Tvurce001 Tvurce001 komentáře u knih

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Tak, konečně jsem našel dostatek odvahy k napsání komentáře k mé osobní Bibli. (Nemějte strach, nehodlám svého literárního Bůžka vychvalovat do nebes, přestože tam asi jako každý správný bůžek patří.) Adams měl prostě na rozdíl od nás nebůžků jeden úchvatný dar. Dokázal s grácií urazit a zesměšnit v několika odstavcích celý svět a k tomu nám na cestu textem přibalit ještě jeden Vesmír, a to ten, který se už 13 miliard let tváří tak nějak přiliš samolibě. Vždyť Všechno v celém Vesmíru je přeci úplně absurdní, tak proč se tomu sakra nezasmát, ne? To je vše, co vám mohu napsat o mé upřímné lásce k nihilismu. btw : a tento citát se mne bezprostředně dotýká ...Zafod: " Jsem po čertech schopný chlap, dokážu cokoli, co budu chtít, jen nemám nejmenší tušení, co by to mělo být." ;)

15.02.2024 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

K L A S I K A ! Doporučuji číst dětem před spaním, ať vědí s kým mají (budou mít) tu čest, tím někým míním život. Zdá se, že to Petiška kdysi převyprávěl opravdu s chutí. Jedna z nemnoha knih, ke kterým se budu rád vracet v jakémkoli věku. A ty Kresby, ty Kresby pana Sklenáře ty taky Miluju, když už je ten Wolfenstein, pardon Valentýn ;)

14.02.2024 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

"Ecce Eco"... dva dny, čísly 2 dny, mi trvalo, než jsem po usilovném přemýšlení pochopil tu čistou krásu gotických dveří vetkanou do slov, tu průzračně strašidelnou "hezkost", na kterou zíral ve světle svíce onen novic. A najednou mi náhle všechno došlo. Neboť můj klíč pochopení našel ty správné zámky ve složitém labyrintu příběhu. Pro krásu slov vám shoří celá moudrost lidstva doslova před očima. Fantastické čtení.

13.02.2024 5 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Taková třešnička na mém pohádkovém dortu. 5*.

13.02.2024 5 z 5

Udělej si ráj Udělej si ráj Mariusz Szczygieł

Propůjčím si, bez dovolení, citaci od čtenáře Jiziho "V hymnách světa se jde, kráčí, pochoduje, dobývá a nese prapor. V české hymně... se pravděpodobně leží. Co jiného se také dá dělat v ráji?" (s. 196) Přátelé a o to tu kráčí, lépe řečeno, o to tu leží...milujte svou zemi a ona se vám ta láska časem vrátí. Milujte svou zemi nezištně. Nevycucávejte jeji krásu a potenciál. Milujte svou zemi tak, aby se za vás nemusela po čase Ta vaše láska stydět. Zkrášlujte se uvnitř a zkrášlíte svou vlast i navenek. Pro každý národ znamená nedostatek vnitřní krásy, chcete-li lásky, jen další morovou pohromu. Přeji hodně štěstí milí čtenáři a na shledanou v pekle.

Láska nebeská Láska nebeská Mariusz Szczygieł

Po přečtení mám rád Poláky, protože jsou tak jiní, jak jiný může být pouze váš soused, co se uhnízdil hned za plotem skutečnosti. Tak asi proto je mám taky rád. ;)

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Reportáž, nebo spíš koláž, psaná asi U piva...Na pivu...S pivem...hezké a čtivé vycévkování duše národa tam někde za Sněžkou.

Šachy pod sopkou Šachy pod sopkou Håkan Nesser

Dočteno dnes. Brácha děkuji za dárek, ale až na pár vtipných vět a dvě průmyslová moudra, která už se mi vypařila z hlavy, musím konstatovat, že jde o průměrnou detektivku s nejapným začátkem a koncem, který je více, než jen přitažený za vlasy... :( I když čte se to celkem dobře ;).

11.02.2024 3 z 5

Lakonicky řečeno, vypíchl bych především stránky 1 až 684. ;) Z toho ovšem překvapivě vyplývá opět jen těch 5*. Supr čtení.

11.02.2024

Pohádka za pohádkou Pohádka za pohádkou Elin Pelin (p)

Řečeno současnou terminologií..."better than the best", ale kniha " Strýček Pejo" zde, na databázi knih jaksi chybí. Z toho jsem opravdu smutný:(

10.02.2024

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

"Nevzniká z peněz ctnost, ale z ctnosti vznikají peníze i všechny ostatní pro lidi dobré věci, v soukromí i v obci. Jestliže hlásáním těchto zásad kazím mládež, byly by tyto zásady škodlivé. Tvrdí-li však někdo, že hlásám něco jiného, mluví nepravdu." Tohle sice v knize nenajdete, ale alespoň máte možnost se dozvědět o tom, kdo to "nejspíš" vyřkl jako první. Roztomilá modrá kniha. 5*

10.02.2024 5 z 5

Memento Memento Radek John

Před mnoha a mnoha lety jsem se s panem Johnem děsně porafal. Byl jsem onehdá na "vojně". Utrpěl jsem tehdy takový 3.měsíční exkurz do absurdistánu, než jsem se "zbláznil" a "oni" mne raděj vyhnali do civilu, abych jim nedejbože nedělal v zákopech ostudu. Ale zpět k pointě. Pohádali jsme se s panem J. z toho důvodu, že už v tom idiotském roce 1990 jsem byl přesvědčený o tom, že by se drogy měly sakumprásk zlegalizovat a problémy s narkomanií a drogama by pak společnost mohla řešilt podstatně pružněji, a s alespoň "nějakým" výsledkem. A jak vidím, historie mi dává za pravdu. Knihu jsem četl a nasrala mne, protože šlo o jen odporný, poměrně dobře napsaný, kalkul.

10.02.2024

Hostina u Trimalchiona Hostina u Trimalchiona Gaius Titus Petronius

Literární ňamka.

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

No, přece vám nemusím nic povídat o tom, co jste všichní četli, že? ... Zdá se, že musím. "Kdysi existovala jedna planeta, která byla tak pyšná na to, jak skvělé bytosti na ni žijí, že ji jednoho dne museli navštívit nejerudovanější pýchologové z galaxie a planetu pro jistotu vymazali z historie Vesmíru. No a pak odletěli jinam, někam, kde stojí za to, ještě něco mazat."

09.02.2024

Rozhovory s útěkem Rozhovory s útěkem Bára Basiková

Četl jsem tu knihu v době, kdy jsem četl všechno, všechno, co se mi dostalo pod oči. To byl asi první důvod, proč jsem v sobě našel dostatek odvahy se do toho vůbec pustit. Ten druhý důvod, který mi tenkrát připadal mnohem podstatnější, byl pravděpodobně o dost prostší. Doporučila mi ji totiž má přítelkyně, do které jsem byl beznadějně zamilovaný. A mně to s odstupem času přijde jako jediné rozumné vysvětlení, proč si ode mne kniha nevykoledovala odpad, ale alespoň tu jednu hvězdičku.

09.02.2024 1 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

To si takhle člověk sedne ke stolu s knihou a najednou zjistí, že je celý den fuč a vy jste teprve v půlce knihy, kdesi na stránce 293. Ale už musíte jít spát, protože vás bolí oči a vy se těšíte na to, až tu knihu druhý den ráno zase otevřete. Stejně jako první díl. Grandiózní počin.

Slavná Nemesis Slavná Nemesis Ladislav Klíma

Bezkonkurenční = ultra kvalitní = odjištěný granát slov a myšlenek. Tahle kniha jednomu přeorá mozek, jak rozjetý traktor. Perfektní počteníčko.

Bronzový poklad Bronzový poklad Eduard Štorch

Asi takto. Zdeněk Burian by dozajista žádný podřadný brak neilustroval. ;) Přečetl jsem v dětství všechny štorchovky. Každá z nich mne nějak oslovila, ale pouze Bronzový poklad mi skutečně přirostl k srdci, aniž vlastně tuším proč.

09.02.2024

Problém krásna v současném umění a estetice 1 Problém krásna v současném umění a estetice 1 Dušan Šindelář

Krása je problematická...ale i na to si časem člověk zvykne...

08.02.2024 5 z 5

Surovost života a cynismus fantasie Surovost života a cynismus fantasie Vratislav Effenberger

Láska je surreálná entita. Nota bene pokud stojí ve frontě u kiosku na plovárně. A pokud tomu někdo nemá odvahu uvěřit, nechť se postaví slušně do řady za poslední střep. PS.Effenberger mi hódně zamotal srdcem.

08.02.2024 5 z 5