Smrt je mým řemeslem

Životní příběh velitele osvětimského koncentračního tábora, vychovávaného od mládí i fanatismem zprvu náboženským, později národně šovinistickým, vojáka důsledně bezcitného vůči sobě i okolí, jemuž připadne úkol zracionalizovat hromadné vyvražďování židovského plemene v plynových komorách. Události jsou až do konce viděny očima hlavního hrdiny; na něm i na ostatních postavách je vylíčeno typické šíření fašistické nákazy v národě. Nacistická bestialita je v tomto románu podána o to otřesněji, že se osvětimským katům jejich činy jeví jako problém pouze technologický, nikoliv mravní. Závěr knihy staví před čtenáře otázku odpovědnosti osobní i kolektivní....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/57556/smrt-je-mym-remeslem-57556.jpg 4.62783

La Mort est mon métier (1952)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Kniha Smrt je mým řemeslem

Radim.01

Mám rád vše okolo Třetí Ríše a nemusím být nacista. Četl jsem o tomto období z různých úhlů pohledu. Krásný příběh Zlodejky knih,těžký život mezi válkami v Černém obelisku, holá fakta v Třetí říši nebo jak moc pomohli vědci a firmy (některé jsou tu dodnes!!!).
Ale tento příběh někoho, kdo postrádá snad jakoukoliv empatii,s toho opravdu zamrazi. Brát usmrcovani jen jako logistické a technologické dilema je hrůzné

MirijamFrankl

Robertu Merlovi se v této fascinující knize podařilo mistrně vystihnout člověka, který přišel o víru v boha, aby záhy našel novou: Německo a zapadl do soukolí jedné z nějvražednějších mašinerií dějin.

eliska2669

Boží pohled z druhé strany.

alexis818

Úžasná kniha,která ukazuje jak zhoubný vliv na dítě může mít despotický otec a posléze i lidé,kteří dotvoří z obyčejného člověka zrůdu bez jakéhokoli citu.V Osvětimi jsem byla vloni a místo,kde byl tenhle nacista oběšen jsem viděla,tak to namě hodně působilo.Číst tyto knihy by měl snad každý,aby se nikdy nezapomnělo.

Miro.slav

"Důležitá je rasa. Už tak je v Pomořanech až moc těch zasraných Slovanů! ... Říše bude potřebovat přesídlence, až Slované ... zmizí."

Excelentná ukážka dobového zmýšľania germánsky hovoriacich krajín na margo etnicity strednej a východnej Európy. Robert Merle famózne vykreslil nielen zelený mozog SS-Obersturmbannführera Rudolfa Hößa, a.k.a. Rudolfa Langa, ale aj celkové podhubie Weimarskej republiky a nacistickej Tretej ríše. Nenávisť a slavianofóbia boli totiž základnými kameňmi rodiaceho sa pangermanizmu a teutonizmu. V takomto skleníku plnom nenávisti, revanšizmu, klasickej nemeckej strojovej disciplíny a túžby po Lebensraume v strednej a východnej Európe vyrastal nielen Höß (a.k.a. Lang), ale aj Hitler & Himmler a spol. Niet sa teda čo diviť cynizmu a alibizmu hlavnej postavy. Kniha je fakt geniálna. Odporúčam.

zuzka894

Rudolf Lang je vzorný nacista, který by na rozkaz Himmlera zabil i vlastního syna. Z obyčejného člověka se promění ve vraždící a nic necítí zrůdu. Je poznamenán vlivem despotického otce, který zakazoval svým dětem povídat si i při mytí oken a museli se umývat studenou vodou. Otec chtěl, aby se Rudolf stal knězem, ten však po smrti otce odpadá od víry. Jeho "náboženské" vyznání je nacismus. Přinucen k svatbě s Elsou, která mu porodila tři děti. Nejdříve Dachau a potom Osvětim, kam se celá rodina přestěhuje.
Kniha je úžasná. Začetla jsem se už od prvních řádků.

thorir

Mám z knihy trochu rozporuplný pocit. Textu nelze upřít čtivost, značnou, byť děsivou – s ohledem na téma – zábavnost. Na druhou stranu se nelze zbavit dojmu, že je to celé napsáno tak nějak proto, aby čtenář pochopil Langovi/Hössovi životní motivace. Jakoby autor celou dobu skrytě šeptal „Podívejte, vždyť ono to vlastně ani jinak dopadnout nemohlo!“ Pochopit Langa/Hösse snad můžeme, odpustit mu nesmíme. Vše je od začátku špatně a směřuje tedy k neodvratnému konci. Již na počátku je zřejmé, že konec i cesta k němu budou hrůzostrašné, jako sebenaplňující se proroctví. Děj má doslova odměřené, nezastavitelné, až vojenské tempo. Lang/Höss nezastavitelně pochoduje svým životním příběhem ke konečnému cíli a ke konečnému řešení. Autor Langův/Hössův příběh podává tak, že ten v podstatě ani nemá možnost změnit směr událostí, vzhledem k výchově a vlastnímu charakteru. Čtenář si to záhy uvědomí, přesto se ale stává téměř zajatcem onoho příběhu, odsouzeným sledovat osud Langa/Hösse až do konce (tím mám samozřejmě na mysli to, že Merle vážně umí psát).

Zhruba ve dvou třetinách se Lang/Höss stává komandantem KL a začíná sestup do pekla, doslova jako sestup po schodech do vyhlazovacích komor v Osvětimi, krok po kroku až na studenou podlahu, do míst ze kterých není návratu.

Jedna poznámka na závěr. Čtenáře odzbrojí množství, až cynických, eufemismů použitých v Langových/Hössových úvahách a dialozích s nadřízenými i podřízenými. Kdo ví, jak přesně tohle autor odhadl. Nevím, zda mě opravdu zajímá, jak tito lidé přemýšleli, neubráním se však dojmu, že skutečně mysleli v eufemismech a pozměněný jazyk používali jako obranu mysli před tou ukrutnou hrůzou, kterou vědomě páchali.

Knihu hodnotím vysoko, zejména jako varování před hrůzami autoritářských režimů. Ano, při čtení mrazí, zavírat oči před touto minulostí však nelze. Rozhodně doporučuji.

Karek

I přesto, že autor je Francouz, tudíž se nabízí přirozená nenávist vůči Langovi,je kniha naprosto nestranná a čtenář je nucen utvořit si obrázek sám. Kniha přináší detailní charakteristický popis člověka, který je naprosto chladný,bez emocí, nezdráhá se jakýchkoli ohavnějších činů, plní všechny rozkazy do puntíku s naprostou precizností, která často odporuje logice. "Vzorný" nacista", který má na svědomí životy mnoha lidí,ale zároveň komplikovaná osobnost, hypotetické přemýšlení nad touhle osobou nabízí otázku,zda by mohl být světu prospěšný,nepodlehl by-li nacistické ideologii a naprostým poblouzněním tomuto zločineckému režimu.
Úžasné čtení, skvělé dílo,jedna z nejlepších knih,kterou jsem kdy četl.

Olous1

Musím jenom plně souhlasit s předchozím komentářem(sarka45).Hned na začátku jsem byla rozhozená s dětství Rudolfa,jak se k němu choval otec.Knihu jsem měla přečtenou za dva dny,musela jsem stále otáčet stránky.Doporučuji,ale jen pro silnější povahy.

sarka45

Tak to byla silná kniha. Zprvu jsem se jí bála, že z toho budu v depresi, ale kupodivu to tak nebylo. Přisuzuji to tomu, že to bylo vyprávěné z pohledu Rudolfa Langa, který celou problematiku vnímal jedině jako logistický problém a zadaný rozkaz, nikoliv jako na hromadné vraždění milionů lidí, mužů, žen i dětí. Takže se v ní vlastně vůbec o žádných "hrůzách" nedozvíte, protože on žádné neviděl. Jen ty "technické". Mnohem depresivněji na mě působilo vyprávění o jeho dětství, protože to bylo také hrozné. "Výchova" jeho otce byla strašná. Ani se nedivím, že se z něj stal takový psychopat bez jakéhokoliv sociálního cítění, kterému záleželo jen na precizním splnění zadaných úkolů. Takový člověk může sloužit jakémukoliv systému. Kdyby býval byl třeba Rus, byl by jistě také velice "užitečný". Škoda, že nepadl hned v první světové válce, třeba by se nikdo jiný tak výkonný nenašel a Němci by nestihli vyvraždit tolik nevinných Židů. Nezapomenutelná kniha.

Vlaďkaa4

Pro me naprosto nepochopitelny zpusob uvazovani. Davala bych to jako povinnou cetbu. Vsem kterym se nechce premyslet vlastnim rozumem a zodpovednost za sve ciny prehazuji jinam.

TomášGrossman

Kniha o životě člověka který absolutně postrádá jakýkoliv cit a empatii, člověka který ničeho nelitoval do poslední chvíle kdy byl popraven. Přesvědčení se kterým plnil rozkazy a ,,vytvořil " továrnu na smrt je až perverzní. Knihu jsem četl i poslouchal ve formě audioknihy, několikrát jsem musel poslech přerušit a dát si pauzu protože jsem to zkrátka ,,nedával"

halam

Nabízí se srovnání s Laskavými bohyněmi, které jsou zkrátka lepší...

Kocourek

Merle opět nezklamal, i když stále mezi mými favority je Malevil. Přečteno jedním dechem.

kejty95
22. lednaodpad!

Nevím proč, ale tato kniha mě nějak "nevtáhla". Mě ani mého taťku. Nějak jsem se nedokázala začíst i přesto, že je zde tak doporučována..

Jerry H

Tak jsem ani nedoufal, že mě to tak vezme. O druhé světové válce jsem dost přečetl, ale toto bylo fakt silné. Když vám někdo bude od mala vštepovat nějakou ideologii, ať již náboženství nebo pak i nacismus, atd., a budete tomu věřit a jen plnit rozkazy, bez ohledu jaké jsou, co z vás asi tak může vyrůst.
Každopádně myslím, že mi tato kniha ještě dlouho zůstane v hlavě k přemýšlení.

iveta3867

Silný příběh, drsná realita... hodně kvalitní četba...

darkwood

Čítala sa dobre, skôr ma však zaujal začiatok knihy, potom to bolo akoby zrýchlene popísané. Fajn si to prečítať, ale aby som sa k tomu opäť vrátila, asi nie.

LuT

Naprosto mě to dostalo...ten úhel pohledu...hmmm

Rolada88

Cetla se sama moc pekna kniha. Smutne je jestli je vse pravda ☹️☹️

WeryNika

Velmi sugestivní a silná knížka. Tuto knihu řadím k těm nejlepším v mé knihovně.

DericCaster

Tak v mém případě je to první knížka zaměřena tímto směrem a musím říci, že mne docela zaujala. Samotné vyhlazování židů je hnusná věc, ale myslím, že knížka zde spíše poukazuje, na přemýšlení, které k tomu vedlo a k čemu může vést bezmyšlenkovité plnění rozkazů...

evilunicorn

Kniha o muži,jenž ztratil víru v Boha a nahradil jí odpornou nacistickou ideologií.Krůček za krůčkem sledujeme jeho odklon od lidství i jeho posedlost dovést vše k dokonalosti, jíž ale spolu s pojmy jako je čest, hrdinství,poslušnost dává naprosto odpudivou podobu.Není to kniha ke kávě za slunného dne,je plná hrůz,ale právě proto je třeba ji číst,a nezapomínat na děsivost druhé světové války.

Mirbu
30.12.2018

Dobře se to četlo. Silná kniha.

KURACHJO2018
27.12.2018

Nejdříve jsem četl knihu, pak se jel podívat do Osvětimi. A mohu se přiznat k tomu, že být v prostorách Osvětimi a Birkenau- není nic, co bych ustál bez bolavé duše. Každopádně , otec hlavní postavu knihy v dětství tak moc poškodil, že nešlo asi jít jinou cestou nežli tou, aby týral a trápil bezmocné ... hrůza hrůz a pokud se někdy do Osvětimi podíváte, věřte, že na tuhle podívanou nikdy nezapomenete a u popraviště Rudolfa Hösse si budete přát jediné- aby to všechno byl jen divný sen a že člověk přeci takový být nemůže.... nesmí....

Tirisa
18.12.2018

Mám trošku problém s hodnocením této knihy. První půlka se mi bohužel vcelku vlekla, až v druhé polovině jsem dostala to, "pro co jsem si přišla". Z tohoto pohledu by to byly tři hvězdy. Chápu ale proč je tak důležité stále si tuto část naší historie připomínat, proto zvedám o jednu hvězdičku, doporučuji k přečtení a tiše doufám, že už se historie nebude nikdy opakovat, i když se bohužel stále najdou tací, kteří by to uvítali...

shmaic
17.12.2018

Genialni kniha, to prozreni ve chvili, kdy zjistis, o koho se jedna...

JIVaJaH
12.12.2018

Silný odvar, jinak to ani nelze napsat. Až neuvěřitelné, čeho je jedinec schopen pod "tíhou rozkazu"! V dětství je chlapec pod silným vlivem svého otce-fanatika, chlapcova jinakost se rozvíjí až právě do dospělácké hrůzy. Vždyť jen plnil rozkazy, nenese odpovědnost...neuvěřitelné takové přesvědčení.

nanana
12.12.2018

Během procesu vykřikl prokurátor: "Zabil jste tři a půl miliónu lidí!" Požádal jsem o slovo a opravil ho: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu." V sále se okamžitě ozval hluk a prokurátor křičel, že bych se měl stydět za svůj cynismus. Ale já jsem neudělal nic jiného, než že jsem upřesnil nesprávné číslo.

Měl jsem pravdu, když jsem ho nenáviděl. Jediná chyba byla, že jsem věřil tvrzení kněží, že je to neviditelný fantom a že ho lze přemoci jen modlitbami, nářky a církevní daní. Ale teď jsem chápal, že je až příliš skutečný, až příliš živý, že ho potkáváme na ulici. Ten ďábel, to nebyl ďábel. Byl to žid.

mosem
09.12.2018

Kniha, které sice dávám plný počet hvězdiček, ale současně ji nezařazuji do svých oblíbených. Je napsaná skvěle, to ano. Ale současně vyvolává jakýsi vnitřní blok, že bych ji měl číst znovu. Fakticky bych ji rozdělil na tři části - první, podle mne nejlepší, vykresluje situace, příčiny a způsoby, jak docházelo (a platí to stále) ke vzniku zfanatizovaných jedinců, kteří postupně tvoří zfanatizované skupiny. Na počátku není ideologie, ale potřeba - někam patřit, k někomu patřit....možná i něco vlastnit. Tady je hlavní "hrdina" vykreslen skvěle. Druhá část je dokonalá technicky, jednotlivé technologie a jejich užití jsou popisovány s naprostou přesností, až má člověk někdy pocit, že jde o návod k použití. A závěrečná, nejkratší, nastoluje otázku pro každého z nás. Kde je naše hranice? Kde je hranice, kterou bychom my nedokázali překročit za žádných okolností? Ale i otázky podobné, jen obecné - co je čest, co je věrnost, co je vlastenectví, co je odpovědnost, co je poslušnost, co je oddanost, co je loajalita. A kde je hranice, kdy tyhle vlastnosti mají ještě pozitivní charakter, a kde už začíná patologická vrstva jejich obsahu.