Pan Tompkins v říši divů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Zábavná populárně naučná knížka s prvky sci-fi, kde je laikovi zábavnou formou představena teorie relativity i kvantová fyzika. Útlá, vtipná a zábavná populárně vědná knížka autora je vzácným příkladem zasvěcené popularizace z pera předního odborníka, představitele silné generace amerických fyziků 50. let. Na příběhu jakési snové broučkiády, kterou prožívá pan Tompkins, jeho žena Maud a jeden profesor fyziky v podivné zemi, kde se například mění čas a prostor, vykládá autor laikovi srozumitelným způsobem některé obtížné partie moderní fyziky, teorii relativity a kvantovou fyziku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67434/big_pan-tompkins-v-risi-divu-QbB-67434.jpg 4.242
Žánr:
Literatura světová, Literatura naučná, Věda

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Mr Tompkins in Paperback, 1965


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Pan Tompkins v říši divů

Vecerkova
10.06.2019

Moje první přečtená knížka od Gamowa, na kterou jsem narazila čistě náhodně v antikvariátu na Spálené a mám s ní spojené příjemné vzpomínky. I když pro někoho z oboru je to spíše oddychovka, bavila jsem se.
Škoda neaktuálnosti dokonce i poznámek k novějšímu vydání, ale hora ruit. Po jejím přečtení jsem si neprodleně objednala další autorovy knížky, jeho styl je brilantní, u nás bohužel nikdy nevyšly, což je škoda.

Greenfingers
04.03.2019

Vynikající knížka! Názorný příklad toho, že i někdy nudná věda se dá vysvětlovat docela zábavným způsobem.


KnihovniceVěra
09.02.2019

Docela ráda jsem si rozšířila znalosti fyziky, protože v mých školních letech jsme se teorie relativity a kvantové teorie jen tak dotkli s tím, že je chápe jen pár lidí na světě. Tím víc mě potěšilo, že si to na základě snů pana Tompkinse dokážu představit, i když vzorce jsem moc nechápala. Každopádně bych se ke knížce za čas chtěla vrátit.

Ikkju
28.06.2018

Cestování na protažených i zkrácených kolech mě k pochopení jevů na hranici rychlosti světla moc nepřiblížilo, někdy budu muset téma oprášit.

S bohrovým modelem atomu jsem při diskusi v hospodě doslova tvrdě narazil na idealisty, které například popis z chownovi knihy o přístroji, jehož nanohrot poskakující po jednotlivých částicích atomu donutil řvát smíchy.

Nejsem zlomyslný, ale stejně mi uniklo tajné přání, aby výtečníci po skončení seance cestou domů v praxi otestovali třeba nosem tu hmotu, kterou popisovali jako duchovou, spíš neexistují, než žulově tvrdou jako betonový práh výše zmiňované university.

Kluvo
10.09.2015

Podľa mňa úplná klasika. Aj po rokoch si pamätám, ako pan Tompkins márne šlape do pedálov v meste, kde je rýchlosť svetla len pár km/h, ako si zalietal s elektrónmi v atómovom obale, či ako hrá kvantový gulečník. Gamow bol zaujímavá osobnosť a toto je jedinečná populárna kniha, písaná formou alegorických príbehov. To presahuje bežnú populárno vedeckú knihu a dáva to pánovi Tompkinsovi naozaj literárny rozmer. Vrelo odporúčam, hoci to už má svoje roky...

mautina7
30.03.2013

Často jsem si při četbě připadala jako pan Tompkins - ospale a nechápavě.. Kapitolku o antihmotě a Diracově teorii jsem dokonce přeskočila. Myslím, že tam je ale i několik opravdu pěkných znázornění makrosvěta, které mi dokázaly přiblížit určité teorie kvantové mechaniky, o kterou se mimojiné velmi zajímám. Moc nevěřím tomu, že by to dalo nějakou významnou myšlenku naprostému laikovi..

eosforos
22.06.2012

Je pravda, že při čtení si musí čtenář trochu "oprášit" matematiku ze školních let, avšak výklad fyzikálních teorií - teorie relatvity, kvantové teorie atd. - je podán srozumitelnou, místy i humornou formou. Často se k této knize vracím.

zipporah
20.04.2012

ako nefyzik súhlasím so zerafelom, trochu som bola mimo z tejto knižky, nedostala som sa úplne ku koncu, ďalej si pamätám, že bolo aj viac matematiky, vzorcov...

1