theozijenamarsu theozijenamarsu komentáře u knih

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Tahle kniha mi leží na poličce už něco málo přes dva roky a teprve předevčírem jsem se k ní konečně znovu vrátil. Začátek jsem za ty dva roky stihl přečíst snad čtyřikrát a pokaždé mi dával pocit, že tahle kniha nebude nic moc. Teprve napočtvrté jsem to konečně přečetl celé, navíc za pouhé dva dny.
U téhle knihy je důležité se tím začátkem prostě "prokousat" a zároveň se snažit všechny ty informace chápat. Když už chápete, co se děje, tak je tahle kniha naprosto úžasná. Na rozdíl od klasického stylu psaní je Illuminae v podstatě velká sbírka nejrůznějších záznamů a dokumentů, což je samo o sobě velký plusový bod. Příběh, i když může být ze začátku těžký na pochopení, je po celou knihu zajímavý a napínavý.
Zároveň se v knize nachází několik vážně nečekaných zvratů. Například strany 352 a 353 mi trvalo nějakou tu chvíli rozdýchat a pochopit, co se to sakra právě stalo.
Kniha jednoznačně stojí za přečtení.

09.05.2024 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Tady není nad čím u hodnocení přemýšlet. Celá kniha byla zajímavá, neobsahuje žádné zbytečné nebo zdlouhavé pasáže, její téma je opravdu k zamyšlení a každá postava má něco do sebe. Není to ale lehké čtení, Kafka věděl, co dělá.

30.04.2024 5 z 5

Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu Rebecca Marie Chambers

Celá tahle kniha na mě působila tak nějak... hodně liberálně? Ani nevím, jestli se těmito slovy dá vůbec jakákoli kniha popsat, ale opravdu to tak působí. Neříkám, že je to vyloženě špatně, jen mi to občas přišlo trochu na sílu. Všechen ten důraz na rasovou rovnost v téhle knize už mi leze ušima.
Další věcí, která mi poměrně vadila, je fakt, že vše v tomto světě je dost nepřirozeně perfektní. Všichni členové posádky se většinu času mají moc rádi, každý chápe a přijímá ty ostatní, vše se vždy nějak vyřeší. Jediná snaha nějak rozbít tu bezchybnou posádku se ve výsledku také moc nevyvedla, jelikož i Corbina jsem ke konci knihy začal mít poměrně rád.
Kniha je ale (i přes svůj poměrně zdlouhavý příběh) hezky napsaná a všechny postavy taktéž. Z nějakého důvodu je mou nejoblíbenější postavou Ohan, přestože se v knize ze všech hlavních postav objevoval nejméně.
I přes nějakou tu kritiku věřím, že další díly budou už o něco lepší, jelikož přeskočíme celou tu "nudnou seznamovací část" a určitě si je plánuji koupit.

15.05.2024 3 z 5

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Upřímně se nemohu rozhodnout, jestli se mi více líbil díl první nebo druhý. Je pravda, že v dobu, kdy už jsem věděl, o co tak nějak jde a kdo za tím vším stojí, se z příběhu vytratilo nějaké to záhadno, které tomu právě dodávalo to kouzlo. Přesto mě tento díl zaujal natolik, že mu též dávám pět hvězdiček.

Gemina Gemina Amie Kaufman

Tahle série je nejen dost specificky graficky zpracovaná, ale také příběh samotný je zvláštní.
Ze začátku je to celkem nuda, ale až asi v půlce ta kniha doopravdy začne. Čím dál se v příběhu dostanete, tím víc nečekaných zvratů se dočkáte. Kniha vás nechá čekat, pak vás ale z ničeho nic udeří do břicha. Když už si říkáte, že je po všem - BUM - další rána. V posledních asi sto stranách se toho děje stokrát více, než v celém zbytku knihy.
Absolutně doporučuji, bez debat.

25.05.2024 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Většina povídek se mi líbila, mezi mé oblíbené bych zařadil Šlépěje a Zločin v chalupě. Tahle kniha je až taková klasika, že se jí neodvážím dát cokoliv jiného, než tři hvězdičky. Je to takové rychlé čtení na jedno odpoledne, ale rozhodně pobaví.

06.05.2024 3 z 5

Kouzelný dům Kouzelný dům Karel Josef Beneš

Je zvláštní, jak ke každé výjimečné a zajímavé knize se dostanu naprostou náhodou.
Celá kniha je úchvatně napsána, hltal jsem každé jedno slovo na každé jedné stránce. Každá z postav je líčena krásně a originálně, stejně tak i prostředí kolem postav. Příběh je akorát tak dlouhý, aby člověku všichni přirostli k srdci, ale ke "zdlouhavosti" to má stále dost daleko. Kniha je neskutečně kouzelná a velice uvěřitelná zároveň.
Zfilmovanou verzi jsem zatím neviděl, takže ji nemohu hodnotit, ale snad si na ni někdy v budoucnu najdu čas.

03.05.2024 5 z 5

Ztraceni v čase Ztraceni v čase Petra Braunová

Knihu jsem četl již před několika lety a dá se říct, že to bylo mé první setkání s konceptem cestování v čase.
Možná je to právě kvůli mé citové vazbě k celému příběhu, ale kniha si za mě zaslouží pět hvězdiček. Není nijak zdlouhavá, děj je zajímavý, obecně prostě nemám co vytknout.

30.04.2024 5 z 5

Oba na konci zemřou Oba na konci zemřou Adam Silvera

Upřímně nechápu celé to haló okolo téhle knihy. Možná, že jsem měl moc vysoká očekávání, ale jsem dost zklamaný.
Přestože koncept knihy je zajímavý, samotný příběh není nic moc. S tak originálním konceptem se určitě dalo vyprávět o nejrůznějších osudech nejrůznějších lidí, z čehož většina by byla lepší volbou, než dva náhodní muži, kteří se poprvé poznají právě v knize.
Možná ostatní vidí to kouzlo právě v té "náhodnosti", ale mě to opravdu nechytlo. Děj je za mě nudný a nezajímavý. Omlouvám se všem milovníkům této knihy.

30.04.2024 2 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Kniha je absolutně nepochopitelná a zabývá se tématy mně velice cizími, přesto je něčím zajímavá. Hlavní postavou není nikdo idealizovaný, jak to je ve většině ostatních knih. Navíc po celou dobu se o hlavní postavě píše pouze jako o "panu K.", případně "Josefu K.". Konec byl pro mě dost nečekaný.
Dalším faktorem, který mě zaujal, je fakt, že kniha je v podstatě nedodělaná a na konci si můžete přečíst různé "dodatky" nebo "místa škrtnutá autorem".

29.05.2024 4 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Za mě nejslabší díl z celé trilogie. Neříkám tím nutně, že je špatný, jen se v mých očích nemůže rovnat minulým dvěma dílům. Nejslabším článkem tohohle dílu je jednoznačně Tereza. Moc jsem tehdy, když jsem to četl, nepochopil její činy. Přesto tři hvězdy jsou podle mě dost slušné hodnocení.

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Za mě nesmírně zajímavý nápad!
Knihy jsem četl dříve, než jsem viděl filmy, což mi osobně na zážitku dost přidalo. Kdybych nejdříve zhlédl filmy, a teprve pak bych se pokoušel přečíst tu původní knižní verzi, ubralo by to příběhu na tom skvělém tajemnu, kde nikdo, včetně čtenáře, vlastně moc neví, co se děje.

29.05.2024 5 z 5

Fakt, že jsem velkou většinu obrázků z této knihy, včetně ručně psaných básniček vedle, viděl na výstavě v Praze celé téhle knížce dodává úplně jiný rozměr. Tim Burton je prostě génius. Překlad je za mě poměrně obstojný. Chápu, že překládat básně je velká výzva. Plánuji si koupit i originální anglickou verzi.

06.05.2024 5 z 5

Poslední člověk Poslední člověk Péter Bogáti

Ke knize jsem se (ostatně jako k většině ostatních mých knih) dostal čirou náhodou - prostřednictvím knihobudky.
Nápad mi přijde nadmíru zajímavý, provedení v určitých částech lehce zdlouhavé. Za další menší zklamání považuji otevřený konec, což je ale jen moje osobní preference. Byl bych mnohem radši, kdyby měla kniha jednoznačný, ať už "dobrý" nebo "špatný" konec.
Tento příběh ještě dlouho nepustím z hlavy, dobrý koncept na zamyšlení.

30.04.2024 4 z 5

Pohádky Pohádky Hans Christian Andersen

Už jen kvůli nostalgii musím téhle knize dát pět hvězdiček - jako malý jsem ji vždy četl s tátou. Náš společný oblíbený příběh je "Starý dům".
Kniha je také doplněna úžasnými ilustracemi, které krásně dokreslují všechny příběhy.

Nespavost Nespavost R. Jenn Johansson

Knihu jsem četl již před několika lety, takže si ji vybavuji jen tak nějak matně.
Obal, název i nápad knihy mě tehdy velice zaujaly. Také si pamatuji, že mi konec příběhu připadal tak nějak divný a nesmyslný. Někdy bych si ji rád přečetl znovu.

Labyrint (1.-3. díl) Labyrint (1.-3. díl) James Dashner

Zajímavá trilogie, která podle mě zaujme každého!

29.05.2024 4 z 5

Hodina relativity Hodina relativity Dmitrij Bilenkin (p)

Nějaké příběhy se mi líbily víc, nějaké míň - tak to zkrátka bývá u každé sbírek povídek. Má asi nejoblíbenější z těch deseti je povídka Nebuďte mystikem.

Modří lidé Modří lidé Pavel Bagrjak

Tato kniha, přestože mě v podstatě dostala zpět ke čtení, zpětně nebyla velký zázrak. Průměrná kniha s průměrnými postavami, průměrným prostředím a poměrně zajímavým rozuzlením. Nic, nad čím bych po přečtení nějak dlouho přemýšlel.

30.04.2024 2 z 5

Planeta devíti klanů Planeta devíti klanů Georgij Šach

Obě témata oběvující se v knize mě poměrně bavila. První téma okatě napodobující Romea a Julii, jen v daleké budoucnosti, by bylo samo o sobě dobrý koncept pro celou knihu, ale mým snad ještě oblíbenějším tématem, objevujícím se ve většině knih se sci-fi tématikou je "robotizace" spolu se zánikem umění a celkové lidskosti.
Kniha stojí za přečtení.

30.04.2024 4 z 5