Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Když to tam není, tak to tam nehledej Když to tam není, tak to tam nehledej Ivana Chřibková

Forma příběhu vyloženě nabádá k odpočinkovému čtení. Můžete jej kdykoli bez skrupulí přerušit a vrátit se k němu, až zase bude čas. Stejně ale za chvilku zjistíte, že stránky došly a budete s nadějí vyhlížet, zda a kdy by mohlo vyjít pokračování. Jednoduchý styl vyprávění, s nímž se snadno ztotožníte, totiž autorka doplňuje talentem říci v málo slovech opravdu hodně.

19.05.2018 4 z 5

Abecední seznam kouzelných zvířat je zajímavý, obsahuje i úsměvné pasáže, ale co si budeme namlouvat, příliš čtivý není :) Díky útlosti knížky jej však přelouskáte za chviličku a poskytne vám alespoň malý záchvěv radosti z objevování oblíbeného kouzelnického světa.

19.05.2018 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Když si přivyknete na svérázný styl psaní a nevadí vám ty hektolitry krve, kopy vytékajících vnitřností či chybějících nejrůznějších částí těla, je to příjemně oddychové počtení. Plus za nápad i vcelku promyšlený děj :)

19.05.2018 4 z 5

Celkový dojem z knihy je veskrze kladný, za předpokladu, že k ní budeme přistupovat opravdu jako k oddychovce a nebudeme na ni klást velké nároky :) Velké plus za opravdu moc hezké grafické zpracování, které se neomezuje pouze na přebal knihy. Menší mínus za občasné "tlačení" děje tak, aby reflektoval některé události z minulosti.

18.05.2018 4 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Třetí díl nám přináší stejnou měrou vysvětlení některých dějových linek předchozích knih, stejně jako relativně velké množství záhad nových... Kniha má ovšem o něco rychlejší spád a lépe se čte. Její slabou stránkou je však bohužel nedotažený konec - místo epického završení děje celé série a rozuzlení klíčových otázek se dočkáme rychlokvaškového a trošku prvoplánového závěru.

18.05.2018 2 z 5

Podivuhodný příběh Viktora Bambase aneb škola optimismu Podivuhodný příběh Viktora Bambase aneb škola optimismu Jaroslav Boček

Podivuhodný příběh Viktora Bambase aneb škola optimismu rozhodně není pro jakéhokoli čtenáře. Pro ty ale, kteří mají v literárních dílech rádi něco k přemýšlení, je ideální. Mě už se tam zdálo filozofických úvah sice trošku moc, ale líbil se mi samotný děj a požitkářství hlavního hrdiny, takže jsem si příběh užila :-)

07.08.2020 3 z 5

Jak na sítě Jak na sítě Michelle Losekoot (p)

Kniha moderní, nadčasová a neuvěřitelně čtivá, ve které si přijdou na své nováčci i social media matadoři. Velké plus za přehledné a po grafické stránce velmi povedené zpracování.

30.07.2020 5 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Určitě doporučuji všem fanouškům seriálu. I když je oproti němu Temný experiment zaměřen spíše psychologicky a je v něm výrazně méně akce, děj plyne poměrně zlehka. Dobře se čte a díky novým informacím k seriálu i dobovým narážkám baví. Nicméně i přesto se mi zdál potenciál knihy maličko nevyužitý a zanechala ve mě další otázky, na které bych ráda měla odpověď. Zejména konec knihy je trošku zbrkle a rychle ukončený a o dalších osudech hrdinů, které jste si už mezitím stihli oblíbit, se nedozvíte mnoho.

22.07.2020 4 z 5

Cabin Porn - Chaty na konci světa Cabin Porn - Chaty na konci světa Zach Klein

Celá kniha funguje zejména jako jedna velká inspirace. A to jak pro případnou tvorbu svého vlastního příbytku, tak jako inspirace pro to splnit si svůj sen, něco vybudovat, vytvořit, jít si za tím a žít v souladu s přírodou, ať už to bude kdekoli. V tomto ohledu rozhodně stojí za to. Výběr chatiček a příbytků je místy trošku moderně "hipsterský", jinde naopak hodně alternativní, ale aspoň se v tom najde každý.
Většinu plochy zabírají fotografie, texty jsou spíše minoritní záležitostí, o to více mě překvapilo špatné zpracování / překlad do češtiny - jednoduše nejsou "česky". Stylisticky i obsahově. Škoda.

17.07.2020 3 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Začátek celého příběhu ve čtenáři vyvolává velká očekávání, která ale s přibývajícími stránkami jaksi vyznívají do prázdna. Jak děj ubíhá, začínají být obšírné popisy a myšlenkové pochody hlavního hrdiny a současně vypravěče příběhu maličko únavné a opakující se. Stránkami jsem se proto doslova prokousávala. Prostě a jednoduše, Lolita není mým šálkem kávy, byť její význam a oblíbenost chápu.

07.05.2020 2 z 5

Persepolis 2 Persepolis 2 Marjane Satrapi

Autobiografická díla, natož pak ta s tíživými tématy, se obtížně hodnotí. Komiks Persepolis ve vás ale rozhodně zanechá stopu – je poučný, výstižný, emotivní, ale umí být i vtipný. A připomíná hrůzy, které s sebou totalitní režimy a války nesou, pohledem obyčejného člověka.

18.02.2020 4 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Ačkoli je téma i jeho podání velmi zajímavé, kniha mi ve skutečnosti moc nesedla. Zhruba první třetinou jsem se musela vyloženě prokousat, pak se děj s příchodem McMurphyho začal více rozjíždět. Nicméně závěr, ať už jej očekáváte nebo ne, vás stejně srazí na kolena.

10.01.2020 4 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Celkové hodnocení rozhodně spíše střídmé, konec to totiž zazdí. Do té doby mi to ale přišlo opravdu zajímavé, autorka píše čtivě, vtáhne vás do příběhu, postupně odhaluje to, co má být odhaleno...vše, jak by mělo být :-)
2,5/5*

09.10.2019

Světla na obloze Světla na obloze Lisa Lueddecke

Lisa dokázala ve svém příběhu vytvořit legendu, jíž byste uvěřili, kdyby vám ji někdo v zimě vyprávěl u rozpáleného krbu na dalekém severu, nejlépe třeba Islandu. Vypíchnout určitě musím nádherné popisy prostředí, které dokonale vykreslí atmosféru a vy tak máte tendence zalézt si pod deku s šálkem čaje. Celý děj pak plyne poklidně, opravdu jako vyprávění nějakého stařešiny. Na druhou stranu si tak moc nepřijdou na své například milovníci akce nebo nějakých hluboce promyšlených zápletek či mrazivého napětí. Jsem zvědavá, co autorka pro Skan vymyslela dále. Děj je totiž ukončen závěrem, který je najednou v kontextu celého dílu trošku překotný a z mého pohledu takový zvláštní. Možná jej ale více osvětlí právě další díly, určitě se na Skan ráda vrátím :-)

26.03.2019 4 z 5

Svět podle Agnes Svět podle Agnes Agnes Pechová

Pokud hledáte oddechovou knížku a specifický styl psaní a humoru Agnes vám sedne, určitě se pobavíte. Kniha je rozhodně vhodná pro opakované čtení ve chvílích, kdy vám život hází klacky pod nohy - buď zjistíte, že na tom může být někdo ještě hůř (Agnes promine), nebo vám aspoň zvedne náladu. Fungující a prověřené antidepresivum ;-)

02.01.2019 4 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

I když si myslím, že Modrá za prvním dílem tetralogie trochu pokulhává, určitě stojí za to si ji přečíst. Už i jen proto, aby se člověk zamyslel nad tím, co by mohl pro budoucí generace udělat on. Není to kniha návodná, není to kniha dogmatická, je to prostě hezký příběh a beletrizované upozornění na to, jaký vliv mohou mít činy lidstva na budoucnost života na Zemi. Já se rozhodně na další díly těším.

27.12.2018 3 z 5

Mesopotamis Mesopotamis Lukáš Vavrečka

Až na drobné mušky skvěle vytvořený svět obrovského městského státu v době, kdy se lidstvo po apokalypse digitální éry vrátilo zpět k páře. Akční dobrodružství se zajímavou zápletkou i koncem. Jsem zvědavá na další pokračování!

20.12.2018 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Parádní jízda, která je plná akce, nečekaných zvratů, plánování, podrazů, podrazů v podrazech, plánů ve zdánlivých neúspěších a Kazových brilantností. I přesto, že považuji Prohnilé město v některých ohledech za o něco slabší, než Šest vran (a v některých zase o chloupek lepší), plné hodnocení si rozhodně zaslouží. Nezbývá mi jen zopakovat - tuhle duologii si přečtěte!

02.12.2018 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Nezapomenutelná šestice, co trochu připomíná Dannyho parťáky :) Příběh, do kterého se chcete začíst, i když jinak young adult moc neholdujete - je totiž skvělou směsicí napětí, zajímavých odhalení, neskutečně promyšlených dějových linek, mezilidských vztahů a dobrodružství. Kaz a kumpáni vás prostě okouzlí natolik, že budete lačnit po finálním rozuzlení, takže druhý díl mějte nachystaný. Nad autorčinou schopností si promyslet všechny možné varianty a strategie, dosud nepřestávám žasnout :-)

08.11.2018 5 z 5

Příběhy z kovářovic komína Příběhy z kovářovic komína Tomáš Holíček

Na příběhu je znát, že je autorovou prvotinou, což mu ale rozhodně neubírá na kvalitách. Dokáže vás zcela pohltit, je prosycený vůněmi vesnického života i lesa. Je to nádherná pohádka o venkovském životě, lásce k přírodě i dobře udělané práci, s nádechem nadpřirozena, která potěší dětskou i dospěláckou duši. Krásné ilustrace ji jen pozdvihují na vyšší úroveň.
4,5/5*

03.08.2018 5 z 5