terryaknihy terryaknihy komentáře u knih

Ačkoliv čtu historické romány, tak už dlouho se mi nestalo, že bych po dočtení knihy byl tak hrozně smutná...
Perry vložil celý svůj život na papír a už od útlého věku až po nynější dny nás seznamuje se svou nejhorší nepřítelkyní, kterou je závislost. Pokud nebudete ke knize přistupovat s vírou, že ucítíte typického Chandlera, ale muže, který se tak snažil a zároveň prostě nemohl.. Tak vás knížka stejně jako mě prostě dostane.. Z knihy je cítit určitý smutek, pokora, osamělost, ale úcta a respekt. Nikdy jsem ani neměla ponětí, kolik opiátů může existovat, ale cením si poznámek pod čarou, které je čtenáři vysvětlí.
Jen dvě věci mi při čtení nesedly. První, že celou dobu Perry o vše mluví moc hezky, ale k Reevesovi se vyjádřil dvakrát neuctivě. Proč? Přišlo mi to úplně mimo celkové smýšlení knihy a vypadalo to, jak kdyby to tam někdo vložil dodatečně.. Druhou věcí je přeskakování v čase. Perry často skáče při vypravování časem a občas to působilo zmatečně. Navíc, pár částí se tam i opakovalo.
Pokud jste však s Chandlerem vyrůstali, je podle mě knížka rozhodně nutností. Jsem ráda, že taková biografie vyšla a může třeba i některým lidem bojujícím se závislostí na alkoholu či opiátech pomoci.

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Jsem holka, co na seznamkách strávila pár let, takže tahle knížka mě nemohla minout.
Historky z Tinderu a vlastně nejen z něj, možná spíše ze života samotné autorky a jejích přátel byly hezky humorně napsané a příjemně se stránky jen a jen otáčely. Možná někdy byly zážitky psány až moc cynicky, což třeba u mě jako těžké romantičky, způsobilo jeden rozkol. V případě části s Titanicem jsem trochu kroutila hlavou :D.. Ale každý to cítíme a bereme jinak a o tom ten život je :).
Pokud hledáte příjemné oddechové čtení, u kterého se pobavíte, Historky z Tinderu jsou dobrou volbou.

Opouštím ostrov Opouštím ostrov Tomáš Zástěra

Byla jsem v soutěži velký fanoušek Tomáše a je mi i jeho humor velmi blízký. Přečtení knihy mě nemohlo minout!
Jedná se o vtipné, milé a leckdy i dojemné historky z Tomášova života, které hezky zpříjemní pár chvil. Osobně by mi vůbec nevadilo, kdyby se Tomáš i více rozepsal, ráda bych s knihou strávila více času. Co mě na knize zaujalo nejvíce, tak to je naprosto božský autorům bohatý a barvitý popis různých věcí či situací. Dodává to textu hezky humorný nádech.

Královna šťastných katastrof Královna šťastných katastrof Dylan Newton

Ideální odpočinková kniha, která mě nalákala už hned od pohledu. Původně jsem neměla v plánu se do ní pustit, ale její hezké recenze mě nakonec nalomily :).
Ona dělá svatební obřady a on je spisovatel hororů. Příběh nám nabízí humorné části a milý romantický nádech. Jediným problém příběhu je, že podobných už člověk četl mraky, kór když jste milovník romantiky. Přesto si myslím, že knížka si své čtenáře rozhodně najde a já se párkrát dost zasmála :).

09.11.2022 4 z 5

Havraní dvůr Havraní dvůr Viktorie Veselá

Havraní dvůr mi přímo sedl do vkusu. Jedná se o standalone, lehoučkou fantasy a velmi jednoduše napsané dílo. Možná na můj vkus až trochu moc jednoduše, protože příběh je podle mě vhodný pro YA, mladší čtenáře. Přesto je to psáno hezky a díky své ponuré atmosféře a tajemství, která se vysvětlí až na konci, mě to nutilo číst dál a dál. Hlavní postava Grizelda je velmi hezky vykreslená, je zvídavá, samostatná a velmi chytrá :). Celkový námět na knihu ohledně kláštera sv. Magdaleny byl zajímavě vymyšlený a prostředí bylo popsáno dostatečně barvitě. Mrzí mě jediné, a to je vcelku uspěchaný konec. Zvládla bych klidně o 50 stran víc.

03.11.2022 4 z 5

Z Madridu do oblak Z Madridu do oblak Alena Vachtová

Magdalena vyrůstala v socialistickém Československu a musím říct, že u sbližování se s její rodinou se mi líbilo, jaká nesou typická česká jména (Lada, Luděk, Boženka..) a i třeba ty klasické věci z minulosti, jako Mladý svět či Čtyřlístek. U Gabriela to bylo s těmi názvy a jmény náročnější, jelikož pochází z Argentiny.. :)
"Jejich přes půl století dlouhé životy se sloučily v Madridu alespoň na jediný večer a spojeny budou už navždy vzpomínkami."
Byla jsem moc zvědavá, jak příběh překladatelky a muzikanta skončí, a co nám přinese. Jedná o hezký a dobře čtivý příběh, což mě nutilo se ke knize vracet. Na poli českých autorů vzniká spousta knih, které se věnuji válečné problematice, ale takto neotřelý a ojedinělý příběh se mi dostal do rukou asi poprvé. Nemít pár hlušších míst, byla by kniha jasnou adeptkou na nejlepší knihu letošního roku. Přesto ale musím knihu doporučit, bylo to opravdu příjemné první setkání s autorkou.
"Měli svobodné duše, věřili snům a odpovědi hledali v hudbě..."

01.11.2022 4 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

Musím říct, že jsem až moc mile překvapena, jak jsem si tenhle grafický román užila. Nahlédnout pod pokličku Temnyjovi minulosti bylo skvělé a prožít si jeho “vzpomínky” se mi fakt moc líbilo.
Bylo dobře vidět, jak to měli těžké, ale zároveň tam ta jiskra vlídnosti a dobrosti jeho osobnosti byla cítit. Člověk se díky tomuto komiksu tak nějak dozví právě to pozadí vzniku místy pro griši.
Bylo to příjemné čtení a díky nádherným ilustracím to byl zároveň i moc hezky strávený čas s příběhem. Knihu mohu rozhodně doporučit a nějak tuším, že to bude letos skvělý dárek k Vánocům :).

25.10.2022 5 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Strašně dlouho jsem se nemohla začíst a dost tomu pomáhal celkový tón obrovské deprese, který na mě při čtení lehal. Jedná se o celkem náročnější dílo v rámci komplikovanosti psychologie postav, jelikož rodina, které se příběh věnuje, je plná tajemství. Tajemství, která mají všichni a postupně za ta léta je rozežírá zevnitř. Na jednu stranu je zpracování postav výborné a vytříbení některých postav v průběhu příběhu je zajímavé.
První dvě třetiny knihy se celkem mimo zajímavé popisy postav hodně dlouze táhly. Poslední třetina tu knihu absolutně odbourala! Tsunami, která ovlivní život celé rodiny je zpracovaná perfektně a se spoustou děsivých detailů. Lehce jsem si vzpomněla na výborný film Nic nás nerozdělí. Na styl psaní jsem si tedy musela celkem zvykat, ale kdybych se na začátku tak dlouho nezačítala, bylo to vcelku povedené dílo.

18.10.2022 3 z 5

Všechno, co jsme měli Všechno, co jsme měli Jennifer Bright (p)

Po delší době z edice RED přišla na řadu kniha, která mě chytla hned na samém začátku. Nenacházíme se totiž ve školních lavicích, ale v útulné kavárně spojené s knihkupectvím. Celé trauma, které zažila Kate bylo až neskutečně dobře popsáno, což dodávalo zajímavý nádech a lehké vstávání chlupů u celého příběhu. Popravdě jsem čekala, že tohle bude Kneidl (Nedotýkej se mě) šlapat na paty, jenže ten konec knihy mě šíleně zklamal. Bylo to až moc sladké a veškeré ty tvrdé rány byly sfouknuté lehce ze stolu. Velká škoda, jelikož ten příběh byl velmi kvalitně nastartován.. Zároveň text obsahuje nespočet chyb a je to řazeno jako YA, což vzhledem k věku postav je podle mě špatně.. Navíc chybí varování ohledně toho, co se děje v knize. Tohle tam má být (třeba Iosifoni to ve svých knihách má:)).

16.10.2022 3 z 5

Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Martin Vopěnka

Václav Havel je pro mnohé ikonou, ale já byla v té době sotva na světě, když byl ve svém prvním volebním období co by prezident ČR. Když jsem zjistila, že se chystá tato kniha byla jsem nadšená, že konečně pana Havla pochopím a bude mi bližší, což se ale bohužel moc nestalo. Kniha se z půlky věnuje dění od roku 1933, kdy Hitler přichází pořádně k moci a zároveň poté sledujeme chvilkami i dospívání Havla v rámci tehdejšího režimu. Vlastně mě paradoxně bavilo daleko více číst si historii naší země a poválečnou politiku, která byla v knize zpracována hezky a relativně jednoduše, takže jí kdokoliv jednoduše pochopí.
Absolutní bombou jsou ty nádherné ilustrace! Klobouk dolů, protože tohle se vážně povedlo a já se těšila při obracení každé strany, co mě zase čeká :).
Celkově knihu hodnotím 3,5/5 hvězdiček. Věřím, že těm, kteří o naší poválečné historii moc nevědí, může být tato kniha hezkým průvodcem. Navíc krásně graficky zpracovaným :).

14.10.2022 4 z 5

Sváděj mě Sváděj mě Stacey Kennedy

(SPOILER) Dle obálky a anotace jsem čekala takovou drsnější erotiku, která bude hlavní náplní celého příběhu, čehož jsem se tedy moc nedočkala. Nicméně kniha je napsaná strašně čtivě a lehce, takže stránky rychle ubíhají. Hlavní postava Rhyse se mi velmi líbila, celkově utvořená jeho osobnost byla skvělá. Oproti tomu Zoye byla taková hodně naivní a lehce “lapitelná, i když potom co si zažila… Mísil se v boj s odevzdaností, což mě občas zaráželo, v jakých momentech se to objevilo :). Vedlejší postavy tady hrají úplně skvělou roli a já se moc těším na další díl, který bude o Elise. Její vtipné popichování s Archerem bylo krásnou třešničkou příběhu a já se těším, až se rozvine v jejich vlastní příběh.
Příběh mi ale přišel lehce neukotvený, ale možná to bude tím, že to bylo takové soft čtení. Kdyby tam nebyly asi dvě hot scény, tak bych to doporučila i mladším čtenářům. Kniha bude podle mě úplně skvělá pro ty, co začínají s erotikou, či je láká si něco jednoduchého a odpočinkového přečíst. Je to taková spíše romantická pohádka :).
Hodnotím celkově 3,5/5 :).

14.10.2022 4 z 5

Když jsme se ve škole učili dobu Národního obrození, většina z nás v tom měla pěkný guláš. Kdybych měla tuhle knihu tenkrát po ruce, rozhodně by se mi to učilo o 100% líp!
Karolínu sleduju na instagramu už nějaký pátek, a podle mě to tak dělá většina z nás. Její videa jsou dovolím si napsat legendární a mé oblíbené s Božkou, jak utíká a za ní Lambl, Němec, atd… To mě vždycky dostane :D. Měla jsem možnost se účastnit i jedné besedy, což všem mohu rozhodně také doporučit :).
Průvodce literární histerií 19. století je kniha, na kterou jsem se šíleně těšila. Asi vás nepřekvapí, že jsem jí slupla během chvilky, ale to čtení jsem si náramně užila. Nejen, že jsem si doplnila pár informací například ze života Máchy či Borovského, ale i ten kus života Světlé a Nerudy mě dostal. Samotná kniha je doplněna o nádherné ilustrace, ale zároveň nám Karolína doporučuje i různé tipy na výlety v okolí, které jsou spojena s našimi vlastenci. Najdeme tam i několik doporučení na jejich literaturu a zároveň pikantní odbočky v podobě rodinných pout :D. Jak jsem zmínila videa, častokrát jsem si při čtení na některé vzpomněla a pousmála se.
Knihu všem mohu jenom doporučit a věřím, že na střední vám to trochu i ulehčí školské životy :).

09.10.2022 5 z 5

Její keřík Její keřík Penelope Bloom

Ze začátku jsem byla nadšená, ale nadšení se potom postupně začalo vytrácet. Pravdou je, že to nakonec nebylo tak špatné. Jen v určitém momentu to ztrácelo chvilku šťávu. Celá tahle série neurazí, ale úplně si z ní na zadek nesednete. Přesto je to milé čtení, občas humorné, které vám zkrátí volné chvilky u kafča. Její keřík mě nakonec přesvědčil, že i když se mi hlavní postavy úplně nelíbí, ty vedlejší příběh dokážou utáhnout. Zase jsem úplně prošvihla moment, kdy proběhlo bezhlavé zamilování, což se mi u Bloom stává docela často. Je to hrozný fofr…
Návrat v podobě Williama a Hailey jsem si ale moc užila a díky lehkému čtení to byly příjemné necelé tři hoďky, co jsem s knihou strávila.

08.10.2022 3 z 5

Coura Coura Jana Bernášková

Prvě to popravdě byl celkem šok, jelikož příběh je celkem posetý vulgarismy, což by mi v knižní podobě dělalo určitě velký problém. Jenže audioknihu namluvila neskutečná Jitka Ježková, a to i všechny prciny světa, mi byly rázem jedno :D. Jitky nádherný přednes mi pomohl ihned vplout do příběhu a já začala prožívat svých 12 hodin po boku hlavní postavy Lucie.
Lucie byla celkem střela, hezká zrzavá herečka, která žila s Karlem a společně vychovávali roztomilou dceru, kterou měla Lucka s bývalým partnerem Tomášem. Lucka procházela různé konkurzy a snila o tom být slavnou divadelní a televizní herečkou. Popravdě právě pohled do hereckého světa, vztahové a rodinné problémy, to mě na tom šíleně bavilo! :)
Lucka měla několik kámošek, které každá se svými partnery zažívaly různé radosti, tedy hlavně strasti a společně si různě pomáhaly. Velmi oceňuji, že autorka nám dokázala rozjet více linek díky několika postavám, všechny skvěle zakončila, ale dokázala mě do poslední chvíle držet lehce v napětí. Lucie potkává totiž svou lásku z minulosti, která jí naruší domácí idylku a spustí nečekaný slet událostí.
Během čtení jsem se nasmála (Lucky rozmluvy se šedivkou :D), kroutila očima i hlavou, ale i se chvilkami držela za srdce. Je to takový lehoučce přitažený příběh za vlasy, který vás ale nutí číst/poslouchat dál a dál, protože nás ten konec prostě zajímá:D! Oceňuji i super zakomponování názvu knihy do příběhu :D.

03.10.2022 4 z 5

Pan O Pan O Lauren Blakely

Až na počáteční strach, že se mi nedařilo hned začíst, to bylo skvělý :). Blakely je asi nejlepší erotickou autorkou v rámci popisu erotický scén! Žádný hambatý úchylný slovíčka, ale tolik žhavých scén. Bomba prostě! Příběh mi přišel sám o sobě krapítko slabší, než Můj klenot, ale vcelku to byla příjemná oddechovka a jsem moc ráda, že jsem knížku přečetla :). Musím souhlasit ale s jedním komentářem tady, že mě mrzí obálka :( Nick byl potetovaný a na obálce to je absolutně vypuštěný, škoda…

01.10.2022 4 z 5

Všechno bude dobrý, Beth Všechno bude dobrý, Beth Barbora Koutná

Kniha Všechno bude dobrý Beth mě na první pohled velmi zaujala svou krásnou barevnou obálkou, a když jsem si přečetla anotaci, věděla jsem, že se do příběhu o Bethany chci pustit.
Pravdou ovšem je, že po přečtení úplně nevím, jak příběh hodnotit. Barbora má evidentně aspiraci na to, být velmi dobrou autorkou, ale za sebe musím říct, že je trochu potřeba se ještě vypsat. Nicméně se jedná o young adult příběh o mladé školačce, která trpí anorexií a zažívá spoustu nenadálých událostí. Velké plus byl vývoj hlavní postavy a čtivost, to se mi moc líbilo. Bohužel velké mínus byla určitá přeplácanost a to, že anorexie nebyla více propracovaná a nezabrala více prostoru v příběhu, což jsem tak nějak dle anotace očekávala. V podstatě bylo rychle vyřešeno, ale na druhou stranu se jedná o YA a možná to bude pro mladší ročníky lépe stravitelnější.
Knížku rozhodně doporučuji mladším čtenářům a nakonec se mi líbilo, že @cosmopolis_cz do vydání takové knihy šel v rámci své edice YA :).

29.09.2022 3 z 5

Dr. Máma: Zpověď pediatričky prvorodičky Dr. Máma: Zpověď pediatričky prvorodičky Klára Sekyrová

Chystáte se mít mimčo? Nebo si vzpomínáte, jaké bylo to poprvé? Těhotenství, první pohled na vaše mimčo a následný rok různých radostí i strastí? Přesně tohle popisuje Klára Sekyrová ve své knize Dr. Máma :).
Před pár dny se mi díky spolupráci s @nakladatelstvi_rosier dostala kniha do rukou a já jí potřebovala ihned otevřít. Obálka mě ihned zaujala, jemné tóny a kniha je navenek i uvnitř nádherně graficky zpracovaná. Uvnitř knihy se totiž nachází krásné kresby, takové tím jedním tahem, které krásně podtrhují téma, kterému se kniha věnuje.
Klára je sama pediatričkou a myslela si, že jí studia na vše připravily. Bohužel každý je úplně jiný a nikdy se asi nejde připravit na vše. O to více se mi líbilo, že nám Klára svůj příběh vypráví i s dávkou humoru a čtení je tak velmi příjemné. Kniha se věnuje těhotenství a prvnímu roku života. Hrozně moc oceňuji rady, které Klára v knize doporučuje a je mi jasné, že si knihu rozhodně ještě v budoucnu otevřu, jelikož to bude dobrý průvodce s přípravou. Ať už na tašku do porodnice, cestování, kojení či domluvení si laktační poradkyni. Moc se mi líbily i části, kde jsou zmíněny příběhy z její ordinace :).
Mám ke knize asi jen jedinou výtku - mohla být delší, klidně o 200 stran :D! Dokázala bych si s láskou představit, že s knihou strávím více času :).

29.09.2022 5 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

(SPOILER) Raději dávám spoiler, jelikož si nejsem jistá, aby vám můj popis Háda něco nevyzradil :)...
Velmi milé překvapení! Popravdě první polovina knihy byla výborná, ale ten konec mě trošičku zklamal, vzhledem k tomu, jak to celou dobu bylo našlápnuté, čekala bych větší boom :). Jako milovník mytologie jsem si tenhle zvrácený svět užívala, ale jednu věc autorce neodpustím (proto ta hvězda dolů).. Hádes je bůh podsvětí, takže jsem čekala, že bude více surovější a chladnější, než že bude rychle poblázněný. Víc by mi sedl, kdyby měl daleko komplikovanější osobnost :). Jinak je to skvělé prostředí, má to dobré postavy a zajímavý námět. Velmi se těším na další díl, který v originále již letos vyšel a bude o Psyché (dokonce má lepší hodnocení!) :).

21.09.2022 4 z 5

Zvrhlý král Zvrhlý král Rina Kent

Postava Elsy byla tvrdohlavá, chytrá a bojující se svými démony. Aiden byl pro změnu velmi temperamentní, sexy pokérovaný fotbalový týpek, který neznal NE jako odpověď. Je to opravdu příběh plný šikany, znásilnění, lží a spousty tajemství. Přesto ale musím přiznat, že to nebylo až moc “dark”, bylo to na určité hranici snesitelnosti a možná trochu i uvěřitelnosti. Prostředí střední školy, stejně jako partička fotbalistů se mi líbila. Nejlepší vedlejší postavy bych asi vypíchla Kim a Ronana :D.
Navzdory nálepce takového temného žánru přiznávám, že se mi vznikající pouto mezi hlavními postavami velmi líbilo. Bylo to sexy a bylo to hravé. Co mě překvapilo byl skvělý konec, který tomu zvýšil laťku, jelikož asi v půlce začal příběh trochu klopýtat.
Do dalších dílů se určitě pustím, jelikož mě zajímá rozuzlení několika tajemství, které byly pouze nastíněny. Všechny postavy skrývají spousty neznáma a já se těším na jejich odkrytí. Dle GR jsou první tři díly o těchto postavách a následující čtyři knihy jsou o vedlejších postavách :) . Nultý díl byl o Levim a Astrid, tak uvidíme, zda se ho dočkáme i v překladu.

21.09.2022 4 z 5

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Autorka nám prostřednictvím své knihy shrnuje období 1948-89. Rozděluje ho na čtyři části a v každé se věnuje třem zajímavým tématům - Duch doby, Sport a Jak se lidem žilo. Na konci jsou poté rozhovory s 8 různými lidmi . Kniha je plná významných událostí, ale hlavně také věcmi, které jsem sama (bohužel) slyšela poprvé. Kauzy ohledně přehrady Orlík (při její tvorbě), pracovních táborů, hokejistů na olympiádách či pády letadel.. Jak tehdejší režim ovlivňoval životy rodinám, tuzex nebo první cesty do Rakouska… Ačkoliv se zde nachází spousty informací, je to předneseno logicky a dobře stravitelnou formou, takže hezky čtete a postupně jen valíte oči a nasáváte vědomosti . Už dlouho jsem nepoužila tolik lepíků!
Celkově mě kniha neskutečně mile překvapila a rozhodně jí patří místo v mých TOP knihách za letošní rok! Díky albatrosmedia jsem měla možnost si knihu přečíst před vydáním, ale už se moc těším na finální verzi, která bude doplněna ještě o grafickou přílohu .

20.09.2022 5 z 5