Moje světočára

Moje světočára https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80159/bmid_moje-svetocara-Wku-80159.jpg 5 17 3

Neformální autobiografie slavného fyzika ruského původu.

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Mladá fronta

My World Line: An Informal Autobiography , 1970

mira.k
14.03.2021 5 z 5

Škoda, že ji nedokončil. To co napsal je perfektní, ale druhá půlka života chybí.

Hanka_Bohmova
27.01.2016 4 z 5

Velmi příjemný zážitek, nečekaně zábavné.

vitek.sk
06.10.2014 5 z 5

Skvělá kniha o životě jednoho z nejgeniálnějších fyziků minulého století. Bohužel nedokončená, ale i tak je rozhodně na co se těšit. Dozvíte se spoustu věcí z Ruska první poloviny minulého století, kde Gamow vyrůstal. Jeho otec byl učitelem a učil mimojiné i Lva Bronštejna alias Trockého, takže se dočtete jakým byl žákem, dále i něco o práci fyzika té doby a o osudech jiných fyziků, třeba Matvěje Bronštejna popraveného komunistickou vládou. Tomuto osudu Gamow unikl, když se pokoušel utéct ze SSSR tím, že na gumovém člunu přepluje Černé moře a nakonec se nevrátil z jedné konference. Během života de facto vymyslel teorii velkého třesku, předpověděl reliktní záření nebo se zabýval možností řízené termojaderné fůze. Zbytek života prožil v USA. Gamow byl nejen geniálním fyzikem,ale i výborným vypravěčem a opravdu zajímavým člověkem. Vlastní biografie se tak opravdu povedla a já dávám plný počet.

George Gamow
americká, 1904 - 1968