Alexandra

Historici píšící o Romanovcích poskytují svým čtenářům barvité příběhy plné dramat, ale osobní život poslední ruské carevny zůstává ve většině děl zastřen tajemstvím. Carolly Erickson se rozhodla využít svého vypravěčského talentu a hlubokých znalostí historie k tomu, aby nám představila Alexandru v celé šíři její osobnosti. Na stránkách této knihy se odvíjí nepříliš šťastný život s tragickým koncem: neradostné dětství, dlouholeté snění o manželství s pohledným bratrancem Mikulášem, spory s příbuznými, falešná těhotenství i rostoucí podivínství, související s prohlubujícím se zájmem o duchovno, silná závislost na okultních mentorech, z nichž nejproslulejším se stal Rasputin, až po krutou popravu z pušek bolševických revolucionářů. Autorka čerpala informace z archivních materiálů, které byly až do pádu Sovětského svazu nedostupné, a podařilo se jí detailně vykreslit Alexandru i dobu, v níž poslední ruská carevna žila... a zemřela....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1969/alexandra-eBU-1969.jpg 4.329
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Domino

Alexandra : The Last Tsarina, 2001

Kniha Alexandra

Noisette73

Když oni byli tak slabí a nerozhodní, carevna byla manipulovatelná, Rasputin si na tom udělal dobrý prospěch.

VendulaB

Vynikající kniha popisující život poslední ruské carevny. Autorka je skvělá vypravěčka, kniha je neuvěřitelně podrobná, při tom však velmi čtivá. Postavy jsou dokonale vykresleny a čtenář jen trne v očekávání hrůzného finále.

tereza1198
22.08.2018

Romanovci a šlechta si mohli za mnohé sami. Car byl slabý a nerozhodný a úplně odtržený od života běžných obyvatel. Lidé hladověli, šlechta bohatla a problémy se zametaly pod koberec. Nevím jestli by je reforma ještě zachránila, možná už bylo příliš pozdě. Alexandra si nedokázala získat srdce lidí. Její ostýchavost si vykládali jako aroganci a došla k mnoha přešlapům. Tato kniha není úplně historicky přesná, ale dobu a její události zachycuje dobře.

Leonor
13.08.2017

To, za co jsem již u autorčiných predchozích biografíí musela strhnou hvězdičky, se této knize stalo osudným. Autorka jako hlavní zdroj své knihy použila memoáry neexistující služebné, o nichž je známo, že je to podvrh. Velké zklamání...

AllyKumari
04.07.2016

Carolly Erickson možná píše čtivě, ale její historické amatérství čpí z této biografie na sto honů. Než bych vypočítávala veškeré její hříchy, ponechám jen ten hlavní: Autorka záměrně učinila stěžejním zdrojem memoár neexistující služebné, o němž jakýkoliv seriózní historik snadno dohledá, že byl úmyslným podvrhem vydaným krátce po revoluci - a nikdo neví kým. Všem, kteří se skutečně zajímají o Alexandru a Romanovce doporučuji (z těch přeložených do češtiny) knihy Grega Kinga a Elisabeth Hereschové.

lapagerie
15.04.2016

Biografier Carolly Erickson mám ráda a mám je taky všechny doma. Tragédie Romanovců je hezky popsána právě v Alexandře. Dříve jsem kromě popravy celé rodiny a nástupu bolševismu nevěděla o této etapě ruských ději téměř nic. I když Alexandra nepatří k mým nejoblíbenějším knihám od Carolly Erickson, občas se k ní ráda vrátím,

maruna
26.04.2013

Po prostudování dostupných archivních materiálů americká spisovatelka a historička popisujene nešťastný životní příběh německé princezny, která se stala po svatbě s carem Mikulášem II ruskou carevnou. Popisuje nelehkou dobu, ve které žila, její zájem o duchovno a přátelství s Rasputinem, kterému věřila, že vždy zastavil vnitřní krváceníl jejího syna Alexeje.
Nelidský odchod z tohoto světa celé carské rodiny a nejbližšího služebnictva způsobily pušky ruských revolucionářů 17. července 1918.

Titi
20.12.2012

Nejlepší kniha, kterou jsem od Carolly Erickson četla. Doporučuji nejen těm, kteří se zajímají o život posledních Romanovců a ruské dějiny.