TerkaLangoš199 TerkaLangoš199 komentáře u knih

Misery Misery Stephen King

Kniha, kterou jsem musela přestat číst po cestě v autobuse, protože mi bylo až na omdlení z toho, co se tam dělo.
Postavy šíleně dobře zpracované, místy až jako kdyby to nebyla fikce. Celé prostředí je také skvěle vykreslené, jelikož ho není moc a autor po celou dobu knihy přidává detaily. Skoro si myslím, že bych svůj pokoj dokázala uspořádat úplně stejně (jako Kingova další "fanynka číslo jedna").
Četla jsem hodně Kingových knih, ale tuhle bych zařadila mezi jednu z nejlepších ❤️. Na film se bojím podívat. Každopádně - Přečtěte si to!

16.03.2019 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Kniha psaná formou deníkových zápisků manželského páru.
Úvod je trochu pomalejší, ale už tam jsem se začala bát, že někdy můj vztah skončí podobně - že se přestanu snažit; že budu chtít něco, ale manželovi o tom neřeknu a budu doufat, že si to přečte z mých myšlenek. Líbí se mi, jak autorka rozebrala téma "Cool girl", co s přítelem dělá to, co má rád on, a předstírá, že se jí to líbí taky. Začátek je prostě a jednoduše psychologie pětiletého vztahu, takže pokud vás tohle zrovna nebere....
Když Amy zmizí, všechno se začne hroutit a my asi v polovině knihy zjistíme proč. A ten důvod je fakt ší-le-nost! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout... Celý ten nehorázně zvrácený konec mne uchvátil, bylo mi z toho až bych řekla nevolno... Nedokázala jsem si představit, že se takhle někdo může chovat a zároveň jsem Amy tak trochu obdivovala. Ta holka měla geniální plán a svatou trpělivost! :D
Nick je... Nick. Obě dvě hlavní postavy a postava (Mar)Go mne hrozně bavily. Další silný dojem udělají určitě rodiče Amy... miluju je a nesnáším zároveň.

Celkově knihu určitě doporučuju!

24.01.2019 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Knihu jsem četla v angličtině. Zhltla jsem ji za tři dny cest autobusem do školy a ze školy, protože jsem se nemohla odtrhnout.. Mám ráda thrillery a ani tento nezklamal. Bezvadná zápletka, kdy do poslední chvíle netušíte - stejně jako hlavní postava, což vás s ní více sblíží. Konec, poslední stránka mi tak nějak říká, že by mohlo být pokračování. A nebo jen nenechává čtenáři oddychnout a nutí ho, aby přemýšlel, co je pravda?

10.12.2018 4 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Skoro nemám slov. Kniha o nádherném spojení člověka s přírodou. Kniha o lidech, co touží ovládnout vše. A kniha o člověku, co vymění uniformu za indiánskou čelenku.. ❤️

08.12.2018 5 z 5

Mé jméno je Nikdo Mé jméno je Nikdo Kristen Orlando

Kniha mi přišla šíleně cliché. Doopravdy jsem se občas chytala za hlavu a říkala si, že to autorka nemůže myslet vážně.. Neříkám, že jsem knihu nedočetla, to nedělám. Dávám šanci. Ale tahle kniha se té šance nechopila. Možná, kdyby mi nebylo 19, ale jen 12? Lovestory, cool vraždící drsňačka, co ale nechce být jako rodiče. Vychovaná pouze k účelu pracovat pro nejtajnější z nejtajnějších... Možná to vidím až moc kriticky, ale tahle kniha mne doopravdy nezaujala.

08.12.2018 1 z 5

Řekni ano Řekni ano Danny Wallace

Když jsem knihu četla, 'trochu' mě to ovlivnilo v odpovídání na otázky typu: "Nechtěla bys...?". Tak trochu, že se teď každý týden scházím s lidmi z různých zemí, co bojují za mír a snaží se nezi ně šířit určité myšlenky, které k míru vedou. Studujeme knihu a bavíme se. Kdybych tenkrát řekla ne,...
Celkově je to bezvadná myšlenka. Ale řekla bych, že v některých částech dost špatně uchopená a napsaná.. Přesto doporučuji :)

Film jsem neviděla, ale mám v plánu to napravit.

08.12.2018 3 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Knihu jsem přečetla před třemi dny, ale pořád mi vrtá hlavou,... Nepouští mé myšlenky, protože se moje hlava pořád zaobírá tím, co se vlastně stalo dál. Kniha má bezvadně vyprávěnou psychologickou (?) zápletku. Nimrá se postavám v hlavě, ale stejně neřekne všechno - nebo ne hned. Celou knihu jsem byla napjatá a čekala, co se stane. Protože vy víte, že se něco stane... ale kdy? A co vůbec?

❤️

07.12.2018 5 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Neřekla bych, že je to kniha pro děti, ale pokud ano - jsem dítě. Zápletka propracovaná, ne pouze povrchní, a děj, který vás vtáhne dovnitř - do světa, kam byste se možná rádi podívali, ale třeba jste spíše vděční, že žijete zde - ve světě bez monster, která touží po moci a schopnostech. Obrázky v knize jsou milé, ale bez nich bych knihu četla také - je plná dětských, ale přesto starých a v mnoha případech moudrých duší, které si prostě zamilujete (pokud se vám to nepovedlo již v prvním díle).

07.12.2018 4 z 5

Pokoj zázraků Pokoj zázraků Julien Sandrel

Kniha je rozsahem kratší, ale myslím, že z jejího příběhu si může každý vzít něco do života - třeba špetku odvahy dělat něco, pro co vás ostatní budou považovat za blázna (a nebo třeba i za hrdinu? :) ).. Kratičkou chvilku na zamyšlením nad tím, že nám život občas protéká mezi prsty a my si ho nevážíme... nevidíme lásku, kterou k nám lidé cítí. Jsme slepí a jediné, co nám sundá klapky z očí je něco, co bychom nikomu nepřáli.

28.11.2018 3 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Postava vraha byla šíleně nesympatická a hloupě zpracovaná a povrchní, chyběla mi nějaká větší motivace, více rozpracovaná minulost, cokoliv než (! mini-spoiler) jen hloupé řezání do lidí na objednávku.
Druhá dějová linie s detektivy a tatéry už nebyla tak hrozná. Dokonce bych řekla, že se mi líbila, protože téma tetování je pro mě zajímavé a jsem ráda, že jsem si o subkultuře mohla počíst a Marni a Francis byli stokrát rozpracovanější, než vrah.
Celkově celá kniha pro mě ale ztrácí nějaký hlubší smysl tím, že byla prokládána hloupými pasážemi o vrahovi a jeho práci.

05.11.2018 2 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Dokonalé pokračování bezvadné knihy. Opakovala bych se, kdybych hodnotila každý aspekt knihy zvlášť, ale dvě věci říct musím - nesnáším čekání na další díly a taky tak dobře napsané smutné pasáže..❤️

24.10.2018 5 z 5

Kurvítka v hlavě - Proč i chytří lidé jednají hloupě Kurvítka v hlavě - Proč i chytří lidé jednají hloupě Ivo Toman

Velmi zajímavá kniha o tom, jak (ne)fungujeme.. Od té doby, co jsem si ji přečetla se pořád přistihuji, jak mi 'kurvítka' zasahují do myšlenek.

24.10.2018 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Detektivku jsem už dlouho nečetla a po přečtení téhle tuto chybu nehodlám opakovat. Nedokázala jsem se od příběhz odtrhnout, ani při přednášce, ani při přestávce, ani při cestování MHD, při čištění zubů.. (myslím, že je vidět, kam tím směřuji) Když nad tím tak přemýšlím, knize můžu vyčíst akorát to, že už skončila. Opravdu zajímavě propracované postavy i vztahy mezi nimi. Po každé napínavé části nečekané vyústění...
Já nevím, radši už nebudu chválit, prostě si to přečtěte :))

24.10.2018 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tento titul jsem četla jako e-knihu, což mne určitě připravilo o spoustu fyzických kladů této knihy, které zde všichni zmiňují (obálka, kapitoly..).
Přesto bych Šest vran zařadila mezi jednu z nejlepších fantasy, kterou jsem kdy četla ❤️. Psychologie postav je dokonale promyšlená, svět uvěřitelný, realisticky pojatý a správně zkažený. Nikdo si tu nehraje na hrdinu, nebo není schazován. Každý má svoji 'achillovu patu', stejně jako my, každý v něčem vyniká, každý má svou minulost, jež se nám v příběhu postupně odkrývá.
Kniha mě napínala jako strunu na kytaře - do poslední chvíle nikdy nedokážu odhadnout, co se stane, snad i kdybych se snažila sebevíc. A přesně proto se už pouštím do druhého dílu. :))

10.09.2018 5 z 5

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Existencialismus od Sartra se mi líbí stejně jako Camusův. Až na poslední příběh jsem knihu zhltla na jeden nádech, sic to byl pomalý, velmi promyšlený nádech. Příběhy, které vás úplně zaskočí, po kterých vám zůstane na tváři velmi trpký a ironický úsměv, při nichž soucítíte s postavami natolik, že je vám to líto.
Nerada bych vše vyzradila, tak pouze doporučím, aby si každý tuto útlou knížečku přečetl a sám si na ni vytvořil názor.

28.08.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tohle je snad poprvé, co se mi podařilo si přečíst knihu tak dobře a tolikrát hodnocenou. Bála jsem se, protože se mi často stává, že jsem zklamaná. Hana však nezklamala.
Líbil se mi příběh z pohledu nevinných očí dítěte, které nerozumí předsudkům. Líbil se mi pohled z očí mladé ženy, která se nevyzná v tom, co znamená "mít známost", kterou nemiluje - ta slova jí k sobě nesedí. Žloutkové věnečky, chléb v šuplíku, rozmačkaná rajčata.. Příběh Hany mne dostal nejvíce, možná proto se po ní kniha jmenuje. Člověk, na kterého se díváte, jako by neexistoval, byl průhledný, protože nevypadá dobře - nevypadá zdravě ani psychicky, ani fyzicky. Přesně proto se na lidi nemáme dívat shora, pokud je neznáme. Protože my nevíme, co zažili.. Proč jsou takoví, jací jsou. Příběh o sebeobětování, poslušnosti i vzpírání se požadavkům rodičů. Příběh o lásce, zradě a zklamání, které boří zdi naivity v postavách. Příběh o tom, že když už musíte na klopě nosit znamení podřadnosti, musíte ho přišít jak nejlépe umíte.
Při čtení knihy jsem se málem rozbrečela, ale trochu mě zklamalo, že jsem to vydržela, že mě kniha nezlomila.
Nedala bych celých pět, kdyby to bylo možné, spíš 4,5. Určitě doporučuji.

28.08.2018 5 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Může obsahovat SPOILERY:
Knihu jsem si koupila po tom, co jsem si v angličtině přečetla prvních (myslím) 60 stránek, které byly poskytnuty jako ukázka. Nemohla jsem si ji nekoupit. Postava Edgara jakožto otce, který miluje svou rodinu, ale nevidí, že pro ni nedělá nic krom práce, je tak nepředstavitelně realistická. Výmluva, že chodím do práce a proto potřebuji odpočívat je tak typická. Tedy alespoň v mém okolním světě. On nevidí, že starat se o děti je taky práce, a že je možná ještě tisíckrát těžší - celý den si hrát a usmívat se, vařit, uklízet hračky a rozházené jídlo... A pak se stane něco, díky čemu vidí. Vidí. Že je nechce ztratit, že se choval strašně. A tak běží.
Sama znám ten pocit. Běh není mojí silnou stránkou, možná ani průměrnou. Ale občas se stane, že přestanu myslet. A pak čas uplyne a já si uvědomím, že běžím možná už dlouho - dýl, než zvládnu. A tohle v té knize je. Plyne čas. A na konci, který je tak zatraceně dobře napsaný... mi nezbylo nic než obří louže slz v peřinách.

02.08.2018 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Dříve než knihu jsem viděla film a musím se přiznat, že jsem ho nepochopila. Vím to, protože jsem si tenhle neuvěřitelně čtivý, originální, *doplňte co nejvíce chvály, která vám nebude připadat přehnaná* a srozumitelný (v kontrastu s filmem) román přečetla. Šla jsem do knihy s očekáváním, že je přeceňovaná. Není. Není. Není. Minimálně je to teď jedna z mých nejoblíbenějších knih. ❤️
Části jsou nádherně provázané, jazyk vždy následuje dobu. Naleznete zde příběhy zasazené do dalších - i když je to v celku vlastně pouze jeden. Příběhy psané formou dopisů, rozhovorů, deníků i klasicky. Líbí se mi upřímnost i naivita postav, líbí se mi jejich nevědomost a předsudky vůči ostatním, které jsou tak snadno uvěřitelné, až bych se nedivila, kdyby byl autor v minulých životech všemi osobami v knize (i když je to prakticky nemožné).
Mám v plánu znovu zhlédnout film, třeba na něj i změním názor. :))

30.07.2018 5 z 5

Tolik absurdity na jednom místě moc často nezažijete. Prvních několik desítek stránek jsem knihu běhala ukazovat rodině, protože mě situace z ní opravdu bavily. Problém mi dělala politika, která je v knize dost obsažená. Neříkám, že to bylo složité na čtení, ale občas jsem to prostě přeskakovala a vůbec to mému čtenářskému zážitku neuškodilo. Bylo mi to trochu líto, protože se mi ke knize občas nechtělo vracet - věděla jsem, že pasáž, co čtu, je zrovna jedna z těchto. Přesto to určitě stálo za přečtení.
Může obsahovat SPOILERY:
Líbila se mi Nombečina 'drzost' i určitá nezávislost (například na penězích - nemyslím si, že bych si zachovala tak chladnou hlavu, kdyby mi shořelo tolik peněz :D) a to, že věci občas zhodnotila tak, že by to mohlo být horší, i když si vlastně nedokáži představit, co by se sakra muselo stát, aby to horší bylo. Nechávala věci plynout, aby se staly tak, jak mají, ale většinou stejně později zjistíte, že má všechna rozhodnutí PROPOČÍTANÁ :))

30.07.2018 3 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Knihu jsem četla jako malá a pamatuji si, že se mi líbila. Teď - skoro po deseti letech - z ní mám ještě větší radost. Tesákova psí věrnost a vlčí nepřístupnost má velké místo v mém srdci. ❤️

30.07.2018 5 z 5