Války rudého muže

Kniha je poutavým vyprávěním předního českého cestovatele a spisovatele Miloslava Stingla o válkách indiánů Severní, Střední a Jižní Ameriky, které vedli proti bílým dobyvatelům. Setkáme se nejen s příběhy nejznámějších indiánských náčelníků, jako byli Sedící býk a Geronimo (který posloužil Karlu Mayovi jako předobraz Vinnetoua), a nejznámějších bitev, jako byla ta u Little Big Hornu, ale autor věnuje pozornost také méně známým válečným tažením jihoamerických indiánů. Kniha je strhujícím čtením o vyčerpávajících válkách, zradě, smrti i lásce, ale zejména o odvaze původních obyvatel Ameriky, kteří se často vrhali do předem prohraných a nevyrovnaných bitev, aby si zachovali svou hrdost a svobodu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60598/valky-rudeho-muze-60598.jpg 4.558
Literatura naučná, Historie, Vojenství
Vydáno, Naše vojsko

Kniha Války rudého muže

draka

Okima - Ten, který vede, mě vždy dokáže zaujmout svým vypravěčstvím a zaujetím pro indiány a jejich neblahém osudu. Dokázal z jejich středu vytáhnout vůdčí a významné postavy a napsat o nich velice poutavé čtení.

Pavelpi

Je to velice dobře napsané.Jednotlivé příběhy bojů indiánů s bledými tvářemi mě dokázalo dost zaujmout i hlavně proto,že jsem řadu z nich vůbec neznal.Takže celkově hodnotím knihu na plný počet hvězd.

Sandalkar

Dočtení této knihy mě stálo hodně sil. Je to velmi popisné, obsáhlé, nacpané suchými informacemi a určitě si své čtenáře najde. Na mě to bylo moc. Ovšem připouštím, že některé příběhy berou za srdce.

ijcro
29.10.2019

V dokumentárním stylu jsou poněkud tendenčně vykládány dějiny Amerik a dobývání nových území Evropany.

Kakho-Oto
16.08.2019

Podle odborníků na tématiku obsahuje Stinglova publikace velké množství omylů. Osobně můžu tvrdit, že Stingl (jednoznačně stranící indiánům, což mi nevadí) popisuje mnoho bojů indiánů bombastickým stylem. Ano, v případě bojů Araukánů, "zlatníků", Tarahumarů, Seminolů, Lakotů či Apačů šlo o heroické boje, které daly bílým dobyvatelům zabrat. V řadě jiných válek byli indiáni snadno poraženi - bohužel, často hrály velkou roli epidemie různých nemocí, na něž neměli indiáni žádné protilátky. Skutečně vyspělé indiánské civilizace vzdorovaly velmi málo: centrální moc šla snadněji porazit než prérijní indiáni, v případě Inků (lépe řečeno Kečuů) navíc probíhala občanská válka, jež Španělům velmi usnadnila dobývání. Apropos: Stingl uvádí jméno náčelníka Sauků ve tvaru Černý Sokol (Black Hawk), ačkoliv se jinak uvádí ve tvaru Černý Jestřáb.

rickiwolf
28.01.2019

Jde o kolonizaci a boje indiánů, které s ní byly spojené.

haki34
26.08.2018

dočteno...útlá knížka nabitá historickými událostmi a i nějaké to osobno a vlastní příběhy si v ní našly místo...Miroslav Stingl nás provede Severní i Jižní Amerikou a ukáže nám marný boj indiánů za nezávislost a svobodu a jeho kruté následky.
Jelikož knížka je opravdu nabitá, měla jsem problém si tolik informací zapamatovat...klobouk dolů před jeho prací. Ale mám ji v knihovnčce a tak vím, kde případně v budoucnu hledat. Jelikož jsem znala více severoamerické indiány (třeba Bitva u Woudened Knee je notoricky známá), byla jsem překvapena, kolik se toho dělo třeba ve Střední, Jižní Americe a i na ostrovech....doporučuji.

tereza1198
10.06.2018

Hrdinný a marný boj několika generací mužů, kteří sledovali jak se jejich svět mění v popel. Občas krajně bolestivé čtení.