Liška v dámu

Jiří Kratochvil nebyl první, komu liška (symbol volnosti, dravosti, chytrosti a zrzavé krásy) uhranula. Na román Davida Garnetta Lady into Fox (1922, česky Dáma v lišku, 1969) navázal Vercors románem Sylva (1961, česky 1965), v němž zase proměnil lišku v dámu. Autor však spojil oba příběhy v jeden a zasadil do padesátých let, kdy režim země, kde zítra znamená již včera v čele s Hospodářem nemilosrdně drtil lidské životy a dusil svobodu. Jedna linka vyprávění začíná v Pavlovově institutu, kde se podaří obdařit liščí mládě rozumem a potom proměnit v lidskou bytost. Samozřejmě že přenádhernou a samozřejmě že pověřenou tajným úkolem. Druhá linka se odehrává v Brně, kde je mladý inteligentní dělník zpracováván pro služby v StB. Liščí krasavice, vycvičená k diverzním akcím všeho druhu, ovšem netuší, že existuje něco jako láska a cit. A to podcenili i soudruzi školitelé. Proto se stáváme svědky vášnivého příběhu, v němž se liška Sylva do dělníka Pavla zamiluje. No a láska je naděje a také cesta ke svobodě. Více prozrazovat už není třeba....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402339/big_liska-v-damu-YZu-402339.jpg 4108

Kniha Liška v dámu

R47

Svérázný český příspěvek k magickému realismu. Po jeho přečtení už pro vás Liška Bystrouška nikdy nebude stejná jako dřív. Skvěle a originálně zpracované téma StB, které vás rozhodně nenechá klidnými. Hlavně proto, že se kniha zhruba v polovině láme a vy zjistíte, že tomu odpornému estébákovi najednou fandíte a držíte palce. Slyším v tom taky trochu ozvuky Sorokinova Dne opričnika. Ale jen velmi lehce. Zasloužená cena Magnesia Litera.

martinasudová

Nečetla jsem, ale poslouchala.
A nemělo to chybu. Doporučuji všem.

ujira
04.09.2022

Svěží, moravský, vtipný, magický i poetický román zasazený do let, kdy nebylo na denním pořádku přemýšlet o vyšších citech mezi mužem a ženou, kdy se jen patřilo potírat imperialisty a nepřátele státu.

Jirka0604
06.02.2022

Výborná kniha! Drsná historie nedávné doby, imaginace, vtipné vsuvky, zajímavý děj - nejlepší co jsem v poslední době četl i poslouchal.

nai.ivka
28.01.2022

Jak to, že to na mě fungovalo jako lehký vtipný příběh, když do odchodu obou protagonistů do zahraničí na misi bych to měla vnímat jako hrůzu?

Janek
18.11.2021

Originalita i nadhled, drsnost 50. let i jemnost ženy-lišky dělají z této ne úplně snadné četby silný zážitek.

barunka66
02.11.2021

Poslouchala jsem jako četbu na pokračování.
Kruté praktiky padesátých let, v Rusku i u nás. Vtipně o vážných věcech, nutí k zamyšlení a přitom nedočkavě čekáte na další díl. Psané tak dobře, že to vidíte všechno před sebou, při četbě jsem měla pocit, že mi ta zrzavá lištička běhá kolem nohou. Výborně načteno!

JaLenka
29.08.2021

..nejlepší moje přečtená kniha letos! Zajímavý příběh, krásný jazyk, historický kontext, chytrost a vtip, napětí, spád, 2 dějové linie, které se potkají, správný závěr, prostě vše. Geniální!