twigxi twigxi komentáře u knih

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Pani autorka je mi velice sympaticka a proto je mi lito, ze jeji knihu bohuzel nemuzu hodnotit prilis kladne. Moc rada se bojim a horory z prostredi lesu mam nejradeji. Proto jsem se na tuto knizku neskutecne tesila! Moc se mi libila i obalka. Bohuzel, strach se nedostavil. Vubec to na me nefungovalo. Polovinu knihy jsem si opravdu uzivala, sice jsem se nebala, ale byla jsem rada, za seznameni s postavami (byt byly velice stereotypni). Pak jsem ale nedockave cekala, co se stane a kdy uz se konecne zacnu bat. A ono...nic.
Nechci spoilerovat, ale konec se mi nelibil. Vyustil presne tak, jak jsem cekala (podobny uz jsem snad nekde cetla/videla), takze me to neprekvapilo. Presto se tim ale nedalo vse drive popsane vysvetlit a pribeh ma dost velke trhliny. A to je taky to, proc ubiram nejvic hvezdicek.
Zklamalo me ale i to, ze kniha nijak nerozvadi fakt, ze se pribeh odehrava v Beskydech. Je to proste les, ve kterem je odbocka. Zadne vetsi popisy Beskyd proto necekejte.

29.08.2022 2 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

"Do tmy" me zaplavilo vuni bylinek a naprosto mi ucarovalo. Z pachu drubezarny mi nebylo dobre. "Ke dnu" me opravdu stahovalo dolu. Prilis mnoho charakteru podobnych jmen me matlo a pribeh me (mozna i proto) minul. "Pred povodni" me ale zase vtahlo a moc jsem si tuto knihu uzila.
Pokud predchozi dily byly depresivni a mirne desive, tady se uz nebojim pouzit vyraz horor. A to v tom nejlepsim slova smyslu! Jsem spokojena i s tim, jak tentokrat pribeh dopadnul. Kruh se uzavrel.

29.08.2022 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Velke zklamani. "Do tmy" me naprosto uhranulo. Tady jsem nedokazala udrzet pozornost a bylo to pro me doslova utrpeni. Autorka si sama na sebe upletla bic prehnanym mnozstvim postav, ktere jeste ke vsemu nazvala podobnymi jmeny, takze se pak ctenari pletou (Mira, Marek, Marie, Miluska, Milada).
U predchoziho dilu se mi to, ze spousta veci zustalo nevysvetleno a zahaleno tajemstvim, libilo. Tady mam pocit, ze snad ani sama autorka nevedela, co si s pribehem pocit a tak si rekla, ze to necha byt a ctenar uz si tam neco najde a bude to povazovat za zamer. Ne, tohle se mi nelibilo.

12.08.2022 2 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Temne, hluboke, uhrancive. Mam chut si ji precist nebo poslechnout znova! Trochu mi to pripominalo Houbarku. Ctenarum, kteri miluji prirodu, bylinky a neboji se pribehu, ktere jdou az na dren, muzu vrele doporucit.

06.08.2022 5 z 5

Mezi nebem a peklem Mezi nebem a peklem Ivanka Devátá

Bohužel zatím nejslabší, co jsem od Ivanky četla. Ale tím nechci čtenáře odradit, stále je to příjemná oddychovka na léto!

04.08.2022 3 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Syrový, úsporně napsaný, naturalistický román. Nic pro citlivé povahy! Kdybych ho viděla jako film, často bych si musela zakrývat oči. Zároveň ale vzbuzuje zvědavost a nutí číst dál. Příběh je napsaný bohatým jazykem a řemeslně je skvěle zvládnutý. Ano, řeč je často hrubá, ale jak jinak vypsat tak drsný příběh? Mě Jezero pohltilo a přečetla jsem ho za jediný den.

Děsivá kniha, která se zdá naprosto sci-fi v sobě bohužel ukrývá i hodně pravdy.
Doporučuji článek na Wiki, kde je popsána ekologická katastrofa Aralského jezera, které v důsledku projektu zavlažování pouští téměř vyschlo (objem vody klesl na jednu desetinu!) a voda je již v podstatě jedovatá.

Odkaz:

02.08.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

(SPOILER) Dalsi skvely dil! Bergmanovi tady poprve v serii jde pri vysetrovani o zivot! Zajimavy, napinavy pribeh na pozadi drsne prirody za polarnim kruhem. Moc jsem si cteni uzila. Podle me si serie stale udrzuje vysokou latku a ja se moc tesim na dalsi dil.

06.07.2022 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Detektivky paní Klevisové jsou moje srdcovka. Všechno je tam přesně tak, jak má být. Propracovanost příběhu, plastičnost postav a nádherné popisy přírody. Spousta podezřelých nutí k přemýšlení o tom, kdo z nich může být vrah. Autentická místa si ráda googlím a dodávají pro mě příběhu na hodnotě. Jde vidět, že paní autorka na místech byla a ví, o čem mluví. A já se ráda příručím. Nemám zkrátka co vytknout!
Po tomto dílu mi Josef Bergman konečně přirostl k srdci (doteď mi byl spíš tak nějak lhostejný a spíš mě zajímaly postavy okolo) a jsem zvědavá, kam se bude ubírat dál jeho příběhová linka.

30.06.2022 5 z 5

Lauro, ty jsi ale číslo Lauro, ty jsi ale číslo Ivona Březinová

Pekna kniha. Libi se mi, ze knizky pani Brezinove pusobi prirozene. Pani autorka se proste dokaze do duse pubertaka vzit naprosto dokonale! Tesim se na dalsi, ktera me prenese zpatky v case. :)

Prave ted je mozne poslechnout v aplikaci mujRozhlas jako audio na pokracovani a je to moc pekne zpracovane a nactene.

15.06.2022 5 z 5

Deník bulimičky Deník bulimičky Diana Fey

Porad dokola to same. Cist to bylo pro me doslova utrpeni. Myslim, ze kniha by mohla byt klidne o polovinu kratsi. Davam hvezdu za odvahu a za ten konec. Zajimalo by me, jak to s autorkou pokracuje dal. Snad zije stastny zivot.

11.06.2022 2 z 5

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

Rodinne vztahy z pohledu matky a jejiho syna. Jejich pohledy se casto lisi a vidi se oba proste pres matny sklo. Nebavilo me to. Proste jen kousek zivota nejakych lidi, kteri jsou mi naprosto lhostejni a po celou dobu knihy se ani nikam neposunou. Jen nekonecny, unavny proud myslenek a vzpominek.
Styl psani a jazyk se mi moc libi, ale jinak uz takovehle knihy nevyhledavam, protoze mi to pripada, jako ztrata casu. Jen je mi z toho po precteni smutno.

05.05.2022 2 z 5

Jistý Plume Jistý Plume Henri Michaux

Velice kratka, ale pusobiva kniha. Absurdni, snove podivno.

03.05.2022 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Libi se mi Ladislavuv humor a ocenuju odvahu udelat si legraci sam ze sebe a psat i o choulostivych tematech. Tim u me ziskava plusove body. Jedine co mi v knize chybelo byla mapa trasy (tu jsem si vyhledavala na internetu) a nejake fotky mist, kterymi prochazel. Urcite si prectu dalsi pokracovani.

19.04.2022 3 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Dalsi skvely dil serie s J. Bergmanem. Libi se mi perfektne vystaveny pribeh. Podezrelych je vzdy hned nekolik, postavy nejsou cernobile a tim padem se jako vinik muze zdat kdokoliv a autorka tak ctenare nechava neustale na pochybach. Jen jedna vec mi po docteni stale vrta hlavou - co se stalo s Radimem?
Jedine minus pro me je, ze Bergman mi zatim stale nijak neprirostl k srdci. Ne, ze by mi vadil, ale je tam spis mimochodem. Dalsi vec jsou opakujici se popisy, ktere jsem cetla v predchozich knihach a protoze je ted ctu jednu za druhou, tak to bije do oci (napr. v kazde knize ma nekdo kozene tenisky, pije cerny caj s mlekem, vlastni kocky atd). Rozhodne to ale neni na odebrani hvezdicky :)
Davam zase plny pocet hvezd, jen premyslim, ze bych si ji ted pred dalsi ze serie mela prolozit necim jinym. Rozhodne si ale chci precit vsechny autorciny knihy a muzu ji jedine doporucit. Zejmena zenam, protoze se tam hodne probiraji vztahy, coz mozna nekterym muzum nemusi uplne sednout.

12.04.2022 5 z 5

Zasvěcení Zasvěcení Elisabeth Haich

Uzasna kniha. Muj poklad.

07.04.2022 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Precteno po letech a netusim, co se mi na Coelhovi tenkrat libilo. Ted mi to prijde jako klise, kyc a hodne spatny sloh. Chtela jsem si precist celou trilogii, ale na dalsi knihy uz asi nemam silu ani cas.

07.04.2022 odpad!

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Bohuzel, ja jsem byla z knihy zklamana. Tesila jsem se na mrazivy islandsky thriller a dostala jsem beckovy americky horor, ktery je tak pritazeny za vlasy, ze ho clovek povazuje spis za parodii.

07.04.2022 2 z 5

Dvořiště Dvořiště Ondřej Horák

Nic moc, vzpominam si, ze jsem ji precetla rychle, ale pomalu uz ani nevim o cem kniha byla.

07.04.2022 2 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Miluju detektivky pani Klevisove! Bavi me hadat, kdo je vrah a autorka prave takovy prostor k hadani ve svych knihach ctenari dava. Podezrelych je vzdy hned nekolik a v pribehu nachazime ruzna voditka. K tomu je pribeh postaveny na pevnych zakladech a vsechno dava smysl. Nakonec do sebe vsechno zapadne a to bez nejakych nesmyslnych honicek na vraha, ktere jsou ve vetsine ostatnich detektivek a ktere ja osobne nemam moc rada. Zkratka logicka detektivka u ktere muzete premyslet, ponorit se do nadherneho popisu prostredi a zapomenout na okolni svet.
Prala bych si vice takovych autoru!

07.04.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Libila se mi jak kniha, tak audiokniha.
Pribeh je uveritelny, postavy uzasne propracovane a dej tak krasne zamotany, ze vam neda spat, dokud knihu nedoctete do konce. Tesim se na dalsi!

07.04.2022