tereza1198 tereza1198 komentáře u knih

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

(SPOILER) Tak jsem si říkala, že do knihy jen tak nakouknu. Atmosféra slatin mě úplně vtáhla. Déšť, mlha, pobřeží. Popisy krajiny jsou úplně geniální. Chudák Mary prodělává jeden šok za druhým. Opravdu se mi to líbilo a přečetla jsem knihu téměř na jeden zátah. Uznávám, že čistá hrdinka Mary se chová trochu podivně. Vykládá velká tajemství na potkání různým albínům a parta podloudníků se chová trošičku nablble, ale to nic nemění na zážitku, který mi kniha dala

20.08.2021 4 z 5

Nekonečně dlouhé odpoledne Nekonečně dlouhé odpoledne Inga Vesper

Tolik přetvářky, povrchních vztahů a nespravedlnosti. Mick Blank byl sympaťák. Závěr byl překvapivý. A to vedro. Člověk úplně cítil, jak se dámy pečou ve svých škrobených šatech.

19.08.2021 4 z 5

Kéž bych ti to dokázala říct Kéž bych ti to dokázala říct Hannah Beckerman

(SPOILER) Cítím i delší dobu po přečtení trochu rozpaky. Myslím, že když se v rodině něco takového stane, tak by se to nemělo nechat zajít takhle daleko. Matka měla donutit holky mluvit nebo je vzít k psychiatrovi. Tohle bylo celé zbytečné a i bez toho všeho si rodina vytrpěla dost. A nabalilo se i zbytečně moc témat v další generaci. Nevěra, pracovní vytížení, promítaní svých ambicí do dětí, sexuální orientace. A to všechno bylo jen naťuknuté a vlastně se nic moc nevyřešilo. I když si to nakonec sestry vyříkaly, tak nevěřím, že dál už bude všechno zalité sluncem. Třicet let mlčení se nedá jen tak napravit.

08.08.2021 3 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Vyhrnutá roleta ve vlaku v nesprávnou chvíli, dvojice starých všetečných dam, jedna výkonná mladá dáma a složitá rodina anglických pracháčů. To všechno jsou ingredience skvělé detektivky, kde zase do poslední chvíle netušíte, kdo je vrah. Opět skvělé čtení.

08.08.2021 5 z 5

Kateřina Howardová: Nevěrná královna Kateřina Howardová: Nevěrná královna Alison Weir

Kateřiny Howardové mi bylo vždycky strašně líto. Byla strašně mladá a nikdo se o ni moc nestaral. Dostala střechu nad hlavou a najíst, ale jinak výchova žádná. Takových mladých holek, co měly milence před svatbou bylo určitě plno i v tudorovské Anglii. Nemohla čekat, že ji nastrčí do cesty stárnoucímu královy a lidi pak rozeberou každý moment jejího minulého života. Rychlý vzestup a ještě rychlejší pád.
Káťa je v knize vykreslená trochu jako blbka. Číst sotva umí, ale rozumí šatům, šperkům, flirtuje a o nic se moc nezajímá. Co si má myslet jí vždycky někdo poví a ona se tím řídí. Možná by dnes byla hvězda na Instagramu nebo v nějaké reality show. Ale v žádném případě není zlá. Nechce nikomu ublížit, neosnuje spiknutí. Naopak se u krále přimlouvá za trpící, posílá šaty nebohé uvězněné hraběnce a k lidem se chová slušně. Je jen pitomá a nedokáže pochopit, že si nemůže začínat s mladým sexy bratrancem, když ji mají všichni na očích a polovina jí nepřeje nic dobrého. A to je její konec. V knize je vykreslená velmi živě a mě jí bylo líto možná víc než předchozích manželek.

15.07.2021 4 z 5

Pod Annapurnou svítá modře Pod Annapurnou svítá modře Jiří Fišar

Sebrat se, odejít od rutiny a prožít nějaké to dobrodružství. To bylo na knížce fajn. Jinak to byla příliš velká pohádka. Hrdina bez zkušeností a po letech sezení za stolem obejde sám půlku Himalájí. Žádné popisy puchýřů, vyčerpání, žádná zažívací traumata. Prostě výlet na Kokořín. Potkává jen přesně ty typy lidí, které potřebuje. Meditující mnichy, volnomyšlenkářské kamarády, sexy medičku, lékaře s operační výbavou v batohu. Trekové hůlky se míhají, nohy žerou kilometry, počasí krásné, hory panoramatické a na konci čeká sebeuvědomění.... a možná láska.
Nádherná pohádka pro dospělé. Vlastně hrdinovy knihy závidím. Prožil krásný a inspirativní příběh.

09.07.2021 3 z 5

V podezření V podezření Michael Robotham

Psycholog Joseph O’Loughlin nemá dobré období. Má zdravotní problémy, řeší pár věcí se svou manželkou, má hypotéku a na krku krizi středního věku. A pak vykopou tělo neznámé ženy. Od té chvíle se mu život hroutí, kostlivci vypadávají se skříní a Joseph má co dělat, aby se jako psycholog sám nezbláznil. Kdo je jeho opravdový přítel? Co se vlastně děje? Proč a kdo po něm jde? A byl dobrý nápad zakopat zlatou rybku na zahradě vedle křečka Harolda?

06.07.2021 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

(SPOILER) Kniha se mi moc líbila do půlky. Pak už se mi všechno strašně vleklo a měla jsem pocit, že má dvojnásobně stran. Dnešní Jana, duchovní Jana, překlad knihy, příběh autora. Příběh o příběhu v příběhu. Bylo to dobré, kdyby to mělo nějaký konec. Čekala jsem nějaké rozuzlení, určitou katarzi a přišlo mi, že příběh je nevysvětlený a useknutý. Také mě vyděsil popis studentů japanologie a šílených profesorů na škole. Přišlo mi, že polovina by měla rovnou odejít na psychiatrii. Jestli to takhle vypadá na všech oborech filozofické fakulty, tak bych tam šla jen s koštětem, abych mohla odhánět podivíny. Páni docenti mi prominou. O Japonsku se nedozvíme nic, co by nebylo v dílu Cestománie. Ramen, divné oblečky, manga, sex hotely, j-pop a skrytý rasismus. Přesto je kniha velmi čtivá, neotřelá a zajímavá. Jen mi to přišlo moc zapletené a nedotažené.

01.07.2021 4 z 5

Zvláštní, ale pravdivé Zvláštní, ale pravdivé John Searles

Co na to říct. Opravdu zvláštní. Ty nejdivnější věci píše sám život, takže by se to klidně mohlo stát. Dobře vykreslené postavy a jejich vnitřní démoni. Smrt jednoho člověka zničí život mnoha dalším lidem. Každý svůj žal prožívá jinak. Někdo tolik, že už nedokáže žít vlastní život.

25.06.2021 4 z 5

Mimo/manželská tajemství anglických panovníků: Manželky a souložnice, bigamisté a levobočci Mimo/manželská tajemství anglických panovníků: Manželky a souložnice, bigamisté a levobočci John Ashdown-Hill

Velmi dobrá faktografická kniha, která nám ukazuje, že každé manželství nemusí být manželství a že slovo krále mohlo být docela rychle zapomenuto. Máme tu zapomenuté královny, královny čarodějnice a ženy, které údajně nikdy královny nebyly. Jsem ráda, že se kniha zaměřuje i na méně známé příběhy. Přeci jen Annu Boleynovou propírají všichni historici. Stejně jako Alžbětu Woodvilleovou (nedávno jsem viděla seriál Bílá královna). Tak jsem ráda za příběhy jiných žen, které v dějinách ostrouhaly. Dobrá obrazová příloha, milion faktů.

20.06.2021 4 z 5

Jackie a Maria Jackie a Maria Gill Paul

Opravdu výborná kniha o dvou ženách a jejich společném muži. Líbily se mi živoucí charaktery a to že kniha nikomu nestranní. Více mě zajímala Maria Callas, protože všeobecně nemusím klan Kennedyů. Kniha je objektivní k oběma ženám. Nechce z jedné udělat světici a z druhé mrchu. Obě dámy mají silný životním příběh a číst o nich byla lahůdka.

20.06.2021 5 z 5

Slavné brněnské vily. 77 domů s příběhem Slavné brněnské vily. 77 domů s příběhem Jindřich Vybíral

Nádherné a propracované vily z různých období. Takové domy by se neměly bez povšimnutí minout. Opravdu krása a jsem ráda, že jsem na knihu narazila. Škoda že to mám tak z ruky. Musím se do Brna někdy podívat.

13.06.2021 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

(SPOILER) Dlouho jsem přemýšlela, jestli mám hodnotit hvězdami, protože tohle bylo asi úplně mimo moji věkovou skupinu. Ale četla jsem i jiné young adult a tohle z nich bylo nejhorší. Příběh je strašně naivní. Celý ten kastovní systém mi přijde jako blbost a ani jsem nepochopila proč ho mají. Selekce je něco mezi Amerika hledá topmodelku a reality show o tom kdo si vezme milionáře. To bych ale překousla, protože jsem se těšila na nějaké intriky a tak. K ničemu takovému téměř nedochází. Pár blbých poznámek a utržený rukáv šatů neberu jako drama. Hlavní hrdinka je taková dokonalá holka, která chce pro všechny jen to nejlepší. Čistá duše z které bude jistě výborná královna - až si udělá pořádek v citech. Takže jako postava byla nudná. Maxon měl zase svatou trpělivost a od čtvrtky knížky bylo jasné, že on už si vybral. Maxon byl vlastně nejlepší. Kniha je pro mě tedy zklamaní, ale až se někdy dostanu k dalším dílům, tak je dočtu, protože co kdyby mě naši hrdinové překvapili. A taky chci vědět o co jde rebelům

12.06.2021 2 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

(SPOILER) Moje první setkání s autorem. Nemám načteno moc thrillerů, protože nesnáším detailní popisy divných a úchylných vražd (proto se bojím severských krimi), takže se dám ještě snadno zblbnout a hodně věcí mi přijde nových. I když téma sériového vraha a jeho fandy je dost omílané téma i na mě. Líbil se mi Tristan, který je psán jako gay, ale ještě se k tomu nevyjádřil. Snad příště. Scénka kdy ho balí polo senilní dědoušek byla fakt dobrá. Děj dobře ubíhal a celkově to bylo takové odpočinkové čtení. Pár věcí mě trochu zarazilo. Policie mi přišla docela stupidní a všechny důkazy jim vlastně sehnala Kate. A přišlo mi divné, že ani jedna oběť znásilnění nic nehlásila. A nemyslím si, že by svědkyně měla být přítomná tomu, jak vykopávají mrtvolu její známé. Těch traumat už pro ni bylo dost. Taky ten Tristan byl všude u vyšetřování a zjevně to nikomu nevadilo. A to nechtěli Kate původně pustit ani za pásku v prvním případu. Ale přes to všechno se brzy pustím do dalšího dílu.

05.06.2021 4 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Z téhle knihy jsem měla noční můry. Docela dost posunula moje vnímaní toho, co jsou lidé schopní udělat jiným lidem. Absolutně neuvěřitelné. Hrůzné chování k ženám v každém režimu, sebevraždy a velký důraz na čest. Mám pocit že v tomto jsou asijské země specifické. Kult osobnosti, kastování, sebevraždy, jistá uzavřenost před světem. Mám pocit, že božského císaře, vyměnili jen za dalšího absolutního vládce. V poslední třetině knihy už jsem trochu otupovala a hrůzy už na mě neměly ten dopad. Dala bych čtyři hvězdy, ale pátou přidávám za pravdivost toho svědectví.

04.06.2021 5 z 5

Hříchy Hollywoodu Hříchy Hollywoodu Alessandra Torre

Ano, je to plné totálního klišé, ale já se bavila. Přesně takovou pohodovou, odpočinkovou knihu jsem potřebovala. Bohatý sexy herec a hubatá holka z Georgia. No jak by tohle mohlo dopadnout? Zajímavé jsou i vedlejší postavy.

27.05.2021 4 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Tak tohle bylo něco. Knihu jsem si vybrala jako e-knihu z knihovny a nic od ní nečekala. A dostala jsem tajemství, sympatického psychologa, hnusnou vraždu a dost podivnou holku. Příběh byl napínavý, dobře napsaný a uvěřitelný. Na konci zůstalo mnoho otazníků a já se těším na další díly. Musím se pustit do druhé série autora.

27.05.2021

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Prévit ušel docela dlouhou cestu od té doby, co vylovil hysterku z rybníku a ztratil služební zbraň. Je sebevědomější a drsnější. Humoru ubylo, cynismu přibylo. Ale pořád je to super čtení. Moc se těším na další díl. Ještě dost věcí není dořešeno.

24.05.2021 4 z 5

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Knize by jen prospělo, kdyby byla kratší. Špionáž se objevuje až za půlkou. Do té doby je to příběh dívky, která naletěla šmejdovi a pak se pokouší postavit na nohy a dát si život do pořádku. A to všechno v exotickém prostředí Maroka. Pak šije a šije, kuje pikle a pak je konec. Po tak dlouhém rozjezdu byl příběh dost násilně ukončený. Hezky se to četlo, ale žádné okouzlení se nekonalo. Aspoň vím, jak těžké je vybrat si psací stroj.

22.05.2021 3 z 5

Jeden mrtvý navíc Jeden mrtvý navíc Ellis Peters (p)

Parádní středověká detektivka. Bratr Cadfael se věnuje víc vyšetřování a zahrádce než náboženství. A jde mu to skvěle. Napínavé do poslední chvilky. Největší zábava byla s chytrým a záludným Hughem.

13.05.2021 4 z 5