Taťka Hraboš Online Taťka Hraboš komentáře u knih

Vědomí konce Vědomí konce Julian Barnes

Poutavé vzpomínání na jeden obyčejný (fiktivní) život. Kniha má mnoho vrstev, ale pro mne asi to hlavní poselství tkví v upozornění, že i ten sebeobyčejnější život skrývá temné okamžiky, které bychom nejraději zasunuli někam do hlubin zapomnění. Jenže minulost nás stejně nakonec dostihne - nejpozději ve stáří, kdy už nemáme tolik sil, abychom svým nepříjemným tajemstvím zabránili vyklouznout na povrch (tedy alespoň do našeho vědomí).

02.05.2016 5 z 5

Život a cesta hrocha Obludvíka Život a cesta hrocha Obludvíka Jiří Dědeček

Mně osobně se kniha hodně líbila a u některých kapitol jsem se vysloveně chechtal. Je to knížka plná důmyslných slovních hříček a i děj a postavičky autor vymyslel moc hezky. Trochu jsem ale na vážkách, pro jakou věkovou kategorii je knížka vlastně určena - podle hlavní postavy a tématu bych soudil na menší děti, podle jazykových prostředků už na ty větší - ale ty si ji zase stěží půjčí k přečtení. Takže je nejspíš hlavně pro rodiče :-).

02.05.2016 5 z 5

Naprosto osvětleno Naprosto osvětleno Jonathan Safran Foer

Kniha s několika dějovými a časovými rovinami a dvěma vypravěči, z nichž ten druhý je Ukrajinec, ovládající angličtinu asi jako pan Kaplan ve slavné Rostenově knize Pan Kaplan má třídu stále rád. To zprvu dává knize ráz grotesky, ale časem člověk přijde na to, že tato komičnost je vlastně prostředkem, jak ještě zvýraznit tragiku příběhů ve všech dějových rovinách. Velmi silná kniha, která nakonec předčila všechna má počáteční očekávání.

27.04.2016 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Fascinující kniha mnoha tváří. První část odlehčená, místy se neubráníte úsměvu nebo rovnou smíchu. Na druhé straně také plná zajímavých informací a úvah o zoologických zahradách, etologii zvířat, ale také o třech hlavních světových náboženstvích - křesťanství, islámu a hinduismu. Druhá část je úplně jiná, ze začátku mi lezl mráz po zádech a občas se mi zvedal žaludek. A konec člověku pěkně zamotá hlavu. Ať už si o knize budete myslet cokoli, jen tak ji z hlavy nedostanete.

19.04.2016 5 z 5

Dobrodružství králíčka Petra Dobrodružství králíčka Petra Beatrix Potter

Roztomilé, i když docela jednoduché příběhy trochu lehkomyslných králičích hrdinů, kteří kvůli své lehkomyslnosti vždycky spadnou do nějaké šlamastyky, ze které se pak musejí, někdy se štěstím, vyhrabat. Populární je knížka bezpochyby i pro krásné ilustrace, jejichž autorkou je tuším sama autorka příběhů. Ani občasná perlička humoru v knížce nechybí.

12.04.2016 5 z 5

Hlemýžď Čilišnek Hlemýžď Čilišnek Pavel Šrut

Našim klukům poezie moc neříká, ale zkusil jsem to. Je kniha příliš nezaujala, tak jsem si ji nakonec dočetl sám a rozhodně nelituji. Čeho si na Šrutovi hodně cením, je jeho humor a hravost - a v téhle knížce je obojího požehnaně.

10.04.2016 5 z 5

Život a doba Michaela K. Život a doba Michaela K. John Maxwell Coetzee

Zvláštní kniha, i když útlá rozsahem, rozhodně to není žádná jednohubka, kterou člověk slupne a hned pustí z hlavy. Trochu mi připomínala McCarthyho Cestu - tématem i jakousi bezvýchodností, s ohledem na hlavního hrdinu a prostředí, ve kterém se pohybuje. Jedna z knih, která člověku připomene, jak dobře se na tom světě vlastně má - jak malicherné jsou jeho vlastní problémy.

09.04.2016 5 z 5

Mistr Mistr Colm Tóibín

Jedna z těch knížek, v nichž děj poklidně plyne, nikam nespěchá, až se ten klid přenese i na čtenáře, který si tak může vychutnat každé hnutí mysli hlavní postavy, postupně si z jednotlivých střípků skládat obraz života a povahy spisovatele Henryho Jamese, seznámit se s lidmi, kteří na něj měli v životě největší vliv, stejně jako s pozadím některých jeho knih. Je jednoznačně plus, pokud už čtenář o Jamesovi něco ví, a ještě lépe, pokud od něj něco četl. Po přečtení knihy mám rozhodně chuť si od něj přečíst něco dalšího (a od Toibína také). Škoda, že některé z nejzdařilejších Jamesových knih u nás, podle mých informací, stále ještě nevyšly.

06.04.2016 5 z 5

Hádanky a luštěniny Hádanky a luštěniny Jiří Žáček

Půvabná knížka se spoustou zajímavých nápadů. Některé úkoly jsou vhodné i pro ty nejmenší, jiné už vyžadují i po dětech, aby byly schopny číst, a některé chtějí i docela slušné znalosti (např. zeměpisné). Na čtení před spaním se knížka nehodí, ale třeba na cestování nebo chvilky čekání je to ideální prostředek ke smysluplnému využití času.

28.03.2016 5 z 5

Rozhřešení Rozhřešení Jonathan Franzen

Vynikající kniha, pro mne zatím asi v tomto roce nejlepší. Franzen je skvělý psycholog s ohromnou schopností vcítit se do svých postav a jejich pocity a myšlenky poutavě naservírovat čtenáři. Garyho deprese, Denisiny problémy se sexuální identitou nebo třeba Alfredovu snahu důstojně se najíst navzdory svému parkinsonickému třesu rukou čtenář vnímá, jako by je prožíval osobně. Kromě toho na mě bezpochyby mělo vliv i to, že tři z pěti hlavních postav jsou víceméně v mém věku a řeší, především ve vztahu ke svým rodičům (zbývající dvě hlavní postavy), obdobné otázky, jako řešíme či v blízké době budeme řešit my, co je nám kolem čtyřicítky.

24.03.2016 5 z 5

Skřítci školkovníčci Skřítci školkovníčci Lenka Rožnovská

Milá knížka s originálními postavičkami, zápletkou a hezkými ilustracemi, s tématem tak akorát pro naše dva kluky. Záležitost na jedno večerní uspávání.

23.03.2016 5 z 5

Človíčkova dobrodružství Človíčkova dobrodružství Pavel Teisinger

Zábavná knížka. Ne že by byla psána bůhvíjak vytříbeným stylem, ale síla knížky je hlavně v originalitě námětu i nápaditosti jednotlivých kapitolek. Dětem ostatně na nějakém vytříbeném stylu nesejde, hlavně že je to pro ně srozumitelné a baví je to.

22.03.2016 5 z 5

Cestování s Velrybou Cestování s Velrybou Eva Papoušková

Velmi příjemné překvapení - jednak proto, že našemu staršímu se knížka líbila, i když byla o lidech a ne o zvířátkách, za druhé z knížky samotné. Hezký nápad, spousta humoru, v některých situacích jako by se člověk sám viděl. Jedině snad, že z mého pohledu měla kniha silnější pasáže a jiné zase výrazně slabší. Paradoxně se mi nejvíc líbilo, jak se na cestu připravovali, než samotný průběh cesty (Alpy, Itálie, Francie, Andorra); Španělsko to pak ale zase spravilo.

20.03.2016 5 z 5

Mizící hmyzíci Mizící hmyzíci Daniela Krolupperová

Moc pěkná knížka. Něco mezi pohádkou a didaktickou pomůckou - vlastně spíš obojí dohromady. Líbilo se mi, jak autorka dokázala skloubit hezký pohádkový příběh s informacemi o některých z našich zástupců hmyzu. I ilustrace byly podařené.

19.03.2016 5 z 5

Lenochova cesta k úspěchu Lenochova cesta k úspěchu Bill O Hanlon

Upřímně řečeno, nic převratného jsem v té útlé knížce nenašel. To, že pokud chce být v životě úspěšný, má mít nějaký smysluplný cíl, nebát se v přiměřené míře riskovat, nedělat si hlavu s tím, co si o něm a jeho činnosti myslí jiní, být houževnatý a nenechat se odradit dílčími neúspěchy, na druhé straně být schopný poznat slepou cestu a opustit ji a tak dál, to snad každý přiměřeně inteligentní člověk ví, aniž by to někde musel číst. O ničem jiném ta kniha není. Kromě toho mi lezl na nervy ten typicky americký postoj - podívejte, jak jsem dobrý, kam jsem to dotáhl, a pokud se budete řídit mými radami, můžete na tom být podobně.

17.03.2016 3 z 5

Medvídek Pú - Trable s kamarády Medvídek Pú - Trable s kamarády Walt Disney

Kdysi tuhle knížku dostal starší syn společně s dalšími třemi ze stejné série. Jak už jsem tu několikrát napsal, já tyhle odvary z originálního Medvídka Pú nemusím, ovšem na děti zabírají. Ale abych nekřivdil, tahle knížka docela pěkně pojednává o velkorysosti vůči přátelům a trpělivosti (hlavním hrdinou je Králík, kterému se někdy těchto vlastností nedostává).

15.03.2016 4 z 5

Pohádky pro sedmispáče Pohádky pro sedmispáče Erwin Moser

Krásné ilustrace, sympatické postavičky, originální náměty, ale ty příběhy mi připadaly jaksi nedotažené do konce. Ale možná v tom byl záměr, přece jen jsou to takové jednostránkové miniatury.

14.03.2016 4 z 5

Medvídek Pú - Narozeninové čtení Medvídek Pú - Narozeninové čtení Walt Disney

Těch 80 procent dávám jen proto, že dětem se knížka hodně líbí. Ale to je prostě dáno postavou medvídka Pú a jeho přátel. Mně na těchhle púovských knížkách na jeden večer vadí, jak tyjí z úspěchu nedostižného originálu - nic jiného než snahu o vydělání peněz na cizím nápadu v tom nevidím.

14.03.2016 4 z 5

No jo, medvěd! No jo, medvěd! Hubert Schirneck

Docela roztomilé a nápadité příběhy trochu ujetého medvěda. Starší syn sice prohlásil, že je to hloupý medvěd, ale oba kluci poslouchali se zjevným zaujetím; bylo vidět, že se jim knížka líbí. Já jsem se místy docela zapotil při vysvětlování medvědových oblíbených přísloví.

11.03.2016 4 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Mám rád Roalda Dahla jako povídkáře a byl jsem zvědavý na jeho pohádkovou tvorbu, které si hlavně v zahraničí hodně cení, takže jsem tuhle knížku pořídil našemu staršímu (6 let) pod stromeček. Ze začátku o její čtení nestál, když zjistil, že hlavními postavami jsou jakýsi ošklivý obr a malá holka, ale pár stránek stačilo a chytila jej. Strašně se mu líbilo, jak obr Dobr komolí slova, několik výrazů pak s oblibou omílal pořád dokola. Dokonce se dokázal přenést i přes to, že ostatní obři žerou malé děti. Mně se knížka taky moc líbila. Je to skvěle vystavěný příběh s originálním námětem i postavami, s dobrým koncem a důkladně okořeněný humorem.

07.03.2016 5 z 5