Hudba ohně

Původní česká publikace, kterou sestavil hudební novinář a odborník na danou problematiku, se zabývá významným fenoménem afroamerické populární hudby. Kniha není klasickou historií černošské hudby na americkém kontinentu, nesleduje chronologicky dějiny tohoto multižánru, je spíše příručkou a odbornou studií. Popisuje a hodnotí hudbu amerických černochů v širších souvislostech nejen uměleckých, ale i historických a sociologických. I tak je zde samozřejmě věnován prostor k výčtu těch nejvýznamnějších osobností, které afroamerickou muziku vytvářeli a posouvali, a stejně tak se dozvíme to podstatné o hlavních proudech "black music" od blues přes jazz, soul, R&B a funk až po hip hop a elektronickou taneční hudbu. Zajímavý příspěvek do domácí hudební literatury vzdává hold černošské hudbě, jejímu cítění a rytmům a dokazuje, proč je tento jev natolik významným a vlivným po celém světě. Se jmenným rejstříkem v závěru publikace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106792/big_hudba-ohne-UrG-106792.jpg 4.724

Kniha Hudba ohně

memphisz

Podobně jako Všechny kočky jsou šedé opět geniální počin angažované hudební publicistiky, tentokrát roztažený na 500 stran. Druhé a o 11 posledních let aktualizované vydání od Paseky navázalo na stylový design výše zmíněných Všech koček. Těm dominovala modrá, zatímco Hudba ohně září červenou barvou použitou nejen pro grafiku, ale odvážně i pro text!

Karel Veselý je už matadorem publicistiky o černé hudbě. Aktuálně je také velmi aktivní v šíření svých komplexních znalostí (knihy, webový pořad, podcast, články). Hudba ohně skvěle zasazuje do kontextů vývoj žánrů černé hudby (jazz, blues, rock'n'roll, funk, soul, reggae, dub, ale i prukopnictví v technu nebo houseu). Popisuje vliv chudoby, ghett, hladu po tom být slyšet, ale také exploataci nahrávacích studií nebo nástupy nových tanečních drog.

Skvělá kniha, která přes svůj rozsah nenudí. V českém prostředí naprosto excelentní počin.

PohadkyNovyVek
16.03.2020

Neobvyklý to úkaz na našem území! Velice slušný průřez historií black muzik a jejího COOL. Na střední jsem pořídil ještě první vydání jako zapálenej fanda rapu, po letech víc ocením i pasáže ostatních žánrů a kapitol. Big up tvůrcům!

KayvonPrg
20.12.2016

Snad jediná kniha tohoto druhu na českém trhu! Karel Veselý odvedl kus práce, které si jako fanynka černé hudby velice vážím. Kniha má sice menší rozměry, což nevadí - kniha je hezky skladná. Ale odnesl to font písma, které je opravdu velmi malé.

maxicos
07.09.2015

Karla Veselého považuji za jednoho z nejlepších současných hudebních kritiků a tato kniha čtivě představuje historii černé hudby a sféry jejího vlivu.

MildeZ
29.06.2015

Kniha plná zajímavých informací - rozhodně cením autorův přehled a mravenčí práci, kterou vydání této publikace muselo dát.