Margherita_N Margherita_N komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Skvělá detektivka z prostředí lepší, elegantní společnosti. Příjemná změna oproti všem dnešním Nesbům a Bryndzům. Jednoduše, a přitom napínavě vystavěné. A s překvapivým koncem.

22.02.2019 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Je úžasné, jak je to plíživě děsivé. Příběh klidně plyne, najednou přijde nějaká pecka - a postavy se s ní smíří a žijou s ní pomalu dál. Než zase přijde další pecka. A v závěru najednou šílené zrychlení. Mě to fakt dostalo, ale vadila mi tam jedna věc - spoiler - to, jak ta tajemná síla ovlivňuje lidi na dálku a staví jim do cesty fyzické překážky, aby se nepřiblížili a nepřekazili jí řádění na jejím písečku. To mi tam prostě nesedí a připadá mi to až moc vykonstruovaný. Chápu, že se za Řbitovem zviřátek děje něco podivného - a je to mistrně napsané. Ale jak potom začne ta síla rozšiřovat svoje akční pole, to už mi do toho příběhu zkrátka nesedí...

18.02.2019 5 z 5

Vstupenka do ráje Vstupenka do ráje Lenka Lanczová

Autorka se postupem času nevypsala. Její knihu jsem četla po dlouhých letech, ale bylo v ní všechno, co mi vadilo už v teenagerovském věku - špatná stylistika, odbyté užívání slov (např. "náš vztah je učebnicový" - co to je učebnicový, navíc si troufnu říct, že v této podobě, jak je popsán v knize, by ho žádná učebnice nedoporučila). Postavy si vyměňují většinou banální repliky... No a k tomu to vypadá, že ta kniha byla rozepsaná tak deset let, protože jsou tam na rok 2011 zastaralé reálie. Možná už mám horší paměť, ale v roce 2011 bylo přece už Bravo dávno out a ICQ jakbysmet, to už jsme všichni měli Facebooky. Nemluvě o tom, že málokterá patnáctiletá holka měla tenkrát jako oblíbenou kapelu 100 zvířat, to bych spíš věřila její matce. Nicméně příběh mě nakonec strhnul, jako varování je to super a velmi uvěřitelné.

24.01.2019 2 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Je to takové shrnutí přelomových událostí českých dějin - tou "zimou" jsou myšleny dvě ztráty svobody po sobě, Mnichov a nástup komunismu. Jak tady už zaznělo, také jsem čekala více ze života autorky, nebo aspoň ze zaměstnání jejího otce, který se v těch důležitých okamžicích pohyboval mezi těmi, kdo tyto dějiny tvořili. Chápu, že se paní Albrightová rozhodla sepsat, co ví o své rodné zemi a o některých událostech, které ji utvářely. Pro cizince je kniha patrně přínosnější než pro Čechy, kterým spíš nepřinese nové informace.

14.01.2019 4 z 5

Břevnov ve stínu kláštera, Hradčanům na dohled Břevnov ve stínu kláštera, Hradčanům na dohled Jana Bělová

Úžasné historické fotky míst, která dnes známe v jiné podobě, i těch, která zanikla, a dnes už třeba ani neznáme jejich jméno. Vše doplňují popisky i krátká vyprávění. Skvělá řada Muzea hlavního města, plánuju si z ní pořídit i knihy o dalších pražských čtvrtích.

06.01.2019 5 z 5

U některých samotářů mi byl náhled na život vyloženě sympatický (hlavně hned první rozhovor), někteří byli ale mimo jakoukoliv realitu :-) Je to skvělý počin, knihu mám podepsanou od autora z akce, kdy ji představoval na střeše Lucerny a dost poutavě o ní mluvil. Člověk se u toho tak zasní, navíc když Šumavu jako rodák trochu zná, a představuje si na místě těch samotářů sám sebe. V lecčems jsem jim záviděla, spoustu věcí spojených s takovým způsobem života bych ale zažívat nechtěla. Díky za takový výlet k lidem, kteří žijí svobodněji než většina z nás.

02.01.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Byla jsem a jsem pořád skeptická k tomu, když knižní série začíná uprostřed života hlavního hrdiny, který má už převratné události za sebou, my jsme je s ním neprožili, ale naopak s ním máme prožívat to, jak se s těmi událostmi těžce snaží srovnat. V takové chvíli je těžké budovat si k němu vztah. Tady se v druhé polovině knihy ukázalo, že životní peripetie komisařky Eriky ji nakonec skvěle nakoply k neúnavné práci na případu, který všichni chtěli z pohodlnosti uzavřít jinak. Ale opakuju, že je škoda, co všechno jsme s ní neprožili. Máme tady před sebou workoholičku, které je něco přes čtyřicet a osobní život nezná. Na jednu stranu, aspoň nebude rušit její práci, o které si chci číst především, ale na stranu druhou - s postavou, která patrně nemá v životě před sebou nic moc vzrušujícího, to možná bude trochu nuda. Nicméně druhá polovina knihy se skvěle rozjela, bylo to strhující, jen ta jízda mohla začít dřív. :)

20.12.2018 3 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Skvělé shrnutí historie, skvělý rozbor sporných momentů - tahle kniha vám dá kontext, aniž by vám podsouvala názor. Ten si ale díky ní mnohem lépe utvoříte sami, protože autor za vás našel prameny. Jak už tady někdo psal, ztrácíte-li se trochu v informacích a dezinformacích (není divu), tahle kniha vám poskytne velmi dobré vodítko.

13.12.2018 5 z 5

Současná stylistika Současná stylistika Marie Čechová

Výborná publikace shrnující stylistickou problematiku. Četla jsem ji před zkouškou ze stylistiky a můžu doporučit. Vydání z NLN mě baví, je to přehledné, dá se v tom pohodlně podtrhávat.

12.12.2018 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Můj první dojem byl "no nic moc", teď po pár měsících už se na tu knihu dívám smířlivěji. Exkurzy do historie původních obyvatel Austrálie mě bavily, vůbec výběr kontinentu byl super. Seznámení s detektivem už se ale tolik nepovedlo, autor vás hodí rovnou do Holeových problémů s alkoholem, lidmi, rodinou a jánevímčím ještě. A pak Nesbo doufá, že vás k pokračování ve čtení strhne Harryho vyšetřovatelská genialita. Ta je sice nesporná, ale pro mě byla těžko uvěřitelná, když tak nejasný případ vyřešil za takovou chvilku. No a takhle brutálně zabít detektivovu lásku, kterou sotva poznal, to je teda taky velký sousto. Podle mě si toho na první díl nový série Nesbo ukousnul hodně a docela se to všechno dohromady tlouklo.

11.12.2018 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Knihu z thajského prostředí jsem si přečetla ráda a oceňuju to, jak autor příběh zamotal. V pozdějších knihách jsem neměla takový problém odhalit vraha, anebo mě možná Nesbo vychoval. Tady je to pěkně napínavý, zamotaný, čtivý. I když přestřelený a nepravděpodobný. Líbil se mi nápad poslat detektiva s každým dílem do jiné země, jen škoda, že s druhým dílem to víceméně skončilo :-D A že pak už se s Harrym podíváme do zahraničí spíš na návštěvu.

Červenka Červenka Jo Nesbø

Experiment, který jsem nečekala, je přeskakování z dávné minulosti do současnosti a zpět. Je tu zajímavý příběh s příslibem přesahu do dalších dílů (aspoň v některých svých rovinách), zblízka prostředí světové války i současného Norska. Blbý je to, že tu na Harryho čeká průšvih v podobě jeho budoucí lásky. Jinak se mi to líbilo! I když se mi občas vojáci motali. :)

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Tohle vypadalo na velký průšvih pro Harryho, ale ač je to opilec, pořád je to hlavně policajt, a ne zločinec. Ještě že tak, jeho oddanost práci a nejbystřejší úsudek ze všech mě u jeho příběhů vždycky udrží, když mě naštvou jeho alkoholový eskapády. Jeho nová kolegyně Beáta je šedá myš, která asi bude mít potenciál, no představovala jsem si k Harrymu jinou parťačku, ale furt má větší štěstí na kolegyně než na ženy. :-) Raskol je dobrá postava, vedle Harryho další, která má charizma. Fajn.

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Tenhle díl mě bavil snad nejmíň z celé série. Pentagram svým názvem evokuje temný příběh - ano, svým způsobem ho dostaneme, ale na konci se dozvíme, jaká to byl habaďůra, a celý "kouzlo" je v tahu. Od knihy s takovým názvem má člověk zkrátka jiná očekávání. Prostředí bylo tentokrát nudné, stejně tak Harryho parťačka, která na svůj rozlet teprve čeká. Padouch Waaler to trochu pozvedá.

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Chorvatská zápletka super, uvažování zločince hezky propracované. U tohohle dílu jsem se začala přiklánět k tomu, že tu sérii asi dočtu. S Halvorsenem mě ale autor pěkně namíchnul, nechat takhle skončit všechny milé postavy je zvyk, který se v téhle sérii pomalu začíná stávat pravidlem.

Na vlnách TSF Na vlnách TSF Jaroslav Seifert

Nádherně poetistické, nádherně hravé. Pořídila jsem si reprint a je to jedna z nejhezčích knížek, které mám v knihovně.

10.12.2018 5 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Moc nechápu, jak mě to mohlo tak zaujmout, přestože mám teenagerovský věk za sebou. :-) Je to vážně vtipný, možná trochu moc přisprostlý, ale tahle šílená jízda jednoho puberťáka je přesně to, co člověk potřebuje číst pro uvolnění. Deník mladíka, kterej o sobě sice říká, že je knihomol, ale s tím hodně brzo sekne, jakmile potká svou životní lásku. Roztočí kvůli ní neuvěřitelný vztahový machinace, oklame kámoše a stěhuje rodiče a všechno to naplno prožívá s vidinou svatby se svou milovanou. A to je jen začátek. :-)

10.12.2018 5 z 5

Mladík v Nevadě Mladík v Nevadě C. D. Payne

Tak tenhle díl už ne. Autor si zřejmě řekl, že nechal Nicka nějak moc rychle dospět, tak vzal jeho mladšího bráchu, připsal mu stejnou povahu i slovník a jede s ním odznova. Celá kniha ale stojí na telenovelních zápletkách s dětmi, které si myslely, že jejich otec/matka je někdo jiný, a pak je to divný, protože příbuzní, kteří nevěděli, že jsou příbuzní, se spolu mezitím zapletli. Nesmí chybět ani zápletka s tím, že těch dětí se objeví nějak víc, než se čekalo. Originální vtipy si pamatuju dva, kterým jsem se fakt zasmála, jinak Payne jen vykrádal předchozí díly.

10.12.2018 2 z 5

Nijak zvlášť mě to nebavilo. Bradavice jsou Bradavice, co tady mají co dělat nějaký experimenty s New Yorkem. Možná by měly šanci chytnout mě za čtenářské srdce, kdyby šlo o román, ale ve formě strohého scénáře těžko. A ono ani v tom filmu to nebyla žádná strhující podívaná... Není tam zkrátka žádná silná postava. Grindelwald, u kterého by se to nabízelo, dostal málo prostoru. Mlok je absolutně bez charismatu, a ještě se jmenuje Mlok.

08.12.2018 3 z 5

Mladík pod pantoflem Mladík pod pantoflem C. D. Payne

Byla to opět skvělá jízda, ale musím se připojit k některým hlasům tady, které říkají, že Francie je až tak nebere. V USA to mělo větší šmrnc, asi proto, že Nick tam byl doma a měl to tam rád, zatímco ve Francii se otravoval. Cirkusová pasáž byla trochu moc dlouhá, hlavně lov druhé manželky, ale budiž útěchou, že se nakonec dozvíme, že si Nick díky cirkusácké dovednosti (nejspíš) uspořádal život. A Sheeni? Co na to říct. Konec “O třináct let později” mi v něčem připomněl Lolitu.

08.12.2018 5 z 5