terryaknihy terryaknihy komentáře u knih

Stánek s polibky Stánek s polibky Beth Reekles

(SPOILER) Pravdou je, že kniha není vůbec špatná, jen v rámci filmu je použito daleko více věcí, které jsem si zamilovala, takže mi při čtení chyběly. Nejvíc mi chyběl tanec, pravidla pro přátelství a celková změna scény stánku s polibky. Každopádně samostatná kniha je příjemným startem v rámci YA a ideálním vodičem pro začátek, než si pustíte film. Je to čtivá odlehčená verze pro mladší, kde není tolik dramat v rámci lovestory s Noahem, ale i tak je tu celkem cítit jejich láska a zároveň přátelské pouto mezi Leem a Elle. Paradoxně musím říct, že nejoblíbenější postava v knize pro mě byl Noah, i když ze začátku dostal docela naloženo, aniž by k tomu byl důvod.
Upřímně bych si přála dříve přečíst knihu a až potom vidět filmy, ale kniha je v rámci žánru YA určitě skvělým romantickým doplňkem do knihoven všech dospívajících knihomolů.
Malé doporučení od terryaknihy: pusťte si při čtení soundtrack od filmů, hezky to doladí atmosféru :).

06.09.2022 3 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Snoubenky smrti pro mě bylo asi jedním z největších překvapení letošního roku a rozhodně jedna z TOP knih za 2022. Od prvních stran příběh pohltí a jeho temná detektivní linka se hezky line příběhem. Všechny tři hlavní postavy byly dobře vykreslené, a ta atmosféra ponurého předválečného Berlína byla naprosto perfektní. Po šíleně dlouhé době nemám knize vůbec co vytknout a díky skvělé čtivosti užívala jsem si každou stranu.

02.09.2022 5 z 5

Urob mi to Urob mi to Stela Rouge

:(. Na začátku to bylo celkem vtipné, lehce i sexy. Ale to, co se z postav potom stalo za psychopaty? Jak se autorka snažila vytvářet různé “náhody” v příběhu. I když je fakt, že dobrý příběh to celkově postrádalo, protože to byla taková nepovedená směsice s naprosto plochými postavami. Jsem z toho úplně nešťastná! :D Našla jsem ale tři plusy, díky nim tu jednu ⭐️ vydřela kniha. Bylo to lehce čtivé (překvapila mě mile slovenština). Pěkná obálka k erotice a aspoň trochu dobrý vývoj postavy Hany (i když to na konci bylo rychlý). Incest, znásilnění, tvrdý sex, nechutnosti level milion (a to díky čtení erotiky vydržím hodně, ale kdo to budete číst, pochopíte…

31.08.2022 1 z 5

Jak zachránit včely Jak zachránit včely Sebastian Hopfenmüller

V knize se dozvíme, že je několik druhů včel a například včely divoké jsou nejdůležitějším opylovačem rostlin a zároveň nemají nikoho, kdo by jejich práci lépe zastal. Kniha se soustředí na přiblížení včel člověku a hlavně na to, jak bychom my sami, mohli pomoci včelám k lepšímu životu. Navíc je krásně graficky zpracovaná, jednoduše psaná a lehko uchopitelná.
Dostal se mi do rukou takový průvodce, který by ocenili všichni se zahrádkou či balkóny, aby mohli být nápomocni. Ve světě vymírá spousta druhů zvířat a proti vymření včel bychom měli něco dělat...

31.08.2022 5 z 5

Zabiju tě pro pár stovek: Vražedný životopis Ivana Roubala Zabiju tě pro pár stovek: Vražedný životopis Ivana Roubala Ondřej Krotil

Po delší době jsem sáhla po knize, která mi vůbec nesedla. Pravdou je, že samotný příběh o Roubalovi jsem neznala, ale poslední dobou tyto kriminální knihy zažívají velký hype, a mě to v případě vraha Roubala velmi zajímalo… Roubal musel být velmi chytrý taktik a ne jen ledajaký lajdák. Vše, co mu prošlo bylo neskutečné. Ano, dříve to asi bylo i jednodušší, když se jel styl “není tělo, není vražda”. Ale postupně se okolo Roubalo dělo tolik zvláštních věcí a nikdo s tím nic nedělal. Musel ovládat perfektně zastrašovací taktiky, jelikož jeho okolí nikdy nic prozradit nechtělo, nebo ho dokonce jedna z obětí ani neidentifikovala, když jasně věděla, o koho jde.. Kniha byla psaná hrozně chaoticky, často se přeskakovalo a působilo to velmi zmatečně. Bylo tu také nespočet chyb v textu a opakující se souvětí. Na závěr mě štvalo, že jde v postatě pořád jen o domněky autora. Většinou nepotvrzené závěry, které si on myslí, ale nechá na nás, co si z toho vezmeme. Ačkoliv má kniha nádhernou obálku, obrázková příloha uvnitř byla absolutně zbytečná… Mrzí mě to, ale toto za mě bylo velké zklamání :(.

28.08.2022 2 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Zvířata napadl smrtící virus a všechna musela být utracena. Aby lidé měli maso a jatka mohla jet dál, přišli s nápadem jíst lidské maso. Nazvali ho speciálním masem a začali chovat samce a samice pro potravu.
Popisy jednotlivých poprav a kompletní projití jatek byl docela masakr. Co mi ale dělalo větší problém, tak to bylo násilí na zvířatech. Po stránce 177 jsem tu knihu strašně nenáviděla. Co se týká zvířat, tak jsem citlivouš a hrozně mě to naštvalo.
Kniha je psaná velmi jednoduchým jazykem a úsečné věty na mě působily tak nějak neprofesionálně a kazily mi trochu “zážitek” ze čtení. Během čtení mě kniha dvakrát překvapila a ten konec byl dost velké překvapení… Je to dystopie s velmi dobrým poselstvím. Rozebírá lidskost a ukazuje na neskutečnou sobeckost společnosti. Bylo chvilkami dost děsivé, že by to mohlo být i dost reálné…
Hlavní postava Marcose, stejně jako vedlejší postavy mi v příběhu nijak zvlášť k tělu nepřirostly. Ten konec byl svým způsobem logický, ale strašně děsivý k obrazu naší společnosti.
Nakonec jsem hodnotila 3/5⭐️. Originální námět, zajímavé zpracování, skvělá obálka..

23.08.2022 3 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Kniha nás zavádí do městečka Horní Jelení v období 1918-1946. V rámci několika hlavních postav je nám vyprávěn jejich příběh, který vychází ze skutečných událostí, což mě upřímně chvilkami mrazilo. Jedná se totiž o období po první světové válce až skrze druhou světovou válku a my prožíváme s místními právě dopad války na jejich životy. Postupně se dostaneme také třeba do pohraničí a na Slovensko.
Autor píše zajímavých jazykem, který může zpočátku dělat trochu problém. Oříškem pro mě bylo si zvyknout na různé časy a právě zvyknout si na styl psaní. Když jsem si ale ke knize sedla na delší chvilku, úplně jsem tomu propadla. Postupně mi začala třeba Jaruna a Jenda přirůstat k srdci a já se bála konce… Stránky odehrávající se s Otou a Jendou v lese, a také stránky v rámci přestěhování Josefy a Václava do vily v pohraničí, tak ty mi dělaly při čtení hrozně ouzko (o pochodu smrti se snad ani nemusím zmiňovat)…
Jedná se o ponurý, smutný, srdceryvný, ale nádherný příběh, který není rozhodně poslední, jaký jsem od autora četla. Až na počáteční delší začtení a konec, kdy mi chování určité postavy přišlo nelogické, vám to rozhodně mohu doporučit. Hodnotila jsem 4/5

16.08.2022 4 z 5

Jsem tu pro tebe Jsem tu pro tebe Lenka Křížová

Oproti autorčině prvotině mi přišel příběh trochu slowburn, ale díky tomu jsme měli čas poznat blíže obě hlavní postavy. Každá má nějakou minulost a nějaké neduhy. Co oceňuje je to, že příběh se netočí pouze kolem romantiky a lehké erotiky, ale zabíhá do náročnějších témat (alkoholismus, trauma, rodinné problémy…), takže příběh má své poselství .
Dar z nebe byl obohacen o obrázky souhvězdí a ani zde nám nechybí hezké jemné obrázky pro dotvoření příběhu.
Až na mé počáteční problémy se začíst, lehce se zorientovat a utvrdit v postavách (Kamil je dobré číslo), se mi kniha hezky četla a těším se na další autorčin počin .

10.08.2022 4 z 5

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

Miluju, miluju, miluju! Absolutně ideální letní odpočinkové čtení, ve kterém najdeme ztřeštěnou hlavní hrdinku a pěknýho naštvanýho hrdinu. Celkově i to prostředí pro mě byla novinka a lovení krabů mi přišlo zajímavé :D. Je to psané tak krásně čtivě s krátkými kapitolami, že knihu nebudete chtít odložit! Za sebe můžu jedině doporučit a doufám, že bude ještě vidět :)!

01.08.2022 5 z 5

Tyhle fragmenty Tyhle fragmenty Bianca Bellová

Byla jsem na knihu hrozně natěšená už od jejího vydání. Obálky prostě host umí a i tato je boží. Popravdě mě ale kniha celkově trochu zklamala. Některé povídky byly výborné, ale jiné se mě vůbec nedotkly. Povídka, která ve mně určitě zůstane je ta, kde slečna chodila na rande s mužem z internetu.. Brr... Ještě teď mě mrazí. Znovu si knihu ale asi už nepřečtu, spíše sáhnu po Lidmile Kábrtové :).

Léto v Kavárně nových začátků Léto v Kavárně nových začátků Debbie Johnson

(SPOILER) Páni, tak tady jsem si ale naběhla :D.. Dle obálky jsem po knize čapla ve snaze začíst se do hezké a příjemné romantiky s nádechem Julie Caplin. Jak jen jsem se mýlila..
Nakonec se to ale četlo krásně rychle a nebýt jedné opravdu smutné části (já tohle prostě blbě nesu..), tak to bylo velmi dobré. Označila bych knihu za takové drama, kdy se nám hlavní postavy snaží vyrovnat s úmrtím manžela/rodiče a každý po svém, v novém prostředí. Všechny postavy byly sympatické a asi každý by chtěl místo, jako je Kavárna nových začátků navštívit. To místo, kde se mění životy :).

Až půjdeš, zavři za sebou Až půjdeš, zavři za sebou Anna Moricová

Naše hlavní postava Lucie studuje medicínu. Pro každého na první pohled je to chytrá a vyrovnaná pětadvacetiletá slečna. Opak je však pravdou.. Lucie svádí každodenní vnitřní boj sama se sebou a snaží se to zvládnout. Když se na scéně objeví Tomáš, tak to trochu zamává kartami.
Z počátku jsem se nedokázala do knihy vůbec začíst. Lucie mi byla nesympatická a její rozhodnutí mě šíleně vytáčely. Postupně jsem si uvědomila proč a začalo mi to stále víc a víc vrtat hlavou. V Lucii jsem viděla kousky sebe, a proto bylo pro mě ze začátku hodně těžké tomu přijít k chuti..
Lucie je obdivuhodnou postavou, která má těžkou minulost i přítomnost a během čtení zjistíte, že s ní začínáte cítit. Tak moc, že nebudete chtít dojít ke konci knihy.
Je to bolestný příběh skrze nitro ženy, která se snaží být silná, prožívající lásky a neskutečné bolesti nejen skrze PPP.

Korunovace Korunovace Lena Valenová

Námět a hlavně anotace knihy zní absolutně skvěle. Co kdyby na Pražském hradě nesídlil prezident, ale král? Nápad s monarchii v České republice se mi moc líbil a upřímně doufám, že v dalších dílech se dočkáme třeba i hlubšího kontextu, jak bude monarchie ovlivňovat republiku, to by bylo zajímavé :)! V knize se nachází velké množství postav, což v rámci eknihy je docela masakr, ale pro papíráky je autorka připravena a na konci najdete kompletní seznam. Stejně je u knihy i hezká mapa na začátku, pro dokreslení atmosféry. Velké množství postav u mě bohužel způsobilo pomalejší čtení a hůře se mi dostávalo do příběhu. Naše tři hlavní postavy - Albert (budoucí král), Leontýna a Felix, měly každý svůj zvláštní osud. Kniha byla celkem smutná, jelikož každý se vyrovnával se smrtí svého krále a jen těžko se jim po krátké době přizpůsobovalo další korunovaci.
Autorka píše hodně popisně a v rámci příběhu dostaly dost prostoru i vedlejší postavy, které hodně komplikovaly děj. Ať už to byl stážista, osobní ochranka nebo zahradníkova dcera. Příběh je plný rodinných dramat, tajných lásek, detektivní zápletky, závisti a touhy po moci. Jako velké plusy v knize jsem určitě vnímala zapojení českých pohádek a různých legend. Dotvářelo to hezky dané prostředí, do kterého nám autorka příběh zasadila. Dobrá byla i zmínka o dřívějším komunismu a postava Třešničky :D.
Co mě zarazilo byla zvláštní jména (Čeněk Břitva, nebo když ve stájích narazíte na pana Juráška :D). A zmíněné anglicky show must go on, které mi v českém prostředí nějak nesedlo. Leontýna mi jako postava vůbec nesedla, vadilo mi její zvláštní chování, ale zajímal mě daleko více Albert. Doufám, že v dalším díle dostane více prostoru :). Posledních cca 50 stran kniha dostala celkem akční nádech a konec byl docela zajímavý. Takže nezbývá, než čekat na jaro 2023, kdy je přislíbeno pokračování :)

Druhá šance pro Zoe Druhá šance pro Zoe Michaela Schmiedlová

Kniha mě velmi nalákala svou obálkou a měla jsem jí v hlavě tak dlouho, že jsem nakonec zaklikla na eshopu Grady koupit :D.
Druhá šance pro Zoe je takovou typickou knihou pro mladistvé, takže pro mě v knize toho úplně tolik nebylo. Věřím, že číst tento příběh třeba ve svých “náct”, tak bych byla nadšená!
Dvě časové linky, dvě vypravěčky (Zoe a její matka). V příběhu se stane několik smutných událostí, ale ve finále nám ukazuje, že všechno zvládneme, když budeme s lidmi, které máme rádi. Je to jednoduše čtivé a doporučila bych to všem mladistvým :).. pro nás starší je tam skvělý recept na dortík s tajnou ingrediencí :)!

28.07.2022 4 z 5

Zdál se mi zase ten stejný sen 1 Zdál se mi zase ten stejný sen 1 Joru Sumino

Moje první přečtená manga a popravdě jsem zjistila, že mi tenhle styl nějak nesedí. Příběh sám o sobě byl ale docela pěkný, i když hodně smutný až depresivní. Příběh má několik knih, ale nebudu dále pokračovat..

28.07.2022 3 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

V prvním díle jsem si celkový koncept Rebelek z Oxfordu naprosto zamilovala. Proto mě trochu mrzelo, že v rámci tohoto příběhu, tedy druhého dílu série, mi docela dlouho trvalo se začíst. Ze začátku mi Lucie totiž nebyla úplně tou extra sympatickou hlavní hrdinkou, její chování bylo někdy.. no… :) Tristan byl skvělý, ten mi padl do oka hned! Jeho humor byl odzbrojující :D.
Každopádně pořád témata, kterým se kniha věnuje jsou skvělé, je to výborně napsané a i když je to bichlučka, tak to přečtete klidně během dvou/tří večerů.

28.07.2022 4 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

No, tohle se prostě moc nepovedlo… Nápad pro sepsání zločinů do knihy mi přijde super, jen to zpracování teda dost pokulhávalo. Bylo to sakumprdum, bylo toho zbytečně moc a vlastně si toho nakonec ani moc nepamatuju. Kdyby bylo méně příběhů a více to šlo do hloubky, udělala by podle mě autorka líp. Ve finále se mi nelíbí moc ani to grafické zpracování. Proč jsou zvětšené části textu věty, které nejsou z 80% stěžejní pro příběh? Nechápu. “Bavilo” mě pár případů, ale fakt mě mrzí, že tam nebylo více detailů. Do další knihy, co vyjde za pár dní/týdnů se určitě nepustím…

24.07.2022 2 z 5

Slunečné dny a mořský vánek Slunečné dny a mořský vánek Carole Matthews

S touto knihou, která má nádhernou obálku navozující léto, se mi do rukou dostal příjemný romantický příběh. Zpočátku bylo celkem náročnější se začíst, jelikož příběh plyne pomalu, ale díky sympatickým postavám se do příběhu nakonec člověk dobře dostane. Jodie nebyla jednoduchou postavou, dostala několik ran za sebou (odcizení od manžela, možné podvádění, zhroucení snu..), což ji neskutečně vyčerpalo. Líbilo se mi ale, že se rozhodla odjet a zkusit přemýšlet a utříbit si svoje myšlenky. Zároveň nové prostředí jí navodilo nové možnosti a doslova ztratit hlavu :). Kdo by neztratil hlavu u sympatického Neda a jeho vyřezávání dřeva motorovou pilou :D! Konec mě trochu mrzel, přece jen si to zasloužilo krapánek víc roztáhnout, ale nakonec jsem velmi spokojená. Příběh mi sedl tenkrát do nálady a přečetla jsem ho za dva večery :).

19.07.2022 4 z 5

Pěšec Pěšec Skye Warren

Pěšec nám představuje pana Gabriela, o kterém toho vlastně ani moc nevíme (ani věk, což mi osobně vadilo nejvíc :D) a Avery, která potřebuje peníze, a tak se ocitne na dražbě.. Kde ale draží sebe na 30 dní…
Bylo to neskutečně čtivé, takže jsem se bohužel nezastavila a během odpoledne knihu na jedno posezení přečetla. Je to jednoduché a přesto smyslné. Erotiky tu není až tolik, tak se není čeho bát. Velmi se mi líbilo spojení chtíče, života, šachů a mytologie - bomba!
Krátké kapitoly, příjemné postavy (až na strejdánka - fuj), odkrývání minulosti a příjemný chtíč. Tohle za sebe můžu doporučit! Nebýt zbrklého konce a stálého oslovení “malá panna”, tak bych hodnotila naplno, ale i tak se těším na další díl, očekávám pak i více :)

11.07.2022 5 z 5

Ochraň mě Ochraň mě J. L. Beck

První cca půlka knihy vypadala celkem dobře, až jsem si říkala, že jsem ráda, že jsem téhle sérii dala ještě po prvním díle šanci. Bohužel pak se příběh absolutně nějak zvrhnul a já byla nešťastná. Keira byla velmi naivní, až trochu hloupoučká a Damon mi přišel, že bojuje s bipolární poruchou osobnosti.. Očekávala jsem erotiku z prostředí tvrdého gangu, ale byla jsem zklamaná. Jediné, co mi utkvělo hodně v hlavě je spojení "sladká šťávička", to mě bude strašit i ve snech :D. Nebýt lehké čtivosti a krátkých kapitol, knihu bych odložila. Bohužel se tedy se sérií loučím a dál pokračovat nebudu...

11.07.2022 2 z 5