Kéž bych ti to dokázala říct

Každá rodina má nějaká problémy, někdy jsou však natolik vážné, že zapříčiní dokonce i rozpad. Audrey by mohla vyprávět. Její dvě dospělé dcery se sobě natolik odcizily, že ani dospívající vnučky se nikdy nesetkaly. Tajemství staré třicet let rodinu rozdělilo a zdá se, že navždy. Je tu však jedna věc, která je dokáže spojit. Napětí neustále roste a neodvratně se blíží okamžik, kdy dávná rozhodnutí znovu vyjdou napovrch. Může ještě rodina po tolika letech mlčení najít k sobě cestu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436436/big_kez-bych-ti-to-dokazala-rict-1Ky-436436.jpg 3.965

Vydáno: , Ikar (ČR)

If Only I Could Tell You, 2019

Kniha Kéž bych ti to dokázala říct

Pavčule
26.10.2021

Přečteno jedním dechem. Obvykle se při čtení nedojímám, ale tady jsem měla skoro slzy v očích. Příběh o bolesti, smrti, smutku, ale i síle a odpuštění.

tereza1198
08.08.2021

(+ SPOILER) Cítím i delší dobu po přečtení trochu rozpaky. Myslím, že když se v rodině něco takového stane, tak by se to nemělo nechat zajít takhle daleko. Matka měla donutit holky mluvit nebo je vzít k psychiatrovi. Tohle bylo celé zbytečné a i bez toho všeho si rodina vytrpěla dost. A nabalilo se i zbytečně moc témat v další generaci. Nevěra, pracovní vytížení, promítaní svých ambicí do dětí, sexuální orientace. A to všechno bylo jen naťuknuté a vlastně se nic moc nevyřešilo. I když si to nakonec sestry vyříkaly, tak nevěřím, že dál už bude všechno zalité sluncem. Třicet let mlčení se nedá jen tak napravit.

Szilvia1
02.08.2021

Knížka byla velmi smutná.Je smutné,když sestry spolu nemluví,i když bydlí blízko sebe a v jednom měste a ještě smutnější je když pravda vyjde najevo,a ta pravda někdy není taková jaká si mysleli,že to je pravda.Knížka je pěkně napsaná.

knihovnička007
05.06.2021

Obrovský kostlivec ve skříni a rodina, která spolu nemluví. Audreyiny dcery Jess a Lily spolu již téměř 30let nemluví. Ale co se v létě 1988 stalo? Proč není schopná být Jess s Lily v jedné místnosti?
Upřímně-nemám toto moc ráda. Nějaké strašně velké tajemství, které si daný člověk střeží, trápí se kvůli tomu a je naštvaný na celý svět. A trpí kvůli tomu celá rodina. Jess mi nebyla sympatická. Chápu, že pro ni to vše muselo být těžké, ale být na místě Audrey, vezmu obě dcery k psychologovi a řeším to a nenechám to takhle "hnít" další desítky let. Jak by to dopadlo, kdyby nebyla nemocná a nechtěla dcery udobřit?
Tohle mi moc nesedělo a asi i proto jsem knihu četla více než týden :( Polovina knihy je velmi obecné narážky na dané léto a člověk si říká "co se to vlastně stalo".
Hodně smutné čtení :( člověk si pak uvědomí, co je opravdu důležité a že Jess a Lily přišly o spoustu společného času-nehledě na jejich dcery...

Josh
24.04.2021

Chápu, že bylo třeba pro téma knihy nechat uběhnout desetiletí a že někdo může být naprosto nepřístupný, arogantní, bezohledný a především hloupý, že nevidí neslyší a nenechá si nic říci. Přitom se sám užírá, citově trpí a to vše přenáší na blízké. To však neznamená, že s takovou hrdinkou soucítíme nebo ji omlouváme, tedy alespoň někteří čtenáři. Spíše mi to připadalo jako rozmazlený fracek, který potřebuje na zadek nebo „průplesk“, ale nikdo z postav se k tomu neměl, tedy slovně:o) Achjo tolik stran, čtete, čtete a ptáte se, kdy se to konečně prozradí…

Přání z názvu knihy však nemusí být velké tajemství. Máme to „na jazyku“ všichni a poměrně často v našich vztazích. Myslím, že až se to „proflákne“, dokonce někdy díky naší statečnosti, zjišťujeme, že kdybychom se řídili dobrou radou např. „nenechte nad svým hněvem zapadnout slunce“ (Bible, Ef 4,26), tak bychom předešli jak svému, tak ostatních ve zbytečném nedorozumění. Holt ale život...

Mistatka
09.04.2021

Moc pěkná knížka. Mějte u sebe kapesník. Smutné,ale bohužel reálné v téhle době,kdy rodiny a lidé, spolu tak mluví....????

eva3992
05.04.2021

Příběh dvou sester, které spolu nemluví už 30 let, kvůli jedné noci a tomu, co se tenkrát stalo. Když nyní vážně onemocní jejich matka, rozhodne se, že obě dcery usmíří. Díky tomu však vyjde najevo jedno staré skrývané tajemství.

Podle anotace jsem se na knížku moc těšila, bohužel jsem byla zklamaná. Nápad na téma super, ale absolutně mi nesedl styl, jakým byla kniha napsaná. Ve vyprávění se tu střídají obě sestry a jejich matka. Jelikož se toho v knize moc neděje, ale všechny vzpomínají hlavně na to, co se tenkrát stalo, tak se všechno opakuje, jedno a to samé čtete třikrát, jen z různých pohledů. Přišlo mi to zbytečně zdlouhavé.

Dalším problémem pro mě bylo, že neustále mluví o velkém tajemství, co se tenkrát stalo. Bylo to tam zmíněno tak často, že už mi to nepřišlo ani napínavé, ale spíš jsem měla pocit, ať už to řeknou, ať už to mám za sebou a nemusím stále číst, co to asi tenkrát bylo.

Všechny hrdinky mi byly značně nesympatické, skáče se tam z jednoho období do druhého (celkem jsem napočítala 6 časových rovin) a tím, jak je to „rozházené“, tak jsem si ani k žádné z nich nedokázala utvořit žádný vztah.

Rodina hlavních hrdinek si prošla takovou spoustou neštěstí, že jakmile přišla další katastrofa, říkala jsem si, že autorka to tam chtěla dát za každou cenu, aby to bylo dojemnější a srdceryvnější.

Na obranu té knížky musím říct, že dvakrát mě dojala a to téma, říkat si vše narovinu a nežít pouze v domněnkách, je opravdu důležité.

Danago
18.03.2021

Zhruba půlka knížky jsem byla zvláštní a trochu jsem s ní bojovala. ( Za mě nám autorka až moc dlouho tajila postavu, která vše úplně otočí) Potom se začala pomalu otevírat skříňka s tajemstvím a příběh nabral na napínavosti.
Autorka nám chtěla ukázat jak domněnky, strach , nepochopení, nenávist a hlavně vůbec žádná komunikace může zkazit život celé rodině.
V knížce je snad všechno zlé, co se může přihodit. Je to velice depresivní knížka, která čtenáři neukazuje moc naděje.
Ať je to jak chce , já jsem nejvíc nechápala matku, jak se dostala do takového postavení a proč nedokázala zakročit daleko dříve.
Název sedí. ....Kéž by si to dokázaly říct včas.....