Teredo

Kouřový démonKouřový démonPatricia Briggs

Mercedes nikdy nezklame. Autorka má všechno skvěle promyšlené, postavy se chovají přesně podle toho, jak čtenár očekává a tak, jak je autorka vytvořila. Líbí se mi, že nevznikají zbytečné spory mezi Adamem a Mercy, kdy by se jí Adam snažil zbytečně chránit a kde by tajemství naopak zapříčinila větší katasfrofu, než kdyby si vše na rovinu vyříkali. Adam a Mercy fungují jako rovnocenní partneři a tak by to mělo být. Skvělá kniha.

21.03.2021

ŠeroprostorŠeroprostorAnn Aguirre

Čekala jsem, že to bude něco jako Mercedes Thompsonová ve vesmíru, ale dost mě to zklamalo. Hlavní hrdince jsem vůbec nemohla přijít na chuť, protože moc nemusím typy, u kterých nám každou druhou stránku musí autorka připomínat, jak je vlastně hrdinka drsná. Nad jejím chováním jsem občas jenom nechápavě vrtěla hlavou. Být hlavní hrdinka jiná, zřejmě bych si knihu užila o dost víc.

21.03.2021

ArtefaktArtefaktJamie Sawyer

Pozor, obsahuje spoilery: Tuhle knížku jsem četla už podruhé, protože jsem chtěla pokračovat s dalšími díly a potřebovala jsem si ji osvěžit. A bavila mě stejně jako poprvé. Nápad duplikantů a operátorů, kteří je řídí, mi přijde fascinujicí a Artefakt mi připomněl, proč miluji scifi. Artefakt vás nenechá vydechnout, stále se něco děje a zřejmě nic se neděje bez důvodu - věřím, že i teroristický útok nebyl jen tak. Smrt Blakea mě zarmoutila, protože z celé Harrisovy jednotky mi byl nejsympatičtější a zároveň i nejlépe popsaný - na rozdíl od ostatních jsem si k němu vytvořila pouto a nebylo mi jedno, co se s ním stane. Právě za plochost zbytku Harrisova týmu ubírám jednu hvězdičku.

26.01.2021

Konec VěčnostiKonec VěčnostiIsaac Asimov

Ne nadarmo je Asimov označován jako mistr svého oboru, protože napsat knížku o cestování časem, která by dávala hlavu a patu je dost složité a takovým knížkám se vyhýbám. Přesto nevím proč, ale první dvě třetiny jsem se musela do knihy vyloženě nutit, teprve poté se začne vše rozuzlovávat a knížka má spád. Takže ty čtyři hvězdy jsou především za poslední třetinu.

10.01.2021

Leviatan se probouzíLeviatan se probouzíJames S. A. Corey

Trochu mě mrzí, že musím dát knize tak nízké hodnocení (už jenom proto, že si ji tu všichni chválí), ale mě prostě nebavila. Nebo takhle, abych byla upřímná, nebavily mě první dvě třetiny, jakmile jsem se dostala k rozuzlení, co se děje na Erotu, tak to začalo mít grády, ale to už pro mě bylo jaksi pozdě. Dokonce ani k postavám jsem si nenašla vztah a přišly mi ploché a nijaké - v zásadě mi bylo jedno, jestli někdo z hlavních hrdinů umře. Přemýšlím, jetli dám šanci dalšími dílu, ale spíše ne.

03.01.2021

První planeta smrtiPrvní planeta smrtiHarry Harrison

Velmi čtivá kniha, jen jednoho zaráží jak karbaník zvládne všechno to, co hlavní hrdina zvládnul - ať už pochopit, jak planeta funguje po sestavování psionických přístrojů atp. Postava Mety mi přišla zbytečná a ani nemusela být.

27.12.2020

Více než lidéVíce než lidéHenry Kuttner

Část s Hogbeny se mi líbila mnohem více, než část první, která mi přišla občas zbytečně zdlouhavá.

27.12.2020

MučedníkMučedníkB. K. Evenson (pseudonym)

Neurazilo, nenadchlo. Co jsem pochopila podle komentářů, tak je to nějakým způsobem provázano s počítačovou hrou a možná v tom pro mě vězel ten problém? Autor nás celou dobu napíná, čtenář se snaží číst rychleji a rychleji, aby se co nejdříve dozvěděl tajemství ďáblova ocasu a nakonec... nic. Nakonec vlastně nezjistíme vůbec nic a vše se točí jenom okolo dohadů hlavního hrdiny. Za mě celkem neuspokojivé, i když se kniha četla svižně.

02.10.2020

SolarisSolarisStanisław Lem

Vím, že Solaris patří mezi klasiku, ale pro mě má své silné i slabé stránky. Líbila se mi ta atmosféra, kdy se Harey poprvé objevila, ta nejistota, kdo skutečně je a za jakým účelem byla vytvořena, jestli se ukáže jako agresivní nebo přátelská. Na rovinu se přiznám, že popisy Solarisu (tj. tvoření a ničení úkazů, které Solaris vytváří) jsem si nedokázala plně představit. První polovina knihy byla rozhodně lepší a svižnější, historii solaristiky si mohl Lem klidně odpustit, čtenáři to stejně nic moc neřekne. Přesto je atmosféra Solarisi výjimečná a zvláštní, pro člověka neuchopitelná a tajemná, proto i tolik přitažlivá.

22.09.2019

Krev pro rusalkuKrev pro rusalkuKristýna Sněgoňová

Jakmile jsem knihu začala číst, už jsem ji neodložila, a příběh zhltla za jedno celé odpoledne. Musím obdivovat, jak výborně se autoce podařilo vytvořit svět, kde jsou víly spíš krvelačné potvory než něžné nymfy. Přesto s tím, jak Léto a víly všeobecně skrz hlavní postavu poznáváme, nakonec s nimi soucítíme víc jak s lidmi. Navíc výborně sepsaná hlavní postava - Dominik. Jasně, občas už těch prášků bylo moc, ale málokteré autorka umí sepsat tak dobře mužskou hlavní postavu, která skutečně přemýšlí jako muž. Příběh navíc příjemně zpestřuje humor, který není násilný a pobaví.

15.09.2019

Propast časuPropast časuRoman Bureš

Bylo to jako na houpačce. Bavily mě části, kde byl Lucius, Serena a Neffi, zbytekem jsem se spíš "pročetla". Jako ona to není špatná kniha, téma je to výborné, ale jaksi není můj šálek kávy číst o Českých Budějovicích 16. století ani o megalomanském esesákovi. O římské legii, to už ovšem byla jiná, stejně tak mě zajímala Neffiho doba. Jak už to bylo řečeno, hlavní hrdinka Toňa je poněkud moc dokonalá a okamžitě si jí zamiluje každý, kdo má nějakou moc a dokáže ji ochránit. Závěřečná bitva byla ale úplně epesní.

15.09.2019

Tunel do nebesTunel do nebesRobert A. Heinlein

Heinlein bývá dost často označován jako jeden z nejlepších spisovatelů scifi, ale upřímně, Tunel do nebes tomu vůbec neodpovídá. Aby nedošlo k mýlce, není to špatná knížka, ale není ani dobrá. Je pravda, že příběh je čtivý a pilný čtenář ji stihne přečíst za den, ale je spousta věcí, které mi na příběhu prostě nesedí. Např. nikomu není divné, že je banda středoškoláků a vysokoškoláků poslána na cizí nebezpečnou planetu za účelem testu s tím, že jich pravděpodobně část zemře. Rodiče hlavního hrdiny jsou tedy nejdříve proti, ale spíš to působí, jakoby mu zakazovali chodit pozdě v noci ven, než aby se báli o život svého syna.
Navíc konverzace jsou psány dost nepřirozeně, i když kniha je z roku 1996, možná tenkrát lidé takhle mluvili?
Přesto chci zkusit i další z jeho knih, přišla by mi škoda zahodit autora, na kterého slyším tolik chvály.

13.09.2019

Magický krystalMagický krystalRobert Anthony Salvatore

Výborně řemeslně zpracované, všechno sedí a dává smysl, postavy jsou zajímavé, příběh plynule ubíhá, ale za srdce mě to nechytlo. Přesto si myslím, že pro někoho, kdo má rád fantasy typu Pána prstenů, se bude kniha náramně líbit.

11.09.2019

Nová smlouvaNová smlouvaMichael Atamanov

Tuhle sérii prostě miluju a líbí se mi na ní úplně všechno. Postavy nejsou ploché, a přestože je jich dost, pořád si pamatujete, kdo je kdo. Nechybí akce a zvraty a příběh má pořád čím překvapit.

31.08.2019

Rebelka - Odvrácená strana islámuRebelka - Odvrácená strana islámuAyaan Hirsi Ali

Fascinující příběh, který ukazuje jak to skutečně chodí (chodilo?) v řadě muslimských zemí a jak islám ovlivňuje život tamních lidí. S Alí souhlasím v řadě věcí a to především v tom, že přestože všichni víme, jaké postavení mají muslimské ženy, zavíráme nad tím oči, přestože dochází k porušování lidských práv. Rozhodně díky ní plánuji přečíst si o této problematice více.

28.08.2019

Šamanova pomstaŠamanova pomstaV. Mahaněnko (pseudonym)

Tak tohle bych nikdy nečekala. Zvrat z předchozáho dílu dostává úplně nové obrátky a celou dobu nechává čtenáře na pochybách, komu vlastně věřit. Přestože to už vypadá, že je příběh u konce, čeká nás poslední ještě poslední díl a já doufám, že nenechá nic otevřeno (tím myslím žádný z Mahanových nedokončených úkolů).

25.08.2019

Karmadontova šachovniceKarmadontova šachovniceVasilij Michajlovič Machanenko

Tak to byla pecka. Líbila se mi změna prostředí, kdy se příběh přesunul na moře a mezi piráty. Ale co mě dostalo nejvíc, byl závěr. Tohle jsem rozhodně nečekala a musím uznat, že to přišlo v pravou chvíli, protože už jsem si říkala, že se Mahanovi všechno daří. Jediné, co mě rušilo, bylo dost překlepů, ale to samozřejmě není chyba autora. Hned jdu na další díl, jsem zvědavá, jak bude šamanova cesta pokračovat.

18.08.2019

Ódinovo dítěÓdinovo dítěSiri Pettersen

Kdyby tam nebyl tak příšerně nudný rozjezd, dala bych hvězd pět. Nedá se úplně říct, že mi nesedělo, že autorka už od začátku nevysvětlila, co které výrazy znamenají. Ale nějak mi přišlo, že u něčeho ani přes to, že čtenář tuší, k pořádnému vysvětlení nedošlo. SPOILER Podobně se vůbec nedozvíme, proč je vlastně Hirka důvodem, že můžou Slepí procházet bránou. Jenom proto, že pochází z jiného světa? Z toho, co jsem ovšem pochopila, ale nepatří do světa Slepých, ona přece nevypadá jako Slepí a na konci vešla branou do světa, kde byli lidé stejně bezocasí jako ona sama.
Přesto mě ta kniha nějaký zvláštním způsobem chytla za srdce a byla zajímavá, takže přestože to obvykle nedělám (obvykle nečtu díly hned po sobě od stejného autora, aby se mi postavy nepřejedly), vrhnu se co nevidět na druhý díl.

09.08.2019

Bouří prokletáBouří prokletáPatricia Briggs

Mercy je moje srdcovka, jakmile je nový díl, běžím do knihkupectví. A pořád neztrácí grády!

29.07.2019

Protože je nás mnohoProtože je nás mnohoDennis E. Taylor

Pecka. I druhý díl si udržuje vysokou kvalitu jako díl první. Především situace ohledně Druhých je zajímavá a jsem trochu ráda, že se upustilo od kolonizace vesmíru. Jsem zvědavá, jak to dopadne.

23.07.2019

Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáErnest Cline

Dobrá knížka, přestože mi většina her, které Wade hrál, vůbec nic neříkaly. Líbil se mi přerod hlavní postavy, ze začátku to byl prostě jen kluk, co se v Oasis schovával před světem, ke konci to byl muž, co vzal osud do vlastních rukou. U Artemis se mi líbilo, že to nebyla žádná krasavice, která si není svojí krásy vědoma, ale obyčejná holka. Aech byl rozhodně překvapením.

28.05.2019

FajaFajaPetra Stehlíková

První díl jsem přečetla v noci ze čtvrtka na pátek. V pátek jsem běžela do knihkupectví a Faju přečetla během soboty. Po Enderově hře snad první série, která mě úplně pohltila. Faja má možná o něco větší švih než první díl, pořád se něco děje, dochází k rozuzlování tajemství, objevují se další a vše je úžasně propojené. Vztah s kapitánem a Ilan se pořád vyvíjí, ti dva si k sobě pořád snaží najít cestu a sledovat jejich snahu je napínavé a fascinující. Za mě nejlepší fantasy, jaké jsem kdy četla.

25.05.2019

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Tak tohle byla pecka, nikdy bych nečekala, že tak výborná knížka bude pocházet zrovna z pera české autorky. Přečetla jsem ji za jediný den a hltala každé slovo. Miluju celou pětadvacítku a obdivuju autorku, že dokázala vytvořit něco takového.

24.05.2019

Jiskra v popeluJiskra v popeluSabaa Tahir

Ještě nikdy jsem snad nečela YA, co by byla něčím podobná této. Samozřejmě, že knížka měla svoje mouchy, ale klady rozhodně převažují. Líbilo se mi, jak autorka zručně smísila dvě kultury (starověký Řím a Blízký východ) a vytvořila nový svět s ojedinělým příběhem a postavami. Eliase jsem si zamilovala, protože i jako jeden z nejlepších nebyl neporazitelný. Laia pro mě byla oříšek, protože i když její přerod z ufňukané holky na odvážnou hrdinku byl pochopitelný a nenásilný, vztah s Eliasem mi oproti tomu násilný přišel. Během knížky nemají moc příležitostí se setkat, přesto pro ni Elias obětuje život (nehledě na to, že se jí svěřuje s něčím, co nikomu neřekl) a přátelství s Helenou. A Helena! Helena byla skvělá. Všechno, co Helena udělala, dávalo smysl a naprosto odpovídalo jejímu charakteru. Helena byla silná, odvážná, chápala, kde je její místo a byla ochotná obětovat, co bylo třeba, a udělala, co se udělat mělo. Necouvla před vlastní přísahou, i když ji to ničilo. Očekávám, že jestli vůbec bude mít tetralogie dobrý konec (pochybuji), tak Elias skončí s Laiou, ale Helena by si to zasloužila mnohem víc.

22.05.2019

PřiznáníPřiznáníAnna Todd

První kniha sice nedávala smysl, ale mezi hlavními hrdiny bylo tolik vzrušení, že se dobře četla. Druhý díl... to prostě nešlo. Přečetla jsem víc jak polovinu, ale víc jsem prostě nedala, celou dobu se řeší kraviny, postavy se chovají nelogicky jenom, aby se příběh někam posunul (a o příběhu se vlastně vůbec mluvit nedá). Tak hroznou knížku jsem už dlouho nečetla, doporučuji přečíst první díl a u toho skončit.

15.05.2019odpad!

Dej mi své jménoDej mi své jménoAndré Aciman

Jsem jediná, kdo si při čtení vzpomněl na Nabokova? Ať už se jedná o podobný styl, využívání cizího jazyka nebo odkazy na jiné autory. Aciman má neskutečný talent vtáhnout čtenáře do prostředí - v první polovině jsem měla pocit, že znám celý jejich dům, že cítím to horko nejprudšího léta. A podobně to bylo i v další části, v Římě, který má čtenář přímo před očima a vše se zdá být velmi surrealistické a syrové. Rozhodně výborná kniha.

04.05.2019

Milovat zhýralého vévoduMilovat zhýralého vévoduNicole Jordan

Příběh měl hlavu a patu, Tess byla silná osobnost, která dokázala zastínit i Rothama. Což byla možná právě ta potíž, protože i když titul slibuje, že vévoda nepatří mezi Rychlé šípy, nakonec se celou dobu projevuje jako hodný a velkorysý člověk. A upřímně, mnohem víc dávám přednost temným hrdinům z pera Meaghan Mckinneyové. Navíc mi vadilo časté opakování ať už vět (ponořit se do její hebkosti), tak i vysvětlování vztahů vedlejších postav, které nemají na příběh vůbec žádný vliv (vážně jsem nepotřebovala dvakrát zopakovat, že Tess učila nějaké staré kurtizány). Samozřejmě, kdo hledá knihu o romantice, kde není hlavní hrdinka úplně pitomá a vztah hlavních postav se vyvíjí uvěřitelné a reálně, je tohle určitě ta správná kniha.
PS: Tahle knížka vás naučí nenávidět slovo blizna.

02.05.2019

Válka starého mužeVálka starého mužeJohn Scalzi

Na této knize se musí ocenit především autorův vypravěčský styl, který je vtipný a zkrátka se výborně čte. Víc mě bavila první polovina, kdy netušíte, jak se důchodci zapojí do války a jen netrpělivě čekáte, co si autor vymyslel. Rozhodně mám v plánu přečíst i další díly.

Tajomný smaragdTajomný smaragdMeagan McKinney

Upřímně jsem vůbec nepochopila, proč byl ten smaragd tak důležitý, když neměl žádnou skutečnou moc. Autorka se ani nenamáhala s vysvětlením, proč ho Aurořin otec ukradl. Zmatená jsem byla i z toho, jak je možné, že může titul přejít na nevlastního bratra, který je neurozeného původu. Navzdory tomu, že McKinney umí popsat muže přesně podle mého gusta, Vashon mě nijak zvlášť neoslovil a Aurora mi především ze začátku lezla na nervy. Většinu knihy se ani nic neděje, protože jsou stále na lodi. McKinney umí rozhodně lepší, tohle je její podprůměr.

Milá čarodejnica / ČarodějkaMilá čarodejnica / ČarodějkaMeagan McKinney

Na tuto autorku jsem poprvé narazila v nějakých patnácti letech, kdy jsem v knihovně našla její Čarodějku. A i teď po více než deseti letech se k té knize vracím, když si chci přečíst nějakou harlekýnku. St.Bride je vše, co od hrdiny tohoto žánru očekávám - je silný, krásný, bohatý a dokáže svádět celou svou duší. V podstatě je to především on, proč je to moje srdcovka, i když za tu dobu jsem si oblíbila i Kayleigh. Samozřejmě, kniha má svoje mouchy, vše by bylo mnohem jednodušší, kdyby mu prostě chvíli věřila a řekla mu, co se jí v minulosti stalo, ale pak by se mu nemohla bránit, když se jí snaží svést.