíce emotivní část byl doslov autorky, která má můj obdiv, že dokázala jít na trh s vlastní kůží.
A musím říct, že se mě dotkl i "vedlejší" příběh první lásky. Stále jsem si musela klást otázku "Co by kdyby?

24.06.2021 5 z 5

John na konci umře John na konci umře David Wong

To bylo tak divné, ale svým způsobem příjemně divné. Vlastně mi vůbec nevadilo, že je kniha plná hloupostí, nelogická a místy až nechutná. Kdyby končila tak v polovině, tak budu spokojená a vezmu to jako humorně mysteriózní oddech.. ale těch stran bylo opravdu hodně a autor se začal již docela opakovat a nudil.
Jsem ráda, že je to něco, co běžně nečtu, ale stejně tak vím, že pokračování mi chybět nebude.

06.06.2021 2 z 5

Milostné dopisy slavných mužů 1 Milostné dopisy slavných mužů 1 kolektiv autorů

Čekala jsem milou a romantickou oddechovku, ale bohužel... kniha se mi četla těžce. Část s dopisy byla příjemná, ale u mnohých jsem měla pocit, že mi něco uniká a chybí mi úplný kontext.
Část s poezií mě jen přesvědčila, že básně nejsou nic pro mě a do jiných se pouštět nebudu.

06.06.2021 2 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Za mě nejslabší kniha od Jojo. Příběh byl hezký, rodinná tajemnství mne udržovala v napětí. Bohužel konec mi přišel rychlý, uspěchaný. Prostě se na konci vše zalije sluncem, všichni jsou šťastní a mnohé věci zůstanou nedořešené. Škoda, potenciál příběh má

09.05.2021 4 z 5

Upřímnou soustrast Upřímnou soustrast Guillaume Bailly

Knihu jsem kupovala s přesvědčením, že se jedná o humorné povídky. Těch humorných nebylo příliš. Jedná se spíše o krátké historky ze života funebráka, většina z nich je spíše k zamyšlení - nad životem i smrtí, nad lidskými vztahy i nad prací funebráků. Nekteré povídky jsou smutné, až vhání slzy do očí. Rozhodně respekt před všemi, kteří tuto nevděčnou, ale potřebnou práci dělají. Člověk často ani netuší, co vše se za touto prací skrývá

09.05.2021 4 z 5