uzivatel40644 uzivatel40644 komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Kniha byla fajn, nemám vůbec ráda mělké romány, ale tento žánr mi sedí přesně. Čtivý příběh zasazený do nedávné historie. Navíc je znát, že autor žije ve Zlíně a zajímá jej historie, zvláště baťovská éra jeho města. Své znalosti v knize dobře zúročil. Dva paraelní příběhy se nakonec krásně propojily a vše moc dobře dopadlo. Je to taková milá pohádka pro dospělé.

22.08.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tuto knihu jsem si koupila už v roce 2018 jako svou první do Aleny Mornštajnové, to jsem ji začala číst a nějak mne nenadchla. Přečetla jsem pak Hanu, Tiché roky, Listopád, Hotýlek a vše se mi moc líbilo, tak jsem se k tomu vrátila nyní a musím říct, že se mi nakonec po haně tahle knížka líbila jako hned 2. Ale jak to u paní Mornštajnové bývá, nenechá Vás kniha vůbec v klidu od začátku až dokonce. Jednotlivý hrdinové jsou kladní i záporní, mají svá tajemství a slabosti, jsou to obyčejní lidé, kteří i k některým "hrozným" rozhodnutím mají své důvody a člověk jim fandí, aby vše dobře dopadlo.

21.10.2022 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

kniha byla velmi napínavá a čtivá, to že bude drsná jsem byla připravená a tak mne to ani nepřekvapilo

24.07.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Překvapilo mne, že knihu napsala žena. Téma bylo hodně mužské a i ten postoj, přístup k životu, myšlenky mi přišly jako od muže. To oceňuji. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Vůbec mi nepřišla temná a příběh mi připadal hodně reálný. Takových podobných může být. Líbilo se mi zakončení, takové vyrovnání s životem. Hynek Grábl mi byl hodně sympatický, líbila se mi jeho zodpovědnost i odvaha. Když má někdo problémy s alkoholem a není doktor, řidič...tak se to v ČR vždy nějak překlene a přehlédne, ale chirurg to má sám se sebou opravdu hodně náročné. Dle mého názoru, ale vyšel ze všeho se ctí.

22.08.2023 5 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Byla to velmi krásná kniha, neuvěřitelně citlivě spojená realita života po roce 90. a tajemné zvyky z této pro mne úplně neznámé krajiny. Také jsem ji vyposlechla jako četbu na pokračování v Českém rozhlase. Parádně načteno a krásná hudba jako doprovod.

08.03.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

za mě je to parádní kniha a přečetla jsem jí jedním dechem

12.06.2023 5 z 5

Také se těším na další pokračování, děkuji Štěpánovi Javůrkovi za další čtivé pokračování příběhu, který je něco mezi fikcí a skutečností. Život v pohraničí nepřestal být drsný ani po válce. Sama mám německé kořeny, kdy polovina dávné rodiny byla odsunuta kamsi do Německa. Nic už o nich dávno nevíme. Naposledy babička a ta už také nežije. My žijeme v Čechách, protože prababička Němka si vzala Čecha, ale její sestra si vzala Němce, a tak byli odsunuti. V naší rodině dodnes cítím jakýsi dávný stud. Prababička na mne z kraje 70. let mluvila částečně německy a maminka jí vždy okřikovala. Já německy neumím až na ta slova z dětství, kterým jsem dobře rozuměla a dodnes si je pamatuji. Je hrozivé, že nehezké praktiky Němců k Čechům pak převzali fanatičtí komunisti. Ta doba musela být fakt drsná.

25.10.2023 5 z 5

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Knížku jsem přečetla rychle, bylo to něco mezi pohádkou s dobrým koncem a vhledem do historie. Bylo to napínavé, i když "náhody" vždy přišly v pravou chvíli...Moc se mi to líbilo.

26.08.2022 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Ani u mne nebyl Zuzanin dech překonán, ale knížka se mi líbila také. Hezky se četla. Klára myslím neměla moc na vybranou. Žila v době, kdy osudy lidí nebyly jednoduché, ten její asi nakonec tak špatný nebyl, i když pro nás je dnes dost neobvyklý, drsný a docela ke Kláře nemilosrdný.

22.08.2023 3 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Knihu jsem si vyslechla ze čtení na pokračování s hvězdičkou na můjrozhlas.cz. Začala jsem včera asi v 16 hodin a skončila před půlnocí, pak jsem se probudila v 5 ráno a knihu doposlouchala. Perfektně přečtené a celkově zpracované!!! Několikrát jsem si ale řekla proč to poslouchám? Nemohla jsem se od toho odtrhnout. Bylo to fakt jiné než romány, co ráda čtu. Mně nevadí, když je příběh drsný, ale tohle bylo navíc hodně zvláštní. Spousty myšlenek, nad kterých bylo nutné více přemýšlet. Dvě hodně srostlé sestry, které asi hodně ovlivnil odchod mámy, ale také kouření trávy? To tam nebylo, ale co když to byl jeden z důvodů Madliny sebevraždy a Mariiného sebepoškozování? Je mi více než 50 let a tak to bylo čtení spíše o generaci mých dětí, které se s podobnými věcmi běžně setkávají a občas mi o tom i vyprávějí. Nemají jednoduchý život. Naše dětství a mládí v socializmu, kdy nám zásadně chyběly „jen pravé džíny“ mi možná připadalo trochu snadnější. Zajímavé byly i pasáže z těch ezopřednášek. Některé tyhle myšlenky stály za zamyšlení i nad tím, kde se vzaly a proč to ti lidé takhle hlásají? Asi to nese dobrý výdělek? A myšlenka, že Marie zachránila Moranu a přitáhla tak k sobě smrt je k neuvěření. Je to fakt zajímavý nápad. I ta cesta vlakem, jako přirovnání k běhu života je hodně dobré. Jsem šťastná, že i tak zohavená Marie na konci knihy našla svou lásku a chci jí přát, aby to byl ten pravý nebo ten nepravý nebo jsou všichni ti praví nebo jsou naopak nepraví? Obdivuji autorčino myšlení. Já knihu hodnotím velmi kladně, ale chápu, že nemůže být pro každého. Budu jí mít ještě asi déle v hlavě.

25.10.2023 5 z 5

Rádio v mrazáku Rádio v mrazáku Jana Hanušová

kniha je čtivá a milá, je vidět autorčina láska a úcta ke stáří i s jeho strastmi

12.06.2023 5 z 5

Volá Berlín Volá Berlín Kelly Durham

parádní román z pohledu Němců ve druhé světové válce. Nezvyklé, čtivé, napínavé, parádní.

08.03.2023 5 z 5

Hudba na pláži Hudba na pláži Pat Conroy

kniha je svým dějem moc zajímavá, nejen že sleduje osudy několika generací, ale ještě s přesahem z Jižní Karolíny do Evropy. Díky dobrému popisu si lze prostředí menšího města v Jižní Karolíně dobře představit. Román je doslova nabitý dramatickými událostmi, které se hlavním hrdinům staly a tak je velmi čtivý.

05.10.2022 5 z 5