timelady timelady komentáře u knih

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Čapkova dramata se pomalu (ale jistě) stávají mými oblíbenými literárními kousky. Proč jsem se jen tak dlouho odhodlávala k tomu, abych si je přečetla?

22.08.2017 5 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Za mě zatím nejslabší kniha, kterou jsem od Remarqua četla. Iritovala mě postava Joan, která je na můj vkus až moc hysterická. Samotný děj mě začal bavit až ve chvíli, kdy byla postřelena.

20.12.2016 3 z 5

Vyvolávač Vyvolávač Josef Šimon

Snad jedna z nejlepších básnických sbírek, které jsem za poslední dobu četla. Nadšená, nadšená, nadšená!

27.10.2016 5 z 5

S knihou jsem tak trochu bojovala, jediný důvod, proč jsem jí četla, bylo to, že Tim Burton bude Sirotčinec letos zfilmovávat (a znáte to; nejdříve kniha, poté až film).
Každopádně prvních cca sto stran mě těžce nebavilo, poté jsem se do děje ponořila, ale ke konci se moje pocity daly přirovnat k pocitům, které jsem měla ze začátku četby.
Za mě tedy průměrné tři hvězdičky - jedna kvůli tomu, že mám ráda válečnou tématiku, i když tady se to jen tak lehce naťuklo, další za tu časovou smyčku (i když dle mého si s ní autor mohl více pohrát a zakomponovat do děje), a na poslední hvězdičce se podílí zmiňovaný Tim Burton.

Nebo to je možná pouze tím, že na tenhle fantasy žánr nejsem moc stavěná, nicméně mi to místy přišlo trochu přitažené za vlasy, a naopak nějaké pasáže se mi zdály nedodělané.

12.07.2016 3 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Samotné jádro příběhu se mi velmi zamlouvá, nicméně mi zhruba prvních sto stran přišlo poněkud nudných. Navíc vzhledem k tomu, jak je v některých pasážích až moc detailně popsána situace (kdo co dělá, co se mu honí hlavou, kam se dívá apod.) jsem měla pocit, že autoři to spíše píší jako scénář a počítají s filmovou adaptací. Taky se mi kniha místy špatně četla, dle mého je tam až zbytečně moc krátkých vět (byla jsem už "rozjetá" a připravena, že se rozvine daná myšlenka či situace, a najednou jsem byla "nucena" to svoje rozvášnění stopnout).

03.07.2016 4 z 5

Vzpomínky na jedno dobrodružství Vzpomínky na jedno dobrodružství Robert Fulghum

A já mám možná radši Fulghuma přesně takového, jaký je v této knize a v Příbězích z tančírny Century; roztančeného, lehkého, laskavého a něžného :)

15.05.2016 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Jakmile se do knihy začtete, nebudete ji chtít dát pryč z ruky. Úsměvná a lehce naivní kniha.

Budu jako Hrdýbudžes a vytrvám.

16.08.2014 5 z 5

Neuvěřitelně milá a dojemní kniha, smekám před autorkou a před její cestou k této knize. Obdivuji, co vše dělá pro tyto děti.

16.08.2014 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Silný a velice poutavý příběh, u kterého spolu s Ditou prožíváte hrůzu a děs v koncentračním táboře. Je však zde ukázáno, že kniha dokáže i tak ošklivé a ponuré místo udělat lepší, i když jen na chvíli.

05.06.2014 5 z 5

Další zápisky starého prasáka Další zápisky starého prasáka Charles Bukowski

Zatím nejlepší kniha, kterou jsem od Bukowského četla. Miluji jeho suchý humor a naprostou ignoraci jakýkoliv lidských pravidel.

19.02.2014 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tuhle knihu jsem v podstatě přečetla na jeden zátah, bylo hrozně těžké odrhnout se od ní a nechat ji jen tak ležet ladem. Neuvěřitelně silná kniha, z některých detailnějších popisů se mi kolikrát zvedal žaludek. Je až děsivé, jak snadno, a na první pohled nenuceně, se člověk může propadnout do drogové sféry.

19.02.2014 5 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Rozhodovala jsem se, zda-li mám dát pět nebo "pouze" čtyři hvězdičky, poněvadž mě povídka Tělo místy trochu nudila a nezaujala natolik, jako Nadaný žák, ze kterého jsem byla unešena. Z tohoto důvodu jsem nakonec jednu hvězdičku ubrala, nicméně to nemění nic na tom, že King je král mezi horory.

03.12.2013 4 z 5

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Vtipná a nesmírně čtivá kniha.

16.11.2013 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

První kniha, kterou jsem od něj a četla a kterou si mě i získal.

16.11.2013 5 z 5

Hudba ohně Hudba ohně Karel Veselý

Naprosto skvělá hudební publucistika - nedovedu si představit, kolik práce autor musel na její sepsání vynaložit.
Osobně bych ocenila, kdyby nějaké pasáže byly rozvinuty více - například internetový rap, i když svým způsobem toto téma p. Veselý více objasňuje v knize Všechny kočky jsou šedé.
Stejně tak jsem se těšila na kapitolu o trip hopu (který mám asiciovaný s Tricky), ale je mi jasné, že nejde obsáhnout veškeré podžánry rapu do jedné publikace.

Jen škoda, že takových knih není víc :) A děkuji autorovi za objasnění "politického cool". Je hezké vidět, jak se nakonec všechny světy prolínají :)

22.08.2023 5 z 5

Recykliteratura Recykliteratura Vojtěch Mašek

Akorát škoda, že projekt už nepokračuje!

16.05.2023 5 z 5

Až půjdeš, zavři za sebou Až půjdeš, zavři za sebou Anna Moricová

Akorát si myslím, že by knize slušel menší trigger warning. Pod "...Každodenně přitom bojuje s démony přítomnosti i minulosti..." se dá schovat téměř cokoliv. Tady to jsou velmi realisticky vykresleny poruchy příjmu potravy - což knihu činí místy těžko čitelnou pro někoho, kdo si něčím takovým prochází.

Takže pokud trpíte poruchami příjmu potravy/máte narušený vztah k vašemu vzhledu apod., tak nejdřív zvažte, jestli vám četba za to stojí

20.01.2023 5 z 5

Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce David Attenborough

Attenborougha mám ráda, každopádně tohle mě zklamalo. Měla jsem s to, že někdo, kdo lobuje za ochranu přírody, dá ruce od zoologických zahrad pryč.

22.07.2022

Eskejp: Na útěku z kanceláře Eskejp: Na útěku z kanceláře Jiří Charvát

Mě tak neuvěřitelně baví Charvátův existenciální pohled na svět!
Trochu doufám, že jednou veřejně prohlásí "Viděl jsem Sysifa a byl šťastný." Pecka!

26.10.2020 5 z 5

Ohňostrojení Ohňostrojení Robert Fulghum

Je to roztomilé. Zpětně možná lituju, že jsem toho od Fulghuma četla tolik; Ohňostrojení bych byla bývala jistě ocenila víc. Po pár kapitolkách mne vyprávení začalo unavovat. Připodobnila bych to k tomu, když vám vaši prarodiče vypráví o jejich dětství, ve kterém nebyl čas ani prostor na chmuru, jelikož pořád lítali někde venku, hráli si na vojáky, skákaly panáky a u toho drbali koťátka, která za nimi vždy prišla pro podrbání a dobrou baštu. Milé, úsměvné, lehce idilické, člověk až autorovi závidí jeho optimismus a nadšení pro lidstvo. Keep it going, man

26.10.2020 3 z 5