terryaknihy terryaknihy komentáře u knih

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

(SPOILER) Pravdou je, že některým ta něžná obálka připadá spíše romantická, ale zdání klame. V tomto případě dostanete do svých rukou velmi dobře zapeklitý psychologický příběh, který je vám vyprávěn prostřednictvím tři hlavních postav.
Jestli něco poslední měsíce fakt miluju, tak je to vykreslení psychologie postav a jejich myšlenek, a to jsem tady přesně dostala. Ze začátku to pro mě bylo lehce zmatečnější, ale když se mi vyprávění zajelo, stránky ubíhaly jedna báseň.
Některé postavy budete milovat a jiné nenávidět (jo Bruce.. Mluvím o tobě! :D)..

15.12.2021 4 z 5

Dcera ztracených bohů Dcera ztracených bohů Alžběta Komrsková

Kniha má absolutně skvělý nápad na příběh, že jsem jí přečetla během jednoho večer! Velmi dobře napsaná prvotina z pera české autorky. Mám upřímně ale pár výhrad - nepropracovaná romantická linka, rychlý konec labyrintu, někdy věci byly až moc nereálné (třeba to absolutní vyčerpání před vstupem do labyrintu, to jsem kroutila hlavou a ještě přišla o botky :D).
Na to, že tento žánr knih úplně nečtu musím říct, že jsem byla příjemně překvapená.
Zakomponování božstva se mi moc líbilo a nebýt toho fofr konce, i bych hodnotila trochu více :)

10.11.2021 3 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

S velkou radostí vám můžu říct, že i tohle je emocionální pecka! Ale, trošičku jiná, než na co jsme byli zvyklí. Dostaneme tu velmi dobré a reálné postavy, vzrůstající lásku, budování přátelství a co víc - budování důvěry. Mikey je silná postava, která se snaží myslet hlavně na ostatní a svou cestu se snaží vyšlapat tak, aby byli spokojení hlavně ostatní. Julian je velmi uzavřený, kterého pohlcují skrytá tajemství.
Laura je přebornicí v tom, že při čtení na vás stránky doslova přenáší veškeré pocity a vy prožíváte skrze slova příběh s hlavními postavami. Prosím nezalekněte se toho, že kniha má skoro 500 stran. Čte se to tak rychle, že se sami budete divit.
Nemůžu vám tu napsat bližší společenskou problematiku, které se příběh věnuje, jelikož to pro mě bylo velké wow (v anotaci se nic nedozvíte), ale Laura nás tím krásně a reálně provedla.
Jen vám knihu za sebe můžu s klidným srdcem doporučit. Moc se těším na další díl, kde nahlédneme do příběhu Cassie a Auriho, jež jsem si i tady velmi oblíbila.

09.11.2021 5 z 5

Zaříkávačky Zaříkávačky Emanuela Valentini

Další psychologický thriller, který mě od nakladatelství Metafora velmi mile překvapil! Protkání zaříkávání a forma uzdravování se mi velmi líbil a celkový nápad na příběh byl super. Kniha se line ve dvou časových liniích. Sledujeme hlavní postavu Sáru teď a v době, kdy byla malé dítě. Postupně se nám odkrývají různá tajemství a seznamujeme se s podivnými postavami. Upřímně ty mi dělali v knize celkem problém. Bylo jich tam docela dost a vyslovování jejich jmen byla fuška :D. I když jsem konec vcelku odhadla, tak Zaříkávačky beru jako jeden z velmi dobrých psychothrillerů pro podzimní dny :).

29.09.2021 4 z 5

Být normální je na hovno - Jak žít, učit se a být úspěšný mimo běžné mantinely Být normální je na hovno - Jak žít, učit se a být úspěšný mimo běžné mantinely Jonathan Mooney

Samotnou mě velmi překvapilo, co vše se v minulosti (nedaleké!) v rámci otázky normality řešilo. Co se v rámci toho muselo zlého udát a nikdy to nebylo pořádně prošetřeno. Seznámila jsem se s pojmy např. eugenika a Hitlerův řez. Místy mi bylo docela ouzko, jelikož mi to připomíná, jak můžeme být za dnešní dobu vděční (ačkoliv to dle některých asi není perfektní, ale co je?).
Autor píše občas odlehčenou vtipnou formou, což působí hned příjemněji a hezky se ty fakta pamatují. Kniha je rozdělena do několika kapitol, mně osobně nejvíce v paměti utkvěla kap. 4. Sám autor trpí dyslexií a nikdy si jako normální nepřipadal. Své vyprávění prokládá i příklady, což miluju.

16.09.2021 5 z 5

Město duchů Město duchů Victoria Schwab

Ha! Prej kniha pro mládež. No já se několikrát celkem bála při čtení :D Navíc jsem knihu rozečetla potom, co jsme měli s bookaboutdaniel na IG Strašidelný stream, kde jsme si povídali o strašidelných knihách. Ale! Příběh je nádherně napsaný, lehce čtivý a hrdinka je úžasná mladá a nebojácná slečna. Námět tzv závěsu s přechodem na druhou stranu se mi velmi líbil a místo krásného Edinburghu navazovala pěknou atmosféru ke knize. Knihu bych doporučila přibližně aspoň od 13 let, ale rozhodně předá něco i dospělým :)!

13.07.2021 4 z 5

První muž První muž Lenka Křížová

V první řadě mě překvapilo, že kniha je relativně tenká a pár recenzí, kdy se vytýkala uspěchanost příběhu. No.. Já byla mile překvapena. Jedná se o takovou tu letní lásku, která vždycky byla urychlená přece. Navíc, když se zamiluješ, neřešíš přeci čas ne?
Popis míst a sexuálního napětí se mi velice líbil. Kniha mi dala emoce, lásku, zajímavé myšlenky, hezké prostředí a úžasné postavy. Párkrát jsem se při čtení i nasmála.
Velmi oceňuji celkové provedení knihy, jelikož pevná vazba byla příjemná, ten sexy týpek na hlavní stránce perfektně sedí k příběhu a roh s vlajkou je krásné a jasné označení, co od příběhu očekávat. Za mě jedna z nejpovedenějších LGBT knih, co jsem zatím četla a jsem velmi šťastná, že pochází z pera české autorky :).

13.07.2021 4 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Sandie Jones

Spíše než thriller bych to uchopila jako rodinné drama. Přesto to ale ty thrillerové prvky (hlavně ke konci knihy) má. Kniha se mi neskutečně líbila, jelikož mám ráda v takových knihách popisy myšlenek postav a jejich emoce. Charakteristika byla velmi dobře podaná a líbily se mi i linky vedlejších postav. Za mě dobrá oddychovější kniha, kterou doporučuji :).

13.07.2021 5 z 5

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

Achjo. Poslední díl mé oblíbené série a velmi těžko se mi loučilo. Máme tu Jude - nevydařená kariéra herečky a Blakea - zraněného basketbalistu. Byla tu lehká změna oproti předchozím dílům, a to to, že hlavní postavy se již znaly a hlavně spolu dříve chodily. Jen to nedopadlo úplně slavně. Jude přijíždí do Woodshillu za svým bratrem, kde nějaký čas bude bydlet. A jo… Její bratr bydlí s Blakeam :)!
Já si tenhle díl naprosto užila. Užila jsem si, jak mi stránky, jako vždy, utíkaly pod rukou a milovala jsem všechny postavy. A za co Moně děkuju je to, že dokázala přivést v určitý moment všechny postavy, jako takové rozloučení ️.

02.07.2021 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Poprvé se mi stalo, že jsem u CoHo čekala déle, než se pořádně začnu. Příběh mi přišel dost táhlý a já si pořád říkala - proč to všichni tak milují? Už se to musí rozjet... Nebylo to vůbec špatné, CoHo píše velmi dobře, když došlo na dodatek autorky vše jsem pochopila, ale částečně mi to přišlo takové nahuštěné. Každopádně poselství knihy a myšlenky byly moc dobré.
Za mě budu ale pořád dávat přednost jiným knihám od autorky.

06.05.2021 4 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

Kniha Nejkrásnější dárek v sobě ukrývá 12 nádherných povídek na vánoční téma od různých českých autorů. Některé povídky mě absolutně uhranuly a některé se mi “pouze” líbily, ale i tak, tohle je excelentní dílo. Nápad dát vzniknout takovou knihu s českými autory je skvělý nápad. Obálka s nádhernými ilustracemi i uvnitř mě uchvátila ještě předtím, než jsem knihu držela v ruce. Mám ráda povídky a pokud vás tyto typy knih alespoň trochu baví, prosím, tuhle si přečtěte. Každá z povídek je jiná a každá se vás svým způsobem dotkne a pohladí po srdci.

04.02.2021 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Foley píše skvěle, stránky pod rukou ubíhají ani nevíte jak.
Sledujeme zde příběh party kamarádů, kteří se znají z Oxfordu a stráví spolu Silvestra v končinách Skotské vysočiny. Sledujeme děj od 30.12. do 2.1. a z několika pohledů samotných postav (3 spolužačky a Heather s Dougem, kteří se starají o chatky). Věc, která se mi líbila asi ze všeho nejvíce je, že ačkoliv je to “parta kamarádů”, tak postupně se dozvídáme, že se až tak upřímně rádi nemají. Od začátku je styl popisu pocitů postav tak osobitý, že i když je nenávidíte, prostě si je zamilujete - nebo aspoň já. Celkem zajímavé bylo, že kapitoly Douga byly vyprávěny ve 3. osobě. To mi trochu motalo hlavu, ale naštěstí to nijak příběhu neublížilo. Protože konec byl wow?

04.02.2021 5 z 5

Labuť a lovec Labuť a lovec Jiří Březina

Velmi zajímavý kraťounký příběh protkaný mytologií, který mi ve finále moc nesedl. Měla jsem velký problém se zasazením příběhu do dané doby a některým věcem jsem nerozuměla. Je to příběh, který je místy zahalen tajemstvím. Nakonec se mi nejvíce líbila postava labutě, ač ten konec byl takový… Zvláštní :). myslím, že dám přednost autorovým detektivkám, protože ta čtivost bude určitě lepší :).

30.04.2024 2 z 5

Poslední večeře Poslední večeře Anna E. Wahlgren

Poslední večeře vám nedá napínavý krvák a obří zvraty. Naopak se autorka skrze partu různorodých přátel věnuje mezilidským vztahům a hlavně psychologii každé postavy. A to bylo brilantně zvládnuté, takže za to má u mě kniha velký plus. Parta lidí, kde každý má nějaké tajemství, ale Ava se rozhodne po 10 letech všechny pozvat na večeři a vyřešit, kdo tehdy zabil jejich kamaráda Williama v jeho bytě, když u něj všichni byli doma.
Z počátku jsem pár tipů měla, kam by se příběhl mohl ubírat, ale byla jsem vedle. I když to není plné zvratů, přeci jen jsem párkrát překvapená byla. Postavy se někdy chovaly trochu zmatečně, ale líbilo se mi, že každá byla jiná. Navíc nápad s tajemnými krabičkami a i ty obrazy, to bylo fajn zpestření.
Pokud máte rádi psychologické thrillery, tak tahle kniha je určitě dobrou volbou!

12.03.2024 4 z 5

Bodyguardka Bodyguardka Katherine Center

Už na začátku dostane naše hlavní postava Hanna několik životních ran. Zemře jí maminka, opustí jí přítel a v práci jí nařídí dovolenou. Ale ona nechce “odpočívat, i když si to přála její mamka. Chce se vrhnout do práce a nad ničím jiným nepřemýšlet. Ono to ani jinak v její práci nejde. Dělá bodyguardku a lítá všude po světě za klienty, kde je třeba. Tentokrát se však naskytne práce po boku slavného miláčka Hollywoodu - Jacka. Hanna do toho prvně nechce jít, nechce se jí předstírat přítelkyni, ale nakonec jí šéf společně s Jackem přesvědčí.
Líbilo se mi prostředí, kde se příběh odehrával. Zároveň práce bodyguardky je pro mě v rámci knih celkem neprobádané téma, takže kdyby tam bylo více informací o práci, nezlobila bych se. Obě hlavní postavy byly vcelku příjemné, ale nelíbil se mi Hannin žárlivý expřítel a trochu mě mrzelo, že příběh neměl žádný větší boom. Bylo zajímavé celkem sledovat Hannu, jak v jedné chvilce je čistě profesionální, ale v další je prostě “jen člověk
Jedná se o příjemné romantické čtení, od kterého od začátku přesně víte, co dostanete. Asi bych si knihu zvolila spíše na léto k vodě, jako takové nenáročnější čtení, ale vzhledem k tomu, že na začátku se příběh rozjíždí o Valentýnu, to nakonec nebylo vůbec na škodu :).

14.02.2024 3 z 5

Svatba Svatba Nicholas Sparks

Kdo jste četl Zápisník jedné lásky, tak si určitě pamatujete Noaha a Allie. Jejich nádherný a naprosto láskyplný vztah, ze kterého vzešlo několik dětí. Svatba se zaměřuje na Jane a hlavně na jejího manžela Wilsona, z jehož pohledu je příběh vyprávěn. Wilson zapomněl na 30. výročí a začal vnímat, že jeho vztah se ženou značně kolísá. Postupně prochází minulost jejich vztahu a rozhodne se, že s pomocí Noaha, kterého chodí navštěvovat, vymyslí překvapení, aby jí po roce vynahradil zkažené výročí a zároveň všechny ty roky předtím, kdy se více věnoval práci, než rodině.
Je to krásný, jemný a srdceryvný příběh, který nás zavádí do života dvou lidí, kteří se milují, ale zapadli do stereotypu. Wilson svou ženu miluje, ale cítí ve svých vzpomínkách, že se jejich vztah postupně přeměnil a je čas s tím něco dělat. Současně návštěvy Noaha a jeho vzpomínky na Allie jsou hezkou třešničkou, jelikož jejich vztah a hlavně jejich snaha o jeho budování, je krásný příklad.

11.02.2024 5 z 5

Než zjistíš pravdu Než zjistíš pravdu Elena Minářová

Psychologické thrillery pro mě vždycky byly jedním z mých oblíbených žánrů, takže po přečtení anotace jsem nezaváhala a knihu si chtěla přečíst. Je pravdou, že mi anotace trochu něco připomínala, ale o tom později. Navíc mě zlákala i velmi povedená obálka, kniha je opravdu moc pěkně provedená.
Úzké okolí, bohaté rodinky, cvičení jógy a kafíčkování. Tak vypadá začátek knihy, kdy Amanda společně s kamarádkou Iris chodí skoro denně na jógu, poté si zajdou do kavárny dát kafíčko a dortík napůl. Aby přece moc nepřibraly. Sice tak to spíš cítí Iris, ale Amanda má takovou tu vlastnost, že se chce každému zalíbit a být s ním za dobře, takže ve všem Iris vždycky vyhoví. Poslouchá její neustále nářky, ale Amanda si nikdy nestěžuje. Jednoho dne se ale objeví v kavárně Maddie, což postupně Amandě změní život. Maddie je úžasná, milá, obětavá.. S čímkoliv pomůže a je Amandě vždycky k ruce, i v případě pomoci okolo dvou dětí, které má Amanda s Willem. Iris ani Willovi se však Maddie nelíbí, že se jim do života začal intenzivně montovat cizí člověk, jenže Amanda se nedá a s Maddie tráví více a více času. Protože, kdo by nechtěl takovou kamarádku, která vás vyslechne, dáte si s ní pořádnou anglickou snídani a na závěr každá svůj dezert?
Proč se Maddie nastěhovala jako bezdětná a nezadaná do bohaté čtvrti, kde bydlí jen rodiny? Co se skrývá pod pokličkou vždy milé a obětavé Maddie?
Thriller, který svým námětem připomíná tak nějak spojení knih od Shari Lapeny a B.A.Paris. Bohatí majíc svá tajemství, které postupně díky retrospektivám vyplouvají na povrch. Styl psaní byl jednoduchý a tím dobře čtivý, byl tam pohled obou hlavních postav, zmíněné retrospektivy a velmi důležitý epilog :). Ze začátku mi pohled od Maddie přišel trochu zbytečný, jelikož v podstatě opakoval to, co jsme předešle četli u Amandy, ale postupně jsem pochopila, proč je i její pohled tak důležitý. Co mě štvalo, tak byla naprostá naivita Amandy. Chování Maddie, v podstatě cizího člověka, bylo tak do očí bijící! S čím jsem také měla ještě problém, byly jména hlavních postav. Protože Amandě přátelé říkají Mandy a spolu s Maddie jsem občas ztrácela hlavu :D.
V celku mi příběh přišel jako takový pohodovější thriller, nějak jsem se extra nebála a moc jsem nebyla napjatá, což mě během čtení trochu mrzelo. Nedostane se tu žádnému obrovskému zvratu, ale autorka dokáže celý příběh udržet čtenáře na vlně, i když trochu tušíme tak cca od půlky, odkud vítr vane. Co to ale naprosto vyšperkovalo, tak byl konec. Nejvíc mě osobně potěšil epilog, který mi ujasnil, proč je tento příběh ukotven jako psychologický thriller a celé to podtrhl. Možná bych to považovala i třeba za drama, jelikož tu máme tajemství, rodinné problémy, alkoholismus nebo třeba trable v přátelství.
Pokud máte rádi knihy Shari Lapeny, či se vám líbili Sedmilhářky, tak po této knize sáhněte, rozhodně neuděláte chybu :).

11.02.2024 4 z 5

Nezastavuj Nezastavuj Dominika Hájková

Před třemi lety jsem knize Neutečeš propadla a zamilovala si autorčin styl psaní. Velmi mě potěšilo, že se podařilo autorce vydat i pokračování a já se těšila, jak znovu ožije lehce napínavý příběh Alice.
Knihu jsem přečetla skoro na jeden zátah (nemít mimčo, tak mě nic nevyruší :D), což jen dokazuje, že styl psaní je krásně čtivý. Zároveň je vcelku popisný, ale vzhledem k tomu, že kniha má jen 160 stran, tak toho není příliš. A právě ten celkový rozsah je to jediné, co mě na knize zklamalo. Já bych tak ráda četla o 100 stran víc. Tak ráda bych, kdyby autorka trochu protáhla ten konec, který byl lehce uspěchaný.
Nicméně pohledy z několika postav, náhledy do minulosti, vyřešení určitých věcí, které se v prvním díle odehrály, když to řeknu - povrchově. To se mi velmi líbilo. Zároveň bylo na příběhu znát, že autorka pracuje s dětmi a je při jejich popisu velmi vnímavá (Lucinka je prostě zlatíčko!).
Ve finále hodnotím 4,5 hvězdičkami a velmi se těším na další autorčinu tvorbu. Přála bych, aby se jejím knihám dostalo více pozornosti :).

19.01.2024 5 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Cukrárna v Paříži je třetím dílem série Romantických útěků, kdy aktuálně (pokud se nepletu), je ze série venku už 10 dílů. Tentokrát jsem ale poprvé zvolila cestu audioknihy díky slevám u @audioteka_czsk a myslím, že jsem udělala dobře. Přednes Veroniky Lazorčákové byl výborný.
Od začátku poslechu jsem však měla pocit, že mi na příběhu něco nesedí. Zhruba po dvou hodinách mi došlo, že je mi hlavní postava Nina nesympatická a nemůžu se “naladit na její vlnu. Jak se k ní rodina chovala jak k takovému slonu v porcelánu a jí to vadilo, vlastně mi přišlo, že mají pravdu. Často se chovala velmi naivně a nedospěle. V průběhu příběhu se to pak trochu vylepšilo, ale ostatní postavy z kurzu mě bavily daleko více.
V knize nechybí spousta pečení, popisů zákusků, kdy se ty sliny jenom sbíhají. Zároveň zažijeme i výlet po cukrárničkách, ochutnávání místních TOP dezertů a nejsme ochuzeni ani o památky. Prostě klasická “caplinka a já jsem moc ráda, že jsem se do knihy/audioknihy pustila.

30.10.2023 3 z 5

Chlapec z bloku 66 Chlapec z bloku 66 Limor Regev

Chlapec Moše, jenž nám vypráví skrze spisovatelku Regev svůj příběh, nás vrací zpět do druhé světové války, kdy se v Maďarsku začal výrazně rozjíždět antisemitismus.
Zpočátku nám Moše vypráví své idylické dětství a seznamuje nás se svou velkou rodinou. Strýček, babička, bratranec, bratr, Chvilku jsem si říkala, zda je to nutné, nicméně postupem času mi došel Mošův záměr, proč tyto informace nevynechal. Maďaři začali postupně židy utlačovat a jejich vlastní kamarádi a sousedé se od nich postupně distancovali
Bylo mu teprve 13 let, když se svou matkou a mladším bratrem dorazil “dobytčákem do Osvětimi, kde ho po příjezdu čekala selekce. Když mu cizí muž ve vojenské uniformě zašeptal, aby se odpojil od maminky a tvrdil, že je mu 16 let Byl zmatené a vystrašené dítě, které muselo rapidní rychlostí dospět a začít bojovat o svůj holý život. Musel se naučit vyžít s malinkými příděly jídla, bojovat s nemocemi, vyčerpáním, smutkem a neustálým strachem. Musel se naučit stát neviditelným
Číst takové příběhy, to člověku vždy běhá mráz po zádech. Je to jiné, když vám příběh vypráví přímo člověk, který to zažil. Častokrát jsem při čtení protáčela oči nad zvěrstvy, které se děly a zároveň žasla, co tak nebohé tělíčko malého kluka zvládlo přežít. Neskutečné... Když se Moše dostal do bloku 66, byl to pro něj obrovský milník. Blok 66 vedl Antonín Kalina, který se snažil v rámci odboje více vězňům pomáhat a docílil například i toho, že právě děti oddělili do tohoto bloku a rozšířil zvěsti, že jsou nemocní, takže na ně nechodily kontroly.. Mile mě překvapilo, že autorka již píše knihu právě o hrdinovi Kalinovi, který zachránil spousty židovských dětí. Už teď se na knihu těším.
Chlapec z bloku 66 je velmi dobře napsaná kniha o životě, o náboženství (velmi dopodrobna je tu líčeno židovství) a o strachu, který působil jako denní chleba (například, když se pokaždé v umývárně Moše bál, zda pustí vodu nebo plyn. Tyhle vteřiny jeho života si neumím ani představit..).

30.10.2023 5 z 5