vejik vejik komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Poměrně dlouho jsem otálela s přečtením, obávala jsem se, že mě příběh z tohoto období našich dějin nebude bavit. Opak byl pravdou. Knihu jsem přečetla s velkou chutí.
Alena Mornštajnová mě utvrdila v tom, že je skvělá spisovatelka, která umí čtenáře vtáhnout do děje a přimět ho, aby při čtení střídavě prožíval pocity znechucení, nenávisti, ale i lítosti, pochopení a mnoho dalšího.

03.03.2021 4 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Ke knížce jsem se dostala zcela náhodou, prostě se mi zalíbil její obal (černý se sedmikráskami), a protože jsem zrovna neměla co číst, neváhala jsem.
Kniha je napsaná velice čtivě, přečetla jsem ji "na jeden zátah". Upřímně mi ale v knize chybělo víc napětí, akce. Chvilkami mi přišlo, že je kniha zbytečně "přefilozofovaná", autor zbytečně tlačí na pilu a snaží se z obyčejné knížky pro "puberťáky" udělat něco víc. Zní to přehnaně, nuceně. Bohužel se autor nevyhnul ani různým klišé, ale to už se u tohoto typu knížek stává.

První část ("Předtím") se mi líbila hodně, nemohla jsem se od čtení odtrhnout, ale druhá část ("Potom") mě zklamala, je to takové plácání prázdné slámy.

Zajímavá myšlenka a zároveň skvělá charakteristika dvou hlavních postav:
"...kdyby byli lidi déšť, já bych byl mrholení a ona hurikán".

16.01.2017 3 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

To, že Priska, Rachel a Anka dokázaly přivést na svět své děti v tak krutých podmínkách, je neuvěřitelné. Byly to neskutečně silné a odhodlané ženy. Jsem moc ráda, že byl jejich příběh knižně zpracován a tím pádem nebude nikdy zapomenut.
Během čtení mě svíralo u srdce, být matkou, asi bych knihu nedokázala přečíst.

12.01.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Ke knize mě přivedl stejnojmenný seriál.
Je děsivé, jak reálně příběh působí. Běhá mi mráz po zádech, jen si pomyslím, že by stačilo málo a nechali bychom se lehce zmanipulovat podobným režimem. Stačí jedna vůdči osobnost, které podlehnou masy postrádající schopnost kritického myšlení, a jsme všichni v háji...

13.12.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Podlehla jsem "nátlaku", kdy se na mě kniha valila ze všech stran, a jsem ráda. Přiběh byl moc pěkný, ráda jsem ve čtení pokračovala. 5* si podle mě zaslouží, přesto však nevím, jestli bych se do čtení vrhla znovu. Do svého žebříčku "top" knih ji zatím zařadit nemůžu.

13.12.2018 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Příběh Lennieho a George mám tak ráda, že vlatně ani nevím jak to vyjádřit slovy. Četla jsem jak v originále, tak v českém překladu a nemůžu se této knížky nabažit. Také doporučuji shlédnout filmové zpracování z roku 1992, kde roli Lennieho hraje John Malkovich, přesně splnil mé představy o této postavě, skvělý herecký výkon.

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Foglarovky nikdy nebyly mým šálkem kávy, ale přesto jsem do čtení Prašiny pustila. Věřím, že dospívajícím se kniha líbit bude. Je to napínavé a zajímavé čtení, které má spád. Ráda knihu doporučím dalším zájemcům z řad svých žáků.

13.12.2018 4 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Ráda jsem ji četla, když jsem byla malá :) moc krásná knížka

26.03.2013 5 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Mistrovské dílo, stručné, vtipné, čtivé, typický Havlíček.

Strom, ktorý dáva Strom, ktorý dáva Shel Silverstein

Tak málo slov a tak silný příběh. Nádherná kniha.

02.01.2019 4 z 5

Bije ve mně cizí srdce Bije ve mně cizí srdce Aline Feuvrier-Boulanger

Kniha, která snad nikoho nenechá lhostejným. S hrdinkou prostě musíte prožívat její příběh, všechnu tu bolest, zoufalství, strach... Kniha je psaná v první osobě.Můžeme si přečíst vše, co hrdinka prožívala a především také to, co při tom cítila, což činí celý příběh ještě působivějším.

01.05.2017 4 z 5

Tohle jsem udělal Tohle jsem udělal Ann Dee Ellis

Napínavá kniha, která se čte úplně sama. Je psaná neobvyklým stylem, který na někoho může působit trošku zmateně, mně se ale líbil. Během čtení jsem byla rozladěná z všeho toho lidského hyenismu a bylo mi moc líto hlavní postavy.
Knihu jsem četla v anglickém originále a určitě se chystám přečíst si ji i v češtině, protože jsem zvědavá, jak se překladatel popral se všemi těmi palindromy, kterých je kniha plná.

21.01.2017 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Krásná, milá knížka. No a co, že je tak trochu naivní? No a co, že vnímavý (a všímavý) čtenář brzy pochopí, kam knížka směřuje a jak to všechno dopadne?
Četla jsem ji několikrát, a přesto se k ní ráda vracím. A vůbec se nestydím za to, že si nad ní pokaždé pobrečím.
Kniha člověka donutí přemýšlet nad pomíjivostí života, nad tím, že to všechno může skončit mnohem dřív, než si vůbec dokážeme představit... A přitom je v hloubi tak pozitivní.

16.01.2017 4 z 5

Lingvistické pohádky Lingvistické pohádky Petr Nikl

Úžasná kniha, dospělí čtenáři ji nejspíš ocení ještě více než ti detští.
Autor si skvěle pohrává s jazykem, pohádky jsou nápadité, originální.

Kniha přímo vybízí učitele, aby s její pomocí žákům různé jazykové jevy/hříčky ukázali a dokázali jim tak, že čeština není nuda, ale naopak!

16.01.2017 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Přečteno jedním dechem během jednohoho pracovního dopoledne, je to vážně úžasná kniha... rozhodně patří mezi ty nejlepší, co jsem kdy četla :) Určitě se k ní ráda vrátím a přečtu si ji znovu! :) S Veronikou jsem se ztotožnila a všechno jsem prožívala spolu s ní... Je to velmi silný příběh, který v člověku vzbudí chuť opravdu ŽÍT! :)

09.06.2013 5 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Stručně, výstižně, vtipně... Prostě Havlíčkův styl, přesně tak, jak ho mám ráda :)
"Cár necár, svátek nesvátek,
je mi všechno rovno,
ne a ne a nebudu hřmít,
co z toho mám? Hovno."

04.04.2013 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Film jsem viděla nesčetněkrát a konečně jsem se dostala i k přečtení samotné knížky. Překvapil mě odlišný konec od filmové verze, ale i tak jsem si pobrečela (stejně jako pokaždé brečím u filmu). Příběh o ideálním, téměř by se dalo říct vysněném typu babičky mě prostě chytil za srdce. Její laskavost, moudrost, dobrota a láska ke všemu a ke všem ve mě zanechala hluboký dojem. Všichni by si zajisté přáli takovou babičku :)
Nesmím však zapomenout na vedlejší příběhy, například příběh o Viktorce, komtese, Kristle... i ty stojí za povšimnutí :)

04.04.2013 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Sbírku jsem četla tolikrát, že znám většinu balad nazpaměť... Prostě skvělé dílo, co víc k tomu napsat... :)

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Tato kniha patří mezi moje oblíbené. Jak se člověk jednou začte, je těžké ji odložit... Knihu jsem pravidelně "zaklapla" až kolem třetí hodiny ráno a při zvonění budíku jsem pak litovala, proč jsem sakra nešla spát dřív. Ale to prostě nejde... Hned jak to šlo jsem sáhla po knize znovu a tak jsem četla v autobuse cestou do školy, ve škole, cestou domů, doma, a zase až do noci :) Naštěstí/Naneštěstí mi přečtení knížky nezabralo víc než 3 dny :) Doporučuji všem, skvělý příběh :)

25.03.2013 5 z 5

Milenec z temnot Milenec z temnot J. R. Ward (p)

Chtěla jsem si přečíst něco lehkého, co by ve mně znovu probudilo mé bezstarostné náctileté já, které hltalo romantické knihy o upírech plnými doušky.
S chutí jsem sáhla i po dalších dílech, ale co se týče kvality, bohužel, série má dramaticky sestupnou tendenci. Škoda, první díl vypadal nadějně...

03.03.2021 4 z 5