Ulala Ulala komentáře u knih

Město plné oken Město plné oken Robert Pobi

Svižné, napínavé, jestli věrohodné to nevím, a trochu moc mrtvol na můj vkus. Přesto se mi kniha moc líbila. Autorův styl "mi sedl" a budu se těšit na další díl.

09.05.2021 5 z 5

Bretaňský odkaz Bretaňský odkaz Jean-Luc Bannalec (p)

Sáhla jsem po Bretaňském odkazu jako náhradě za depresivní román, na který jsem tentokrát neměla náladu. A udělala jsem velmi dobře. Bretaňská příroda, příjemná bistra a dobré jídlo, mně přesto, že je v popředí smrt, naladily do pohody. Připadá mi, že autorovy popisy krajiny a života v Bretani, jsou čím dál lepší. Návrat do minulosti také stál za to. Prostě se budu těšit na další pokračování a hodnotím velmi pozitivně. Jak říká brndovka: Dupin se svým komplikovaným přístupem k řešení vražd opět nezklamal. .

02.03.2021 5 z 5

Znamení Jidáš Znamení Jidáš Vlastimil Vondruška

Nezbývá mi než dát pět hvězdiček za skvělé letní čtení. Napínavé, lehké, Oldřich z Chlumu a jeho panoš Ota jsou sympatičtí a výkonní. Pražský hrad, vztahy v něm a intriky zemských úředníků jsou vykresleny velmi barvitě. Konstatuji po několikáté: Autorovy knihy se čtou velmi dobře.

29.07.2019 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Neumím dobře vyjádřit obdiv nad neustále se zlepšující kvalitou dalších dílů Akt Enzo. Pátý díl je skvělý. Popisy přímo vtahují do atmosféry hotelu a jeho okolí (a to jídlo....). Náhled do života Michelinské hvězdy je základem příběhu. Samozřejmě ho doplňuje i "sága rodů Macleodů", kterou nově doplnil syn Enza. Další pokračování mně určitě nemine.

02.02.2019 5 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Vypravěčský talent pan Vondruška nezapře. Špetka humoru, Morava z pohledu historika, opět příjemný Oldřich z Chlumu se svými pomocníky, kteří se mu tak nějak postupně žení, zajímavá zápletka – co víc si člověk může přát. Propletenec různých příběhů, které se splétají do jednoho okořenilo tuto knihu. Stejně jako většině čtenářů i mně se tato kniha velmi líbila a vřele ji doporučuji pro oddechový víkend.

07.07.2018 5 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

„Minulost člověka najde, vždycky ho dožene. Proto je v životě důležité uvědomovat si svoje přítomné skutky, protože z přítomnosti se stane minulost a ta pak bobtná. Vstane a začne člověka pronásledovat. A najde ho.“ Jedny z posledních slov knihy vystihují silný příběh popsaný na jejich stránkách. Příběh jednoho z přátel inspektora Gamache. Příběh, kterého podstatou je lež, chamtivost a zlo. Přesto je napsaný tak, že do konce člověk nevěří, že Olivier se něčeho takového mohl dopustit. Opět autorka na pozadí vraždy poodhaluje soukromí starousedlíků vesničky Three Pines a přináší jiné, odvíjející se od nových postav. Opět příjemný zážitek ze čtení a opět pět hvězdiček a čekání na další díl.

08.05.2017 5 z 5

Katova dcera a ďábel z Bamberku Katova dcera a ďábel z Bamberku Oliver Pötzsch

Historie rodu Jakoba Kuisla je úchvatná. Z poznámek autora je jasné, že vychází z historických dokumentů a já velmi oceňuji, že prostřednictvím detektivky mohu poznávat historii. Příběhy Schongaudského kata a jeho rodiny přibližují atmosféru doby, ve které žili. Vztahy, vyloučení rodin katů ze společnosti, nemoci, které se objevovaly a na které neexistovala léčba. Kat jako popravčí i jako léčitel. Prostě velmi zajímavě popsaná doba se všemi klady i zápory. Oceňuji lehkost, se kterou autor v každém díle rozvíjí příběh, který se prolíná s příběhy rodiny. V tomto díle se vyjasní vztahy s bratrem Jacoba a pouze doufám, že další díly budou pokračovat. Šestý díl byl již v originále představen, takže nezbývá než se těšit na jeho překlad.

18.04.2016 5 z 5

Jelikož Cukuru Tazaki a jeho léta putování jsou mou první knihou Haruki Murakamiho, nemohu ji komentovat z širšího pohledu. Samotné „putování“ Cukuru za objasněním vlastních niterních pohnutek mi připadá jako odraz společnosti, ve které Cukuru žije. Zpřetrhání pout se všemi blízkými, myšlenky na sebevraždu, zaměření se na svůj jediný „koníček“, čímž je stavba nádraží, je hodně temným tématem. Zjištění překvapivých důvodů náhlého ukončení vztahů s kamarády z mládí jako by hlavního hrdinu nepřekvapovalo, přesto všechno v té neutěšené situaci všechno směřuje k naději. Tomu odpovídá i otevřený závěr knihy. Co říci víc, kniha se mi líbila. Dávám s čistým svědomím pět hvězdiček.

27.02.2016 5 z 5

Agatha Raisinová a otrávený koláč Agatha Raisinová a otrávený koláč M. C. Beaton (p)

Agatha Raisinová a otrávený koláč - opět jsem objevila kouzelnou, pohodovou sérií detektivek. I když, z mého pohledu, si nejsem jistá zařazením knih M.C. Beaton o úspěšné PR podnikatelce Ahathě, která se rozhodla užívat předčasný důchod, do žánru zvaného detektivka. Těm, kdo máte rádi anglický venkov s řadou svérázných obyvatel a situací, vřele doporučuji. Oddechová četba, při které jen tak mimochodem zjistíte, že se ve vesnici stala vražda. Autorka se soustřeďuje spíše na popis anglického venkova a jeho obyvatel, zvyků a situací, které se k tomu pojí, než na samotnou vraždu. Popis domku, který vyjádřila jedna z postav knihy, když zjistila, že se Agatha chce stěhovat zpět do Londýna: „ Vy tohle opouštíte? V životě jsem neviděla nic krásnějšího. Je tak starý, tak solidní. Vyzařuje z něj mírumilovnost, víte jak to myslím?“, mně ujistila, že autorka s lehkou dávkou anglického humoru bude pokračovat v popisu zabydlování se Agathy v Cotswoldsu. A já se na to těším.

25.01.2016 4 z 5

Pohřbení andělé Pohřbení andělé Patricia Gibney

U knih Patricie Gibney se vždy v nějakém momentu zaseknu. Říkám si dost, to mně nebaví. Hlavní hrdinka se vzpouzí a její nadřízení jsou na hlavu anebo mají nějaký zádrhel. Pak se to překlopí a nemohu se dočkat, až se dopídím konce. V každém případě styl autorky má něco do sebe. Mínus jednu hvězdičku dávám za to, že tu pochybnost u mně autorka vyvolala. Ale určitě si přečtu další pokračování.

02.03.2024 4 z 5

Krutá rozkoš Krutá rozkoš J. D. Robb (p)

Tak to byla tedy pekelná jízda. Já vím, že je to svým způsobem červená knihovna (a tu já prostě nemusím), ale v případě této série se pokaždé nemohu dočkat, až otevřu první stránky a nejsem schopná se od knihy odtrhnout až do konce a tento díl byl lahůdkou. Skvělé.

26.02.2024 5 z 5

Smrtící setkání Smrtící setkání J. D. Robb (p)

Eva pokořila další nebezpečnou travičku, která ohrožovala mimochodem i Roarka. Tentokrát zabodovala i Peabodyová - vyřešila úspěšně svůj samostatný případ. Do děje byli zapojeni i volnomyšlenkářští rodiče Peabodyové a Eva se pokusila o návrat zpět v čase do doby svého dětství, který by měl vést k vyrovnání se s nešťastnou minulostí. Opět povedený díl.

24.09.2023 4 z 5

Černá lilie Černá lilie Vlastimil Vondruška

Tak Jak mám knihy pana Vondrušky ráda a zejména tuto sérií, tak tentokrát ubírám jednu * za překombinovanost. Oldřich z Chlumu jako by nebyl tím klasickým vyšetřovatelem. Chyběly mi ty rozvahy s logickými závěry a nelíbilo se mi to neustále ustupování jak církví, tak křižákům i ostatním. Nějak tomu chyběla obvyklá šťáva.

19.07.2023 4 z 5

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

Série se Sloan mi docela sedla. I tento díl byl poutavý - Hodně informací o podvodním světě, o práci potápěčů a další, kromě toho se mi líbí a oceňuji styl autorova psaní formou "já". Těším se na další pokračování.

26.05.2023 4 z 5

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Opět povedené, pohodové a napínavé čtení.

08.04.2023 5 z 5

Glatz Glatz Tomasz Duszyński

Autor i kniha byly pro mně milým překvapením. I když mám k polským autorům blízko, za poslední léta jich nemám moc načtených a musím říct, že je to škoda. * za umístění v malebném městě Glatz čili Kladsko (jak český překlad uvádí, v polštině je to Kłodsko) v těchto vypjatých létech. * za zajímavé postavy, na které jsem zvědavá i v dalším díle. * za napínavý příběh, který od začátku byl hodně komplikovaný a docela nejasný. * za styl, který je vytříbený a za překlad, který je hodně dobrý. Pátou hvězdu si nechávám pro další díl (už mám objednaný)

04.04.2023 4 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Steve Berry

Tentokrát trochu jinak. Forma "Já..." mi vůbec nevadila, naopak, konečně Malone vypráví svůj příběh od začátku. Vadilo mi však zdlouhavost některých pasáží a celý příběh mi připadal tak trochu překombinovaný. Za historické informace, které obohatily mé vědění dávám tři hvězdy.

22.03.2023 3 z 5

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

Temné téma z hluboké minulosti a ještě k tomu dobře zpracované. Co lepšího může být.

23.02.2023 5 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

Úplně nelogicky čtu tuto sérií od konce, ale musím říct, že to má taky v sobě něco pozitivního. U již známých postav postupně odhaluji jejich příběhy, které je vedly k tomu, čím jsou dnes. Jako obvykle se v tomto příběhu prolínají několikeré dějové linky, které se nakonec spojí v jedno vyústění, které mně docela bavilo. Postavy docela sympatické, děj, který vás nutí k pokračování. Co více říct, ti co máte rádi klasickou severskou krimi, šáhněte po této sérií.

22.01.2023 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Zajímavé. Styl A.M. mně baví, je v tom hodně informací, ke kterým se člověk normálně nedostane, pokud je nevyhledává. Námět zajímavý, trochu ujetý, ale zajímavý. Bohužel konec byl čisté sci-fi (alespoň pro mně).

06.01.2023 4 z 5