Objevení nebe

Téměř tisícistránkový román Objevení nebe z roku 1992 je vrcholem Mulischovy tvorby. Jde o zprávu anděla svému nadřízeném o splněném poslání: bůh zjistí, že lidstvo uzavřelo pakt s ďáblem, místo v boha věří v rozum a schází už málo, aby se svými technologickými vymoženostmi vyrovnalo božským schopnostem. Proto se rozhodne ukončit svou smlouvu s lidmi, vytesanou na dvou kamenných deskách, které snesl Mojžíš z hory. Desky je třeba vrátit do nebe. Tak začíná fantastická cesta, jež potrvá celá desetiletí. Zároveň je to strhující vyprávění o přátelství Onna a Maxe, kteří společně ztělesňují turbulentní proměny Nizozemska. Onno pochází z významné, přísně kalvinistické rodiny. Max je synem válečného zločince a židovské matky. Společně s cellistkou Adou, Maxovou milenkou a později Onnovou ženou, tvoří v bouřlivých šedesátých letech trojúhlý střed celého příběhu, který se klene přes druhou polovinu dvacátého století, od Osvětimi přes Kubu až do svatého města Říma. Objevení nebe v lecčem připomíná řecké tragédie, v nichž má každá z postav hlubokou symboliku, ale v okamžiku, kdy splní svůj účel, je nemilosrdně odstraněna za hry jako figurka ze šachovnice. V knize totiž nejde o lidské příběhy, ty jsou jen nástrojem k zobrazení idejí o významu lidského konání, příčinách a nevyhnutelných důsledcích....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39744/objeveni-nebe-EBA-39744.jpg 4.486

De ontdekking van de hemel (1992)

Vydáno:, Odeon

Kniha Objevení nebe

amigo17
04.05.2018

Za mňa sklamanie. A po zohľadnení toho, že kniha má vysoké hodnotenie a vyše 800 strán, tak sklamanie veľké. Knihy nad 500 strán by mali mať zakázané ho spôsobovať :-)

Uroborus
11.03.2018

Po celú dobu čítania tej hrubočiznej knihy som rozmýšľal nad zakončením, ale ten koniec, to šlo akosi mimo mňa! Nechápem!

poulet
26.06.2016

Rozhodně se nedá říct, že by se to četlo samo, na druhou stranu to je hodně zajímavá knížka. Příběh se mi líbil, myšlenku si ještě musím nechat projít hlavou.

Taťka Hraboš
29.01.2016

Velmi svérázné dílo. Začátek mi připadal úžasný, málokdy se mi stane, že se do knihy naplno dostanu hned. Ale autorův styl mi sedí a taky Onnův humor byl podle mého gusta. Pak se tempo trochu zvolnilo, odpadly některé oblíbené postavy, závěrem hodným thrilleru to ale autor zase dohnal. I když jsem si konec představoval trochu jinak a knížce by určitě neubylo na zajímavosti, kdyby byla o nějakou tu stránku hubenější, přesto jsem si v ní toho našel dost (humor, překvapivé zvraty, sympatické postavy, zajímavé úvahy i mnoho pro mě neznámých informací) na to, aby si ode mne vysloužila plný počet hvězdiček.

Christo
16.10.2015

Na román příliš chytré, na odbornou literaturu příliš nezaměřené. Ale hlavně nezáživné.

LenysekC
27.08.2015

Chtěla jsem dát tři hvězdy, za některé zajímavé myšlenky, ale závěr to zabil... Ještě nikdy jsem nebyla po přečtení nějaké knihy tak vyfluslá (a není to rozsahem, tlusté knihy mám ráda). Nedokázala jsem se vžít ani do jedné z postav a když se mě zeptáte o čem to bylo, nevím. Dějová linka nula, Maxův konec trochu hardcore (to jako fakt??), nejhlubší přátelství a souznění Maxe a Onna zdůrazňované až do alelujá (přičemž za celou knihu mě o tom autor nepřesvědčil), závěrečné "vyvrcholení" - tak nic, tak slez...

achilles
18.08.2015

Neskutečně poutavý román. Takový all in one. Ze začátku jsem se nemohl do příběhu dostat, ale čím déle jsem četl, tím více jsem se stával třetím neviditelným kamarádem Onna a Maxe a později Quintena.V knize toho zažijete spousta a vše vás bude bavit. Děj graduje v Římě a Jeruzálemě, kde trochu připomíná Da Vinci code Dana Browna.
Výborné jsou vstupy andělů.
Najdete tam i velice vtipné kousky, např. když Onno omylem zanechá svou hůl v římském Sancta Sanctorum a věřící si myslí, že je to Mojžíšova hůl.
Opravdu doporučuji k přečtení.

Radek99
25.02.2015

Na pozadí věku šílenosti, dějin Evropy 20. století, rozehrává Harry Mulisch skvostný příběh pokusu zachránit lidstvo z osidel osvícenské racionality (metoda Francise Bacona), Nietzscheho nihilismu (světa bez Boha), smlouvy s Ďáblem (vysublimované v peklo Osvětimi). Silná humanistická reakce na dvě světové války, něco tak obludného jako byl holocaust, literární renesance hudby, architektury a matematiky jako úhelných kamenů světa. Max, Ono, Ada, Quinten, andělé... Popis duchovní mapy světa (trojúhelník Střední Evropy, Holandsko, Řím, Jeruzalém). Nádherný příběh, nádherná kniha... Jak to zní nadneseně, přec je to fakt - Harry Mulisch jako Dante Alighieri nového století... Mimochodem podle Wiki bylo Objevení nebe v roce 2007 na základě čtenářské ankety zvoleno nejlepší nizozemskojazyčnou knihou všech dob.

Lector
22.11.2014

Když jsem přemýšlel, po jaké knize mám sáhnout poté, kdy ve mně silně doznívá Krupičkova Renesance rozumu, dlouho jsem netápal. Vzpomněl jsem si na Objevení nebe, které jsem si na podzim koupil na základě zdejších komentářů.
A nelitoval jsem ani minutu. „Objevení“ je velmi silný román. Jeden z nejlepších, jaké jsem za poslední roky četl. Svým poselstvím jde sice proti Krupičkovi, což jsem na samém počátku netušil, ale nijak mě to netraumatizuje. Odklon člověka od víry a jeho spřažení s Rozumem nabídnutým Luciferem, je pro mě sice laciná a obehraná písnička, ale v tomto případě jí přijímám a neprotestuji. A také si nejsem jist, jestli je to opravdu to, co bych si z knihy měl odnést, protože nevěřím, že alternativa, která se rýsuje k Mulischovu zakončení by spásu lidstvu skutečně přinesla. I když by smlouva z hory Sinaj vypovězena nebyla, lidstvu by to spásu nepřineslo. Bůh netrpí sentimentem. Ale Mulischův apel nezpochybňuji. Každý hlas, který se zdvihá proti našemu iracionálnímu chování, je hlasem potřebným.
Kniha je balzámem pro moji duši. Ale záleží také na úhlu pohledu. Stejně jako okna domu jsou ve slunečním dni rozzářená, stojíte-li uvnitř, a černá, díváte-li se na dům zvenku, můžete Mulischovu knihu vnímat buď jako proud světla nebo pohled do neznámé a hrůzu budící černoty.
Objevení nebe je precizní skvěle vystavěný příběh, plný vynikajících úvah a myšlenek. Ale také zásadních zlomů, které vás při čtení anotace ani nenapadnou. Byl jsem nadšen z dialogů Maxe a Onna i jejich niterních duševních pochodů. Zavanul na mě duch Umberta Eca či D. Browna, ale bez jeho podbízivých rekvizit a laciných souvislostí. Se zatajeným dechem jsem četl, kdykoliv Mulisch do příběhu zakomponoval nějaký skvělý odkaz, ať už filozofický nebo na teoretickou fyziku. Už když jsem zjistil profesi obou hlavních protagonistů, zatetelil jsem se blahem.
Kdyby nic jiného tak jenom to, že jsem objevil Objevení, stojí za registraci v DK. Sokolovi a spol. děkuji. Neobjevil jsem sice nebe, to ode mne nikdo nemůže očekávat, ale objevil jsem skvostného autora.

„Stejně bys mohl ale udělat sochu Boha, když neexistuje.“
„To mi tedy pověz, jak bych to měl udělat.“
„No, vezmeš kus mramoru a budeš do něj tesat tak dlouho, až z něj nic nezbude.“

kocour_mikeš
25.07.2014

Perfektně napsaná a čtivá kniha, plná zvratů a zajímavých odboček. Dávám 100%.

sokolovi
13.06.2014

Tak to bylo teda něco!!! Takovouhle "mňamku" jsem dlouho nečetl!! Opravdu jedna z nejlepších a nejpozoruhodnějších knih, které jsem četl. Dokonce jsem si ji i zakoupil, abych se ke knize mohl vracet. V tomto doslova literárním koncentrátu se dají neustále objevovat nové a nové roviny a nejen to - autor v tomto jeho „Opus Magnum“odkazuje na spoustu symbolů a odkazů skrytých v naší evropské kultuře s níž se srovnává, a to jak v rovině historické tak alchymisticko-filosoficko-gnostické ale i náboženské. Vše s příchutí absurdního humoru se smyslem pro drama a „mystično“, které vrcholí překvapivým závěrem v němž na nás autor apeluje.

cessy
06.04.2014

Hoci vo všeobecnosti je román chápaný ako apel na ľudstvo, vo mne zanechal opačný dojem – beznádej, že všetko speje k nevyhnutnému zániku a nie je v povahe a moci ľudí zmeniť to (existencia vopred určeného, nezmeniteľného Božieho plánu, predstava ľudí ako bezmocných bábik v rukách Boha poťahujúceho nitkami osudu, Božia krutosť, cynizmus, neústupčivosť, neschopnosť odpúšťať). Vyslovene som ho vnímala ako sugestívne podsúvanie tejto myšlienky, a to nemám rada. Väčšinou sa stretávam s názormi, že Objavenie neba je náročné čítanie. Pre mňa bolo tiež náročné, nie však v zmysle náročnosti myšlienkovej roviny, či autorom zvolenej štylistiky, ale skôr náročné (v 3/3 knihy) na obrazy, predstavovanie opisovaného. Nie vždy sa mi to darilo a chvíľami som mala dojem, že som sa náhle ocitla v niektorom z navlas rovnakých románov Dana Browna. Mám blízko k magickému realizmu a všetkému, čo sa mu aspoň trochu, hoci aj veľmi vzdialene podobá, pri takých príbehoch som ochotná potlačiť rozumové vnímanie a upriamiť sa práve na to iracionálne, nadzmyslové, tu som to však nedokázala uplatniť, príbehová rovina ma nepohltila naplno.

Belatris
21.07.2013

Zcela nesdělitelná zkušenost. Plná, výživná, vtipná i neskutečně filozoficky hutná nálož. První dvě třetiny jsou výrazně silnější než ta poslední, ale nedá se ani v nejmenším mluvit o zklamání. Mulisch se tímto počinem vyhoupl mezi moje nejoblíbenější autory. Zatím o tom nemůžu napsat víc, asi to bude ještě trvat, než si to všechno zpracuju.
Rozhodně je to jasná volba u přihlouplých anket typu "Kterou knihu byste si s sebou vzal na opuštěný ostrov".

feizy
12.06.2013

Výborná kniha,najradšej by som bol,keby som ju len teraz začínal čítať.Všetko prežiť ešte raz.

Silmaria
21.08.2012

Při čtení jsem měla pocit, že je všechno absurdní a přece se to může stát, co když se to doopravdy stalo? Během celé knížky se ve mně vystřídaly snad všechny možné pocity a dojetí z nich bylo asi nejsilnější... Úžasná knížka.

levente
14.02.2011

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem za posledních deset let četl. A to je setsakra moc...

aurora

Opravdu lahůdka. Jak literární, tak i myšlenková.