terryaknihy terryaknihy komentáře u knih

Ne/promlčeno Ne/promlčeno kolektiv autorů

Tak tohle bylo neskutečné čtivo!
Vzhledem k mému bývalému studiu mám určité znalosti v rámci práva, ale číst případy a vidět to reálně v praxi je vždycky o něco bolestnější. Pravdou je, že také souhlasím s tím, že vražda či znásilnění by měly být více trestány, natož aby na ně platila lhůta promlčení.
Kniha nám popisuje, jak lhůty promlčení ovlivnily uvedených několik desítek lidí. Matky svých milovaných dětí, které už nikdy neuvidí, nebo dcery svého tatínka, jehož vrahy nikdy nedoběhne spravedlnost. Proč? Protože jejich trestný čin je dávno promlčen...
Příběhy byly krásně propojené, brutální a bolestné. Už při čtení mi běhal mráz po zádech a obrázkové přílohy mi ještě naložily (nedoporučuji slabým povahám). Tuto knihu bych doporučila úplně všem, jelikož se nejen výborně čte, ale něco nás naučí (pár zákonů), ale zároveň ve vás rezonuje i dlouho po dočtení... Výborné!

19.05.2022 5 z 5

Mrtvé hlasy Mrtvé hlasy Katherine Arden

Zrádné mlhy daly laťku velmi vysoko :). Když jsem však začala číst Mrtvé hlasy, ylo to stejně nadupané! Stahoval se mi žaludek a měla jsem chlupy nahoře. Bohužel v průběhu čtení to místo eskalace mělo sestupný pád. Každopádně pořád to bylo milé a rychlé čtení, že jsem ráda, že jsem s knihou pár hodinek strávila. Všechny hlavní postavy mám moc ráda a ráda jsem se s nimi znovu potkala. Na další díl se těším a jsem zvědavá, čím nás autorka překvapí :).

02.05.2022 3 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Malá Kiera se ztratila na den díkuvzdání a my sledujeme, jak se rozjíždí obrovské pátrání, které však nebere konce. Nebyl by to napínavý thriller, kdyby nám nenabídl zajímavé postavy a několik zvratů. Kvalitní stránkou tohoto příběhu je několik časových rovin, pohledy od různých postav a když se přidá pohled únosce, tak to nabírá skvělé grády. Popravdě jsem zpočátku dala 20 stran a úplně mě to nechytlo. Další den jsem se ale začetla a už to prostě musela dočíst! Je to výborně čtivé, čemuž napomáhají velmi krátké kapitoly a výborný styl psaní.
Popravdě jsem často měla zadržený dech a někdy i chápala chování postav. Bezmoc rodiny a celková psychologie postav je tu vykreslena velmi dobře, ale upřímně postava Miren mi teda asi jako jediná sympatická prostě nebyla (nechápu).. Zarazila mě autorova “úchylka” :D pro oranžovou barvu a zároveň i obálka knihy. Je nádherná, ale zkrátka mi k příběhu vůbec nesedí..

14.03.2022 5 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Okolo vesnice Oakdale jsou temné hvozdy, které jsou plné příšer. Trolové, hadí ženy, nebo třeba vlkodlaci… Rudý vlk je retelling na Červenou Karkulku a musím říct, že se mi tento fantasy příběh s kapkou hororu líbil.
Naše hlavní hrdinka Adéla ani netuší, co všechno na svých bedrech má, ale to se brzy změní, jelikož již dovršila 16 let. Adéla totiž pochází z rodu žen, které potají chrání svou vesnici před hrozbami z hvozdu a nyní se bude muset podrobit výcviku, aby zvládla své milované bránit, protože les je nevyzpytatelný.
Příběh je hezky čtivý a námět na takový fantasy příběh se mi moc líbil. Děj mi přišel originální, ale nakonec mě mrzlo, že má kniha jen 300 stran. Občas byly některé pasáže takové rychle prolítnuté… Ocenila bych více rozepsaný výcvik a více bojů s různými příšerami. Líbily se mi vedlejší postavy a provedení romantické linky :).
Konec knihy byl absolutní šok a strašně ráda bych se dočkala nějakého druhého dílu, jelikož prostor by tam byl… ;)

11.02.2022 3 z 5

Pečeme s Kafkou Pečeme s Kafkou Tom Gauld

Příjemné komiksové stripy, příjemná hodinka. Několikrát jsem se zasmála, ale některé stripy mi nepřišly moc vtipné, nebo jsem je asi nepochopila :D...

18.01.2022 3 z 5

Taju pro tebe Taju pro tebe J. T. Geissinger

Během dvou dnů jsem stihla přečíst tento v pořadí již druhý díl ze série Vzplanutí. Popravdě po velmi podařeném prvním díle (Hořím pro tebe) jsem měla docela vysoká očekávání. Bohužel Joellen byla pro mě velmi nesympatická postava, která dostala do vínku od autorky naivitu, slepost a ani kapičku sebedůvěry. Samozřejmě se v příběhu dozvíme, proč si sama vůbec nevěří, ale tak dvě třetiny knihy je to doslova i otravující. Naproti tomu Cam mi tu krásně zachraňoval příběh. Mladý, přidrzlý a sexy skot, jenž se přestěhoval do vedlejšího bytu, tomu nejde odolat :P. Bohužel Joellen má oči už 10 let pouze pro svého ženatého šéfa.
Líbil se mi humor, kterým je kniha značně posetá, kdy se nám tu hlavní postavy stále pošťuchují. Zároveň vytváření lásky ze strany Cama je velmi dobře cítit, jen kdyby dostala Jo trochu víc rozumu dříve, bylo by to příjemnější čtení. Docela dlouho se příběh vlekl a pak to bylo hoprupšup a hotovo. Každopádně velmi oceňuji poděkování autorky a velmi s ním souhlasím. Přátelé a rodina by si měli pomáhat a navzájem se podporovat :)!

09.01.2022 3 z 5

První pravidlo: nezamilovat se První pravidlo: nezamilovat se Felicia Kingsley

Kniha První pravidlo nezamilovat se, mě už neskutečně zaujala obálkou a skvělou anotací, která mi tak nějak zněla jako pan a paní Smithovi. A jelikož jsem dostala, co jsem očekávala, byla jsem nadšená.
Nick i Silvye jsou výborní ve své zlodějské práci, avšak každý si pracuje po svém a výhradně sám. To se však změní, když si jsou oba najati na stejnou loupež jedním z nejslavnějších sběratelů umění.
Tím, že se oba nesnesou je vám asi jasné, že příběh je psán skvělou odlehčenou formou a jelikož se i nasmějete, tak je to skvělá velmi čtivá oddychovka. Jejich cílem je získání Cassanova deníku, a tak nějak mi to chvilkami zavánělo i stylem Dana Browna, jelikož i když tu máme romantickou linku, příběh projde několika zajímavými zvraty.
Je to sice jedna z těch knih, u které je vám celkem jasné, jak skončí… Ale přesto má příběh rozhodně co nabídnout a věřím, že si ho skrze Nicka a Silvyi užijete stejně dobře, jako já :).

03.01.2022 4 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

Neskutečně nabitý příběh o Lilianě mě emočně rozbořil. Autorka se pustila do těžkých témat, jako je domácí násilí, rodinné vztahy.. Ale zároveň to vyvážila obrovskou touhou, láskou, a také pevném přátelství. Když se člověk dotkne dna a najde znovu vůli žít a dovolí si být šťastný. Když si uvědomí, že i on má to právo být ve svém životě šťastný, tak o tom přesně tento příběh je. Kniha se během dvou dnů, co jsem ji neskutečně hltala, dostala do TOP knih za rok 2021 a dám za ní ruku do ohně. Prosím, dejte knize šanci. Pevně věřím, že se vám bude líbit. Má kompletní recenze bude brzy na instagramové profilu Knihy Dobrovský.

03.01.2022 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Popravdě Darcy je pro mě moje maximum v rámci strašidelných knih. Kór tato série jsou takové soft horory, ale upřímně, tento díl byl za mě zatím slabší. Bylo tam za mě až moc fantasy prvků, což mi kolikrát moc vadilo. Samotná duchařina byla provedená moc pěkně a napsáno to zase bylo skvěle čtivě. Takže se těším na další díly, ale za mě zatím nejlepší díl Duchové rodiny Folcroftů :)

06.12.2021 3 z 5

Dar z nebe Dar z nebe Lenka Křížová

Příběh Matyáše a Kristiána mi byl osobně mnohem bližší, než postavy v autorčině prvotině. Oba mají své neduhy z minulosti a velmi se mi líbilo, jak se s tím postupně poprali. Vedlejší postavy zde dostaly také docela dost prostoru, což mě moc těší, jelikož je skvělé mít příběh rozmanitější, i když je nám vyprávěn “pouze” z pohledu hlavních postav.
Prvně jsem příběh četla před vydání v rámci PDF, ale teď ve finální podobě klobouk dolů za moc pěkné ilustrace (@hannahp.artwork). Do rukou se mi dostala hezky čtivá gayromance, kterou moc doporučuji. Pokud vám První muž přišel moc fofr, tak Dar z nebe vás podle mě uspokojí. I když jsme hození do vody, tak nám tu vztah teprve rozkvétá a zoceluje se. Ačkoliv, chtíč a láska je jiná věc asi co?;).
Btw - ty oči frajera na té obálce?

25.11.2021 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

"Ach Eddie..." - tohle přesně se mi honilo při čtení i po dočtení v hlavě.
Naprosto neskutečné, bolestné a zároveň svým způsobem nádherné čtení. Děkuji Eddiemu za to, že našel odvahu ŽÍT. Eddie nepřežil jen Osvětim, ale několik jiných pracovních táborů. Naučil se během života spoustu důležitých věcí pro své přežití a hlavně potkal spoustu lidí, díky kterým vše přežil. Pobrečela jsem si hodně, takže občas se to četlo hůře, ale to jen díky slzám.. Jinak je to naprosto nádherně sepsaných 200 stran osobního příběhu, který ve vás bude ještě nějakou dobu rezonovat.
Knihu bych doporučila jako povinnou četbu klidně do škol. Je psaná jednoduše, ale přesto vám předá více, než některé učebnice.

09.11.2021 5 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Když koukám na komentáře tak nejsem jediná, která měla od knihy lehce jiný očekávání. Čekala jsem mrazivé prostředí, že se budu aspoň lehce bát, v noci chodit hůře spát.. Nic z toho jsem nedostala. Přesto příběh nabízí velmi zajímavý náhled do psychiatrické léčebny a velmi dobře vykreslenou hlavní postavu Amy. Kniha má také naprosto nádhernou a krásně propracovanou obálku, která dokáže rozhodně zaujmout.
Díky kratším kapitolám a dobrému stylu psaní se mi povedlo knihu přečíst velmi rychle, ale musím se naučit od knih nic neočekávat, pak věřím tomu, že by mě Klíč daleko více dostal skrze svůj emotivní vnitřek do kolen. Pokud vás ale prostředí psychiatrických léčeben láká, vzhůru do knihkupectví pro ukořistění svého příběhu :).

01.11.2021 3 z 5

Prudký vzlet Prudký vzlet Bianca Iosivoni

Už Strmý pád za mě byl příběhově jako lepší průměr, ale mrzí mě, že Prudký vzlet mě zklamal. První dvě třetiny knihy se točily kolem Hailee a jejích dokola se opakujících myšlenek. Ty dvě třetiny byly hodně opakující se a dlouho se vlekly. Ovšem poslední třetina mi přišla jak kdyby se autorka lépe vyspala a řekla si, tak pojďme z toho udělat tu romantickou knihu a dáme tam nějaké prvky. Jen díky té poslední třetině (kterou bych samostatně hodnotila hodně vysoko) jsem nakonec dala 2,5 hvězdy.
I když kniha zpracovává velmi těžké téma, vadilo mi, že to nemělo určitou šťávu :(.. Přesto se tomu nedala upřít velká a rychlá čtivost a milé vedlejší postavy.

04.10.2021 2 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Popravdě novodobá poezie není něco, čemu bych pořádně rozuměla. Přesto jsem si nechtěla nechat ujít fenomén s názvem Rupi Kaur. Moje první sbírka Mléko a med mě však vcelku velmi uchvátila. I když jsem popravdě nerozuměla všemu, tak některé části ve mně dost rezonují ještě teď a v rámci těch bolestných po rozchodu jsem se i našla v minulosti. Feministický konec to za mě trošičku zkazil, ale na druhou stranu chápu poselství knihy, díky kterému hodnotím takto vysoko.
Ať se stane cokoliv, vždy to zvládneme :).

29.09.2021 4 z 5

Co když se utopíme Co když se utopíme Sarah Sprinz

Tak tohle byla celkem těžká horská dráha. Začátek byl fajn, prostředek nic moc, ale ten konec. Ten konec mě dostal a hezky jsem si pobrečela. Líbil se mi název knihy a jeho propojení v příběhu, prostředí medicíny a školy, přátelství a monstrózní čtivost (edice RED to prostě umí no :)). Mrzelo mě však chování Laurie, které bylo občas na pěstičku. Většina postav se chovala spíše jako teenageři, než dospělí vysokoškoláci a některé pasáže mi tam přišly trochu navíc (díky čtivosti je ale lehce přehlédnete). Tím zpracováním konce si mě však kniha omotala kolem prstu a nějakou chvilku po dočtení ve mně rezonovala. Za rozebrání tak bolestného tématu má u mě autorka velké plus.
Jen, kdybych těm hlavním postavám tu lásku od začátku věřila, bylo to takové moc na honem no :) Což se v poslední době u romantik moc nevídá.
Celkově hodnotím jako 3,5/5 hvězdiček :).

29.09.2021 3 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

V knize sledujeme tři dějové linie, kde máme vcelku dost velké množství postav. Jsem zvyklá, že linie se vždy protnou, ale tady jak byly tři, tak to působilo dost zmatečně. Chvilkami jsem se ztrácela a párkrát jsem se i vracela zpět. Menší problém pro mě byly i samotné postavy, které mi nebyly úplně sympatické. Asi až na děti .
Přesto musím vypíchnout, že nápad pro příběh byl velmi originální. Kniha je psaná krátkými kapitolami, což pomáhá na čtivosti (možná bych jen ocenila nadpis kapitol pro lepší orientování). I když začátek byl pomalejší, tak konec byl velmi dobře zpracován, takže ve výsledku nejsem vůbec zklamaná.
Podle mě v rámci žánru je kniha průměrná, ale na druhou stranu jsem slyšela větší chválu na jiné knihy autorky, takže jí asi příště dám ještě šanci :)

29.09.2021 3 z 5

Život za oceánem Život za oceánem Dominika Valentová

V první řadě mě neskutečně upoutala nádherná obálka. Samotné desky jsou i moc příjemné na omak, takže velký palec nahoru.
Všeobecně si YA romány (sem bych spíše příběh zařadila) už celkem hodně vybírám, ale když v sobě skrývají nějakou přidanou hodnotu a jsou dobře napsané, proč ne. V tomto příběhu sledujeme Lindu, která je nešťastná. Rozhodne se se svým životem naložit tak, aby to změnila. Odchází ze školy a míří do Ameriky, kde bude dělat au-pair.
Kniha byla dobře čtivá, líbil se mi kontext toho, že by člověk měl jít za svými sny a že může dělat to, po čem touží. Jsem ráda, že kniha nebyla takový ten přeslazený doják, kdy vše dopadne růžově. Čteme o snech, o životě…

29.09.2021 4 z 5

Hodná holka, zlá krev Hodná holka, zlá krev Holly Jackson

Po knihách YA už moc často nesahám, ale Holly Jackson je teda velmi dobrá záruka kvality. Pipa je neskutečně odvážná hlavní hrdinka, která se tentokrát po vyřešení případu Sala vrací zpět k vyšetřování, ale tentokrát je to trochu jiné. Zase, je to napínavé, zase, je to velmi dobře napsané! Líbí se mi i decentní vztahová linka s Ravim a nemůžu opomenout dechberoucí grafické zpracování celé knihy. Nádhera!

16.08.2021 5 z 5

Odsuď mě Odsuď mě J. L. Beck

Po nějaké době mě zklamala kniha, ve které jsem měla vcelku velké očekávání. Jedna z nejduležitějších věcí, kteoru v knihách hledám je, souznít s nějakou postavou. Abych se dokázala vžít do příběhu. Ani Elyse, ale Hrdina (ano, ten překlad je hodně nezdařený, bohužel :() mi nepřirostli k srdci. Příběh byl naprostý fofr a od 10. strany se milovali? Nešlo jim to věřit :(...
Odsuď mě oficiálně prý není 1. díl, ale prequel, který nám má představit mafiány. Uvidíme, co přinesou další díly, ale musím říct, že nebýt té čtivosti, tak knihu nedočtu :(....

02.08.2021 2 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Kniha Tchyně je přirovnávána k tvorbě B.A.Paris, Shari Lapeny nebo Liane Moriarty. Upřímně dle tohoto přirovnání jsem čekala thriller, ale ten jsem nedostala.
Přesto je pravdou, že bych příběh popsala jako rodinné drama s perfektně popsanými mezilidskými vztahy, což čpí takovým Sedmilhářkovským nádechem.
Příběh je hlavně o dvou postavách - tchyně Diana a snacha Lucy a je vyprávěn z obou pohledů těchto žen a jak z přítomnosti, tak z minulosti. Musím říct, že můj vztah k Lucy byl odzačátku moc hezký, kdežto s Dianou jsem to měla až do konce jako na houpačce. Velký palec autorce nahoru dávám za vedlejší postavy, které byly úžasné, složité a přesto dostaly dost prostoru, aby nám utvořili kvalitní příběh. První polovina knihy pro mě byla velmi táhlá, a to mě šíleně zklamalo. Docela dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, jelikož tam nebylo moc cítit to napětí, které jsem očekávala. Vykreslení a budování rodinných vztahů je velmi komplikovaná věc, často to bývá běh na dlouhou trať a je fakt, že po dočtení jsem si uvědomila, jak příběh působí reálně.

28.07.2021 3 z 5