tatafa tatafa komentáře u knih

Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel Zpívej, jako by tě nikdo neslyšel Vanessa Jones

Velice čtivý příběh, který lze doporučit všem čtenářům, kteří mají rádi romantické příběhy z uměleckého prostředí a chtějí alespoň na chvilku zapomenout na smutnou realitu. Knížce lze vytknout spoustu klišé a generalizací, bez který si tento žánr však nelze příliš představit a také povrchnost se kterou autorka otevře zajímavou dějovou linku, ale již ji hlouběji nerozpracuje a nechá čtenáře si pouze domýšlet, co se asi mohlo stát ... :)

19.03.2021 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Kroniky prachu jsou napsané velice čtivým jazykem a naprosto mě uchvátila jejich obálka. Samotný příběh ale ve mne vzbuzuje spíše rozporuplné pocity. ¨

Za pozitiva lze určitě považovat, že autorka představuje čtenáři základní feministické myšlenky o rovnoprávnosti žen apod. a také poměrně realistický popis činností, které dnes a denně dělá knihovník.

Na druhou stranu se ale děj poměrně vleče, romantická zápletka je v knize jen velmi na okraj a hlavně jsou v příběhu poměrně velké historické nesrovnalosti. Příběh se odehrává přibližně v druhé polovině 19. století a postavy v něm běžně létají civilními lety ve vzducholodích, které se však ve skutečnosti objevily až po roce 1910. A zároveň nějaké mechanické stroje na třídění knih v knihovnách se objevily také mnohem později.

Shrnuto podtrženo, kroniky prachu jsou sice krásná knížka o vizuální stránce, ale děj je podstatně slabší a mě jako romantickou duši nijak výrazně nezaujal ...

12.10.2020 3 z 5

Tato knížka ve mne po přečtení zanechala velice rozporuplné pocity. Na jedné straně se jedná o velice zajímavou a čtivou knížku, díky které jsem se dozvěděla nějaké zajímavosti o seriálu Gilmorova děvčata i obsazených hercích. Na druhou stranu mne ale docela zklamal a znechutil autorčin povrchní, nezáživný a zmatený styl života i vyprávění, ve kterém herečka často dělá "z komára velblouda".

Ale hlavně mi přišla knížka velice prvoplánová - jako by autorčiným cílem nebylo vytvořit zajímavou a hodnotnou knížku ze zákulisí amerických seriálů, ale především udělat reklamu pokračování seriálů Gilmorova děvčata, který měl v době vydání knížky ve Státech premiéru.

Myslím si, že pokud se této knížce obloukem vyhnete, rozhodně o nic nepřijdete, bohužel ...

11.10.2020 3 z 5

Tisíc východů slunce Tisíc východů slunce Sabina Zelená

Román se příjemně čte a zároveň ukazuje, čím si procházejí ženy po smrti manžela i to, jak jim můžeme trochu pomoci.
Vřele doporučuji k přečtení i nepříliš romantickým duším :)

12.09.2020 4 z 5

Nejdelší cesta domů Nejdelší cesta domů Sabina Zelená

Romantický a lehce psychologický román o naději a hledání nového domova se velice příjemně čte. Při jeho čtení můžete nalézt nejen odpočinek, ale také mnoho podnětných témat k zamyšlení (nejen) nad svým životem.
Vřele doporučuji k přečtení :)

12.09.2020 5 z 5

Život staré Šumavy Život staré Šumavy Vlastimil Vondruška

Zajímavá kniha pohybující se na hranici populárně naučné a odborné literatury představuje čtenáři život, zvyky, řemesla a tradice obyčejných lidí na Šumavě především v 15 až 19. století. Kniha je napsána poměrně čtivým způsobem a doplněná citacemi z děl soudobých autorů (Balbína, Klostermana,...). Jediné co lze knize vytknout je drobné ideologické zabarvení, poplatné době před listopadem 1989, díky čemuž se zde příliš nemluví například o živnostnících, majitelích skláren, šlechtě a dalším bohatých obyvatelích Šumavy.

12.09.2020

Příběh srdce Příběh srdce Kathryn Taylor

Romantická knížka , která dokáže vyléčit řadu srdečních zranění, je velice čtivě napsána a přináší i řadu míst k zamyšlení :) Prostě ideální romantický příběh, přesně takový, jaký mám ráda. :)
Vřele doporučuji k přečtení :)

12.09.2020 5 z 5

Já a pan Darcy Já a pan Darcy Alexandra Potter

Bohužel se musím přiznat, že tato knížka byla pro mne hodně velkým zklamáním. Příběh je napsaný hodně rozvláčně, nudně a absolutně jsem se do knížky nedokázala začíst. Hlavní myšlenka a námět je sice zajímavá a dala by se naprosto fantasticky rozpracovat, ale musel by knížku napsat jiný autor. Příběh působí nereálně, hlavní hrdinka je nesympatická a hlavně v ději není věnován téměř žádný prostor komunikaci mezi hlavní postavou a jejím potencionálním partnerem ze současnosti.

Romantické příběhy plné lásky, růžových brýlí a klišé mám hodně ráda, ale po této autorce už rozhodně nikdy nesáhnu ...

12.09.2020 2 z 5

Příjemný odpočinkový příběh, u kterého se vůbec nemusíte soustředit, protože už z názvu je patrné, jak to všechno dopadne. :) Bylo velice osvěžující číst romantický příběh, kde hlavním hrdinou je muž, který se snaží okouzlit svou studentskou, osudovou lásku A zajímavé je také prostředí, kde se příběh odehrává - seznamka, kde jsou lidé seznámeni na základě osobní barvy ... Kniha je vyprávěna střídavě z pohledu obou hlavních hrdinů a také se záznamem sms zpráv.
Je to hodně nereálné se značně podrobnými erotickými popisy, ale také humorné a odpočinkové... Vřele doporučuji k přečtení :)

27.03.2020 4 z 5

Možný SPOILER !!!
Tento román v sobě skrývá skvostnou kombinaci hned několika žánrů – objevíme zde prvky klasického románu pro ženy, psychologického románu i válečné literatury. Díky tomu si zcela jistě přijdou na své fanoušci vícero žánrů.

Spolek přátel krásné literatury seznamuje čtenáře s poměrně opomenutými osudy obyvatel Normandských ostrovů o nichž se v souvislosti s druhou světovou válkou příliš nemluví. Zároveň se v románu objevují i poměrně stravitelně podané příběhy o situaci v německých a francouzských koncentračních táborech.

Zároveň ukazuje, že klasická literatura má i v těžkých dobách velice kouzelnou moc a dokáže povzbudit na duši lidi, kteří předtím nikdy nečetli a nejsou ani příliš vzdělaní (např. řezníky, opilce, zemědělce, …) a tak lze předpokládat, že může podpořit a povzbudit i v současnosti.

Román se je napsán čtivým jazykem, i když samotné čtení může trochu zkomplikovat nezvyklá forma vyprávění příběhu prostřednictvím dopisů, na což si řada čtenářů bude muset chvilku zvykat.

K románů Spolek přátel krásné literatury mám pouze drobnou „výtku“, která souvisí spíše s tím, že jsem si o knize předtím nic nezjišťovala. Tou výtkou je, že se v příběhu poměrně realisticky popisují situace z koncentračních táborů a dalších hrůz druhé světové války (např. zmlácení menstruující dívky dozorcem v táboře, …) což je téma o němž nedokáži číst a tím pádem mi i čtení působilo veliké potíže, protože si všechny situace nechtěně, ale o to barvitěji dokáži vykreslit ve své mysli. A věřte, že pak opravdu o co stát a klidný spánek se odsouvá na dobu neurčitou :)

Dovolila bych si tvrdit, že pokud se válečná kniha dokázala dostat mezi knihy, které jen tak mou knihovničku neopustí, a to tato knížka mezi ně rozhodně patří :) , pak se jedná o román opravdu kvalitní a zcela jistě si zaslouží vaši pozornost. :)

Knihu Spolek přátel krásné literatury bych vřele doporučila nejen čtenářům, kteří si rádi přečtou lehce romantický příběh o vážném tématu, ale také milovníkům válečných či historických románů, protože si zde jistě přijdou na své. Oproti tomu není příběh určený těm, kteří si chtějí odpočinout u lehkého, zamilovaného příběhu, protože tato kniha vás jen tak odpočinout nenechá.

Spolek přátel krásné literatury hodnotím 80%, jedná se o naprosto excelentní román, jehož jedinou „chybou“ je má averze k tématu 2.světové války ????

06.02.2020 4 z 5

Rovnice lásky Rovnice lásky Helen Hoang

Velice zajímavá knížka, sice splňuje všechny body "harlekýnek" , takže lehké, předvídatelné, sladké čtení, s poměrně podrobným popisem erotických scén. Na druhou stranu však knížka zajímavě popisuje, jak lidé s aspergerovým syndromem mohou vnímat věci nebo jaké situace jim mohou být proti srsti... Vřele doporučuji k přečtení :)

05.11.2019 5 z 5

Stmívá se dřív Stmívá se dřív Sabina Zelená

Krásný, čtivý a romantický příběh, který dokáže i rozplakat... Kniha prostě nabízí vše, co bych od pořádného románu pro ženy očekávala. Mile mne překvapilo, jak snadné bylo nalezení společných zkušeností či pocitů s hlavními hrdiny, i přes velký věkový rozdíl mezi mnou a postavami.
Musím říci, že příběh byl zatím ten nejlepší, co autorka napsala a vzhledem k tomu, jak se kvalita jejích knížek zvyšuje, už se nemohu dočkat nějaké další ... Vřele doporučuji k přečtení :)

05.10.2019 5 z 5

Víkend s panem Darcym Víkend s panem Darcym Victoria Connelly

Román s velice odpočinkovou zápletkou sice ničím výrazně neohromí, ale zavede čtenáře do krásného prostředí malého penzionu z dob Jane Austen a jejích děl. Krásný romantický příběh, který se příjemně čte a lze vřele doporučit jako relax po těžkém týdnu, zvláště pokud jste příznivci Jane Austen :)

16.03.2019 3 z 5

Písařka ze Sieny Písařka ze Sieny Melodie Rose Winawer

Zajímavý příběh, kde se propojuje současnost s minulostí, romantický příběh s napínavou detektivkou a ještě se můžeme dozvědět řadu zajímavostí o životě ve středověku a písařských dílnách v klášterech a navíc se příběh příjemně čte :) vřele doporučuji k přečtení :)
Více v recenzi v záložkách :)

01.11.2018 5 z 5

Pohádky o čarodějích Pohádky o čarodějích Ivana Nováková

Krásná a velice čtivá kniha, která dospělé čtenáře zavede zpět do světa pohádek. Autorce se v poměrně krátké knize povedlo nastínit dokonale propracovaný nadpřirozený svět, v němž se objevují pohádky v jejich tradiční, syrové a lehce eroticky zabarvené formě. Jediné co mi na knize vadilo bylo časté skákání v ději, díky němuž jsem se často ztrácela v čase a postavách. I přesto však knížka rozhodně stojí za vaši pozornost.

11.10.2018 4 z 5

Láska z deníku Láska z deníku Sarah Jio

Krásný, čtivý a odpočinkový román, kde se propojuje současnost s minulostí v romantickém prostředí malého ostrova. Ideální oddechovka na dovolenou, která se lehce čte a potěší každou romantickou duši a dokáže pohladit, rozesmát i dojmout. Vřele všem doporučuji :)

15.07.2018 5 z 5

Josie a kolt Josie a kolt Kateřina Loučková

Romantický příběh z poněkud neobvyklého prostředí divokého západu se velice snadno čte a především přináší čtenářů napínavý děj, jehož závěr je podstatně překvapivější, než tomu obvykle u romantických knih bývá, takže jej jistě ocení i čtenářky, které nemají rády příliš jednoduché romantické knihy. Vřele doporučuji k přečtení a moc se těším na autorčinu další knihu :)

14.07.2018 5 z 5

Léto na vodě Léto na vodě Petra Martišková

Příběh se čte velice snadno a najednou kolem sebe hmatatelně cítíte vůni a šumění vody, i když sedíte v zaprášeném a dusném vlaku :) prostě ideální kniha pro letní cestování, kterou jistě ocení každá romantická duše. Vřele doporučuji :)

05.07.2018 5 z 5

Rozhodnutí porodní báby Rozhodnutí porodní báby Sabine Ebert

Naprosto úžasná sága, která čtenáři přibližuje každodenní život ve středověku napříč společenskými vrstvami. Ač se celým příběhem výrazně prolíná milostný příběh porodní báby Marty, přesto si myslím, že knihy zaujmou nejen romantické duše, ale i poněkud tvrdší povahy. Řada situací je napsána poměrně drsným až naturalistických způsobem, ze kterého nejen mrazí, ale někdy přivádí až nevolnost. Prostě mistrovsky napsaná série, kterou mohu vřele doporučit každému čtenáři, kterého alespoň trochu zajímá historie.

24.06.2018 4 z 5

Kletba porodní báby Kletba porodní báby Sabine Ebert