TomHr TomHr komentáře u knih

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Ten člověk toho musel přečíst!
Sbírka esejů či úvah na téma ideálů českých dějin, úlohy českých osobností a jejich odkazu dnešku. Kompilát myšlenek, které nejsou úplně nové a originální, ale často podpořeny citáty a autory, které jsem neznal a které by snad stálo za to si přečíst. Většina tezí je tak nějak jasná, ovšem pokud člověk souzní s Taberyho světonázorem. Z čistě vědeckého hlediska je třeba poznamenat, že na některých místech přistihneme autora při citaci zdrojů obsolentních, když ignoruje práce odporující jeho tezím.
Knížka nabízí hodně témat k zamyšlení. A pokud se posluchač zamyslí, najednou zjistí, že kniha svižně a příjemně utekla.

16.03.2020 3 z 5

Pouhý stín Pouhý stín Karine Giébel

Do poloviny jsem čekal, kdy konečně hlavní postavu někdo zabije. Ale místo toho se do nekonečna střídaly nelogické citové výlevy, neorganicky kořeněné uměle zasazenými vulgaritami. Tak jsem přeskočil na konec, který moc nenadchnul; podle očekávání pachatelem není žádná z postav, která se nabízí na prvním a druhém místě.
Královna francouzského thrilleru? Tak to potěš koště.

12.09.2019 1 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Příběh lehce temný a jak se moderně říká "mysteriózní", ale především zábavný, po některých ne až tak záživných knížkách ze série Letopisů. Výborná oddechovka zasazená do historických kulis a atraktivního prostředí skalního města. Tentokrát za pět hvězd.

16.07.2018 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Po pár stránkách je to celé nějaké povědomé... on to fakt Macbeth! Ten od Shakespeara. Převyprávěný do vypečených detailů, jen zasazený do druhé poloviny dvacátého století a do nějaké země - nezemě. Občas napínavé pasáže typu chicagské gangsterky, ale jinak poučná studie nejsilnější drogy - moci. Nicméně i s Nesbovým Macbethem mám stejný problém, jako s celým Shakespearem: motivace a pohnutky hrdinů působí příliš často násilně, nepravděpodobně, tak nějak vyumělkovaně.

16.07.2018 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Tak Larsson už to není, ale s původními hrdiny (i s antihrdinkou) a s padouchy se Lagercrantz popasoval docela dobře. Kniha je čtivá, sem tam má docela spád a zápletka neurazí. Toto pokračování Milénia je ještě docela dobré, ale ty další...

30.01.2018 4 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Salanderová podivně propojená se starým pavědeckým projektem, s podívínskými dvojčaty a na to všechno naroubovaná muslimská zápletka... Trochu moc nezáživného čtení, aby celý ten slepenec dával smysl.

20.10.2017 3 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Na borca můžete poslat kolik chcete vycvičených zabijáků, on je stejně všechny postřílí. Tak by se asi dala kniha shrnout. Děj čtenáře nenechá vydechnout, střídají se země a atraktivní prostředí, zbraně a skupiny padouchů, honičky, střílečky, napětí. K tomu nezlomný klaďas v hlavní roli, zachránce nevinných obětí. Sumasumárum: kniha má prostě všechny atributy bezceleru a správné oddechovky.

22.11.2023 4 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Velmi dobře napsaná kniha, má spád a promyšlený děj, nechybí humor a napětí. V hlavní roli Enzo MacLeod, sympatický i přes své chyby a libůstky. Nicméně některé věci zůstávají nedovysvětleny – knížku nutno brát jako další z díl (výtečné!) série.

17.11.2023 5 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Podrychtář Václav už nikdy nebude jako dřív! Má představa usedlého pantáty a jeho panímámy vzala za své. Časově tato knížka uvozuje všechny další ze série, takže sledujeme chudého studenta Václava po návratu z ciziny jak se srovnává s rodinnou tragédií, jak se vlastně dostává k práci pro radnici Starého Města pražského velikého, jak se seznamuje s krásnou dívkou, svou budoucí dobrou ženou Kateřinou. Nechybí notná dávka humoru, vyšetřování zločinů a soudní pře, intriky na vysokém učení, svérázný magister praeconum Šebek ani úžasné středověké slovní obraty a termíny.

18.05.2023 5 z 5

Na seznamu smrti Na seznamu smrti Jack Carr

Jak autor uvádí hned v předmluvě, nepovažuje se za spisovatele. Na textu je to trochu znát, o to je snad kniha autentičtější. Často vyplave na povrch vojenský slang, zápletka je snad trochu krkolomná, příběh jednoduchý a jednání postav místy nelogické, ale knížka je zábavná, nepostrádá napětí a správnou míru patosu a sentimentu. Zábava pro military nadšence.

11.05.2023 4 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Příjemný únik do alternativní reality, ve které vládne Československu spravedlivý pan král a armádě statečná generalita, chrabré československé námořnictvo mazaně poráží silnější protivníky a dobře chrání své spojence a zámořské državy. Postavy jsou sympatické, tedy pokud stojí na té správné, rozuměj československé, straně. Příběh je svižný a přímočarý, konec poměrně předvídatelný, ale tak to u pohádek chodí.

15.03.2023 3 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Paasilinna se drží osvědčených postupů, vyprávění je zábavné, děj dobře odsýpá. Stará dáma by podle všeho měla být tím nejlepším, co autor napsal. Avšak nečekané jednání postav a absurdní situace, do kterých autor hrdiny příběhu přivádí, působí příliš šroubovaně a humor místy balancuje na hraně trapnosti. Po výborném Lese oběšených lišek představuje Stará dáma mírné zklamání.

11.10.2022 3 z 5

Armabetton Armabetton Martin Chval

Úsměvná knížka plná neotřelých nápadů a slovních hříček. Ze začátku baví, člověk čeká, co se z té betonové věci vyvrbí. Časem je těch hyperbol, parabol, elipsoid a sinusoid příliš. Konec je, jak jinak, šťastný, ale částečně otevřený – pro možnost pokračování. To si však nechám ujít; humoru a satiry bylo prostě až moc.

29.04.2022 3 z 5

Tahle knížka patří spíš do kategorie "Rozvoj osobnosti" než do poličky "Příroda".
Autorka asi spoustu let pozorovala vlky a to nejen v zajetí, ale i v jejich přirozeném prostředí. O to podivnější je, kolika zjednodušení se dopouští, jak opakuje některá klišé. Na základě vybraných vlčích historek páchá mravoučná kázání na adresu člověčenstva. Jasně, bylo by to bezva, kdyby lidi jednali podle vzorců, který nám tady autorka předkládá. Jenomže, obávám se, život je daleko složitější a mnohem méně čitelný a přímočarý. A to život lidí – i vlků.

01.10.2021 2 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Podle anotací jsem očekával něco jiného, snad nové uchopení událostí ve stylu literární reportáže. Místo toho Binet přispěl do literatury faktu, kterou se pokusil obohatit o románově pojaté pasáže. Některá méně známá fakta, opomíjená jinými autory, jsou utopena v klišoidních úvahách: historické události versus fikce, role jednotlivce v toku historie a podobně. Přitom o pár stránek dál autor horuje proti používání zavedených klišé. Mimo jiné se též dozvíme, kolik toho autor přečetl, jaké výstavy a jaká restaurační zařízení a s jakými ženami navštívil...
Jeden bod dávám za informace, které skutečně nejsou popsány v jiných zdrojích. Druhý bod za několik dramaticky napsaných pasáží. Celkově je však kniha rozvleklá a místy se autor až neuroticky nimrá v nepodstatných detailech. Přitom ignoruje hlubší vhled do některých historických událostí a osobností, o jaký se snaží moderní literatura faktu. A tak i mírně poučený laik pozná stokrát opakovaná klišé (opět!).
Český čtenář může mít z knihy falešně uspokojivý pocit, neboť autor až nekriticky adoruje Prahu, Čechy a slovanské holky. Ale rádoby vtipné hlášky působí spíše trapně.

19.05.2021 2 z 5

Truchlivý Bůh Truchlivý Bůh Jiří Kratochvil

I. Zajímavá kniha napsaná čtivě, ale neotřelým jazykem sklouzávajícím místy k moravskému nářečí. Autor pomocí četných retrospektiv a dějových zkratek rozvíjí rodinné drama, dokáže čtenáře vtáhnout do děje, aby vše ukončil finále takřka lynchovským, řečeno filmovým slovníkem. Filozofická pointa bude pro mnoho čtenářů určitě tématem k zamyšlení.

II. Zkraje působí knížka příjemným dojmem, lehce záhadný příběh čtenáře vtáhne. Avšak na dalších stranách autor stupňuje jazykovou exhibici, některé novotvary působí spíše jako manýra. Děj je pak stále méně uvěřitelný a přešlapuje na místě. Namísto vypointovaného závěru evidentní nedostatek invence vyřešil autor jakýmsi spatlaným, rádoby filozofickým závěrem.

Tak nevím, platí I nebo II? Přečtěte a udělejte si sami obrázek, doporučuji!

02.12.2020 5 z 5

Bouda na Kreml Bouda na Kreml Chris Ryan (p)

Čtenář bezděky uvažuje, zda se popsané události skutečně odehrály a co je ještě fabulace. Autor se moc nepárá s jazykovými nuancemi či psychologií postav, vrhne se po hlavě do děje a pak to svižně odsýpá. Styl je strohý až reportážní a je zřejmé, že se autor musel dlouho pohybovat v prostředí speciálních jednotek - podrobně ale čtivě popisuje metody i jejich výstroj a výzbroj, neváhá použít řadu slangových výrazů. Jen přepisy ruských slov působí místy úsměvně pro čtenáře, který se potkal s ruštinou, ano, měl jsem ji ještě povinnou.
Pokud hledáte napínavou oddechovku, knížka určitě splní očekávání.

17.06.2020 4 z 5

Kominické lodě Kominické lodě Ivan Wernisch

Krátké srdíčkové úsměvné a mravoučné příběhy, ve kterých jistě každá mladá dáma nalezne zalíbení, potěchu duše a také poučení... no dobře, tak úplně to není pravda, citlivým jedincům může knížka způsobit ujímání. Hospody, hampejzy a dvorky činžáků, tam všude na čtenáře číhají mocné salvy Wernischových nezřízených nápadů. A hlavně ten jazyk, ten šťavnatý jazyk!

08.06.2020 5 z 5

Mayday Mayday Jonathan Lynn

Podobný druh humoru jako u předchozích autorových dílek, ale tady funguje o poznání méně. Popis spisovatelovy tvůrčí krize je zřejmě autobiografický. Až na vcelku sugestivní popis L. A. knížka nezanechá větší dojem... Tak nějak nenaplnila očekávání.

26.03.2020 2 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Tajnou historii jsem přetrpěl jako audioknihu a při poslechu jsem si uvědomil největší nevýhodu audioknihy: nelze u ní aplikovat rychločtení a přeskakovat stránky. Nakonec jsem teda celé soubory přeskakoval, abych se nějak prokousal až na konec. Myslím, že nic podstatného mi neuniklo.
První zhruba třetina knihy spočívá ve spoustě nezáživných plků. Sáhodlouhá líčení každého hnutí mysli nepříliš sympatických hrdinů zabrousí až do jejich dětství, aniž bych vypozoroval nějakou souvislost se současným příběhem. Nicméně pro čtenáře a čtenářky populárních psychologických časopisů se bude jednat o vydatnou krmi. Pokud jste ovšem ducha slabšího jako já a očekáváte hutný děj a silný příběh, sáhněte raději jinam. Nějakou tu alibistickou hvězdičku dávám za několik málo vcelku napínavých pasáží, solidně napsaných.

16.03.2020 2 z 5