Vítězný oblouk

Příběh německého emigranta pobývajícího v Paříži, antifašistu, vynikajícího chirurga dr. Ravica, který zde může vykonávat svou profesi pouze ilegálně. Žije bez dokumentů, ze dne na den, pronásledován úřady, a má už jen jedinou touhu: najít gestapáka, který kdysi dohnal k smrti jeho snoubenku. Střetnutí s ním i Ravicův plán odplaty, stejně jako osudové setkání s Joan Madouovou, která je jako on bez vlasti a bez domova, a průběh jejich vášnivé i tragické lásky, tvoří hlavní dějovou linii románu, jenž se stal záhy po svém vydání bestsellerem a dosáhl úspěchu i na filmovém plátně. Jedna z nejznámějších autorových knih zachycuje mnoho z vlastního osudu Remarqua i jeho generace, lidí, jejichž mládí poznamenala 1.světová válka a později nastupující nacismus. Vítězný oblouk napsal Remarque na počátku 2.světové války v Kalifornii, kam se uchýlil, když už se před postupující hitlerovskou mocí necítil dost bezpečný ani ve Švýcarsku, ani ve Francii....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/531/vitezny-oblouk-w7E-531.jpg 4.41072

Arc de Triomphe (1946)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Ikar (ČR)

Kniha Vítězný oblouk

Radim.01

Můj první Remarque. A jedna z prvních knih vůbec, které jsem četl. Vděčím za mou zálibu ve čtení a rád vzpomínám na calvados a doktora Ravica.

historikola

krásný, ale smutný příběh.

Inka063

Jaké to musí být deprimující pro špičkového odborníka muset utéct ze své vlasti a svou práci pak provádět jen tajně, za někoho. Zachraňovat životy těm, kteří pak po něm plivou, či ho mohou vyhostit. Prožít si peklo a pro své názory žít v tajném doupěti, bez "papírů" a vlastního jména, ze dne na den, se stále sbaleným kufrem, bez budoucnosti a plánů. Vlastně s jedním plánem ano ...
Jak lehce se státy zbavují svých kvalitních lidí. Nedá mi to, musím vzpomenout na rok 1968 a 69 v Československu. Na odliv mozků pro jiné přesvědčení.
Nádherná, depresivní knížka s úvahami a přemítáním o životě, touze, lásce, strachu a lidských charakterech.

Spímsknihou
08.12.2018

Tak tohle je moje nejoblíbenější kniha od Remarqua.
Děj byl zajímavý a nevšední. Líbilo se mi místo a líbila se mi i doba, ve které se příběh odehrával, i když to nebyla doba jednoduchá. Hlavní postavy mi sedly. Prostě paráda!

oneironaut
05.12.2018

Další klasický Remarque. Trošku mi vadí stále se opakující motivy v jeho knihách...opět, už pokolikáté umírá nějaká žena na rakovinu. Někde jsem četl, že byl Remarque alkoholik a je to znát, všichni se jenom nalévají, žádná scéna se neobejde bez toho, aby si někdo pořád dookola nedoléval skleničku, nesháněl nějakou kořalku. Ale jinak dobrý.

jaroslaf2941
29.11.2018

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Trošičku táhlejší a ordinérní vyprávění se ke konci rozjede do něčeho naprosto brutálního, co naprosto nečekáte a je to velice epické.

icewind
06.11.2018

Místy až noirové podání atmosféry pařížských ulic a zákoutí se prolíná s duševním impresionismem Ravicových nálad....motiv pomsty mi připomněl ono slavné "z hlediska vyššího principu mravního....", lehce mě znervózňoval někdy až stoický klid hlavního hrdiny před hrozbou opětovného vyhoštění a existenčních problémů vůbec, ale vrásky z lásky a skoro až hmatatelná touha po odplatě, která je snad ještě silnější než cit, to je to, co mu nedá spát. Zamyslet se nad bezútěšností a životem, jehož budoucnost je bez vašeho přičinění rámovaná večerem a přece nepodlehnout temnotám...to je pro mě poselství této knihy.

Měňavka
06.11.2018

Úžasné čtení. Četla jsem několikrát a vždy s radostí.