Světla na obloze

Ósa, sedmnáctiletá dívka, žije se svou rodinou na nehostinném a chladném ostrově a musí si, spolu s ostatními, své živobytí tvrdě zasloužit. Život na ostrově by ovšem plynul bez větších zvratů, nebýt nepříjemné epidemie, která si jednou za čas vybere na životech ostrovanů krutou daň. Lisa Lueddecke rozehrála ve svém díle příběh, který plyne ve svižném tempu a obsahuje všechny prvky dobrého fantasy příběhu – propracovaný svět obývaný zvláštními bytostmi i linie příběhů popisujících emocionální dramata, touhy a rozdílné charaktery postav. Tyto postavy pod tlakem dramatických okolností objevují samy sebe, svou pravou motivaci a své skryté síly a schopnosti. Ósa se vydá na strastiplnou cestu s cílem zachránit svůj lid a zastavit zbytečné umírání. I když si sama o sobě myslí, že je veskrze neužitečná, dokáže čtenáři i lidem ze svého milovaného ostrova Skan, že naděje nikdy neumírá, pokud se byť jen jediná slabá a bezvýznamná lidská bytost odmítne vzdát....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399332/big_svetla-na-obloze-ahH-399332.jpg 3.7149
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , King Cool

A Shiver of Snow and Sky, 2017

Kniha Světla na obloze

knihomolkaMist
09. listopadu

Tohle mi sedlo!
To že zbožňuju severskou atmošku a takové ty zastaralé způsoby života (meče místo pistolí, vesnice,…) jsem věděla už dřív, ale tohle bylo super!
Nevídaná nebezpečná cesta se skvělou hlavní hrdinkou!
Věřím, že ne všem to může sednout, je to fakt hodně jednoduše napsané, ale příběh vám prostě protíká mezi prsty a je to skvěle vykreslené - a díky mé bujné fantazii jsem Øry viděla i v noci ve svém pokoji :D
Moc jsem si to užila, škoda, že takových knih není mnohem víc!

oblakaknih

3,5/5
Světla na obloze jsem vyhrála v soutěži, ale už předtím jsem si knížku chtěla přečíst. V té době mě nové fantasy knížky hodně lákaly, což se v poslední době bohužel výrazně mění. To je možná jeden z důvodů, proč se mi kniha nelíbila tolik, jako jsem očekávala.

Očekávání jako taková jsem sice vysoká neměla, za tu dobu, co mám knihu doma, jsem dokonce zapomněla, o čem že má vlastně být, ale do ruky jsem ji brala s tím, že to bude fajn odpočinková kniha z fantastického prostředí.

Celou knihu a její příběh ovlivňují (jak už sám název napovídá) světla na obloze, což považuji za velmi originální nápad. Díky tomu a prostředí, ve kterém se příběh odehrává, má kniha skvělou atmosféru, která vybízí k uvaření čaje a začtení se pod nějakou teplou dekou.

Hlavní hrdinka byla skvělá. Odvážná, silná, pokud něco mohla udělat pro záchranu, šla do toho naplno a nevzdávala se. Pro příběh prostě perfektní. Moc jsem si oblíbila i Ivara, který se od hlavní hrdinky téměř nelišil.

Kniha se četla dobře a rychle, tak to mám snad u všech knih od King Cool. Autorčin styl psaní mi sedl.

Některé drobnosti příběhu byly sice předvídatelné, ale jinak jsem se v průběhu čtení setkávala s neotřelými a zajímavými nápady. Přesto mě ale kniha nezaujala natolik, abych se od ní nemohla odtrhnout.

Věřím, že kdybych po knize sáhla jindy, líbila by se mi víc. Nemůžu se ale ubránit pocitu, že kdyby byla kniha napsaná jako middle grade, byla by lepší. To je hodně osobní názor, ale často na mě kniha působila dětsky, ale zároveň byla hlavní hrdinka starší a určité scény ne zrovna jemné.

V tomto případě je to za mě ne a další díl si nechám ujít, ale věřím, že pro spoustu z vás bude kniha skvělým zážitkem, především pak v zimních dnech a večerech.

Pelerine

No, co k tomu říct. Přijde mi to, jako kdyby někdo lehce vykradl Atlas mraků. Zároveň se tomu nedá upřít čtivost a spád. Jako četba na odlehčení je to fajn, ale že bych byla úplně extra nadšená, to nejsem...

Miluju128

Za mě rozhodně skvělá knížka, ostatní sice píší o chybách a špatně napsaném ději ale pokud nejste moc náročný čtenář tak vám to vadit nebude. Konec možná pro někoho divný, ale za mě celkem ušel. :)

Nuray

Tak jsem to konečně přelouskala.

Kdybych byla mladším čtenářem, nejspíš bych knihu i doporučila. Nicméně pro mě celkem zklamání, nuda, nuda a nuda. Ale kousla jsem se a na posledních asi 50 stránkách mě to jakž takž i bavilo.
Nic v knize příliš smysl nedává, všechno se děje náhodně. Hlavní hrdinka by bez štěstí nejspíš nepřežila prvních 10 stran.

Ale ano, pro mladší čtenáře, co ještě nemají tolik načteno, to bude určitě fajn příběh :-)

Cynical_Spawn

Průměrný příběh. Neublíží nenadchne

Nikiny
13.11.2020

Kniha mě velmi zklamala. Podle marketingové snažení, které do této knihy vložilo nejedno knihkupectví, bych čekala úžasný příběh se zajímavým obsahem, ale opak se stal pravdou.
Nudná s velkým N. Dočetla jsem silou vůle a s nadějí, že se něco změní a příběh se posune na lepší úrověň, ale nestalo se.

Luccinda
19.10.2020

Světla na obloze mě zaujaly hlavně nádhernou obálkou, kvůli které jsem knížku prostě potřebovala mít doma. Anotace zněla také zajímavě, kombinace chladného severského prostředí, nehostinného ostrova, bájných bytostí a opakujících se epidemií slibovala téměř pohádkovou fantasy plnou dobrodružství a nebezpečných nástrah. Bohužel se ukázalo, že na to, abych si knížku užila, mám v tomto žánru načteno až příliš. Světla na obloze jsou možná až podprůměrná YA fantasy s nepříliš propracovaným světem a extrémně plochými, nezajímavými postavami, které se navíc po většinu času chovají naprosto nelogicky; příběh je tak překombinovaný, že připomíná spíš hodně nepovedenou směsku hned několika jiných knih (já v tom postupně viděla Naslouchače, Harryho Pottera a nakonec Klan), to všechno je navíc napsáno hrozně jednoduše a přímočaře.

Hlavní hrdinka, stejně jako její love interest, mi byla úplně ukradená, což je jen výsledek jejího nerozvinutého charakteru. Vyprávění je velmi stručné a vůbec nejde do hloubky, takže v podstatě jen sledujete jednu událost za druhou, aniž by dohromady dávaly nějaký zajímavější příběh. Knížce chybí napětí, spád, zkrátka něco, u čeho bych tajila dech a nutilo mě to číst dál a dál. Občas jsem měla z příběhu pocit, jakoby byl vymyšlený a psaný pro mladší čtenáře, ale násilím tam bylo vraženo pár "drsných" krvavých scén, což ale ve výsledku nepůsobí vůbec přirozeně.

Přes to všechno by si ale Světla na obloze nevedly tak špatně, nebýt toho konce. Bylo to... Jak to říct? Bizarní? Šílené? Bohužel ale v tom špatném slova smyslu...