tereza1198 tereza1198 komentáře u knih

Alexandra Alexandra Carolly Erickson

Romanovci a šlechta si mohli za mnohé sami. Car byl slabý a nerozhodný a úplně odtržený od života běžných obyvatel. Lidé hladověli, šlechta bohatla a problémy se zametaly pod koberec. Nevím jestli by je reforma ještě zachránila, možná už bylo příliš pozdě. Alexandra si nedokázala získat srdce lidí. Její ostýchavost si vykládali jako aroganci a došla k mnoha přešlapům. Tato kniha není úplně historicky přesná, ale dobu a její události zachycuje dobře.

22.08.2018

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Jsem ráda, že jsem knihu četla jako dospělá. Kdybych ji přečetla v povinné četbě, tak by mě nebavila a vůbec bych ji nepochopila. Další důkaz toho, že k některým knihám musíte dorůst.

15.08.2018

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Ach, ten sváteční duch Vánoc, když se sejde celá rozvětvená rodina. Hromada jídla, rodinné třenice, oheň plápolá v krbu a krev teče proudem. Díky paní Christie za tyto svátky.

15.08.2018 5 z 5

Řez do živého Řez do živého Abraham Verghese

Líbil se mi popis fungování a života v misijní nemocnici. Celá část v Etiopii se mi líbila víc než Amerika. Oba systémy zdravotní péče tedy "stojí za to." Příběh dvojčat byl zvláštní - tak propojení a přeci tolik rozdílní. A ten konec....

14.08.2018 4 z 5

Nádherné grafické zpracování knihy a obalu. Obsah se mi také velmi líbil, ale musela jsem se na čtení naladit. Na tohle musíme mít klid a náladu.

05.08.2018 4 z 5

Při výkonu služby Při výkonu služby Greg Rucka

Seriál Gotham a filmy s Batmanem mi odhalily jednu velkou pravdu. Být policajtem v Gothamu stojí za prd. Říkám si, co dožene někoho dát se k policii, kde je polovina lidí zkorumpovaná a spravedlnost neexistuje. Tito obyčejní muži a ženy se během své služby nechají střílet, bodat, spálit, mrazit a terorizovat. A ještě jim všechnu slávu sebere chlápek v masce.
Ve většině filmů jsou tito bezejmenní policisté jen proto, aby se nechali zmasakrovat. Proto jsem si ráda přečetla příběh z jejich obyčejných dní a případů. Paráda!

27.07.2018 4 z 5

Oona & Salinger Oona & Salinger Fréderic Beigbeder

Fikce, fakta a jeden vztah, který ovlivnil oba zúčastněné na celý život. Jednoho o mnoho víc. Většinou to je tak, že jeden stále miluje, zatím co ten druhý už je na odchodu. Chaplin je mi stále sympatičtější a sympatičtější.

27.07.2018 4 z 5

Modlitba za matku Modlitba za matku Kjung-suk Šin

Na té asijské literatuře opravdu něco je. Ta vztahová hierarchie, všechny ty nevyřčené věci, jiný náhled na život. Někdy opravdu musíme něco nebo někoho ztratit, aby jsme pochopili, jak velká ta ztráta je.

21.07.2018 4 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Z popisu zabijačky jsem dostala hlad. Jinak mě to moc nebavilo.

07.07.2018 3 z 5

Paní Hemingwayová Paní Hemingwayová Naomi Wood

Hemingway zde působí rozháraně, téměř slabošsky. Chlap který podléhá rychle svým citům, ženy podléhají jemu a on je miluje, opouští a všichni se s tím musí nějak vyrovnat. Hadley tiše kapituluje, Fife šílí, Martha byla nestálá a Mary to vydržela až do hořkého konce. Nejvíc sympatií si u mě získala Hadley. Ta s ním žila, když byli chudí a věřila v něj. Ona jediná ho nikomu neukradla. I když mám pocit, že jako chlap za moc nestál.

26.06.2018 4 z 5

Tajný život hollywoodských hvězd - Portréty idolů Tajný život hollywoodských hvězd - Portréty idolů Frederic Martinez

Osudy těchto dam Hollywoodu byly zajímavé a dozvěděla jsem se i něco nového. Ale nesedl mi styl, jakým to bylo napsané. Chápu, že se autor snažil vystihnout atmosféru města, ale často ty jeho věty působí jako snůška nenavazujících blábolů.

26.06.2018 2 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Měla jsem jisté tušení, určité pochybnosti a pak mě tradičně čekal šok. Prokletý cikánský revír.

22.06.2018 5 z 5

Války rudého muže Války rudého muže Miloslav Stingl

Hrdinný a marný boj několika generací mužů, kteří sledovali jak se jejich svět mění v popel. Občas krajně bolestivé čtení.

10.06.2018 5 z 5

Nádherná kacířství Nádherná kacířství Lisa McInerney

Kniha se pořád dokola zabývá různými závislostmi, sexem, sebezpytováním, církevními dogmaty a tím jak se dostat nebo naopak vyhrabat ze špíny města. Moje vina je, že jsem čekala něco černě vtipně ironického ve stylu filmu Sbal prachy a vypadni a dostala jsem jen tesknivý příběh několika Irů, co se všichni řítí do záhuby. Občas velmi poeticky napsané, ale příběh se plácá od ničeho k ničemu jako hlavní postavy.

05.06.2018 2 z 5

Sbor chilburských dam Sbor chilburských dam Jennifer Ryan

V knize byly části, které se mi velmi líbily, písně vyvolaly dojetí a vůbec jsem těm ženám fandila. Je moc krásně napsaná. Některé pasáže jsou velmi poetické i v hrůze války. Problém je že všechny dopisy a deníky jsou psané stejně. Nikdy jen podle textu nepoznáte pisatele. V knize Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů to bylo lepší. Tam se psaly dopisy s chybami a ukazovaly i na původ a vzdělání pisatele. To mi tady chybí. Taky mi vadilo, že kniha se odehrává na krátkém časovém úseku. Chtěla bych vědět, jak to s nimi dopadlo a jestli jejich chlapci přežili válku.

01.06.2018 3 z 5

Šarlatové kimono Šarlatové kimono Christina Courtenay

Kniha byla taková slaďoučká limonáda. Nečekala jsem nic víc než červenou knihovnu v romantickém prostředí, ale tohle bylo opravdu moc. Série klišé zápletek. Příběh by se nemohl odehrát ani s přivřením obou očí. Nepřesnosti o japonské kultuře mě fyzicky bolely. Mám pocit, že si autorka téměř nic nenastudovala a jen potřebovala nějaké exotické prostředí. A taky by mě zajímalo proč o sobě hrdinka pořád mluví před ostatními v ženském rodu, když předstírá, že je chlapec (už jsem se myla....) atd. Není to úplně špatná kniha, ale nesedla mi.

29.05.2018 1 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Pořád jsem čekala, kdy se dostaví ten knižní zážitek, který z Hany dělá nejlépe hodnocenou knihu. Příběh je silný a emotivní, ale druhá světová válka vyždímá emoce téměř vždy. I když toto období nevyhledávám, četla jsem pár podobných knih z války (např. Zlodějka knih, Vypravěčka, Život za životem...) a všechny ve mě vyvolaly větší emoce než tato kniha. Musím přiznat, že kniha na mě celkově působí poněkud ploše.

27.05.2018 3 z 5

Tahle kniha mě dostala. Donutila mě k přemýšlení a vyvolala pocit iracionálního strachu. Kniha je plná teorií a jejich pro a proti. Nic nám nepodsouvá, jen nabízí různé alternativy toho, co se v těch osudných dnech mohlo stát. Všudypřítomné poznámky a vysvětlivky mi vůbec nevadily. Někoho technický popis autobusů a raket nezajímá a pro někoho to jsou skvělá doplňující fakta. Takže dávám i přes určité výhrady pět hvězd, protože teď už nikdy nevyjedu ani a běžky.

25.05.2018 5 z 5

Nezdejší Nezdejší Jana Rečková

Tohle mě nebavilo. Plno popisů, milion postav, těžkopádné rozjezdy příběhů. Pořád jsem trpěla pocitem dezorientace.

24.05.2018

Chladnokrevný ničema Chladnokrevný ničema Lisa Kleypas

Chladnokrevný ničema je spíš horkokrevný hrdina. Doba se mění a průmysl začíná vítězit nad starými venkovskými pořádky. A naši hrdinové se s tím musí popasovat, stejně jako se vzájemným a společensky nevhodným jiskřením. Proto se zbavme černého sukna na oknech Eversby Priory a fanděme lásce.

23.05.2018