Teresita Teresita komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Den trifidů je jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý. Na první pohled vypadá jako absurdní sci-fi, ale opak je pravdou. Tato kniha je až děsivě realistická. Co se stane s lidstvem, když většina oslepne a stane se tak závislá na hrstce těch, kteří vidí? Zvítězí pudy nebo rozum? Můžou se i lidé chovat a žít jako zvířata? Linka s trifidy je v této knize vedlejší (i když neméně zajímavá), hlavní téma jsou lidské hodnoty, vůle žít a přežít, lidská namyšlenost a přesvědčení o jakési nadřazenosti, láska, společnost, příroda a to, jak ji lidé ničí.
Kniha je velice čtivá a nadčasová, přitom napsaná v polovině minulého století!
Vůbec mi nevadilo, že některé věci nebyly v knize vysvetlené a že konec zůstal poměrně otevřený. Právě tohle byla možná jedna z věcí, proč to všechno působilo tak reálně.

26.07.2018

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Tento typ knihy mám ráda, musíte prostě pořád číst a číst a nedokážete myslet na nic jiného. Je děsivé, že se něco podobného může dít třeba hned za zavřenými dveřmi vašich sousedů. Nikdy nevíte, co se v rodině děje, dokud tam nežijete sami, je velice snadné soudit někoho pouze podle toho, jak působí na veřejnosti, proto bychom měli mít vždy na paměti, obzvláště v dnešní době dokonalých facebookovských profilů, že nemusí být vždy vše tak, jak to na první pohled vypadá.

Spoiler: Je veliká škoda, že kniha obsahuje tolik nelogičností a že je místy dost přitažená za vlasy. Vždycky si říkám, proč to autorovi nikdo z těch lidí, kteří čtou knihu ještě před tiskem neřekne. Nepochopila jsem samotný důvod věznění, proč potřeboval Jack právě sestru Grace? Pochopila bych spíše vysvětlení, že ho vzrušuje její nemoc než, že se bojí. Strach by měl přece v tomto případě každý, tak proč na to jít tak složitě. Také mi připadá nemožné, aby to Jack zvládl vše tak bez probémů zvládal - kdy vařil, nakupoval, uklízel? Konec je nepromyšlený a myslím, že u soudu nemá Grace s tímto vysvětlením nejmenší šanci. Ale souhlasím, že poslední věty knihy je dokonalá.

31.01.2019 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Skvělá, napínavá knížka, kterou nelze odložit, dokud ji nedočtete do konce. Nečtěte si komentáře před čtením knihy, obsahují příliš mnoho spoilerů! Doporučuji si o této knize moc nezjišťovat a prostě jen číst a nechat se překvapit.

!!!SPOILER: Závěr knihy bych, podobně jako většina tady, z knihy vynechala. Chápu, že autorky chtěly prostě "pachatele" pořádně potrestat, ale k tomu si přece nemusely vymýšlet úplně novou věc, která se předtím v příběhu nevyskytuje. Navíc mi to k Daphne nesedělo, myslím, že se pomstila dost a dosáhla svého. Naopak Amber díky této věci dle mého trpěla příliš málo. Pokud manžela zatkli, byla v podstatě volná, ne?

31.01.2019 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Je to naprosto úžasná kniha, čtivá, napínavá, absolutně vás pohltí a vtáhne do děje. Máte pocit jako byste sami byli v té úžasné době Elvise Presleyho, pěkného oblečení, bez zbytečných moderních časožroutů. Jde především o příběh a atmosféru doby. O toho Kennedyho nakonec skoro nejde. Doporučuji, jedna z nejlepších knih.

"Pá-dá-dá...pa-dá-da-dý-dam..."

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Po skvělé Haně jsem tušila, že i jiné romány této spisovatelky budou stát za to. A nemýlila jsem se. Tentokrát se jedná o příběh tří žen, tří generací. Trochu mi to připomnělo Sto roků samoty od Márqueze.

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Tuto knihu mám doma už více než půl roku, ale pořád se mi do ní moc nechtělo, vzhledem k ne moc dobrým recenzím. Nakonec tedy hodnotím celkem kladně, nejdříve mi trvalo se začíst, ale postupně jsem byla zvědavá, jak to tedy vlastně je. Příběh je hodně překombinovaný, dost věcí není vysvětleno nebo popsáno, i když by si to čtenář zasloužil, postavy nesympatické a konec zvláštní.. Zatím nevím, jestli se mi do Loutkáře vůbec chce…

31.10.2018 3 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Smutné, silné, dojemné, nezapomenutelné. Stejně jako film natočený podle této knihy. Autor skvěle vystihuje meziválečnou dobu na americkém jihu. Četla jsem v originále, do českého překladu jsem ale nahlédla taky. Myslím, že není moc zdařilý a rozhodně by potřeboval předělat. V originálně autor výborně pracuje s nářečím a vyjadřováním prostého lidu, vše v kontrastu s nádherným jazykem vypravěče.

“They come, an' they quit an' go on; an' every damn one of 'em's got a little piece of land in his head. An' never a God damn one of 'em ever gets it.”

17.05.2019 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Ach jo.. tohle je pro mě celkem zklamání. Vůbec nechápu všeobecné nadšení kolem této knihy. Tentokrát to bylo hodně přitažené za vlasy, navíc zde ani nebyl žádný pořádný děj. Obávám se, že je pro mě tento díl poslední... Nicméně dávám tři hvězdičky za čtivost.

30.04.2019 3 z 5

Tanec s vlky Tanec s vlky Michael Blake

Nádherná kniha, která stoji za přečtení, bohužel také velice smutná. Kdysi jsem viděla film s Kevinem Costnerem, který je stejně tak dobrý. Doporučuji i přes to, že nemám tento žánr ráda, nikdy mě nebavil ani Vinnetou.

10.10.2018 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Geniální povídka, napsaná velice originálním způsobem. Nutí člověka k zamyšlení. Je to opravdu tak, že čím je člověk inteligentnější, tím je nešťastnější a že hloupí lidé jsou ti nejšťastnější ze všech?

21.09.2018 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Nemám ráda špatné konce, ale některé knihy ho zkrátka potřebují. Nějak jim to dodá šmrnc a kniha v nás nakonec nechá hlubší stopu. Představte si, že by Romeo s Julií spolu nakonec utekli a žili šťastně až do smrti. A stejně tak i Dívka, již jsi zde zanechal mohla vyznít lépe, pokud by konec nebyl tak přehnaně přeslazený.

Jojo Moyes je skvělá vyprávěčka, umí čtenáře zaujmout a vtáhnout do děje. Knihu jsem četla v originále, takže český překlad neznám. Prolínání dvou časových rovin hodnotím kladně, i když, stejně jako většina tady, jsem byla nejprve trochu rozpačitá, když se příběh přesunul do Londýna.

Nakonec dávám pět hvězdiček, protože kniha má úžasný příběh a četla jsem ji jedním dechem, i když válečnou tématiku moc nemusím.

31.05.2018 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Deset malých černoušků na severský způsob. Jako už u Keplera bývá zvykem, kniha je čtivá, napínavá, drsná , ale také přehnaně brutální a plná absurdních situací. Stejně jako u minulých dílů, také o Lovce králíků jsem měla neustále pocit, že autoři příliš tlačí na pilu, stašně moc se chtějí zalíbit, snaží se zaujmout co možná největší množství čtenářů, a proto to na mě působí trochu uměle. Opět se zde vyskytuje absurdní erotická příhoda (policejní psycholožka na záchodech), která s dějem nemá vůbec nic společného a do celé knihy nezapadá. Některé věci jsou dost nereálné. Nedokážu si představit, jak se mohl vrah pohybovat po domě, aniž by ho zachytily kamery, stejně tak je absurdní vraždění na pohřbu, či zásah na "teroristy". Saga a její vyšetřování v Americe je úplně mimo mísu.

15.03.2018 4 z 5

Chyť mě, jestli to dokážeš Chyť mě, jestli to dokážeš Frank W. Abagnale

Je to skvělá kniha, napsaná jedním z největších podvodníků v historii. Autor okrádá všechny a všude, a přesto k němu cítíte sympatie. Ten člověk je naprosto geniální, často jsem žasla, co všechno dokázal vymyslet a jakým způsobem loupeže prováděl. Člověk mu prostě nemůže nefandit. Všechny ty podvody dělal s obrovskou grácií. Po čtení jsem skutečného Franka vyhledala na internetu, protože mě jeho příběh velmi zaujal a je mi moc sympatický. Týpek se prostě „polepšil“ a teď si v klídku žije s manželkou a dětmi někde v Americe, přednáší na školách a v bankách, je prachatý a šťastný. Ke knize mě přivedl film s Leonardem DiCapriem, který je také výborný.

31.10.2017 5 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Kniha se mi moc líbila! Nevadilo mi, že vím, jak to skončí, pořád jsem stejně doufala…ten konec je ještě mnohem smutnější. Líbilo se mi vyobrazení poválečného Německa, odkazy na literaturu, hudbu. Překvapilo mě, jak je tato kniha nadčasová, připadala mi jako by byla napsána v současnosti. Hlavního hrdinu jsem měla od začátu ráda, ovšem jeho láska Verena mi byla velmi nesympatická. Samozřejmě, měla to v životě těžké, ale to její činy neomlouvá. Nejhorší mi přišlo, jak využívala svoji dcerku. Je to opravdu velmi smutná kniha, která zasáhne.

Oceňuji, jak autor dokázal měnit styl a způsob vyprávění, podle toho, kdo vypráví. Od nádherného popisu oběšence na začátku, složitých souvětí k jednoduchému popisu v knize hlavního hrdiny.

31.10.2017

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Je to úžasná kniha, která mě naprosto dostala, nemohla jsem se odtrhnout od čtení, když jsem nečetla, tak jsem nad příběhem pořád přemýšlela. Kniha je to celkem tlustá, začátek je trochu rozvlačný. Děj se odehrává v Barceloně, v letech 1933 -1955 a vypráví ho sympatický Daniel, kterého otec na jeho narozeniny vezme na pohřebiště zapomenutých knih, což je taková knihovna s velkým množstvím zapomenutých knih. David tam najde knihu od neznámého autora, a ta ho naprosto pohltí. Rozhodne se o autorovi něco vypátrat a začíná postupne odhalovat příběh plný osudové lásky, tajemna, pomsty. Kniha je místy strašidelná a připomíná gotický román, je napsána moc hezkým jazykem a obsahuje mnoho zajímavých myšlenek.

15.03.2018

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

Kdysi jsem o této modelce četla článek v časopise Reader's Digest. Tehdy mě její příběh naprsoto dostal a dlouho jsem a tuto problematiku myslela. Jsem moc ráda, že jsem se k této knize dostala, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Waris je úžasná žená, je velice silná a statečná. Prožila naprosto strašné věci a při čtení této knihy mi bylo několikrát do breku.

31.10.2017

Stalker Stalker Lars Kepler

No já nevím....kniha je to čtivá,  zápletka je zajímavá a Erik s Joonou jsou sympaťaci. Taky jsem si oblíbila slepou klavíristku a její dceru. Kniha má vše,  co potřebuje správná detektivka. Ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že duo Kepler píše své knihy tak, aby se z nich stal bestseller. Prostudovali pár severských autorů, zhlédli několik amerických thrillerů a přečetli nějaký ten erotický román. Zjistili, co se lidem líbí a prostě to všechno nacpali do jedné knihy, ať už to v příběhu mělo nejaky význam nebo ne. Konec je totálně přehnaný a nereálný, vrah je superhrdina a nějak jsem nepobrala,   proč posílal videa policii. Adam mi byl krajně nesympatický, to,co předvedl v hotelu bylo nechutné, taky jsem nepochopila jeho vztah s manželkou. A ta otravná těhotná vyšetrovatelka byla na holky nebo jak?

19.10.2017 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

V dnešní době krvavých thrillerů a překombinovaných knih plných zvratů je tato kniha příjemným zpestřením. Patrná je inspirace Agathou Christie, mně také připomínala Fan Vavřincovou (Vrah a srdcová dáma, Vlk a sedm kůzlálek).

03.11.2019 4 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Skvělý dystopický román odehrávající se v budoucnosti, kde se lidé baví sledováním různých reality show. V některých účastníci dokonce bojují o holý život a stávají se doslova lovnou zvěří. Tento autor to prostě mluví a opět mě nezklamal, možná bych přidala více příběhu a ubrala akčnosti. Konec mi přišel jako jediné možné řešení situace.

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Stephen opět dokazuje, že je geniální spisovatel. Každá jeho kniha je jiná, originální a nezapomenutlná. Perfektně ovládá jazyk a jeho příběhy jsou čtivé, postavy propracované. Nejinak je tomu u Dolores Clairnbournové, která jě navíc zajímavá tím, že je psaná v první osobně formou zpovědi, deníku ženy, která to neměla v životě jednoduché. Ačkoliv je Doleres prostá žena, která nejde pro sprosté slovo daleko, ihned si ji oblíbíte. Doporučuji všem, stejně tak i skvělý film s Kathy Bates.

10.10.2018 5 z 5