Tomha Tomha komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Muž, který sázel naději a vypěstoval štěstí. Lépe se tento skvost vážně charakterizovat nedá. Strhující kniha.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tohle nemohu nazvat jinak než... krásnou knihou plnou poetiky a něhy v tolik děsivé době. Příběh Liesel člověka vtáhne, Smrt coby hlavní vypravěčka celé knihy je naprosto originální a mezi řádky svého vyprávění skrývá nejednu smutnou pravdu. A zároveň vlastně příběh nevyzní až tolik smutně a beznadějně, jak by se mohlo zdát. Nesmírně jsem si knihu užil.

05.06.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Kolik toho musí prožít jedno malé dítě... A kolik takových dětí mezi sebou možná máme, jen o tom nevíme. Po přečtení knihy se dostavil nejen smutek, ale i jakýsi pocit bezmoci. A vděčnost ke své vlastní rodině, že jsem ničemu podobnému nebyl vystaven. Ani moje děti, naštěstí. Opravdu smutné, místy doslova depresivní čtení. Jsem rád, když se o takových věcech píše.

12.06.2020 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Hodina a půl po dočtení.... a pořád nenacházím ta správná slova. Tuto nenápadnou knížku mi "vnutila" manželka s tím, že je to téma mně blízké. Nahlédl jsem do ní se shovívavým úsměvem, protože ne, nejsem milovníkem romancí pro ženy... Po pár stránkách jsem s úžasem zjistil, že mě bude bavit. Po dalších pár jsem se přistihl, že nedokážu přestat číst. Že jsem tím příběhem naprosto polapen. Velmi mě překvapilo, jakým směrem se příběh ubírá, místy jsem byl napnutý jako při čtení detektivky. A konec mě téměř dohnal k slzám. Zřejmě už státnu a začínám být sentimentální, ale tato kniha je podle mě naprosto jedinečná. Co s námi bude, až umřeme? Spousta otázek a pocitů, které teď mám a neumím popsat. To se mi nestalo už velmi dlouho.

05.06.2020 5 z 5

Knihu jsem si přečetl až mnoho let poté, co zdobila mou knihovnu. A asi je to dobře. Možná bych ji dřív neuměl plně docenit. Všichni známe z různých vyprávění hrůzy života v koncentračních táborech (ač si je zdaleka neumíme představit), po dočtení této knihy si ale pokládám otázku... kde se vlastně děly větší zrůdnosti? Bylo to ve jménu státu. Velkého Rudého Bratra. O to víc to možná děsí.

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Quo Vadis, Domine...? Antický Řím ve své pravé, dokonale zachycené syrovosti. Utrpení prvních křesťanů i jejich nesmírná víra v dobro. Místy trochu těžké, ale z mého pohledu velmi silné čtení.

28.07.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Na jednu stranu velmi silná, upřímná, místy depresivní kniha, která umí čtenáře vtáhnout do děje a prožívat spolu s Gertou a ostatními všechny ty hrůzy, které se v době poválečné děly. Na druhou stranu, přes všechnu snahu jsem si nedokázal oblíbit styl psaní paní Tučkové, což mě trochu rušilo. Jak už tu zmínil kdosi přede mnou - po stránce dokumentární je to výborné, po stránce literární to - z mého pohledu - místy pokulhává.

27.05.2020 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Ano, toto je pro mě dokonalá klasika z pera královny světové detektivky.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velmi zajímavý příběh o nepříliš známé historii jednoho malého kousku světa. Pocházím z okolí Těšína, snad i proto mi byly reálie tolik blízké.

04.05.2020 5 z 5

Mé první setkání s Murakamim... A nutno říct, že setkání osudové. Příběh, který napsal sám život. Příběh, který člověka dojme, i kdyby nechtěl.

06.07.2020 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Mám tuhle klasiku rád už od studentských dob. Fascinuje mě jistá nadčasovost a věčný boj víry s ateismem. Je to sice jedna z těch Čapkových, které se nečtou příliš lehce, ale řekl bych, že má i dnes co říct.

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Ano, tahle kniha by měla být povinnou četbou pro všechny. Děsivé a tragické, žel ale pravdivé. Velice silný zážitek.

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Děsivá sonda do nitra šílence s psychoatickou touhou zachránit své nejbližší. Jedna z mých velmi oblíbených knih. A samozřejmě výtečná filmová adaptace.

Šifra samotného Boha Šifra samotného Boha José Rodrigues dos Santos

Srovnání s Brownem se zde přímo nabízí. Tento počin ale z mého pohledu vítězí na celé čáře. Na plný počet hvězd to sice za mě není, zejména kvůli několika mírně hluchým místům ve druhé části knihy a ne příliš přesvědčivým dialogům, ale příběh sám o sobě mě velmi bavil. Vysvětlení principů fyziky bylo poučné, knize nechybělo napětí a spád.

03.06.2020 4 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Kdo vlastně byli bratři Mašínové? Vrazi? Hrdinové? Pokud v této knize hledáte odpověď, dost pravděpodobně ji nenajdete, tu si zkrátka musíte najít sami v sobě. Velmi zajímavá část naší historie.

04.05.2020 4 z 5

Moje milá smrti Moje milá smrti Veronika Hájek Hurdová

Jsem už dost starý na to, abych pomalu začal přemýšlet nad smrtí... Možná právě proto mi tahle kniha dokázala něco říct. Zpověď vdovy Veroniky není ničím zlomová, a přece jedinečná ve své upřímnosti. Některé pasáže nutí člověka k přemýšlení. Smrt je neodmyslitelnou součástí života, ať chceme nebo ne. Zajímavý, velmi lidsky podaný počin.

03.06.2020 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Číst tuto knihu v dnešní době je přinejmenším mrazivé. Mnozí tam mohou najít spustu patetických obratů, ale příběh samotný je do jisté míry nadčasový. Jedno z nejlepších Čapkových děl, dle mého názoru.

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Uznávám jistou genialitu absordnusti této knihy, chápu její celosvětovou slávu, ale přes mnoho pokusů se mi nepovedlo proniknout do ní.

04.05.2020 2 z 5

Moudrost starých Toltéků. Je toho tolik, co bychom si od nich mohli my, dnešní lidé vzít. Spousta laskavé pravdy.

Život po životě Život po životě Raymond A. Moody

Téma, které mě zajímá už řadu let. Ostatně, koho z nás ne. Tato kniha patří k těm nejznámějším, které o posmrtném životě vypráví, přesto si nejsem zcela jistý, jaký dojem na mě vlastně zanechala.

04.05.2020 3 z 5