Teredo Teredo komentáře u knih

Nová smlouva Nová smlouva Michael Atamanov

Tuhle sérii prostě miluju a líbí se mi na ní úplně všechno. Postavy nejsou ploché, a přestože je jich dost, pořád si pamatujete, kdo je kdo. Nechybí akce a zvraty a příběh má pořád čím překvapit.

31.08.2019 5 z 5

Rebelka - Odvrácená strana islámu Rebelka - Odvrácená strana islámu Ayaan Hirsi Ali

Fascinující příběh, který ukazuje jak to skutečně chodí (chodilo?) v řadě muslimských zemí a jak islám ovlivňuje život tamních lidí. S Alí souhlasím v řadě věcí a to především v tom, že přestože všichni víme, jaké postavení mají muslimské ženy, zavíráme nad tím oči, přestože dochází k porušování lidských práv. Rozhodně díky ní plánuji přečíst si o této problematice více.

28.08.2019 5 z 5

Šamanova pomsta Šamanova pomsta V. Mahaněnko (p)

Tak tohle bych nikdy nečekala. Zvrat z předchozáho dílu dostává úplně nové obrátky a celou dobu nechává čtenáře na pochybách, komu vlastně věřit. Přestože to už vypadá, že je příběh u konce, čeká nás poslední ještě poslední díl a já doufám, že nenechá nic otevřeno (tím myslím žádný z Mahanových nedokončených úkolů).

25.08.2019 5 z 5

Karmadontova šachovnice Karmadontova šachovnice Vasilij Michajlovič Machanenko

Tak to byla pecka. Líbila se mi změna prostředí, kdy se příběh přesunul na moře a mezi piráty. Ale co mě dostalo nejvíc, byl závěr. Tohle jsem rozhodně nečekala a musím uznat, že to přišlo v pravou chvíli, protože už jsem si říkala, že se Mahanovi všechno daří. Jediné, co mě rušilo, bylo dost překlepů, ale to samozřejmě není chyba autora. Hned jdu na další díl, jsem zvědavá, jak bude šamanova cesta pokračovat.

18.08.2019 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Kdyby tam nebyl tak příšerně nudný rozjezd, dala bych hvězd pět. Nedá se úplně říct, že mi nesedělo, že autorka už od začátku nevysvětlila, co které výrazy znamenají. Ale nějak mi přišlo, že u něčeho ani přes to, že čtenář tuší, k pořádnému vysvětlení nedošlo. SPOILER Podobně se vůbec nedozvíme, proč je vlastně Hirka důvodem, že můžou Slepí procházet bránou. Jenom proto, že pochází z jiného světa? Z toho, co jsem ovšem pochopila, ale nepatří do světa Slepých, ona přece nevypadá jako Slepí a na konci vešla branou do světa, kde byli lidé stejně bezocasí jako ona sama.
Přesto mě ta kniha nějaký zvláštním způsobem chytla za srdce a byla zajímavá, takže přestože to obvykle nedělám (obvykle nečtu díly hned po sobě od stejného autora, aby se mi postavy nepřejedly), vrhnu se co nevidět na druhý díl.

09.08.2019 4 z 5

Bouří prokletá Bouří prokletá Patricia Briggs

Mercy je moje srdcovka, jakmile je nový díl, běžím do knihkupectví. A pořád neztrácí grády!

29.07.2019 5 z 5

Protože je nás mnoho Protože je nás mnoho Dennis E. Taylor

Pecka. I druhý díl si udržuje vysokou kvalitu jako díl první. Především situace ohledně Druhých je zajímavá a jsem trochu ráda, že se upustilo od kolonizace vesmíru. Jsem zvědavá, jak to dopadne.

23.07.2019 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Dobrá knížka, přestože mi většina her, které Wade hrál, vůbec nic neříkaly. Líbil se mi přerod hlavní postavy, ze začátku to byl prostě jen kluk, co se v Oasis schovával před světem, ke konci to byl muž, co vzal osud do vlastních rukou. U Artemis se mi líbilo, že to nebyla žádná krasavice, která si není svojí krásy vědoma, ale obyčejná holka. Aech byl rozhodně překvapením.

28.05.2019 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

První díl jsem přečetla v noci ze čtvrtka na pátek. V pátek jsem běžela do knihkupectví a Faju přečetla během soboty. Po Enderově hře snad první série, která mě úplně pohltila. Faja má možná o něco větší švih než první díl, pořád se něco děje, dochází k rozuzlování tajemství, objevují se další a vše je úžasně propojené. Vztah s kapitánem a Ilan se pořád vyvíjí, ti dva si k sobě pořád snaží najít cestu a sledovat jejich snahu je napínavé a fascinující. Za mě nejlepší fantasy, jaké jsem kdy četla.

25.05.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tak tohle byla pecka, nikdy bych nečekala, že tak výborná knížka bude pocházet zrovna z pera české autorky. Přečetla jsem ji za jediný den a hltala každé slovo. Miluju celou pětadvacítku a obdivuju autorku, že dokázala vytvořit něco takového.

24.05.2019 5 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Ještě nikdy jsem snad nečela YA, co by byla něčím podobná této. Samozřejmě, že knížka měla svoje mouchy, ale klady rozhodně převažují. Líbilo se mi, jak autorka zručně smísila dvě kultury (starověký Řím a Blízký východ) a vytvořila nový svět s ojedinělým příběhem a postavami. Eliase jsem si zamilovala, protože i jako jeden z nejlepších nebyl neporazitelný. Laia pro mě byla oříšek, protože i když její přerod z ufňukané holky na odvážnou hrdinku byl pochopitelný a nenásilný, vztah s Eliasem mi oproti tomu násilný přišel. Během knížky nemají moc příležitostí se setkat, přesto pro ni Elias obětuje život (nehledě na to, že se jí svěřuje s něčím, co nikomu neřekl) a přátelství s Helenou. A Helena! Helena byla skvělá. Všechno, co Helena udělala, dávalo smysl a naprosto odpovídalo jejímu charakteru. Helena byla silná, odvážná, chápala, kde je její místo a byla ochotná obětovat, co bylo třeba, a udělala, co se udělat mělo. Necouvla před vlastní přísahou, i když ji to ničilo. Očekávám, že jestli vůbec bude mít tetralogie dobrý konec (pochybuji), tak Elias skončí s Laiou, ale Helena by si to zasloužila mnohem víc.

22.05.2019 4 z 5

Přiznání Přiznání Anna Todd

První kniha sice nedávala smysl, ale mezi hlavními hrdiny bylo tolik vzrušení, že se dobře četla. Druhý díl... to prostě nešlo. Přečetla jsem víc jak polovinu, ale víc jsem prostě nedala, celou dobu se řeší kraviny, postavy se chovají nelogicky jenom, aby se příběh někam posunul (a o příběhu se vlastně vůbec mluvit nedá). Tak hroznou knížku jsem už dlouho nečetla, doporučuji přečíst první díl a u toho skončit.

15.05.2019 odpad!

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Jsem jediná, kdo si při čtení vzpomněl na Nabokova? Ať už se jedná o podobný styl, využívání cizího jazyka nebo odkazy na jiné autory. Aciman má neskutečný talent vtáhnout čtenáře do prostředí - v první polovině jsem měla pocit, že znám celý jejich dům, že cítím to horko nejprudšího léta. A podobně to bylo i v další části, v Římě, který má čtenář přímo před očima a vše se zdá být velmi surrealistické a syrové. Rozhodně výborná kniha.

04.05.2019 5 z 5

Milovat zhýralého vévodu Milovat zhýralého vévodu Nicole Jordan

Příběh měl hlavu a patu, Tess byla silná osobnost, která dokázala zastínit i Rothama. Což byla možná právě ta potíž, protože i když titul slibuje, že vévoda nepatří mezi Rychlé šípy, nakonec se celou dobu projevuje jako hodný a velkorysý člověk. A upřímně, mnohem víc dávám přednost temným hrdinům z pera Meaghan Mckinneyové. Navíc mi vadilo časté opakování ať už vět (ponořit se do její hebkosti), tak i vysvětlování vztahů vedlejších postav, které nemají na příběh vůbec žádný vliv (vážně jsem nepotřebovala dvakrát zopakovat, že Tess učila nějaké staré kurtizány). Samozřejmě, kdo hledá knihu o romantice, kde není hlavní hrdinka úplně pitomá a vztah hlavních postav se vyvíjí uvěřitelné a reálně, je tohle určitě ta správná kniha.
PS: Tahle knížka vás naučí nenávidět slovo blizna.

02.05.2019 2 z 5

Válka starého muže Válka starého muže John Scalzi

Na této knize se musí ocenit především autorův vypravěčský styl, který je vtipný a zkrátka se výborně čte. Víc mě bavila první polovina, kdy netušíte, jak se důchodci zapojí do války a jen netrpělivě čekáte, co si autor vymyslel. Rozhodně mám v plánu přečíst i další díly.

01.05.2019 5 z 5

Tajomný smaragd Tajomný smaragd Meagan McKinney

Upřímně jsem vůbec nepochopila, proč byl ten smaragd tak důležitý, když neměl žádnou skutečnou moc. Autorka se ani nenamáhala s vysvětlením, proč ho Aurořin otec ukradl. Zmatená jsem byla i z toho, jak je možné, že může titul přejít na nevlastního bratra, který je neurozeného původu. Navzdory tomu, že McKinney umí popsat muže přesně podle mého gusta, Vashon mě nijak zvlášť neoslovil a Aurora mi především ze začátku lezla na nervy. Většinu knihy se ani nic neděje, protože jsou stále na lodi. McKinney umí rozhodně lepší, tohle je její podprůměr.

01.05.2019 3 z 5

Milá čarodejnica / Čarodějka Milá čarodejnica / Čarodějka Meagan McKinney

Na tuto autorku jsem poprvé narazila v nějakých patnácti letech, kdy jsem v knihovně našla její Čarodějku. A i teď po více než deseti letech se k té knize vracím, když si chci přečíst nějakou harlekýnku. St.Bride je vše, co od hrdiny tohoto žánru očekávám - je silný, krásný, bohatý a dokáže svádět celou svou duší. V podstatě je to především on, proč je to moje srdcovka, i když za tu dobu jsem si oblíbila i Kayleigh. Samozřejmě, kniha má svoje mouchy, vše by bylo mnohem jednodušší, kdyby mu prostě chvíli věřila a řekla mu, co se jí v minulosti stalo, ale pak by se mu nemohla bránit, když se jí snaží svést.

01.05.2019

Spojeni osudem Spojeni osudem Meagan McKinney

Navzdory tomu, že se jedná o vztah, kdy se hlavní postavy v jednom kuse hádají, aby hlavní hrdina mohl v dalším okamžiku hlavní hrdinku svádět, je kniha velmi povedená. Samozřejmě se najdou chvíle, kdy postavy jednají nepochopitelně jen proto, aby se prodloužil děj, ale kupodivu právě druhá polovina knihy má mnohem větší spád a autorka mohla dát víc prostoru pobytu Brienne a Avenela v Bathu. Trochu neuspokojivé bylo, že jsme se stejně nedozvěděli, kdo je Brienniným otcem. Ale přes to všechno, kdyby se mě někdo zeptal, co bych mu doporučila za historickou harlekýnku, řekla bych Spojení osudem.
PS: Nejlepší scéna je ta, kdy najde Brienne v Bathu a objeví její malé tajemství.

01.05.2019 5 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Jeptiška, co ani neví, co je onanie, sbalí největšího rebela na škole. Všichni se chovají jako psychopati včetně matky hlavní hrdinky a jejího přítele, co mamce donáší. Zhruba každou třetí stranu si řeknete, že to snad autorka nemyslí vážně. Přesto, že je to naprostá blbost a kniha mohla být minimálně o polovinu kratší, čte se docela dobře a svižně. Jedna z mála výjimek, kde je film lepší nez kniha.

20.04.2019 2 z 5

Iustus: část druhá Iustus: část druhá Martin Moudrý

Opravdu se mi líbilo, že v knize vystupovaly biblické postavy, přestože se chovaly jako šílenci. Bylo fajn, že partnerem hlavního hrdiny nebyla žena, ale mladý kluk, i když toho projevovaní lásky bylo až moc. Ale nad čím jsem obracela oči v sloup byly některé věty jako "stěny se boulily jako břicha těhotných žen", nebo když Iustus požádal prezidenta o kopí a ten reagoval jako Glum. Myslím, že pokud by si autor odpustil řadu podobných situací, kniha by na mě působila vážněji a celou apokalypsu bych brala jako něco děsivého, než šarvátku dvou magorů

19.04.2019 3 z 5