vejik vejik komentáře u knih

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Podle mě se knížka od filmu příliš neliší. Film jsem viděla tolikrát, že ho znám nazpamět, konečně mám přečtenou i knižní předlohu :)

08.04.2013 4 z 5

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Přečteno jedním dechem, příběh se mi moc líbil. Zeyer se pomalu stává autorem, po jehož knihách ráda sáhnu :)

05.04.2013 5 z 5

Pohádky z naší vesnice Pohádky z naší vesnice Vítězslav Hálek

Sbírka mě bohužel příliš nezaujala, možná je to tím, že u některých básní jsem měla problém s pochopením pointy... možná je to tím, že mi Hálkova poezie prostě nesedí...

05.04.2013 2 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Moc pěkná knížka, četla jsem několikrát a ráda se k ní vracím :)

Tři novely Tři novely Eda Kriseová

Jméno, Milost, Ráchel - působivá kniha, která stojí za přečtení, všechny tři novely jsou zajímavé. Zejména příběh o skrývání lidské identity kvůli režimu Jméno na mě zapůsobil, rozhodně doporučuji :)

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Krásné dílo, opět typický Havlíček, satira, humor, a hlavně výstižné, jasné a srozumitelné.
Naposto souhlasím s komentářem od Andrejze: "Obdivuji ty, kteří dokáží žertovat, i když jim do smíchu vůbec není." Takový přístup vyžaduje opravdu silný charakter, jakým Havlíček bezesporu plýval. Má můj obdiv.

04.04.2013 3 z 5

Ohlas písní ruských / Ohlas písní českých Ohlas písní ruských / Ohlas písní českých František Ladislav Čelakovský

Některé básně se mi líbily méně, některé více. Nsouhlasím s odsuzováním knih jen proto, že patří do povinné četby, i v takových knihách se dají najít skvosty :) Nejvíce se mi líbily básně: Pocestný, Toman a lesní panna, Bohatýr Ilja Muromec.

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Knížka pro mě byla velkým zklamáním, čekala jsem od ní něco úplně jiného. Taková knížka, co nenadchne, ale neurazí :)

04.04.2013 2 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Stručně, výstižně, vtipně... Prostě Havlíčkův styl, přesně tak, jak ho mám ráda :)
"Cár necár, svátek nesvátek,
je mi všechno rovno,
ne a ne a nebudu hřmít,
co z toho mám? Hovno."

Babička Babička Božena Němcová

Film jsem viděla nesčetněkrát a konečně jsem se dostala i k přečtení samotné knížky. Překvapil mě odlišný konec od filmové verze, ale i tak jsem si pobrečela (stejně jako pokaždé brečím u filmu). Příběh o ideálním, téměř by se dalo říct vysněném typu babičky mě prostě chytil za srdce. Její laskavost, moudrost, dobrota a láska ke všemu a ke všem ve mě zanechala hluboký dojem. Všichni by si zajisté přáli takovou babičku :)
Nesmím však zapomenout na vedlejší příběhy, například příběh o Viktorce, komtese, Kristle... i ty stojí za povšimnutí :)

Hadrián z Římsů Hadrián z Římsů Václav Kliment Klicpera

Nemůžu říct, že by se mi kniha nečetla dobře, ale nějak mě prostě "nechytla za srdce". Ale samotný příběh není špatný, dávám 3*** :)

04.04.2013 3 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Když si tak čtu komentáře, tak si říkám, díkybohu, že jsem četla knihu v originále... Autočina slovní zásoba je opravdu nepříliš bohatá a překladem do češtiny se to zřejmě ještě zhoršilo. Při čtení jsem si kolikrát řekla: "What the f**k?" Naprosto podivné zápletky, všechno vyumělkované, překombinované, neustále se opakující sexuální scény se stále stejnými hláškami. Dlouhé pasáže téměř bez jakéhokoliv děje vystřídané krátkými úseky s "dramatickou vložkou"...
Překvapuje mě, jak může být tahle trilogie všude tolik omílaná a vychvalovaná. Do čtení třetího dílu už se nepustím, nemám tolik času, abych jím mohla plýtvat na čtení této několikasetstránkové "nepovedenosti".

04.04.2013 1 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Knížka je moc dobře napsaná, do chudáka Vojty jsem se vžila a plně jsem s ním soucítila od začátku až do konce. Kolikrát se mi otvírala pověstná kudla v kapse, když ty dvě potvory tak zneužívaly jeho dobroty... Na konci mi téměř slzička ukápla

04.04.2013 5 z 5

Malý Bobeš Malý Bobeš Josef Věromír Pleva

Ráda jsem ji četla, když jsem byla malá :) moc krásná knížka

26.03.2013 5 z 5

Pohádky z Mechového lesa Pohádky z Mechového lesa Jaroslava Pechová

Jako malá jsem tuhle knížku milovala, mám ji spojenou se samými hezkými vzpomínkami. "Mechechuláci" pro mě byli vždycky jasná volba, jsou to moc krásné pohádky :) Určitě je budu předčítat i svým dětem, doporučuji :)

26.03.2013 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Sbírku jsem četla tolikrát, že znám většinu balad nazpaměť... Prostě skvělé dílo, co víc k tomu napsat... :)

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Tato kniha patří mezi moje oblíbené. Jak se člověk jednou začte, je těžké ji odložit... Knihu jsem pravidelně "zaklapla" až kolem třetí hodiny ráno a při zvonění budíku jsem pak litovala, proč jsem sakra nešla spát dřív. Ale to prostě nejde... Hned jak to šlo jsem sáhla po knize znovu a tak jsem četla v autobuse cestou do školy, ve škole, cestou domů, doma, a zase až do noci :) Naštěstí/Naneštěstí mi přečtení knížky nezabralo víc než 3 dny :) Doporučuji všem, skvělý příběh :)

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Skvělá kniha, poprvé jsem ji četla ještě na základní škole. Smutný příběh o lásce během války, ani několikeré přečtení knihy nezabrání slzám, které během čtení pokaždé roním.

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Příběh Lennieho a George mám tak ráda, že vlatně ani nevím jak to vyjádřit slovy. Četla jsem jak v originále, tak v českém překladu a nemůžu se této knížky nabažit. Také doporučuji shlédnout filmové zpracování z roku 1992, kde roli Lennieho hraje John Malkovich, přesně splnil mé představy o této postavě, skvělý herecký výkon.

Sluha dvou pánů (program) Sluha dvou pánů (program) Carlo Goldoni

Geniální kniha, nešlo jinak než přečíst "na jeden zátah". Četla jsem až po shlédnutí divadelního představení s panem Donutilem, takže jsem si při každé scéně vybavovala jeho skvělý herecký výkon. Během čtení se každý musí smát až se za břicho popadat, prostě skvělé :)