Tvurce001 Tvurce001 komentáře u knih

Tak pravil Zarathustra Tak pravil Zarathustra Friedrich Nietzsche

Bůh je natolik hmatatelný, jako to prázdno v každém z nás. 6*

08.02.2024

Čarodějná pec Čarodějná pec Marcus Chown

Chowna mám rád. S nadšením a úžasnou lehkostí vysvětluje laikům mého formátu, jak to v tom vesmíru vlastně chodí, proč sluníčko svítí, proč je v jedné kapce vody více atomů, než kapek ve všech mořích světa, proč je světlo na počátku i na konci veškerého fyzikálního dění atd. A k tomu vám přibalí fantasticky napsanou exkurzi do historie vědy. Chowna mám rád.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Nechtěl bych se nikdy dostat před takovéhle dilema. Jak už zde zaznělo několikrát, jde o poměrně náročné a pomalejší čtení, ale jde o tak silné téma, že na něj musel autor čtenáře prostě jaksepatří připravit. A domnívám se, že se mu to vcelku povedlo.

Ztracený svět Ztracený svět Josef Augusta

Z dnešního pohledu se může zdát, že jsou knihy pana Augusty poměrně nezáživné, ale jako dítě jsem se v jeho světech rád ztrácel. A to, že téměř každý z jeho příběhů končil smrtí hlavního protagonisty mi vlastně ani moc nevadilo. Konec prostě k životu patří.

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Doslova uhrančivé čtení. Autor zaléval kvalitním betonem slov stránky tak dlouho, až mu to ztvrdlo v tenhle úžasný text. Báječná kniha.

Ještě je můžeme vidět Ještě je můžeme vidět Douglas Adams

Nesnesitelně smutná sranda.

08.02.2024 5 z 5

Velmi smělý počin. Dle mého názoru celkem povedený. Dávám 4*.

08.02.2024 4 z 5

Vesmír Vesmír Zdeněk Horský

Má první kniha o Vesmíru. Tuším, že jsem ji dostal od nějakého Ježíška, jen čert ví už jakého, v každém případě mi udělal tenkrát obrovskou radost a já v té knize lehával po celé dny.

08.02.2024 5 z 5

Stopařův průvodce galaxií a věda Stopařův průvodce galaxií a věda Michael Hanlon

Elegantně poučné a velkoryse zábavné. Krásná pocta Vesmíru a jeho stopařům.

Solar Solar Ian McEwan

Jako pořádná rána na Solár. Při čtení to mezi hemisférami jen jiskří a najednou je konec knihy, jen to jiskření ne a ne přestat. Napsáno tak skvěle, až má člověk dojem, že se to čte jaksi samospádem. A ještě ta odvaha kloubit fyziku s bezmocí. No za mne jen další z pecek mistra McEwana.

Když jsem umírala Když jsem umírala William Faulkner

Při louskání této knihy jsem také umíral. Nakonec jsem se z té zamrzlé prsti slov vysoukal ven na světlo, jako nějaký zasněný zombie. Jsem přesvědčen o tom, že dnes bych to už nedokázal. Dnes už se slova prostě textem netrmácejí. Přesto si asi zaslouží kniha 4 hvězdy a já možná také, protože jsem ji dokázal dočíst.

07.02.2024 4 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Píše se jakýsi rok (pravděpodobně 1991 nebo 1992) sedím ve vlaku a předčitám nejlepší dialogy z této knihy kamarádovi. Jedeme na čundr, možná jen jedeme vlakem a chlastáme jako o život. Celou cestu se doslova svíjíme smíchy nad každou větou. Náhle vlak zastaví a Péťa pronese památná slova: " Neměli bychom už vystoupit?" Opáčím: "Asi měli." Podíváme se na sebe, zasmějeme a jedeme dál. Nevystoupíme. Inu protože došlo k vzájemné existenciální shodě ... vystoupit a opustit vlak, by prostě v tu chvíli nemělo žádný význam a už vůbec ne smysl.

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

500 stran a uteče to, jak voda z kohoutku, když se pustí na plný pecky, náhle je z toho plná vana napětí. Jo dobrý.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Vskutku mrazivě dechberoucí zápletka. Sněhulák byl má první Nesbova kniha a musím říci, že mne od samotného začátku úplně pohltila. Nemohl jsem ji odložit z ruky, ten příběh se mne držel jako papírové klíště. Četl jsem tu knihu 2 dny. V práci na záchodě. V práci na kouřové. Po práci do čtvrtého piva, poněvadž až po třetím dopitém pivu jsem schopen komunikovat s lidmi. Četl jsem ji druhý den rano na zastávce a pak v autobuse. Četl jsem ji za chůze z autobusu do práce. Dokud jsem ji druhý den odpoledne v hospodě nedočetl do konce. Na tom by možná nebylo nic až tak zajímavého, až na to, že jsem s každou stranou pociťoval přímo hmatatelnou přítomnost strachu. Ten strach po několika dnech sice odezněl, ale ten příběh mi zalezl pod kůži a už tam zůstal. Tak to jsou mé zkušenosti se Sněhulákem.

Tažení v Rusku 1941-1945 Tažení v Rusku 1941-1945 Léon Degrelle

Četl jsem několikrát. A rád si přečtu znovu. Už z toho prostého důvodu, že Degrelle měl opravdu literární talent. Podařilo se mu totiž ty obludné krutosti, které se odehrávaly na východní frontě popsat poetickými slovy. Já osobně zažít, a hlavně přežít, to co on, dokázal bych po zbytek života leda tak zvracet a svíjet se v denních i nočních můrách, pokud bych vůbec ještě někdy usnul. Za mne výborná a čtivá sonda do pekel oněch dnů.

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Souhlasím s autorem. Bůh je jedna veliká fikce. Přesto mu občas napíšu básničku.

Positivní

"Ahoj Bože.
Kdo vlastně jsi?"
"Jseš ten, co si včera
zapomněl uklidit
hračky."

"Ty Vole!"

"Ano takhle je to prosté.
Až to uklidíš
můžeš tu se mnou
do včerejška mlčet."

Sonety Sonety William Shakespeare

Pozdrav z gauče

Na okna tluče bestie,
Na všechna i ta střešní.
Nebe tu bolest neskryje,
Nesmyje z šatů slzy třešní.

Nazdařbůh nebe stříhá,
Kam patří možná netuší.
Kulatá jako kniha,
Koulí se tiše po duši.

-----

Omlouvám se, ale jak jinak okomentovat Šejkspíra než básní ? .-)

07.02.2024

Pan Tompkins v říši divů Pan Tompkins v říši divů George Gamow

Pokud vám servíruje fyziku sám Gamow, můžete si být jistí tím, že se zasmějete. Bez ohledu na to, zda výklad pochopíte či nikoli. .-)

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Příběh nejryzejšího cynismu...Tečka.

07.02.2024

Tractatus logico-philosophicus Tractatus logico-philosophicus Ludwig Wittgenstein

Kniha na celý život. Protože už po přečtení první stránky člověk zalapá po dechu a čte ji znovu a znovu a znovu a pokud bude mít dost sil, smí po půl roce otočit na další těžkou stránku...a tak dále až k poslednímu řádku...po jehož přečtení konečně pochopí - a může s pocitem dobře vykonané dřiny zemřít.

07.02.2024 4 z 5