Taťka Hraboš Taťka Hraboš komentáře u knih

Pohádky pro sedmispáče Pohádky pro sedmispáče Erwin Moser

Krásné ilustrace, sympatické postavičky, originální náměty, ale ty příběhy mi připadaly jaksi nedotažené do konce. Ale možná v tom byl záměr, přece jen jsou to takové jednostránkové miniatury.

14.03.2016 4 z 5

Medvídek Pú - Narozeninové čtení Medvídek Pú - Narozeninové čtení Walt Disney

Těch 80 procent dávám jen proto, že dětem se knížka hodně líbí. Ale to je prostě dáno postavou medvídka Pú a jeho přátel. Mně na těchhle púovských knížkách na jeden večer vadí, jak tyjí z úspěchu nedostižného originálu - nic jiného než snahu o vydělání peněz na cizím nápadu v tom nevidím.

14.03.2016 4 z 5

No jo, medvěd! No jo, medvěd! Hubert Schirneck

Docela roztomilé a nápadité příběhy trochu ujetého medvěda. Starší syn sice prohlásil, že je to hloupý medvěd, ale oba kluci poslouchali se zjevným zaujetím; bylo vidět, že se jim knížka líbí. Já jsem se místy docela zapotil při vysvětlování medvědových oblíbených přísloví.

11.03.2016 4 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Mám rád Roalda Dahla jako povídkáře a byl jsem zvědavý na jeho pohádkovou tvorbu, které si hlavně v zahraničí hodně cení, takže jsem tuhle knížku pořídil našemu staršímu (6 let) pod stromeček. Ze začátku o její čtení nestál, když zjistil, že hlavními postavami jsou jakýsi ošklivý obr a malá holka, ale pár stránek stačilo a chytila jej. Strašně se mu líbilo, jak obr Dobr komolí slova, několik výrazů pak s oblibou omílal pořád dokola. Dokonce se dokázal přenést i přes to, že ostatní obři žerou malé děti. Mně se knížka taky moc líbila. Je to skvěle vystavěný příběh s originálním námětem i postavami, s dobrým koncem a důkladně okořeněný humorem.

07.03.2016 5 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Bůhvíproč jsem měl představu, že to bude taková pohádka pro dospělé - kombinace fantasy a cestopisu. Ve skutečnosti je to mnohem hlubší kniha a právem si zaslouží své postavení jedné z nejvýznamnějších beletristických knih v historii. Nečekejte v ní ovšem žádné napětí, emoce či poetiku, je to suchý, střízlivý popis bájných zemí, které Gulliver navštívil, prokládaný ovšem (a v tom je hloubka knihy) řadou sžíravých ironických komentářů ohledně snad všech nešvarů Swiftovy doby (a mnoho z nich je tu samozřejmě stále, proto je ta kniha opravdu nadčasová). Swiftova satira nešetří nikoho - krále, šlechtu, učence, právníky, lékaře a v závěrečném příběhu si bere na paškál lidské pokolení jako celek. Vadilo mi jen to, že překladatel tohoto vydání a ti, co to četli po něm, zřejmě neznají pravidla psaní čárek a písmen i/y (klenoty jako "vyplívá" jsou tu bohužel docela časté).

05.03.2016 5 z 5

Výpravy za dobrodružstvím Výpravy za dobrodružstvím Miloš Zapletal

Tuhle knihu jsem dostal jako jedenáctiletý a za mlada jsem v ní často hledal inspiraci. Celou jsem ji ale přečetl až nyní po 30 letech. Skvělá publikace, která je v dnešní době, kdy děcka člověk musí tahat ven od počítačů, tabletů a mobilů, dokonce mnohem mnohem aktuálnější než v osmdesátých letech, kdy spatřila světlo světa. Určitě si ještě nějakou knihu od pana Zapletala do knihovničky pořídím.

29.02.2016 5 z 5

Pavoučí příběhy Pavoučí příběhy Veronika Matysová

Nápaditá knížečka se záslužným tématem - pavoučci si opravdu zaslouží více lidského respektu a je třeba začít u dětí. Nedávno jsme ovšem četli Pavoučka Páju od Šruta, a to je přece jen ještě o něco vyšší kategorie. Ale suma sumárum - pěkná knížka, jejíž přečtení dětem rozhodně nelituju.

24.02.2016 4 z 5

Lepší než med? Lepší než med? Cathy Hapka

Nemůžu si pomoct, ale kdyby se tahle knížka našim dětem tak nelíbila, čtyři hvězdy bych jí nedal. Pořád je to prostě jen neobratná napodobenina originálu, i když se v ní i některé pěkné a vtipné pasáže najdou.

24.02.2016 4 z 5

Černá voda Černá voda Kerstin Ekman

Napínavý, mnohovrstevnatý román, v němž nakonec ta detektivní vrstva ani není ta hlavní, ale zločin je tu spíše prostředkem, jak proniknout do složitostí lidské psychiky a vztahu člověka k přírodě. I když je to bichle a i když se jednotlivé kousíčky skládanky vedoucí až k pachatelům opravdu odhalují velmi pozvolna, nenudil jsem se u této knížky ani chvilku. Ne nadarmo v roce 2012 v jakési švédské anketě získala ocenění jako nejlepší švédská detektivka všech dob

23.02.2016 5 z 5

Moře Moře John Banville

Banville je spisovatel par excellence. Už dlouho jsem nečetl knihu napsanou tak krásným a zajímavým jazykem. Trochu mi to stylem a částečně i námětem připomínalo K majáku od V. Woolfové. Nicméně to není kniha pro každého, žádné lehké odpočinkové čtení a především žádné veselé čtení. Ze tří vrstev vyprávění mě nejvíce zaujala ta nejstarší - o Chloe a její rodině. A musím uznat, že závěr mě docela dostal, včetně odhalení jedné z hlavních vedlejších postav přítomné roviny vyprávění. Určitě si od autora ještě něco přečtu, jen to chce knihu se špetkou pozitivnějšího ladění.

16.02.2016 5 z 5

Hopsavé přátelství Hopsavé přátelství Thea Feldman

Já nemám moc pochopení pro všechny ty Púovské variace z per různých autorů, originál je nedostižný. Ale dětem se to líbí.

13.02.2016 4 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Pokud někdo napíše knihu na tak zajímavé a pro nás exotické téma, jako je postavení žen v Afghánistánu (a pokud o tom, co píše, opravdu něco ví), stojí taková kniha za přečtení bez dalšího. A pokud k tomu přidá i velmi dobré vypravěčské schopnosti, vznikne perla, jako je tato knížka. Vyprávění je přímočaré, bez dějových odboček, koncentrované na dvě hlavní hrdinky, postavy velmi dobře vykreslené a z jejich osudů člověka až mrazí. Opravdu se nelze divit, že z Afghánistánu při takových poměrech utíkaly (a stále utíkají) miliony lidí. A jak už tady někdo zmínil, je to jedna z knížek, které člověku dodávají příjemný pocit, že přes všechna svinstva, o kterých čteme ve sdělovacích prostředcích nebo se s nimi dokonce osobně setkáváme, se tady ve skutečnosti žije blaze.

10.02.2016 5 z 5

O třech sůvičkách a jiných zvířátkách O třech sůvičkách a jiných zvířátkách Erwin Moser

V knihovně jsem pro tuhle knížku sáhnul, protože třídní učitelka našeho staršího ve školce má ráda sovičky a on tím pádem taky. Moc pěkná kniha, jedna z těch, které naše děti slyšely dvakrát, protože jsme je s manželkou chtěli číst oba. Nemít děti, nikdy by se člověk k četbě takových malých klenotů nedostal. Fantazie, humor i vážná témata (např. smysl života v pohádce Blecha), s hezky zabalenými mravními naučeními, s tím se lze mnohdy setkat spíše v dětských než dospěláckých knihách

08.02.2016 5 z 5

Žirafí máma a jiné příšery Žirafí máma a jiné příšery Alexandra Salmela

Tahle kniha hýří fantazií, někdy až moc. Jsou to takové bláznivé miniatury. Originální nejsou jen příběhy, ale i postavy či kresby. Dětem se líbila, i když si myslím, že jí někdy nerozuměly.

08.02.2016 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Srdíčkový obal, hvězdný název - dostatek varování na to, abych si uvědomil, že kniha asi nebude patřit do žádné kategorie, kterou mám rád. Melodramatický, lehce předvídatelný příběh, veskrze kladné postavy (až na jednu), prostě taková červená knihovna v modernějším hávu. Sáhl jsem po ní vzhledem k jejímu ocenění jako kniha roku 2012 od časopisu Time a v roce 2013 na zdejším serveru. Ale abych nekřivdil - byly tam i pozitivní momenty, např. humor.

04.02.2016 3 z 5

Žížaláci Žížaláci Miloš Zvěřina

Filmové zpracování je samozřejmě zábavnější, ale naši dva kluci se bavili i při čtení (či spíš ohlížení jednotlivých obrázků, protože textu tam moc není).

03.02.2016 4 z 5

Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce Petr Morkes

Mne osobně knížka nijak neoslnila (samotným příběhem ani způsobem vyprávění), ale našemu staršímu se docela líbila, což je u dětských knížek to podstatné.

02.02.2016 4 z 5

Objevení nebe Objevení nebe Harry Mulisch

Velmi svérázné dílo. Začátek mi připadal úžasný, málokdy se mi stane, že se do knihy naplno dostanu hned. Ale autorův styl mi sedí a taky Onnův humor byl podle mého gusta. Pak se tempo trochu zvolnilo, odpadly některé oblíbené postavy, závěrem hodným thrilleru to ale autor zase dohnal. I když jsem si konec představoval trochu jinak a knížce by určitě neubylo na zajímavosti, kdyby byla o nějakou tu stránku hubenější, přesto jsem si v ní toho našel dost (humor, překvapivé zvraty, sympatické postavy, zajímavé úvahy i mnoho pro mě neznámých informací) na to, aby si ode mne vysloužila plný počet hvězdiček.

29.01.2016 5 z 5

Podivuhodná výprava z pokoje až na kraj světa Podivuhodná výprava z pokoje až na kraj světa Norton Juster

Dáreček pod stromeček pro našeho předškoláka a stoprocentní trefa. Malý je na tuhle knížku sice pořád malý, chce to už mít nějaké základní školní znalosti, ale i tak si v ní našel svoje a líbila se mu. Za tři čtyři roky ho bude bavit ještě víc. Hlavně ale bavila mě a manželku, skoro jsme se hádali, kdo bude večer číst. Dodatečně jsem si pak musel dočítat pasáže, které na mě nevyšly. Škoda, že autorovi u nás nevyšlo více knížek. Přitom poslední vydal docela nedávno, pokud vím.

25.01.2016 5 z 5

1 + 1 = 2 1 + 1 = 2 Ľuboslav Paľo

Taková didaktická pomůcka s hezkými ilustracemi. Dětem se líbila.

21.01.2016 4 z 5