Liška v dámu

Jiří Kratochvil nebyl první, komu liška (symbol volnosti, dravosti, chytrosti a zrzavé krásy) uhranula. Na román Davida Garnetta Lady into Fox (1922, česky Dáma v lišku, 1969) navázal Vercors románem Sylva (1961, česky 1965), v němž zase proměnil lišku v dámu. Autor však spojil oba příběhy v jeden a zasadil do padesátých let, kdy režim země, kde zítra znamená již včera v čele s Hospodářem nemilosrdně drtil lidské životy a dusil svobodu. Jedna linka vyprávění začíná v Pavlovově institutu, kde se podaří obdařit liščí mládě rozumem a potom proměnit v lidskou bytost. Samozřejmě že přenádhernou a samozřejmě že pověřenou tajným úkolem. Druhá linka se odehrává v Brně, kde je mladý inteligentní dělník zpracováván pro služby v StB. Liščí krasavice, vycvičená k diverzním akcím všeho druhu, ovšem netuší, že existuje něco jako láska a cit. A to podcenili i soudruzi školitelé. Proto se stáváme svědky vášnivého příběhu, v němž se liška Sylva do dělníka Pavla zamiluje. No a láska je naděje a také cesta ke svobodě. Více prozrazovat už není třeba....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402339/big_liska-v-damu-YZu-402339.jpg 485

Kniha Liška v dámu

JaLenka

..nejlepší moje přečtená kniha letos! Zajímavý příběh, krásný jazyk, historický kontext, chytrost a vtip, napětí, spád, 2 dějové linie, které se potkají, správný závěr, prostě vše. Geniální!

Ales.BD

Vtipná nadsázka o vážných věcech. Zvířecí rozum poznává a hodnotí lidstvo. Nic nového. Ale soužití lišky s mladým STBákem? Napsáno trochu jako divadelní hra, kde bůh není zavěšen na stroji, ale usazen na štokrleti. A nepřináší řešení, ale odkazuje, uvádí na pravou míru a postrkuje děj. Nakonec nečekaně zábavné. Jen ty slzy akademiků byly možná až moc.

HeleHo.

Tohle bylo velmi příjemné počtení. Pěkný příběh, povedený závěr + oceňuji autorův důvtip.

Nifredil

Milé a příjemné čtení. A je zvláštní, že to píši o knize, která je o padesátých letech a STB, jejich praktikách a vůbec neradostné době, ale tohle je prostě příjemné čtení. Úplně jsem chvílemi viděla ty liščí ocásky, které sebou švihnou ve vzduchu a ty vstupy pana moderátora. Právem nominováno na Magnesii Literu, je to opravdu svižné, příjemné a čtivé.

Crimble

Pobavilo, i když nenadchlo.

Jackjelly

Celkem zajímavý námět i nápadité zpracování, nicméně od cca poslední třetiny to pro mne poněkud ztratilo na spádu a zajímavosti. Možná to bylo tím, že jsem knihu poslouchal v rozhlasové adaptaci a tak nezafungovala správně.

Jaruš7

Ujetina.
Přetvořená Liška (Bystrouška), má za úkol incident mezinárodních rozměrů.
S konfidentem zpravodajských služeb si život coby učitelka jazyků užívá než si příroda vzpomene, čím byla.
Audiokniha dobře provedená, ale moje fantazie, mi zde meze nakladla.

olga8832

Skvělé a vtipné. Úplně jsem pana vypravěče na stoličce v koutě viděla :-)