ujira ujira komentáře u knih

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Pozoruhodný námět, neobvyklé fantasy kombinující mytologické a přírodní v osobité britské ,,Odyssee,, hlavního hrdiny.

21.09.2022

Příběh Biafry Příběh Biafry Frederick Forsyth

Kniha plná zajímavých informací, leč jedna z nejhůře napsaných autorových knih. Jako by člověk četl novinové články popisující událost v západní Africe, pouze poslední kapitoly mne zaujaly více, protože přidávají hodnocení postoje různých společenských vrstev a zemí, které se k tomuto konfliktu mohly vyjádřit, či jej podporovat nebo odsoudit.

20.09.2022 2 z 5

Zikmund Lucemburský - Tajné vzpomínky Zikmund Lucemburský - Tajné vzpomínky Josef Bernard Prokop

Docela jiný pohled na závěr husitských válek, na vládu Zikmunda a Václava, na Kostnický koncil. Přes všechny negativní historické okolnosti byl Zikmund Lucemburský velkým vladařem, který se toužil vyrovnat svému ještě většímu otci.
Docela jiný historický román, psán formou tajných králových zápisků, jimiž je pověřen a které glosuje Lombard, historik a lékař,

14.09.2022 4 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

Čímdálvíc,, jen,, přecpané vraždami. ,,Kostkař,, není špatný námět, ale druhý motiv,,vraždícího technika kriminalisty,, si autor mohl nechat do další knihy. Chyběla mi zde hlubší práce na postavách. a brutální popis zdravotních rizik vyšetřovatelů to nezachrání.

13.09.2022 3 z 5

Než natáhnu brka Než natáhnu brka Antti Tuomainen

Hrozná ptákovina a omlouvám se, ale srovnávat s Paasilinnovými humornými romány to je smutné.

08.09.2022 1 z 5

Hana Benešová Hana Benešová Petr Zídek

Obyčejná biografie jedné významné české ženy a kdyby tam nebyly zařazeny významné události, jak je prožíval její manžel, bylo by to k velmi nezáživné.

08.09.2022 2 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Dobrý, moudrý a ironický román o starém dobrém, moudrém a vtipném francouzském venkovanovi. Hezky se to poslouchalo.

07.09.2022 5 z 5

Posloucháno v autorově audioverzi, místy humorné, až dojemné, místy krásně realistické postřehy z cest po zemích dalekých. Pan Zibura si čtenáře získává svou skromností a láskou k lidem a snahou poznat, jak žijí, ať putuje kamkoliv.

04.09.2022 4 z 5

Liška v dámu Liška v dámu Jiří Kratochvil

Svěží, moravský, vtipný, magický i poetický román zasazený do let, kdy nebylo na denním pořádku přemýšlet o vyšších citech mezi mužem a ženou, kdy se jen patřilo potírat imperialisty a nepřátele státu.

04.09.2022

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Jedna z méně vydařených autorových detektivek.

01.09.2022 2 z 5

Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě Timothy Snyder

Zkušenosti s americkým zdravotním systémem jsou nelichotivé, odstrašující, díky za naše ,,nedokonalé,, české zdravotnictví.

01.09.2022 2 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Rihatama napsala velmi výstižný komentář. Kniha má velmi chytlavý a napínavý děj, leč závěr v duchu amerických trillerů, zbytečně připlácnuto něco navíc, co celý příběh posunulo k lehčí literatuře, škoda.

29.08.2022 3 z 5

Snad ti nedělají starosti cizí názory Snad ti nedělají starosti cizí názory Richard P. Feynman

Zajímavá kniha postřehů a vzpomínek ze života vědce. Roztěkanost, kterou tu mnozí zmiňují ,je charakteristická autorovi. Jak žije a myslí, tak píše.

27.08.2022 5 z 5

Pan Smraďoch Pan Smraďoch David Walliams

Autor se nevyhýbá žádnému tématu a tak se hlavním hrdinou může stát i smradlavý bezdomovec, který svou laskavou moudrostí pomůže urovnat vztahy v navenek dokonalé, leč rozpadlé rodince. Zaujalo mne, jak autor ukazuje, že i v moderní společnosti vše stojí na empatii a komunikaci. Jedinou výhradou je samotný kamarádský vztah 11leté Chloe s bezdomovcem(kolik bezdomovců je bývalými lordy?)

22.08.2022 3 z 5

Dědečkův velký útěk Dědečkův velký útěk David Walliams

Docela zajímavé, humorné i vážné čtení pro děti, které díky skvělému načtení panem Lábusem získává ještě na kvalitě. Příběh o vztahu válečného veterána, letce a jeho vnuka, kteří spolu vzdorují Alzheimerové chorobě.

21.08.2022 4 z 5

Řez do tuhého - Dva roky, 262 mrtvol aneb Vzpomínky soudní lékařky Řez do tuhého - Dva roky, 262 mrtvol aneb Vzpomínky soudní lékařky Judy Melinek

Celkem odborná a řádně realistická četba. Poslouchat v audioverzi to šlo, ale čtení by mne asi tolik nezaujalo. A vážím si této profese.

20.08.2022 3 z 5

Let let Let let Josef Hiršal

Krásná vzpomínková kniha o zajímavém období české společnosti umělecké, zejména literární a výtvarné. Oba spoluautoři byli výjimečnými osobnostmi, jejich vzpomínky proložené aktuálními citacemi z tisku, poezií, celé to působí velmi živě, poeticky a důvěryhodně a navíc je to lepší než čerpat informace z učebnice.

20.08.2022 5 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Z téhle Rudišovy knihy jsem rozpačitá. Moderní próza se zajímavým námětem, s trochu fádní, zkrachovalou hlavní postavou, která jen kouká do lesa a opěvuje hrdiny. Působí to jako bezvýchodný portrét naší společnosti, která u piva kritizuje a doufá v návrat ,,blanických rytířů,,...možná záměr autora.

04.08.2022 3 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Dramatická sonda do francouzské současnosti, aktuální postoj ke spravedlnosti, od braní spravedlnosti do vlastních rukou a pokřivený výklad ochrany práv jedné skupiny až po nízký kredit policie, která za vše může, je zkorumpovaná a nedůvěryhodná, umocněno proticoronavirními opatřeními vlády. Evropa se kymácí v základech a nejen Francie.

21.07.2022 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Skvělý cestopis, vtipný a skromný autor, dobrý pozorovatel, vyzrálejší popisovatel, prostě pan Zibura zraje..

10.07.2022 5 z 5