Liška v dámu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jiří Kratochvil nebyl první, komu liška (symbol volnosti, dravosti, chytrosti a zrzavé krásy) uhranula. Na román Davida Garnetta Lady into Fox (1922, česky Dáma v lišku, 1969) navázal Vercors románem Sylva (1961, česky 1965), v němž zase proměnil lišku v dámu. Autor však spojil oba příběhy v jeden a zasadil do padesátých let, kdy režim země, kde zítra znamená již včera v čele s Hospodářem nemilosrdně drtil lidské životy a dusil svobodu. Jedna linka vyprávění začíná v Pavlovově institutu, kde se podaří obdařit liščí mládě rozumem a potom proměnit v lidskou bytost. Samozřejmě že přenádhernou a samozřejmě že pověřenou tajným úkolem. Druhá linka se odehrává v Brně, kde je mladý inteligentní dělník zpracováván pro služby v StB. Liščí krasavice, vycvičená k diverzním akcím všeho druhu, ovšem netuší, že existuje něco jako láska a cit. A to podcenili i soudruzi školitelé. Proto se stáváme svědky vášnivého příběhu, v němž se liška Sylva do dělníka Pavla zamiluje. No a láska je naděje a také cesta ke svobodě. Více prozrazovat už není třeba....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402339/liska-v-damu-YZu-402339.jpg 4.126
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Druhé město
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Liška v dámu

Přidat komentář
david6273
07. října

Nebyl to úplně můj šálek čaje, ale autor mě mile překvapil hezky vypointovanými postavami a přímočarým dějem posazeným do složité doby. Vše je psané v jaké-si bajkové nadsázce, a proto mi kniha přišla vtipně nevtíravá. 3,5/5

AnjaVCL
02. října

Takto - dá se to číst a Kratochvil samozřejmě umí s lehkostí psát. Pomrkávání u hahaha miliónté narážky na Kunderu v jeho díle už mi ovšem nepřijde jako nic úžasného. Nemůžu si pomoci, ale centrální milostný příběh mi přišel banální a velice sešroubovaný vůlí, kauzality dávaly asi takový smysl jako u Dana Browna, historická autentičnost nic moc. Absolutně mi to nepřipadalo věrné, celou dobu jsem cítila, že je to vykonstruovaná pohádka, která nevzbuzuje v mé mysli zaujetí a ponor do příběhu. A vstupy autora do příběhu mi připadají takové, jako by si někdo v příručce o postmoderně přečetl, že se to tak v postmoderních knihách činí. Předvídatelné, na knize jsem si moc věcí neužila. Při vší úctě, výhru Litery nechápu.


VerStetinova
15. září

Co se stane, když osud svede dohromady dva produkty zrůdný ideologie? A co když je jeden z nich liška proměněná ve svůdnou dámu?
Kratochvíl tento materiál proměnil na báječnej román. Moc se mi líbilo střídání perspektiv a jakýsi cit pro popsání mrazivejch věcí strohým způsobem. Jen takový zákmity, který mě dostaly mnohem víc než naturalistický popisy.
Řekla bych, že ta Magnesia Litera byla zasloužená.

hs777
13. září

Fantastické a dokonalé, nádherný jazyk a styl. Padesátá léta u nás a v Rusku, na jedné straně výchova estébáckého agenta a na druhé fantaskní proměna lišky v člověka, k tomu přehršel odkazů do historie, literatury, umění a ještě nezvyklé a přitom příjemné zasahování vypravěče do děje ... uf, kniha, na kterou jsem narazila jen náhodou, jsem s úžasem a zaujetím přečetla za den.

petrarka72
21. srpna

Brilantní. Variace na téma Bulgakovova Psího srdce s liščím zabarvením, s množstvím konotací a asociací, s ironickými (tu a tam i obdivnými?) odkazy na ruské a sovětské autory, byliny, filmy, seriály posledních dvou staletí. Jazykově hravé (koneckonců jazyk a jazyky jsou jedním ze stěžejních témat), zábavné, střílející si samo ze sebe (viz štokrlata všeho druhu), přitom s temnými podtexty o potácení se dějinami bez možnosti jim porozumět, o podstatě člověčí a zvířecí, komunistické zhůvěřilosti čili v hlavní roli fízlování, vztahu mezi předurčením božím a lidském, (nemožné) hledání práva na sebeurčení, to vše na pozadí krvavých padesátých let a na území několika států. Mnohokrát jsem se zasmála nahlas, mnohokrát mi zatrnulo.

Runinka
01. července

Zpočátku jsem myslela, že odložím, ale nakonec se kniha pěkně rozjela a dočetla jsem. Děsná doba to byla...

DracoMalfoy
27.11.2019

Toto je pro mě zatím literárním překvapením roku. Velice kvalitní kniha psaná zajímavým jazykem, která navíc obsahovala brilantní myšlenky. Doporučuji. LCR 2020 1/8

knih.sasa
06.07.2019

Dost strhující a děsivé čtení, když si představím, že vychází určitě z reálného dění 50. a pozdějších let. Liška z Ruska je přeměněna v rusovlasou bytost, která je, jak jinak než velmi žádoucí pro opačné pohlaví, a tak zjišťuje, co obnáší i život lidské lišky. Do toho mladík, který se ukazuje až mrazivě poslušný. Tohle je skvělá postava pro zamyšlení se nad tím, zda a jak moc poslouchat režim či se mu postavit a prostě nebýt, no. Být agent, dvojitý agent v Rusku nebo u nás v Praze/Brně...
Krásný Kratochvilův až básnický jazyk dá zpočátku zabrat, pokud čtete lišku rovna po nějaké oddechovce, ale vyplatí se. Autorovy knihy čtu ráda, protože obsahují Brno :-) a většinou mě zaujme i příběh a hlavně jeho přesah.
nelíbí se mi grafická stránka knihy, ilustrace na obálce a titul prostě nejdou dohromady, nevystupuje, čtenáře neláká a není vidět černý nápis ve skoro černém podkladu. Vnitřní předěly červenou linkou by snad mohly korespondovat s příběhem, ale na obálku měla být vybrána jiná "malba", i v knize jsem našla vhodnější.
Pokud se tedy ke knize dostanete, nečekejte plážovou oddechovku a dejte si k ní klidně nějaký drink, abyste mohli spláchnout pachuť, která po všech "reáliích" může zůstat na jazyku. Rozhodně ale doporučuji.

1

Doporučujeme

Život na ostro
Život na ostro
Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky
Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky
Neviditelný
Neviditelný
Koláčky a spiklenci
Koláčky a spiklenci