Tripedalia Tripedalia komentáře u knih

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Kniha mě naprosto dostala, jednak tím, jak moc jsem se v některých chvílích v Ludmile viděla (opravdu může nějaký muž takhle pochopit ženské vnímání?) a jak moc jsem se při čtení bavila.. Ale také proto, že ač se zdá, že je kniha o úplně obyčejném tématu, tak je v ní ukryto mnoho.. Lu s Petrem odjeli do pustiny a zdá se, že se museli vzdát spousty vymožeností a pohodlí, ale ukáže se, že díky tomu našli něco mnohem, mnohem cennějšího..

15.09.2014 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Čeho všeho je člověk schopen, když má moc a nemá zodpovědnost a svědomí..

A na druhé straně, co člověk dokáže vydržet, když není sám a má naději...

11.03.2015 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Bohužel nesdílím všeobecné nadšení. Kniha je velice čtivá, na řešené téma na můj vkus možná až moc snadno čtivá. Problém mám také s přemírou postav a vedlejších příběhů, které jsou často úplně zbytečné. A naopak chybí více prostoru pro hlavní postavy, takže člověk nemá šanci se s postavou sžít a být součástí příběhu. Tím, že se autorka snaží vmáčknout do poměrně tenké knížky osudy několika osob v průběhu 30 let, tak je vyprávění poměrně plytké.

08.08.2022 3 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

To, co se mi na knize líbí nejvíce, je, že působí velice nenápadně. Tenká knížka, poměrně jednoduchý a milý příběh.. ale těch zásadních myšlenek, které jsou v ní ukryty.. člověka při čtení jemně mrazí, jak si podvědomě uvědomuje, že dnešní svět tomu v knize není už moc vzdálený..
PS: po dočtení jsem si hned nadělila další dvě nově vydané knihy autora, tak už se těším.. ;-)

05.01.2022 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Většina kvalitních sci-fi se do jisté míry naplní, tak upřímně doufám, že tohle je ta výjimka potvrzující pravidlo..

27.02.2018 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tahle kniha u mě zase po dlouhé době vyvolala čtecí mánii - tedy četla jsem každou volnou chvíli a to se mi líbí.. =)
Parádní severská kriminálka, ústřední dvojice postav perfektní a.. nemám čas, jdu na další díl.. =)

02.06.2021 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Při čtení knihy jsem přemýšlela, co jí vlastně autor chce sdělit. Má to být cestopis? To asi ne, protože autor moc jednotlivé země neprocestuje.. Má to být vtipné vyprávění o zážitcích z cest? To asi také ne, protože zážitků tu také moc není... Je to kniha o stopování? Asi ano, ale chcete číst knihu skládající se ze spousty krátkých nicneříkajících medailonků?
Ta kniha mi přejde prázdná, doporučuji raději vzít batoh a vyrazit za skutečným dobrodružstvím, kamkoli...
Ilustrace povedené, je to poměrně čtivé, občas se člověk zasměje, škoda zanedbané korektury..

03.04.2020 3 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Bohužel, styl Murakamiho mi nesedí. Ikdyž je kniha čtivá, tak obsahově mě nebavila. Mám trochu pocit, že si z nás autor dělá srandu a zkouší, co všechno čtenář snese. Knize absolutně nerozumím a upřímně ani nemám po dočtení potřebu se jí snažit porozumět dalším přečtením nebo rozjímáním, co tím autor chtěl říci. Přijde mi to jako totální slátanina, která se díky několika moudrům a odkazům na světovou literaturu a hudbu snaží tvářit jako špičková literatura, kterou ale bohužel hloupý čtenář nepochopil...

26.11.2021 3 z 5

Král musí zemřít / Býk přichází z moře Král musí zemřít / Býk přichází z moře Mary Challans Renault

Kniha mě naprosto uchvátila.. Jednak tím, že pojednává o antickém Řecku, které zbožňuji, ale hlavně svým stylem vyprávění. Jako by mě celý ten bájný svět obklopoval a Thésea jsem viděla jako živého. Není to kniha, kterou člověk přečte za večer, právě naopak, je potřeba si ji přiměřeně dávkovat.. Ovšem je to naprostá literární delikatesa..

28.07.2016 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Není nad to tuhle knížku číst ve dvě hodiny ráno sama na hlídce na skautském táboře uprostřed lesů... To pak teprve má to správné kouzlo...=)

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Tuhle mám moc ráda.. Jak daleko člověk musí jít, aby si uvědomil, že to nejcennější má většinou na dosah ruky....

30.08.2011 5 z 5

400 stran o ničem, měla jsem co dělat, abych knihu dočetla. Je pravda, že druhá půlka už se četla o něco lépe (asi už jsem si zvykla), sem tam to bylo i vtipné, ale bohužel je to prostě hrozná blbost. Podobné zklamání jako Green, nějak mě to všeobecné nadšení míjí.

10.01.2017 3 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Wow, úplně jiná kniha, než všechny ostatní, co jsem zatím četla.. Kniha o životě, respektive o tom, že smrt je součástí života.. Já se v některých pasážích úplně našla, ale nemyslím, že je to kniha pro každého, páč je to, jak se říká, "pěkný psycho"..=)

01.05.2013 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

2+2=5
Víc netřeba dodávat....

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Nenechte se odradit filmem, kniha je mnohem, mnohem, mnohem lepší...!!!

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Říkala jsem si, že si pobyt v Kodani zpestřím místní literaturou a.. Ten pocit, že se celý příbě odehrává prakticky za rohem, na pro mě více-méně známých místech, tomu dodal úplně jiný rozměr.. =) Skvěle napsané, dosti děsivé, když si člověk představí, že by se octl v kůži Merete, a ústřední dvojice naprosto famózní. Skvěle vystihuje současnou situaci v Kodani, ale hlavně to, že i když jsou každý úplně jiný, tak je musíte oba zbožňovat.. =))

28.05.2014 5 z 5

Židovská Praha Židovská Praha Jan Boněk

Ne tak čtivý jako Rudolfova Praha, ale pořád naprosto perfektní. Z pana Boňka se pomalu ale jistě stal jeden z mých velmi oblíbených autorů.. =)

14.02.2014 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Musím přiznat, že mi dala tahle kniha pořádně zabrat, ale nakonec jsem se přece jen prokousala až k závěru.. Rozhodně bych ji nenazvala knihou o lásce, té jsem tam mnoho neobjevila.. Naopak, většina postav je vysloveně zlá.. A hlavní hrdina je člověk, který se snaží se samotou a odstrkováním vyrovnat tím, že se chová tak, aby ho všichni nenáviděli... A upne se k jediné osobě, která ho viděla takového, jaký je a nepřehlížela ho... A ze závěru jsem měla pocit, jako by se v něm autorka vyrovnávala s blížící smrtí.. Bohužel mě Větrná hůrka nijak neoslovila, ani žádná z postav.. proto jen 3 hvězdy..

16.03.2013 3 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

"O tom, jací doopravdy jsme, Harry, mnohem víc než naše schopnosti vypovídá to, co si sami zvolíme."
Co dodat..

28.12.2012 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

No, nejhorší je, číst takovýhle knihy v dopravních prostředcích... Hlavně třeba pasáž s náletem dopisů, Dudleyho ocásek a podobně... Opravdu asi není normální smát se nahlas v tramvaji....=)
Konečně jsem se dostala také k anglickému originálu a musím říct, že český překlad je hezčí, bohatší a milejší.. zajímavé.. =)